TSK ve Telsizler

Başlatan Postulat, Mar 13, 2017, 05:56 ÖS

« önceki - sonraki »

Postulat

Herkese merhaba,

TSK'da kullanıma girmiş ilk telsiz nedir? İlk telsiz ile soruyu kısıtlandırmak zorunda da değilim. 1950'lerde, 1960'larda askeri birlikler tarafından yoğun bir şekilde kullanılmış telsizlerden aklınıza gelenleri sayabilirseniz çok mutlu olurum.

Mesajı Paylaş

Postulat

Marshall yardımları ile ABD'den bir miktar telsiz de alınmış. Bu hangi firmadan alınmış olabilir? Mesajı Paylaş

Postulat

Aselsan'ın yaptığı ilk el telsizi hakkında nereden bilgi bulabilirim? Mesajı Paylaş

soufa

Kore ve Kibris ile ilgili kitaplardan faydalanabilirsiniz . Ayrıca buyuk il kutuphanelerinden faydalanabilirsiniz. Son olarak gitti gidiyor veya sahibinden sitelerinde satilan savunma ve havacilik dergisi , hava kuvvetleri dergilerini alabilirsiniz. Veya sahaflari ziyaret ediniz Mesajı Paylaş

Postulat

90'lı yıllardan itibaren çıkmış tüm S&H ve ASELSAN dergilerini okudum. Herhangi bir bilgiye rastlayamadım. 80'li yılların dergilerine de üniversitenin arşivinde ulaşamıyorum. Öğrenebildiğime göre Kıbrıs öncesi standartlaşmış bir telsiz ailesi kullanımı gözlenmiyormuş. Bu yüzden oralardan pek bir şey çıkacağını düşünmüyorum. Bu sebeple araştırmamı ASELSAN'ın yaptığı ilk telsizlerine çevirdim.

Biraz tıkanmış durumdayım. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Aselsan tarafından üretilen ilk telsiz, Philips 4600 serisi VHF idi. Lisans altında üretiliyordu... Mesajı Paylaş

Postulat

Çok teşekkür ederim.

Bunlar olmalı :
http://www.reocities.com/radarnew/sabitfrekansli.htm

Arkasında daha heyecan verici bilgiler olabilir mi diye bakınıyordum ama pek bir şey çıkmaz sanırım buradan.

Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Çok şey çıkar. Projenin başında Fuat bey vardı. Fuat Akçayöz. Onunla temas kurarsan derya deniz bilgi çıkar sana... Mesajı Paylaş

Postulat

Bu çok iyi oldu. Teşekkür ederim.

Türkiye'de telsiz geliştirip satabilmiş bir kadro varken lisans altı üretim yolunun tercih edilmiş olması da bir garip geldi bana... Mesajı Paylaş

BETONBEY

1 metrelik şeritmetreye benzeyen antenleri ile kullandığım telsizler aklıma geldi :)

Teröristlerle karşılıklı atışırdık ;D

Nereden nereye... Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter