ABD ve AB Arasındaki Güç Savaşları

Başlatan Sihirbaz, Mar 18, 2017, 07:07 ÖS

« önceki - sonraki »

delenda_est_carthago

Yeni Fransiz-Alman savaş uçağı projesine davet ediyorlarmış bizimkileri mesela :) .. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

Trilogy

AB Konseyi Tusk: Trump'la ilişkilerde en kötü senaryoya hazırlanmalıyız

ABD ve Avrupa Birliği (AB) ilişkileri giderek kötüleşirken, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk'tan ikili ilişkiler konusunda açıklama geldi. Tusk, AB ülkelerinin Trump yönetimiyle ilişkilerde 'en kötü senaryoya hazırlıklı olmasını' istedi.

AB Konseyi Başkanı Tusk bugün ve yarın Brüksel'de yapılacak liderler zirvesi öncesinde üye ülkelere gönderdiği davet mektubunda ABD Başkanı Donald Trump'ın politikaları nedeniyle AB ülkelerinden 'en kötü senaryoya hazırlıklı olmalarını' istedi.
Taraflar arasında yaşanan 'ticaret savaşı' konusunda endişelerini dile getiren Tusk ancak 'ayrılıkların' çok daha ileriye gittiğini ve Trump'ın tavrının Batı'nın birliğini tehdit ettiğini ifade etti.

'BATI'NIN BİRLİĞİNİ KORUMA ÇABALARIMIZA RAĞMEN, ATLANTİK ÖTESİ İLİŞKİLER TRUMP'IN POLİTİKALARI NEDENİYLE ÇOK BÜYÜK BASKI ALTINDA'

Daha öcnce Trump'ın politikalarını sıklıkla Twitter hesabından yaptığı açıklamalarla eleştiren Tusk, AB liderlerine mektubunda ABD ile ilişkilere istikrar kazandırma konusundaki çabalarının başarısız olduğunu belirtti.

Tusk "Batı'nın birliğini koruma yönündeki yorulmak bilmez çabalarımıza rağmen Atlantik ötesi ilişkiler Başkan Trump'ın politikaları nedeniyle çok büyük baskı altında" ifadelerini kullandı.

'AYRILIKLAR TİCARETİN ÖTESİNE GEÇİYOR'

"Maalesef ayrılıklar ticaretin ötesine geçiyor. Sizinle işlerin hangi noktada olduğu konusundaki siyasi değerlendirmemi paylaşacağım. En iyisini umsam da benim düşünceme göre, birliğimizi en kötü senaryolara karşı hazırlamalyız" dedi
Independent gazetesinin aktardığına göre,  Tusk'ın mesajı hakkında ayrıntılı bilgiler veren üst düzey Avrupalı yetkililer de Trump'ın uluslararası siyasete karşı tutumunun 'çok tehlikeli' olduğunu söyledi.

Yetkililer ayrıca bunun 'endişe verici yeni bir Amerikan doktrininin başlangıcını' temsil ettiğini savundu. Ticaret savaşının, 'bu yeni ortaya çıkmakta olan Trump doktrininin sadece bir parçası olduğunu' söyleyen AB yetkilileri 'bu doktrinin dünya genelinde sonuçları olacağını' ifade etti.

'HİBİR DOST VE DÜŞMANIN OLMADIĞI BİR DOKTRİN MODELİNE BENZİYOR'

Üst düzey AB yetkilisi "Trump'ın başkanlığının başlangıcında çok sayıda sorumuz vardı. O zamandan beri çok sayıda yanıt aldık. Birçok olumsuz yanıt aldık. Paris Anlaşması bağlamında, ticaret bağlamında ve güvenlik konuları bağlamında. Bunların sadece bir dizi olay olmadığı, bir model oluşturduğu konusunda giderek daha da ikna olduk. Ki bu tabii ki Avrupa bakış açısından çok endişe verici. Bu yeni ABD doktrini hiçbir dost ve düşmanın olmadığı, kurala dayalı uluslararası sistemin merkezde yer almadığı ve en yüksek değeri görmediği bir modele benziyor. Bu AB ve daha geniş ölçekte tüm Avrupa için çok tehlikeli bir doktrin" dedi.

https://tr.sputniknews.com/avrupa/201806281034061422-ab-konseyi-tusk-trump-en-kotu-senaryo/ Mesajı Paylaş

Sihirbaz

ABD ve AB Gümrük Kararını Geri Çekme Konusunda Uzlaştı

ABD ve AB arasında tonu gittikçe sertleşen ticaret savaşında uzlaşı haberi geldi. Başkan Donald Trump ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Beyaz Saray'daki görüşmelerde varılan uzlaşıyı ortak başın toplantısıyla açıkladı. Taraflar karşılıklı ticarette sıfır gümrük vergisi öngören anlaşma üzerinde çalışmaya devam edecek. Müzakere devam ederken, ek gümrük vergisi getirilmeyecek.

AB ve ABD, bu esnada çelik ve alüminyum ithalatına uygulanan gümrük vergilerini yeniden değerlendirecek.

Başkan Donald Trump Avrupa Birliği'yle gümrükleri karşılıklı olarak kaldırma ve otomotiv sektörü dışındaki tüm ürünlere uygulanan sübvansiyonları sıfırlama konusunda uzlaştıklarını açıkladı.

Beyaz Saray'da Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'i ağırlayan Trump, AB'nin kendilerinden "çok miktarda" soya fasulyesi alacağını ve ayrıca ABD'nin Avrupa ülkelerine doğal sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracatını arttıracağını da bildirdi.

Trump, Avrupa Birliği'nin büyük miktarda LNG alarak enerji ihtiyacını da çeşitlendireceğini sözlerine ekledi. Trump bir süre önce Brüksel'de katıldığı NATO zirvesinde Rusya'yla doğal gaz ticaretini arttırmaya hazırlanan Almanya Başbakanı Angela Merkel'i yüksek sesle eleştirmişti.

Juncker'la Beyaz Saray'da ortak açıklama yapan Trump, ikili ilişkilerde yeni bir aşama başlattıklarını söyledi ve yaptıkları görüşmenin sonucuna atfen "serbest ve adil ticaret açısından çok büyük bir gün" şeklinde konuştu.

Başkan Trump son dönemde Avrupa Birliği ve Çin'le, başta çelik ve alüminyum olmak üzere ithal ürünlerine yönelik gümrükleri arttırarak karşılıklı ticaret savaşı başlatmıştı. Çin, ABD'nin attığı adımlara misilleme olarak bu ülkeden en çok ithal ettiği soya fasulyesini hedef aldı. Amerikalı soya fasulyesi üreticileri fiyatların düşmesiyle zor durumda kalmıştı. Trump-Juncker görüşmesinden, AB'nin ABD'nin elinde kalan ve Çin'in almayacağı soya fasulyesi fazlasını alacağı ortaya çıkıyor. AB ve ABD arasında varılan uzlaşı kapsamında AB'nin ABD'den daha fazla miktarda soya fasulyesi satın alacak olmasının Amerikalı çiftçileri rahatlatması bekleniyor.

AB Komisyonu Başkanı Juncker da taraflar arasındaki ticaret gerilimini azaltmak için Başkan Trump'la bir anlaşma yaptığını açıkladı. Juncker, Beyaz Saray'a gelmeden önce bir anlaşmaya varmayı kafasına koyduğunu da söyledi.

AB Komisyonu Başkanı, Trump'la yaptığı uzun görüşmenin ardından AB'nin ABD'den soya fasulyesi ve LNG ithalatını arttırma kararı aldığını bildirdi.

Juncker görüşmeler devam ettiği sürece tarafların yeni gümrük vergilerinden uzak duracağını ve bir süre önce çelik ve alüminyum için getirilen gümrük vergilerinin yeniden değerlendirileceğini söyledi.

Amerikan Wall Street Journal Gazetesi, ABD'nin AB yetkililerinden gümrük vergisi konusunda ödün almayı başardığını yazmıştı.

Trump ve Juncker'in düzenlediği ve soru almadıkları ortak basın toplantısında bu ödünlerin ve varılan uzlaşının ayrıntıları netleşti.

İki liderin açıkladığı uzlaşıya göre:

-AB, Amerika'dan daha fazla soya fasulyesi ithal edecek.
-AB, ABD'den daha fazla miktarda sıvılaştırılmış doğalgaz satın alacak. İki taraf arasında enerji alanında daha yakın işbirliği olacak.
-İki taraf önümüzdeki dönemde karşılıklı ticarette sıfır gümrük vergisi öngören anlasma üzerinde çalışacak. Ticareti kolaylaştırmak ve
 bürokrasiyi azaltmak amacıyla 'Standartlara İlişkin Yakın Diyalog' başlatacak.
-İki taraf Amerikan ve Avrupa şirketlerini adil olmayan küresel ticaret uygulamalarından korumak amacıyla güçlerini birleştirecek. Dünya Ticaret Örgütü'nde reform amacıyla benzer düşünen ortaklarla yakın çalışılacak.

https://www.amerikaninsesi.com/a/ab-ve-abd-gumruk-kararini-geri-cekme-konusunda-uzlasti/4499795.html Mesajı Paylaş

merzifonlu

Yani Trump istediğini elde etti. Sanal sözlere karşılık reel mal sattı. AB-Çin ilişkilerine kuşku tohumlarını da ekebildi bu arada. Büyük adamsın Donald J. Trump! Mesajı Paylaş

Terra

Macron: AB'nin güvenliği ABD'ye emanet edilemez

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Elysee Sarayı'nda düzenlediği toplantıda Trump yönetiminin politikalarını eleştirdi. Macron, AB'nin güvenliğinin artık ABD'ye emanet edilemeyeceğini söyledi.

Elysee Sarayı'nda 250 civarında diplomat, milletvekili ve uluslararası ilişkiler uzmanının katıldığı toplantıda konuşan Macron, dış politika vizyonunu ve AB'nin güvenliğine ilişkin önerilerini açıklıyordu.

Fransa Cumhurbaşkanı NATO müttefiki ABD'de Trump yönetiminin izlediği çizgi ışığında, AB'nin güvenliğinin artık ABD'ye emanet edilemeyeceğini kaydederek, "Rusya da dahil Avrupa'daki bütün ortaklarımızla güvenlik konularını enine boyuna gözden geçirmemizi isteyeceğim" dedi.

Avrupa'nın Türkiye ve Rusya ile yeni tip ilişkiler tesis etmesine ihtiyaç duyduklarını belirten Macron, aynı zamanda bu ülkelerin geçirdiği değişimi de dikkate almaları gerektiğini söyledi.

'Erdoğan'ın pan İslamcı gündemi'

''Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'si, (Mustafa) Kemal döneminin Türkiyesi değil'' diyen Macron şöyle konuştu:

''Rusya ve Türkiye ile ilişkileri düşünmeden uzun vadeli bir Avrupa'yı inşa edemeyiz. Türkiye Cumhurbaşkanı Avrupa karşıtı görünen pan İslamcı gündemini her gün yeniden teyit ederken dürüst ve açık bir şekilde Türkiye'nin AB üyeliği hakkında konuşmaya devam edebileceğimizi düşünüyor muyuz?

"Dolayısıyla AB üyeliği değil de stratejik ortaklık inşa etmek lazım. Bu iki güç kollektif güvenliğimiz için önemli olduğundan Rusya ve Türkiye ile stratejik ortaklık lazım, onların Avrupa ile bağlı olması lazım.''

Almanya-Fransa ekseni

Macron'un konuşması öncesinde ABD Başkanı Donald Trump, NATO müttefikleriyle arasına mesafe koyan bir dizi açıklama yapmıştı.

Trump açıklamalarında defalarca bu Batı ittifakının karşılıklı savunma konularındaki kararlılığını sorguladığı gibi ABD'nin Avrupa'ya verdiği askeri desteğin fazla masraflı olduğundan şikayet etti.

Geçen yıl yapılan seçimlerle iş başına gelen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, AB'de derinlemesine siyasi reformlar için çabalayacağını vaadetmişti.

Macron'un önerileri arasında şimdiye kadar çok fazla destek bulmayan Euro bölgesi için ayrı bir bütçe önerisi de var.

Yarın Danimarka ve Finlandiya'ya üç günlük bir geziye çıkacak olan Fransa Cumhurbaşkanı AB için önerdiği reformlara destek arayışını sürdürecek.

Avrupa Birliği içinde en güçlü ülke Almanya Macron'un planlarına temkinli bir destek vermekle yetindi ama Avrupa'nın daha kapsamlı bir askeri işbirliğine gitmesi çağrıları Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas'ın yakınlarda açıkladığı görüşlerle örtüşüyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Maas geçen hafta Handelsblatt gazetesine yazdığı makalede Avrupa-ABD ilişkileri mesafelenirken AB'ye "sorumluluğu paylaşarak yeni bir ağırlık merkezi oluşturma" çağrısı yapmıştı.

https://www.dunyabulteni.net/avrupa/macron-ab-nin-guvenligi-abd-ye-emanet-edilemez-h427928.html Mesajı Paylaş

Turkcomrade

Trump vesilesiyle ile uzun zamandır planlanan AB ortak ordusunun ilk çizgileri önümüzdeki günlerde belli olacak gibi gözüküyor. Bana kalırsa AB, ADB ile aramızdaki çatışmayı iyi değerlendirirse kendisine askeri açıdan iyi bir müttefik çıkarabilir. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter