Kuzey Kore

Başlatan nokta, Şub 12, 2017, 06:05 ÖÖ

« önceki - sonraki »

HARZEMŞAH

Kuzey Kore: Mükemmel bir hidrojen bombası denemesi yaptık


Kuzey Kore, uzun menzilli füzelere takılabilecek bir nükleer silahı başarıyla test ettiğini duyurdu.

Kuzey Kore yönetimi, sismolojistlerin yer sarsıntısını tespit etmelerinden saatler sonra, altıncı nükleer denemelerinin "mükemmel bir başarıyla" sonuçlandığını açıkladı. Pyongyang yönetimi, atom bombasından çok daha güçlü bir silah olan hidrojen bombasını denediklerini bildirdi. Uzmanlar, bu iddianın ihtiyatla yaklaşılması gerektiğini söylerken, ülkenin nükleer kapasitesinin geliştiğinin de açık olduğunu söylüyor.

Kuzey Kore bir önceki nükleer denemesini Eylül 2016'da yapmıştı. Ülke, BM amborgolarına ve uluslararası baskılara karşın, nükleer silahlarını geliştirmeye ve potansiyel olarak ABD ana karasını vurabilecek füzeleri denemeye devam ediyor.

Güney Koreli yetkililer, denemenin Punggye-ri nükleer tesisinin bulunduğu Kiliju bölgesinde gerçekleştiğini bildirdi. Güney Kore Meteoroloji Kurumu "yapay depremin" bir önceki denemede görülenden 9,8 kat daha güçlü olduğunu duyurdu.

Pyongyang yönetimi, denemeden önce hidrojen bombasını uzun menzilli füzelere koyabilecek kadar küçülttüklerini açıklamış ve ülkenin lideri Kim Jong-un resmi medyanın hidrojen bombası olduğunu söylediği bombanın yanında görüntülenmişti. Japonya denemeyi kınarken, Güney KOre lideri Japan Moon Jae-in acil güvenlik konseyi toplantısı yaptı.

Patlamanın büyüklüğü

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS) önce sarsıntının yerin 10 kilometre altında ve 5,6 şiddetinde olduğunu duyurdu. Daha sonra ise sarsıntının büyüklüğü 6,3 olarak açıklandı ve yeryüzünde meydana geldiği belirtildi.

Rand Corporation'dan Savunma Uzmanı Bruce Bennett, BBC'ye yaptığı açıklamada sarsıntının büyük olduğunu açıkladı. Bennett "6,3 büyüklüğünde sarsıntı olduğu doğrulanırsa, bu büyük, çok daha büyük bir silah. Hala gerçek bir hidrojen bombası değil ama buna daha önce yaptıkları her şeyden daha yakın. " dedi. Bennet Çin'in de denemeden rahatsız olacağı yorumunu yaptı ve sınırdaki Çinlilerin patlamayı hissetmiş olabileceğini belirtti.

Uluslararası uzmanlar Kuzey Kore'nin nükleer silah kapasitesini geliştirdiğini söylüyor, ancak nükleer savaş başlıklarını bir füzeye takacak kadar küçültüp küçültemedikleri bilinmiyor. Uzmanlar Kuzey'in hidrojen bombası geliştirdiği iddiasına da şüpheyle bakıyor.

Hidrojen bombası atomların birleşmesi yoluyla büyük bir enerji açığa çıkartıyor, atom bombalarında ise atomların ayrışmaları yöntemi izleniyor.

http://www.bbc.com/news/world-asia-41139445 Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HARZEMŞAH

#17
Eyl 12, 2017, 07:56 ÖÖ Last Edit: Eyl 12, 2017, 08:10 ÖÖ by HARZEMŞAH
BM Güvenlik Konseyi havanda Su dövmeye devam ediyor. Bakalım ABD daha ne kadar bekleyecek?


BM Güvenlik Konseyi: Kuzey Kore'ye petrol satışı sınırlandırılıyor

BM Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore'ye yeni yaptırımlar öngören karar tasarısını onayladı. Tasarı, Kuzey Kore'ye petrol ihracatına sınırlama getiriyor.

BM Güvenlik Konseyi, nükleer faaliyetlerini sürdüren Kuzey Kore'ye baskıyı artırıyor. Güvenlik Konseyi uluslararası toplumun tepki ve uyarılarına rağmen balistik füze denemelerine devam eden Kuzey Kore'ye yeni yaptırımlar öngören karar tasarasını onayladı.
ABD tarafından hazırlanan tasarı Kuzey Kore'ye petrol ve petrol ürünleri satışına sınırlama getiriyor. ABD'nin BM Daimi Temsilciliği'nden yapılan açıklamaya göre, Kuzey Kore 8,5 milyon varil petrol ithal ediyor. Karar tasarısı ayrıca Kuzey Kore'ye doğal gaz satışı ve tekstil ihracatına da yasak getirdi.

Kuzey Korelilerin çalışma izinleri yenilenmeyecek

Bunun yanı sıra ülke dışındaki Kuzey Korelilerin çalışma izinleri de karar tasarısında yer aldı. Buna göre ülke dışındaki Kuzey Koreliler çalışma izinlerinin süresi doluncaya kadar çalışabilecek, ancak işçilerin çalışma izinleri yenilenmeyecek. BM'nin verilerine göre Kuzey Kore 50 bin işçiyi ülkeye döviz girişinin sağlanması için ülke dışına çalışmaya gönderiyor. Bu sayede ülkeye yılda 2 milyar 300 bin dolar döviz girmesi hedefleniyor.

Kararda, ABD'nin ilk taslakta yer alan Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'a seyahat yasağı getirilmesi ve ülke dışındaki mal varlıklarının dondurulması talepleri yer almadı.  BM nükleer programı nedeniyle Kuzey Kore'ye 2006'dan bu yana dokuzuncu kararı onaylamış oldu.
ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Güvenlik Konseyi'ndeki oylamanın ardından yaptığı konuşmada Kuzey Kore'ye karşı şimdiye kadarki en sert önlemlerin alındığını söyledi. Haley, "İsteksizce alınan önlemlerin işlemediğini öğrendik" dedi.

Karar tasarısına tepkiler

Çin'in resmi haber ajansı Şinhua'dan yapılan yorumda, cezaî önlemlerin sorunu çözmeyeceği belirtildi. Yorumda, yeni yaptırımların amacının Kuzey Kore'nin nükleer programıyla ilgili müzakerelere yeniden başlanması olması gerektiği belirtildi.
Güney Kore Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, karar tasarısının onaylanmasının uluslararası toplumun Kuzey Kore'nin nükleer silah geliştirme çabalarını tolere etmeyeceğinin kararlı bir göstergesi olduğu belirtildi.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe ise açıklamasında kararın Kuzey Kore'ye "ciddi bir uyarı" olduğu yorumunu yaptı. Başbakan Kuzey Kore'nin faaliyetlerinin ülkeyi diplomatik izolasyon ve ekonomik baskıya sürüklediğini belirtti.

http://www.dw.com/de/un-sicherheitsrat-beschr%C3%A4nkt-%C3%B6llieferungen-f%C3%BCr-nordkorea/a-40457277 Mesajı Paylaş

Trilogy

BMGK acil toplandı: Derhal hayata geçirilsin


BM Güvenlik Konseyi (BMGK), yaptırıma yönelik alınan kararlara rağmen Kuzey Kore'nin balistik füze denemesi yapmasını kınayarak yaptırım kararlarının derhal hayata geçirilmesini istedi.

Konsey, Japonya ve ABD'nin talebiyle Kuzey Kore'nin son füze denemesini görüşmek için acil toplandı. Kapalı gerçekleşen oturumda BM Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenca, Konsey üyelerine brifing verdi. Toplantıda kabul edilen basın bildirisinde Kuzey Kore'nin, BMGK'nın yeni yaptırım kararı almasından sadece üç gün sonra füze denemesi yapması 'provokatif eylem' olarak nitelendirilip kınandı.

Nükleer faaliyetlerin bölge ve dünya güvenliğine tehdit oluşturduğu vurgulanan bildiride, Kuzey Kore'ye bu eylemlere son vermesi çağrısında bulunuldu.

Bildiride tüm BM üyelerinden Kuzey Kore'ye yönelik alınan yaptırım kararlarının derhal kapsamlı bir şekilde hayata geçirilmesi istendi.
Japonya'nın BM Daimi Temsilcisi Koro Bessho gazetecilere yaptığı açıklamada, bu denemelerin hem kendi ülkesi hem de tüm dünyanın güvenliğine ciddi tehdit oluşturduğunu dile getirdi. Bessho, mevcut yaptırımların tüm üyeler tarafından derhal uygulanmasını istediğini sözlerine ekledi.

Öte yandan, BM Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, Kuzey Kore'nin bu yıl içinde 19 kez balistik füze denediği, BMGK'nın da bu konu için 12 kez toplandığı belirtildi.

https://tr.sputniknews.com/asya/201709161030169730-bmgk-acil-kuzey-kore/ Mesajı Paylaş

Alkyone

Kuzey Kore yaptığı füze denemeleri için 380 ila 400 milyon dolar arası bir harcama yapmış
http://english.chosun.com/site/data/html_dir/2017/09/18/2017091801334.html?platform=hootsuite

Hwasong-12 füzesinin deneme maliyeti 30 milyon dolar
Hwasong-14 füzesinin deneme maliyeti 50 milyon dolar olarak verilmişMesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Sihirbaz

Kuzey Kore: Yaptırımlar nükleer programımızı hızlandırır


Kuzey Kore, yeni yaptırımların ve artan uluslararası baskının ülkenin nükleer programını yalnızca hızlandırmaya yarayacağını açıkladı.
Pyongyang, Birleşmiş Milletler'in açıkladığı yeni yaptırımları, "insanilikten uzak, düşmanca ve ahlaksız" olarak tanımladı.

Öte yandan ABD ve Çin'in liderleri arasında, Kuzey üzerinde BM yaptırımları aracılığıyla baskıyı artırma konusunda uzlaşı olduğu açıklandı.
Konunun Pazartesi günü Donald Trump ve Çin devlet başkanı Xi Jinping arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde ele alındığı belirtildi.
Washington, Kuzey Kore'nin en büyük ticari ortağı olan Çin üzerinde, BM yaptırımlarının uygulanması konusunda baskı kuruyor.
Pekin yönetimi ise Washington'dan Kuzey Kore'yi hedef alan tehditleri sonlandırmasını istiyor.

Kuzey Kore yönetimi ne söyledi?

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan ve ülkenin resmi haber ajansı tarafından duyurulan açıklamada, "ABD'nin ve deniz kuvvetlerinin aracılığı yaptırımları zorlamak için yaptığı hamleler, ancak nükleer güce sahip bir ülke olma yönündeki kararlılığımızı artırır" denildi. Aynı açıklamada, 11 Eylül'de kabul edilen yeni yaptırımlar ile Kuzey Korelilerin fiziksel olarak ortadan kaldırmak istendiği ifadesi yer aldı.

BM'de kabul edilen yaptırımlar, Kuzey Kore'ye yakıt kıtlığı yaşatmak ve silah programını devam ettirecek geliri kesmek amacı taşıyor.
Yeni yaptırımlar en başarılı füze denemesi olarak adlandırılan 6'ncı test sonrası geldi. Ancak yaptırımların etkisini sınırlı gören bazı karşıt görüşteki kişilere göre, Kuzey Kore halen uluslararası ticaret imkanına sahip bulunuyor.

Yasadışı şebekeler iddiası

Güney Kore askeri yetklilileri, 15 Eylül'de atılan ve "en başarılı deneme"olarak adlandırılan testte kullanılan balistik füzenin, Başkent Pyongyang yakınlarından fırlatıldıktan sonra 3 bin 700 kilometre havada kaldığını açıkladı. Daha önceki Musudan füzelerinin aksine bu füzelerin bariz başarısı Kuzey Kore'nin füze programının nasıl bu kadar hızlı geliştiği sorularına yol açıyor.

Düşünce kuruluşu Uluslararası Stratejik Çalışmalar Enstitüsü 'nden (IISS) Michael Elleman, Pyongyang'ın Rusya ve Ukrayna'daki yasadışı şebekelerden yüksek performanslı likid roket yakıtı elde ettiğini öne sürüyor. Pyongyang daha önce de KN-08 ve KN-14 olarak bilinen iki ICBM sergilemiş ancak bunların ikisi de denenmemişti. Bu füzelerle Hwasong 12 ve 14 arasındaki bağlantı henüz bilinmiyor.

http://www.bbc.com/news/world-asia-41309774 Mesajı Paylaş

Trilogy

Kuzey Kore'de 3.4 büyüklüğünde deprem: 'Nükleer denemeden kaynaklı olabilir'


Çin deprem merkezi, Kuzey Kore'de 3.4 büyüklüğünde deprem olduğunu bildirdi. Uzmanlar sarsıntının bir nükleer denemeden kaynaklı olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

Çin Deprem Ağı Merkezi'nden yapılan açıklamada "23 Eylül'de yerel saatle 16:29'da (GMT: 08:29) Kuzey Kore'nin kuzeydoğusunda 0 kilometre derinliğinde 3.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi" ifadeleri kullanıldı.
'NÜKLEER DENEME SONUCUNDA'

Uzmanlar sarsıntının bir nükleer deneme sonucunda meydana gelen patlamadan kaynaklı olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Ancak Güney Kore hava ajansı, depremin doğal nedenlerle gerçekleşmiş olmasının daha büyük bir ihtimal olduğunu ileri sürdü.

Depremden Kuzey Hamgyong'daki Kilju bölgesini etkilediği de bildirildi.

Kuzey Kore, 3 Eylül'deki 6. nükleer denemesini Punggyeri nükleer deneme sahasının bulunduğu Kilju bölgesinde yapmıştı.

https://tr.sputniknews.com/asya/201709231030275033-kuzey-kore-deprem/ Mesajı Paylaş

Trilogy

Çin'de çalışan Kuzey Koreliler kitlesel olarak ülkelerine dönüyor

Çin'de çalışan Kuzey Korelilerin, Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi'ndeki (BMGK) yaptırım kararlarının ardından, çalışma izinlerinde problem yaşamaları dolayısıyla kitlesel olarak ülkelerine döndükleri belirtildi.

Güney Kore'nin Yonhap ajansının Pekin'deki kaynaklarından elde edilen bilgilere dayanarak  aktardığı haberinde '2017 yılının ilk yarısında Kuzey Kore sınırındaki Dandong şehrinde en az 20 bin Kuzey Koreli çalışıyordu. Anca  Çin'in, Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımları sertleştirmesinin ardından burada çalışan Kuzey Kore vatandaşları sayısı önemli ölçüde azaldı' ifadelerine yer verildi.
Daha önce Çin Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bireysel ya da Çin firmalarıyla ortak çalışmalar yürüten şirketlerin 12 Eylül'de BMGK tarafından Kuzey Kore'ye karşı alınan yaptırım kararları çerçevesinde 120 gün içerisinde kapatılacağı belirtilmişti.

BMGK, 12 Eylül'de nükleer programını ve balistik füze denemelerini sürdüren Kuzey Kore'ye şimdiye kadarki 'en sert yaptırımları' talep eden karar tasarısını onaylamış, Kuzey Kore'ye rafine petrol satışına sınırlama getiren, doğalgaz ve en büyük ikinci gelir kaynağı tekstil ihracatına ambargo uygulanmasını talep eden tasarı oy birliğiyle kabul edilmişti.

https://tr.sputniknews.com/asya/201710031030416688-cin-kuzey-kore-geri-donus/ Mesajı Paylaş

Sihirbaz

AB Kuzey Kore'ye yaptırımları sertleştirdi

Avrupa Birliği nükleer ve füze denemelerine devam eden Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımları sertleştirdi. Alınan yeni önlemler petrol ve petrol endüstrinin Kuzey Kore'ye yönelik satışlarına sınırlama getirilmesini öngörüyor. Bunun yanı sıra Kuzey Kore'ye sıvılaştırılmış doğal gaz satışını yasaklıyor. Avrupa Birliği Dışilişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini konuyu değerlendirdi:

"Avrupa Birliği'nin Kuzey Kore'ye uyguladığı ekonomik ve diplomatik baskı düzeyi böylece maksimuma çıkarılmış oldu. Kuzey Kore'ye karşı alınan önlemler oldukça önemli."

Mogherini diğer ülkelerin de Kuzey Kore'ye baskıyı artırması çağrısında bulundu.
Avrupa Birliği, Kuzey Kore vatandaşlarına yeni çalışma izni çıkarılmaması konusunda da uzlaştı.

http://www.euronews.com/2017/10/16/eu-slaps-new-sanctions-on-north-korea Mesajı Paylaş

Terra

Kuzey Kore daha fazla uydu fırlatmayı planlıyor

Kuzey Kore'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Kim In Ryong, gelecek dönemde daha fazla sayıda uydu fırlatmayı planladıklarını söyledi.

Kim, BM Dış Uzayın Barışçıl Amaçlarla Kullanımı Komitesi toplantısında yaptığı konuşmada, Kuzey Kore'nin daha fazla uydu fırlatmayı planladığını belirterek, "ABD, bizim dış uzayı barışçıl şekilde geliştirme çabalarımızı engellemeye çalışıyor." ifadesini kullandı.
Kuzey Kore'nin uzay geliştirme aktivitelerinin her açıdan yasal temele dayandığını öne süren Kim, "ABD, en fazla sayıda uydu fırlatan ülke olmasına rağmen hala bizim uluslararası barış ve güvenliğe tehdit olduğumuzu iddia ediyor. Bu mantıksız bir iddia ve kesinlikle çifte standarttır." dedi.

Kim, dün BM'de yaptığı açıklamada da Kore Yarımadası'ndaki durumun sonucu belli olmayan bir noktaya geldiğini ve her an nükleer savaşın çıkabileceğini söylemişti.

ABD Başkanı Donald Trump, geçen ay New York'ta yapılan 72. BM Genel Kurulu toplantısındaki konuşmasında, nükleer programını sürdürmesi halinde bu ülkeye karşı gerekli tüm adımları atmaya hazır oldukları mesajını vererek "(Kuzey Kore lideri) Roket adam, hem kendisi hem de rejimi için intihar misyonunda. Eğer ABD, kendini ve müttefiklerini savunmak zorunda kalırsa Kuzey Kore'yi tamamen yok etmekten başka seçeneği kalmayacak. ABD buna hazırdır, isteklidir ve bunu yapabilir. Ancak buna gerek kalmamasını umuyorum." ifadesini kullanmıştı.

Pyongyang, 2006 yılından bu yana en güçlü ve 6. nükleer denemesini 3 Eylül'de yapmıştı. Bu denemenin ardından ABD tarafından hazırlanan ve Kuzey Kore yönetimine yeni ekonomik yaptırımlar uygulanmasını içeren karar tasarısı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde kabul edilmişti.

http://www.dunyabulteni.net/manset/409863/kuzey-kore-daha-fazla-uydu-firlatmayi-planliyor Mesajı Paylaş

Sihirbaz

K.Koreli Diplomat: Nükleer silahlar müzakereye açık değil

Kuzey Koreli diplomat Choe Son-hui ülkesinin nükleer balistik füze programının müzakereye açık bir konu olmadığını söyledi. Choe, ABD'nin nükleer güce sahip bir Kuzey Kore ile "birlikte yaşamaya hazır olması gerektiğini" belirtti. Choe ayrıca "Bu , Kore Yarımadası'nda kalıcı barışı garanti altına almanın tek yolu" dedi.

CIA Direktörü Mike Pompeo daha önce, Kuzey Kore'nin aylar içinde ABD'yi bir nükleer füzeyle vurabilecek bir kapasiteye sahip olabileceği uyarısında bulunmuştu.

Kuzey Kore şimdiden bu kapasiteye sahip olduğunu iddia ediyor. CIA Direktörü, Washington'ın hala diplomasiyi tercih ettiğini, ancak güç kullanmanın da hala ABD için bir seçenek olduğunu belirmişti.

Moskova'daki bir silahsızlanma konferansında konuşan Kuzey Koreli diplomat Choe, daha önce Kuzey Koreli yetkililerin kullandığı bir ifadeyi tekrarladı ve nükleer silahların ülkesi için "bir ölüm kalım meselesi olduğunu vurguladı. Daha önce Choe'nin, koşullar doğru olduğu takdirde ülkesinin ABD'yle görüşmelere açık olduğunu söylediği bildirilmişti. Ancak Choe bugünkü konuşmasında "BM ambargolarının uygulanmasının" saldırgan bir tutum olduğunu belirtti.

Kuzey Kore'nin füze denemlelerine hız vermesinden bu yana, Pyongyang yönetimine karşı ambargolar yoğunlaştırıldı.

http://www.bbc.com/news/world-asia-41699425 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter