Fas

Başlatan Sihirbaz, Mar 04, 2017, 11:37 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

Batı Sahra Sorunu Yeniden Canlanıyor

Fas ve Polisario Cephesi arasında paylaşılamayan Batı Sahra'da gerginlik yeniden tırmandı.

Afrika'nın en eski toprak tartışmalarının yaşandığı bölgelerden Batı Sahra'da 1991'de yürürlüğe giren ateşkes kararını iki cephe de tehlikeye soktu.

"Kaçakçılığa müdahale" etmek istediğini belirten Fas ordusu, Ağustos ayında kendi sınırının ötesinde Guerguerat'ın güneyine savunma hattı inşa etti. Polisario Cephesi ise bölgedeki askeri varlığını güçlendirdi.

1975'te Fas ile Moritanya arasında paylaştırılan Batı Sahra'da, Fas sınırlarını 2 200 km'lik kum yığınlarıyla çizdi. Ardından bölgeye 350 bin vatandaşını yerleştirdi ve bu göçü "Yeşil Yürüyüş" olarak adlandırdı.

O günden bugüne bölgede barış sağlanamazken, Batı Sahra'nın bağımsızlığı için mücadele veren Polisario Cephesi bölünmeyi asla kabul etmedi.

Gerilla çatışmaları 16 yıl sürdü. 1991'de AB ara buluculuğunda ateşkes ilan edildi ancak yapılan anlaşma sadece sorunların askıya alınmasına neden oldu.

2007'de BM'nin, doğrudan görüşmelere başlanması gerektiği çağrısında bulunması üzerine taraflar New York'ta dört kez bir araya geldi. Ancak yine sonuç alınamadı.

Geçtiğimiz Cuma günü Fas Kralı Muhammed VI ve BM Genel Sekteri Antonio Guterres'in telefon görüşmesinin ardından Fas ordusu geri çekildi. Rabat uzun bir süre sonra ilk kez Batı Sahra'dan askeri birliklerini geri çekmeyi kabul etti.

Sorunun çözüme kavuşması için Polisario Cephesi halkın referanduma gitmesini ve kendi kaderini kendisinin belirlemesi gerektiğini savunuyor. Ancak bölgenin tarihsel olarak kendisine ait olduğunu öne süren Fas öneriye kesin şekilde karşı çıkıyor.

http://www.euronews.com/2017/03/03/the-western-sahara-conflict Mesajı Paylaş

Defence

Fas'ın kuzeyinde toplumsal gerginlik devam ediyor


Fas'ın başkenti Rabat'ta bir araya gelen onlarca insan hakları aktivisti, ülkenin kuzeyinde aylardır devam eden gösterilerde gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi.

İnsan hakları aktivistleri, seslerini duyurmak için Adalet Bakanlığı önünde toplandı. Hükümetin söz verdiği kalkınma projelerini hayata geçirmediği gerekçesiyle ülkenin kuzeyindeki Rif bölgesi ve diğer bazı kentlerde mayıs ayından bu yana devam eden gösteriler sırasında gözaltına alınanların serbest bırakılmasını talep eden aktivistler, bu yönde sloganlar attı. Rif Hareketi'nin düzenlediği gösterilere katıldığı gerekçesiyle 14 yaşındaki Abdurrahman el-Azri hakkında başlatılan tahkikata da tepki gösteren eylemciler, kuzey kentlerinin kalkındırılmasını ve gençlere iş imkânı sağlanmasını talep etti.

Fas'ın kuzeyindeki El-Huseyma kentinde Ekim 2016'da bir balıkçının polisin el koyduğu balıklarını çöp kamyonundan almaya çalışırken presleme haznesinde sıkışarak ölmesinin ardından çok sayıda gösteri düzenlenmişti. Bölgesel kalkınma için söz verilen projelerin hayata geçirilmediği gerekçesiyle gösteriler mayısta yeniden başlamıştı.

Resmi açıklamalara göre, mayıs ayından bu yana devam eden gösterilerde 250'nin üzerinde eylemci gözaltına alınarak haklarında hukuki işlem yapıldı.

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/407223/fasin-kuzeyinde-toplumsal-gerginlik-devam-ediyor Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter