Boeing

Başlatan canıtez, Şub 27, 2017, 03:16 ÖS

« önceki - sonraki »

HDS

Merak etmesinler, o siparişler bu gidişler Airbus'a da gidemeyecek. Susup otursunlar.
Arada gaza gelip satış yapsalar şimdi milyarlık ceza ödeyeceklerdi..  ::) Mesajı Paylaş

canıtez

Boeing projeyi açıkladı

eyahat sürelerini kısaltmak için yoğun mesai harcayan Boeing ses hızının 5 katına çıkabilen bir uçak geliştiriyor. Böylece hava yolculuğu için harcanılan süre ciddi bir oranda düşebilecek. Yeni uçakla New York'tan Londra'ya 8 saat yerine 2 saatte ulaşılabilecek

Dünyanın en büyük uçak üreticilerinden birisi olan Boeing, uçuş sürelerini hatırı sayılır derece kısaltmaya hazırlanıyor. Atlanta Havacılık Konferansı kapsamında gelecek planlarını uçak severlerle ve basınla paylaşan Boeing, ses hızının 5 katına çıkabilen bir uçak geliştirdiğini duyurdu.

Boeing'in üreteceği hipersonik jetler Mach 5 hızına, yani saate 6 bin 276 kilometre hıza ulaşabilecek.

Bir dönemin en hızlı uçağı olan Concorde'un hızının Mach 2 olduğu düşünülürse hipersonik jetlerin seyahat alışkanlıklarımızı nasıl değiştireceği de açık. Yeni modeller ile yolcuların seyahat sürelerinin ciddi oranda azalacağını söylemek mümkün.

Geleneksel uçaklar 30-40 bin feet ortalama yükseklikte seyrederken, Boieng Hypersonic ise 90-95 bin feet yükseklikte seyredecek.

Boeing'de baş biliminsanı olarak görev yapan Kevin Bowcutt, "İnsanoğlu her zaman daha hızlı gitmek ve eşyaları daha da hızlandırmak istedi" derken, bu yeni uçağın askerşi amaçlar için de kullanılabileceğine dikkat çekti. Ancak Bowcutt, bunun 20-30 yıl zaman alabileceğini söyledi.

32 YOLCU KAPASİTE

Jet uçaklarının 32 yolcu kapasiteye sahip olduğu bildirildi. Jetlerin hipersonik hıza dayanabilmesi için dış yüzeyde yüksek ısıya dayanıklı malzemeler kullanılması planlanıyor. Atlanta'daki Amerikan Havacılık ve Uzay Bilimleri Enstitüsü ile birlikte yapılan çalışmalarda, jetin tasarım çalışmalarının 6 yıl sürdüğü belirtildi.

8 SAATLİK UÇUŞ 2 SAATE İNECEK

Örneğin bugün Londra ile New York arasındaki bir uçuş 8 saat sürerken Boeing Hypersonic ile bu uçuş süresi 2 saate düşecek.

Ancak bu alanda çalışmalar yürüten tek firma Boeing değil. 'Concorde'un oğlu' olarak da anılan dünyanın ilk süpersonik özel uçağı AS2'nin test uçuşlarına 2021 yılında başlanacak. Daha önce Fransız-İngiliz ortak yapımı Concorde uçaklarıyla yapılan süpersonik uçuşlar, 2000 yılında yaşanan uçak kazasının ardından iptal edilmişti.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/boeing-projeyi-acikladi.html Mesajı Paylaş

nokta

Boeing'e Milyar Dolarlık Ceza

Boeing'e bir ceza daha geldi. Geçtiğimiz son finansal çeyrekte Boeing'in KC-46 Programı'nda yaşanan aksaklılar sebebiyle aldığı cezaların 426 milyon Amerikan Doları'na ulaştığı açıklandı. Boeing'in KC-46 yüzünden aldığı cezaların toplamı da 3,4 milyar Amerikan Doları'na ulaşmış oldu.

Amerikan Hava Kuvvetleri, eskiyen KC-135 Stratotanker ve KC-10 Extender uçaklarının yerini alması için KC-46 Pegasus tedarik edecek. İlk uçuşunu 2015 yılında gerçekleştiren KC-46 Pegasus, 72 bin 870 kilogram yakıt kapasitesine sahip.  Amerika, bu uçaklardan 179 adet tedarik etmeyi planlıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/boeing-e-milyar-dolarlik-ceza/6788/1 Mesajı Paylaş

canıtez

Tedarik zinciri aksadı tamamlanamayan uçaklardan yer kalmadı

Boeing'in tedarik zincirinde yaşadığı sorun nedeniyle onlarca Boeing 737 MAX uçağı son montaj hattından çıkmasına rağmen henüz tamamlanabilmiş değil.

Boeing'in Renton'daki tesislerinde artık neredeyse yeni uçak park edecek alan kalmadı. Normalde üretim hattından çıkan uçakların ortalama 15 gün içerisinde ayrıldığı havalimanında üretim hattından çıkan ancak henüz eksikleri bitmeyen uçaklardan dolayı adeta yeni uçaklara park yeri kalmadı.

TÜRK HAVA YOLLARI UÇAKLARI DA BEKLEMEDE

Türk Hava Yolları için üretilen Boeing 737 MAX 8 uçakları da tedarik zincirindeki aksamaya takılanlar arasında yer alıyor. Temmuz sonunda Türk Hava Yolları filosuna katılması beklenen TC-LCA tescilli ilk Boeing 737 MAX 8 uçağı ilk uçuşunu geçtiğimiz günlerde yaparken 3. ve 4. uçaklar TC-LCC ve TC-LCD hala tedarik zincirindeki aksamayı bekliyor.

http://www.bagimsizhavacilar.com/tedarik-zinciri-aksadi-tamamlanamayan-ucaklardan-yer-kalmadi/ Mesajı Paylaş

HDS

Tamam işte, kes Leap motor sevkini az daha MAX biriksin. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter