Çanlar Kimin İçin Çalıyor ?

Başlatan Baltica, Mar 22, 2017, 03:52 ÖS

« önceki - sonraki »

Baltica

Evet dogru cevap bu idi. Tebrikler ve tesekkurler ! Hunyadi Janos'un liderligindeki kucuk hacli ordusunun, 1456'da, Belgrad'in kuzeyinde kucuk bir kasabada, Fatih Sultan Mehmet'in Osmanli Ordusuna karsi  kazandigi beklenmedik zaferi kutlamak uzere, Papalik karari ile gunumuze kadar Katolik, eski Lutheran ve Anglikan gelenegine sahip butun kiliseler, her gun oglen vakti canlarini calmaktadir.  Unutmayalim. Cunki onlar unutmamak icin her gun oglen vakti canlari caliyorlar ! Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Bu arada küçük bir bilgi daha paylaşayım:

Belgrad şehrinde o sıralar veba salgını var. Nitekim Hunyadi Janoş bu zaferden bir hafta- on gün kadar sonra vebadan ölüyor.

Şehre girmeyi başaran Osmanlı kuvvetleri şehirde veba bulgularına rastladılarsa, Padişahın yaralanmasının yanısıra, bu beklenmedik durum da muhasaranın kaldırılmasında etkili olmuş olabilir. Mesajı Paylaş

Baltica

@Helebidinle, Belgrad kalesine "Kiytirik" bir kale demek, pek dogru olmaz. O gun oldugu gibi, bugun de, Nis ve yaklasik 200 km. kuzeyindeki Belgrad, Balkanlardaki ve Balkanlardan, Orta Avrupa'ya giden butun yollarin kesisim noktasidir. Ustelik, sadece, karayolu olarak da dusunmeyin. Belgrad, Sava ve Tuna nehirlerinin kesistigi yerdir. Balkanlardan Orta Avrupa'ya cikmak isteyen bir ordu, Tuna'nin tastigi duzluk alanlardan, ozellikle, yagisli ilkbaharda ilerleyemez ancak, ince donanma ilerleyebilir. Ustelik, Belgrad o donemde, Sirbistan degildi. Kuzey Balkanlar ve Orta Avrupa'yi tutan, o donemin guclu Katolik Macar Kralliginin stratejik bir sehri idi. Savas da, zaten pek sizin anlattiginiz sekilde cereyan etmedi. Yenilginin en buyuk sebebi, Tuna'daki hacli donanmasinin, Osmanli Donanmasi'ni perisan etmeseydi.

Bu olay, 1521'de Belgrad dusunceye kadar, yarim asirdan fazla bir sure, Osmanli'nin, Balkanlarda, daha fazla yayilip, tutunmasinin onune gecti !

Ama konumuz bu degil :) Mesajı Paylaş

saladin

Hocam burada biraz celiski olmadi mi simdi?

Unutmayalim. Cunki onlar unutmamak icin her gun oglen vakti canlari caliyorlar

vs.

Bu sorunun cevabini o Kiliselerin inancli Hristiyan cemaatinin dahi buyuk bir cogunlugu bilmez. Mesajı Paylaş

saladin

Bu arada olayin dogru da hristiyanlar,   yahudilerin gunluk uc duasini takip ederler ve bu yuzden de sabah, ogle ve aksam duaya cagirmak icin calarlar da olabilirdi tabi. Mesajı Paylaş

Baltica

Celiski yok ! Cemaat bilmez ama papazlar bilir. Tarihcisi bilir. Stratejisti bilir. Universite hocasi bilir. Peki, biz de kim bilir ? Mesajı Paylaş

Baltica

@Saladin, konuya katkilariniz icin tesekkur ederim ama Katolik Universitesinde okuyup, Catechism egitimi almis naciz bir fani olarak, en azindan, Katoliklerin, biri sabah 06.00'da, digeri aksam 18.00 de olmak uzere, gunde iki ayini oldugunu biliyorum. Oglen ayini diye bir seyi hic duymadim :)    Mesajı Paylaş

saladin

Katolik okullarinda demek ki ilk hristiyan ogretilerinden bahsedilmiyor, yoksa ilk hristiyanlarin uzun sure gunde uc kez dua ettiginden herhalde haberiniz olurdu.
Bakiniz ilk yuzyildan "12 Havarilerin ogretisi"
Bakiniz Eski Ahit Psalms  55:17
Bakiniz Incil Daniels 6:10 Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Üstadım, kıytırık derken, görece olarak söylemek istemiştim.

Yaralı padişahın savaş ortamında enfeksiyondan veya muhtemelen Belgrad içinde keşfettikleri veba salgınından ölmesi halinde yaşanabilecek sorunların önemi karşısında görece olarak kıytırık demek istemiştim.

Yoksa Belgrad bugün bile önemli bir şehirdir.

Padişahın ölmesi halinde devletin başsız kalıp beka sorunları yaşaması, devletin yeni bir fetret dönemine girmesi, taht kavgaları vd. Devletin o zamana kadarki tüm kazanımlarını yerle bir edebilecek tehlikelerdir. Mesajı Paylaş

southwater

Neyse boşverin şimdi bunları.
Belgrad'ı falan unutalım, bizim hayatta kalma savaşımız daha önümüzde.
Yalnız, gönderilecek kitabı çok merak ettim. özelden ismini öğrenebilsem mutlu olurum. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter