Ziyarete Açılan Gemiler

Başlatan Atılgan, Mar 15, 2017, 10:31 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Atılgan

TCG Oruçreis, TCG Bayraktar ve TCG Akçaova ziyarete açılacak

17-18 Mart günü Deniz Kuvvetleri Gemileri TCG ORUÇREİS (F245), yerli ve milli imkanlarla üretilen dünyanın en büyük 'Tank Çıkarma Gemisi' TCG BAYRAKTAR (L-402) ve TCG AKÇAOVA (M-268) ) halkın ziyaretine açılacak.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102'nci Yıldönümü ve Zafer Haftası etkinlikleri kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı filosundan çok sayıda gemi Çanakkale'de olacak. Bu kapsamda, 17-18 Mart günü Deniz Kuvvetleri Gemileri TCG ORUÇREİS (F245), yerli ve milli imkanlarla üretilen dünyanın en büyük 'Tank Çıkarma Gemisi' TCG BAYRAKTAR (L-402) ve TCG AKÇAOVA (M-268) ) halkın ziyaretine açılacak.

Ayrıca, 18 Mart 2017 günü 14:00-15:00 saatleri arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait gemilerin Çanakkale önünden geçişi ve halkı selamlaması esnasında Deniz Müzesi Komutanlığında halkın katılımı ile tören icra edilecek.   

Türkiye'de yapılan en büyük savaş gemisi TCG Bayraktar, toplam 7 bin 254 ton ağırlığa sahip. 139 metre boy ve 19,60 metre eni bulunmakta. 600 kişilik yatak kapasitesi, 1200 ton yük taşıma, tank ve zırhlı araç yükleyebilme ve ikmale ihtiyaç duymadan 30 gün denizde kalabilme gibi özellikleri bulunuyor. Geminin içerisinde 12 Subay, 51 Astsubay, 66 Er görev yapacağı gibi, 690 metrekare açık güverte alanı bulunuyor.

Tüm bu kapasitelerin yanı sıra bir seferde 20 adet Tank taşıyabilen TCG Bayraktar, 2 adet tek namlulu otomatik malera topu, 2 adet makinalı tüfek ve 2 adet MK15 Phalanx CIWS ile donatıldı. Kendi alanında benzeri görülmemiş bir özelliğe sahip TCG Bayraktar, üst binası balistik korumalı ve biyolojik/kimyasal saldırılarda personele tam koruma sağlıyor.

http://www.denizhaber.com.tr/tcg-orucreis-tcg-bayraktar-ve-tcg-akcaova-ziyarete-acilacak-haber-73238.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

TCG Yarbay Kudret Güngör ve TCG Preveze halka açıldı

Deniz Yıldızı 2017 Tatbikatı için Samsun Limanı'na demirleyen Lojistik Destek Gemileri Komutanlığına bağlı TCG Yarbay Kudret Güngör Akaryakıt Gemisi ve TCG Preveze Denizaltısı vatandaşların ziyaretine açıldı. Vatandaşlar, gemi ve denizaltına büyük ilgi gösterdiler.

İçeriden fotoğraf çekilmesi yasak olan gemi ve denizaltını gezen vatandaşlar, gemi mürettebatı tarafından gezdirilip bilgilendirildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının her yıl düzenli olarak icra ettiği tatbikatın amacı, katılan birlik/komutanlıkların görev fonksiyonlarına yönelik harekat imkan ve kabiliyetlerini geliştirmek, harbe hazırlık seviyelerini yükseltmek ve aynı zamanda Karadeniz'de deniz güvenliğinin idamesine katkı sağlamak.

Deniz Yıldızı-2017 Tatbikatı, 27 Mart-07 Nisan 2017 tarihleri arasında Marmara Denizi ve Karadeniz'de icra edilecek. Deniz Yıldızı-2017 Tatbikatı'na, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığından unsurlar katılıyor. Tatbikat kapsamında, gerçek harp şartlarında gemilerin karşılaşabileceği tehditleri temsil eden yüksek süratli ve ileri teknoloji ürünü olan insansız hava ve deniz hedeflerine istinaden, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı unsurları tarafından fiili güdümlü mermi (füze) ve top atışları yapılıyor.

Gemi ve denizaltı ziyaretleri 4 Nisan'a kadar halka açık olacak.

http://www.denizhaber.com.tr/tcg-yarbay-kudret-gungor-ve-tcg-preveze-halka-acildi-haber-73551.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

TCG Bafra, Amasra'da ziyarete açıldı

Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca Karadeniz'de icra edilen "Deniz Yıldızı 2017 Tatbikatı" kapsamında Amasra'ya gelen TCG Bafra savaş gemisi, ziyarete açıldı.

Amasra Limanı Batı Karadeniz Sahil Grup Komutanlığına demirleyen TCG Bafra savaş gemisi, Bartın Valisi Nusret Dirim, İl Garnizon Komutanı Deniz Piyade Kıdemli Albay Vedat Selvitop, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Aslan, Amasra Kaymakamı Gökhan Gürbüzerol, Belediye Başkanı Emin Timur ve vatandaşlar tarafından ziyaret edildi.

Gruplar halinde gemiye alınan ziyaretçilere eşlik eden askerler, gemi hakkında bilgiler aktardı.

Gemiyi ziyaret eden vatandaşlardan Hasan Fırat, daha önce denizaltı gezme imkanı bulduğunu, ilk kez savaş gemisi görmenin de heyecanını yaşadığını söyledi.

Gemideki silah sistemlerinin kendisini çok etkilediğini anlatan Fırat, "Bu tür savaş gemilerinin halka açılmasını önemli buluyorum. Gemideki donanımları görünce kendimizi daha çok emniyette hissediyoruz. Onların olması da bizim daha rahat yaşamamızı sağlıyor. Devletimizin gücünü de daha iyi görmüş oluyoruz." diye konuştu.

Ev hanımı Behice Akgül de ilk kez gördüğü savaş gemisiyle ilgili farklı duygular yaşadığını dile getirerek, "Gemiyi gezerken çok duygulandım. Zamanında büyüklerimizin yaşadıklarını yaşamış olduk. Çok memnun kaldık. Halka açılması da ayrı bir güzellik. Özellikle gençlerin bu tür imkanları değerlendirmesi ve bu büyük savaş gemilerini görmesi lazım." ifadelerini kullandı.

Hüdaverdi Akgül ise askeri personelinin kendilerine gemideki füze sistemi, radar gibi ekipmanlar hakkında detaylı bilgiler verdiğini belirterek, ülkenin de böylesine donanımlara sahip olmasının kendilerini gururlandırdığını aktardı.

http://www.denizhaber.com.tr/tcg-bafra-amasrada-ziyarete-acildi-haber-73571.htm Mesajı Paylaş

Observer

Bilgi Notu

Tarih: 22 Nisan 2017
No: BN-1095/2017

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluş günü olan 23 Nisan 1920 tarihi hem Ulusal Egemenliğimizin simgesi olmuş hem de Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün bu günü sevgili çocuklara armağan etmesiyle özel bir anlam kazanmıştır. Ulusal egemenliğimizin ve geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun. Bu güzel bayramı hep birlikte ve coşkuyla kutlamak için sevgili çocuklarımız başta olmak üzere halkımızı gemilerimize davet ediyoruz.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında;

TCG ORUÇREİS fırkateyni, TCG BÜYÜKADA korveti, TCG ZIPKIN ve TCG İMBAT hücumbotları ve TCG ANAFARTALAR denizaltısı Gölcük/KOCAELİ'de,

TCG YILDIRIM fırkateyni ve TCG YILDIRAY denizaltısı Kdz.Ereğli/ZONGULDAK'ta,

TCG ERDEMLİ mayın avlama gemisi Erdek/BALIKESİR'de,

TCG BODRUM hücumbotu Foça/İZMİR'de,

TCG TEKİRDAĞ karakol gemisi İSTANBUL'da,

TCG TÜRKELİ karakol gemisi ÇANAKKALE'de,

TCG GÖKÇEADA fırkateyni ve TCG RÜZGAR hücumbotu Aksaz/Marmaris'te,

TCG BORA hücumbotu İSKENDERUN'da

halkımızın ve sevgili çocuklarımızın ziyaretine açılacaktır.

https://www.dzkk.tsk.tr/guncelduyuru.php?id=1095&dil=1&tdgg=0&blackseafor=0&ctf=0&canakkale=0&ertugrul=0 Mesajı Paylaş

Atılgan

Antalya'ya demirleyecek savaş gemisi ziyaretçilere açılacak

Antalya'da 19 Mayıs günü Kaleiçi Yat Limanı önlerine demirleyecek olan TCG GÖKSU (F-497)isimli Türk savaş gemisinin halkın ziyaretine açık olacağı bildirildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında TCG GÖKSU( F-497) isimli Türk savaş gemisinin Antalya Limanı'nı ziyaret edeceği, ardından Kaleiçi Yat Limanı önlerine demirleyeceğini bildirdi. Geminin 19 Mayıs günü saat 10.00-12.00 ile 14.00-17.00 saatleri arasında halkın ziyaretine açık olacağı duyuruldu.

http://www.denizhaber.com.tr/antalyaya-demirleyecek-savas-gemisi-ziyaretcilere-acilacak-haber-74190.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Ege Ports Limanı'nda savaş gemileri vatandaşların ziyaretine açıldı

"Denizkurdu-2017 Tatbikatı" kapsamında Kuşadası Ege Ports Limanı'na demirleyen denizaltı, hücumbot ve firkateyn vatandaşların ziyaretine açıldı.

Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele sevk ve idaresinde 13 Mayıs'ta başlayan ve 26 Mayıs'a kadar Marmara, Ege ve Doğu Akdeniz'de devam edecek olan tatbikattaki askeri gemilerden 3'ü Kuşadası ilçesi açıklarına geldi.

TCG Doğanay isimli denizaltı, TCG Fırtına hücumbotu ve TCG Gemlik fırkateyn daha sonra Kuşadası Ege Ports Limanı'na demirledi. Askeri gemiler 2 gün boyunca vatandaşlar tarafından ziyaret edebilecek.

Gemilerin iskeleye yanaşmasının ardından limana geçen askeri personel Atatürk anıtına çelenk bıraktı. Gemi komutanları, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından ilçe protokolünü ziyaret etti.

http://www.denizhaber.com.tr/ege-ports-limaninda-savas-gemileri-vatandaslarin-ziyaretine-acildi-haber-74264.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

TCG Fırtına Hücumbotu turistlerin ziyaretine açıldı

Muğla'nın Marmaris İlçesinde, Denizkurdu-2017 Tatbikatı kapsamında Muğla Büyükşehir Belediyesi Limanı'na demirleyen rüzgar sınıfı "TCG Fırtına" hücumbotu ziyarete açıldı.

Yüzer, dalar ve uçar unsurların katıldığı ve 26 Mayıs'a kadar Marmara, Ege ve Doğu Akdeniz'de devam edecek tatbikattaki askeri gemiler, Aksaz Deniz Üs Komutanlığı Limanı'na yanaştı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı rüzgar sınıfı "TCG Fırtına" hücumbotu, Muğla Büyükşehir Belediyesi Limanı'na girdi. Vatandaşların yanı sıra ilçede tatillerini geçiren yabancı turistler de 'TCG Fırtına'ya ilgi gösterdi. Askeri gemiyi çocukları ile ziyaret eden turistler, fotoğraf çekti. Askeri gemi komutanları, yabancı turistlere gemi hakkında bilgi verdi.

Donanma Komutanlığından yapılan yazılı açıklamada, liman ziyareti süresince, geminin halkın ziyaretine açık kalacağı ve aziz şehitlerin emaneti aileleri ile gazilere öğle yemeği verileceği duyuruldu.

http://www.denizhaber.com.tr/tcg-firtina-hucumbotu-turistlerin-ziyaretine-acildi-haber-74318.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

TCG Fatih (F-242) savaş gemisi, Samsun´da ziyarete açılacak


Deniz Kuvvetleri Komutanlığı´na bağlı TCG Fatih (F-242) savaş gemisi Samsun´a liman ziyareti gerçekleştirecek. İki gün boyunca limanda demirlenecek savaş gemisi halkın ziyaretine açılacak.
Deniz Kuvveleri Komutanlığı'nın en önemli fırkateynlerden olan 115.5 metre uzunlukta, 14.2 metre genişlikte, 21 subay, 96 astsubay olmak üzere yaklaşık 200 personeli bulunan TCG Fatih (F-242) savaş gemisi 27 Temmuz tarihinde Samsun Limanı'nı ziyaret edecek. Samsun Limanı'na demirleyecek olan gemi 2 gün boyunca halkın ziyaretine açılacak.

Samsun Valiliği'nin konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, "TCG FATİH isimli askeri gemi ilimize liman ziyareti gerçekleştirecektir. Gemi, 27 Temmuz 2017 Perşembe günü 14.00-17.00 ve 28 Temmuz 2017 Cuma günü 10.00-12.00 ile 14.00-17.00 saatleri arasında halkın ziyaretine açılacaktır" denildi.

http://www.denizhaber.com.tr/tcg-fatih-f-242-savas-gemisi-samsunda-ziyarete-acilacak-haber-75490.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

TCG Bayraktar bugün halkın ziyaretine açık olacak

Girne'de demirleyen Türkiye Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı TCG Bayraktar isimli gemi bugün de (31.07.2017 P.tesi) 10.00-18.00 saatleri arasında halkın ziyaretine açık olacak.

TCG Bayraktar'a ulaşım Girne Turizm Limanı'ndan sağlanacak.13 Nisan 2017 tarihinde geçici kabulü yapılarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine katılan TCG Bayraktar, 29 Temmuz-01 Ağustos 2017 tarihleri arasında Deniz Harp Okulu öğrencilerinin açık deniz eğitimi programı kapsamında KKTC'yi ziyaret ediyor.

Gemiyi ziyaret edecek kadın ziyaretçilerin pantolon ve topuksuz ayakkabı tercih etmeleri rica edildi.

http://www.denizhaber.com/deniz-kuvvetleri/tcg-bayraktar-bugun-halkin-ziyaretine-acik-olacak-h70774.html Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter