Çanlar Kimin İçin Çalıyor ?

Başlatan Baltica, Mar 22, 2017, 03:52 ÖS

« önceki - sonraki »

Baltica

Mar 22, 2017, 03:52 ÖS Last Edit: Mar 22, 2017, 05:40 ÖS by Yönetim
Forum'da, ilk defa biraz kisisel bir baslik aciyorum. Forum teknigi acisindan pek hos olmasa da, Forum uyesi pek cok arkadasin, yas itibari ile agabeyi konumunda oldugum icin, kendime bu imtiyazi tanimakta bir sakinca gormedim :)

Asagida sordugum sorunun cevabina dogru bilen ilk arkadasa, ilk firsatta, bir forum uyesinin hosuna gidecegini bildigim bir kitap hediye edecegim.

Son bir kac yildir yasadigimiz, bol aksiyonlu, firtinali, tozlu, sisli gundemin curcunasinda, unutmayalim diye...

Soru : Hristiyanlar, ayni Muslumanlarin ibadete cagirmak icin insan sesini (Ezan) kullanmasi gibi, inancli Hristiyanlari ibadete cagirmak icin, Kiliselerinde can calarlar. Bu nedenle, Dunya uzerindeki bir cok kilise, sabah ve aksam ayinlerini haber vermek uzere can calar. Ancak, Brezilya'dan, Filipinler'e kadar butun Katolik kiliselerinde, Kuzey Almanya'nin eski Protestan gelenegini takip eden (Lutheran) kiliselerinde ve hatta Ingiltere'nin eski Anglikan kiliselerinde, oglen vakti bir ibadet olmamasina ragmen, oglen de can calinir. Bunun sebebi nedir ? 

P.S. Bu sorunun cevabini o Kiliselerin inancli Hristiyan cemaatinin dahi buyuk bir cogunlugu bilmez. O yuzden, sorunun cevabini bilemeyen Musluman arkadaslar, kendilerinde bir nakise hissetmesin ! Mesajı Paylaş

cagribey

İnternette aratınca direkt çıkıyor @Baltica Hocam. Atalarımız sağolsun, ucu yine bize dokunuyor  :D  Mesajı Paylaş
''Bre sorun Nemçelü'ye Lehli'ye,
Ne de çabuk unuttular Muhac'ı''

Baltica

@Southwater, tamam, dogru cevap ! :) Ama bilmeyen arkadaslar icin konuyu acman lazim ! :) Mesajı Paylaş

Baltica

Dogru ya ! Simdi internetten her bilgiye ulasmak mumkun :) Olsun, soru ve cevap burada dursun ki, biz de, ulkemizin, Avrupa-NATO vs. iliskileri tartismalarini yaparken unutmayalim ! Hem de hic unutmayalim !!! :) Cunki, "Onlar" unutmamak icin, Kiliselerinin canlarini her oglen calmaya devam ediyorlar !!! Mesajı Paylaş

southwater

Abi ben sayılmam. Soru ve ödül hala ortada Mesajı Paylaş

Baltica

Tamam, o zaman bekleyelim, bakalim dogru cevabi, duzgun bir sekilde aciklayacak arkadasimiz cikacak mi ? :) Ama mumkunse, internete basvurmadan ! :) Mesajı Paylaş

southwater

Aynen.
Ben mesela inançlı bir Katolik olduğum için kolaylıkla bildim ve 33. derece duvarcı. Mesajı Paylaş

cagribey

Ben internetten öğrendiğim için açıklamıyorum. Ama bilen çıkmazsa açıklarım, ödüle de talip olurum, diyeyim şimdiden :D Mesajı Paylaş

saladin

Algi  yöntemleriyle düşman yaratmaya gerek yok.  Bunun örneğini bugün gördük zaten..... Mesajı Paylaş

commandos

Ben Ukraynada ilk defa şuna denk geldim. Çeyrek geçeler Tek çan sesi, Buçuklarda Çift çan sesi, Çeyrek kalalar üç çan sesi. Saat Başları da Saat kaç ise o kadar çan sesi. Bu tüm Ortodokslar kiliselerde böyle midir? Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

saladin

Amerika'da kiliseler degil ama saat kuleleri oyle. Eger kilisenin saat kulesi varsa, o da tabi uyuyor. Mesajı Paylaş

Baltica

Evet, baska cevap gelmedigine gore, @ Cagribey, buyrun sizden alalim cevabi ! :) Mesajı Paylaş

cagribey

Sene 1456. Bizimkiler, önde Fatih, Belgrad'a dayanmışlar. Karşı tarafta, Türklerle epeydir "uğraşan" Voyvoda Hunyadi, saldırı bekliyor, hazırlıklarını yapmış. Derken bu Hunyadi ani bir saldırıyla Osmanlı askerlerini bozguna uğratmış ve yaralanan Fatih kuşatmayı kaldırmış ve geri dönmüş.

İşte bizimkilerin Belgrad'a dayandığı bu olayda, şehri savunanların zaferini anmak ve onlar için dua etmek maksadıyla, Papa III. Callixtus'un emriyle kiliselerde öğle vakti çan çalınmaya başlanmış. Günümüzde de hala devam eden bir adetmiş. Mesajı Paylaş

turkdefence

Malezya'da kaldığım otelin yanında Hindu tapınağı, bir hayli aşağısında da bir kilise vardı. Sabah sabah çan sesi geliyordu. Artık hangisinden geldiğini hiç merak etmedim.

Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Aslında Osmanlı saldırıyor. Yeniçeri kalenin dış duvarlarında gedik açıp içeri giriyor ve darmadağın ediyor. Ancak açılan gedik bölgesine yanabilir malzemeleri boca edip ateşe veriyorlar. Bu yangın, içerideki Yeniçeri ile dışarıdaki destek kuvvetlerini birbirinden ayırıyor.

Ağır kayıp veren Osmanlı ordusu yeniden toparlanmak için geri çekiliyor.

Hunyadi ve diğer soylular kalenin içinde savunma pozisyonunda kalıp açılan gedikleri tamir etmeyi düşünürken, başıbozuk köylüler kale duvarlarının dışına çıkıp içeri girmeyi reddediyorlar.

"Bunun karşı saldırı için iyi bir fırsat olduğunu" belirterek bir çeşit ayaklanma halinde Osmanlı kuvvetlerine karşı saldırıya geçiyorlar. (Cahil cesareti işte.)

Karşı saldırıya engel olamayan Hunyadi ve diğer soylular mecbur kalıyorlar saldırıya komuta etmeye.

Hiç beklenmeyen bu sürpriz faktörünün de etkisiyle saldıran kuvvetler, Padişahın bulunduğu merkez bölüme kadar yaklaşmayı başarıyorlar.

Tabi Osmanlı kuvvetlerinin karşılık vermesiyle bu cahil cesaretinin bedelini çok ağır kayıp vererek ödüyorlar. Ta ki atılan şanslı bir ok, Fatih Sultan Mehmed'i bacağından yaralayınca işin rengi değişiyor.

Devletin bekası noktasında Padişahın sağlığı, kıytırık Belgrad kalesinden daha önemli olduğu için muhasara sona erdirilip İstanbul'a dönülüyor.

İşte bu şanslı okun getirdiği zaferi 550 yıldır öğle vakitleri çan çalarak kutluyorlar. Aslında önceleri kuşatma altındakiler için dua etmek maksadıyla çalınan çanlar, sonraları zafer için çalınır olmuş.

Bana vakti zamanında Fenerbahçeli Elvir Boliç'in 0-1'lik Manchester United deplasmanında attığı şans golünü hatırlattı bu olay:
http://youtu.be/8E1BRmFcNdI Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter