Kuzey Kore

Başlatan nokta, Şub 12, 2017, 06:05 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

Kuzey Kore, ABD Başkanı Donald Trump seçilmesinden bu yana ilk kez orta menzilli bir balistik füze denemesi yaptı. Atış bugün sabahın erken saatlerinde doğu kıyılarından denize doğru yapıldı.

Deney, Kuzey Kore'nin istediği zaman test edebileceğini söylediği bir Kıtalararası Balistik Füze (ICBM) değil. ABD Savunma Bakanlığına göre Japonya Denizi'ne inen füze orta menzilli idi. Kaynaklar füzenin yaklaşık 500 km.lik bir uçuş gerçekleştirdiğini açıkladı.

Bir ABD'li yetkili, Trump yönetiminin göreve başladıktan kısa süre sonra Kuzey Kore "provokasyon "unu beklediğini ve yanıt olarak çeşitli seçenekler göz önüne alacağını ancak bu kararların krizi tırmandırmaktan kaçınırken, ABD'nin kararlılığını göstereceğini söyledi.

En son yapılan test, Trump'in Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile zirve toplantısı yapıp, Kuzey Kore'nin tehdidine karşı güçlü bir savunma sağlamak için çalışma kararı aldığı ve ayrıca geçen hafta Çin Başkanı Xi Jinping ile bir teefon görüşmesini izlemesinin ardından gerçekleşti.

Trump, Florida da Abe ile ortak bir açıklama yaparak, "Amerika'nın Japonya'nın yüzde 100 arkasında olduğunu herkesin anlamasını ve tamamen bilmesini isterim" dedi.

Çin, Kuzey Kore'nin ana müttefiki olmasına rağmen Pyongyang'ın tekrarlanan provokasyonlarından ötürü hayal kırıklığına uğradı.

http://www.reuters.com/article/us-northkorea-missiles-idUSKBN15Q0TE Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Kuzey Kore'nin Silah Kapasitesi Konusunda Endişeler Artıyor

Güney Kore Savunma Bakanlığı, Japon Denizi istikametinde 500 km yol aldığı belirtilen füzenin 2 bin km menzile sahip olduğunu bildirdi. Bunun da sanılanın üstünde bir kapasite olduğu ifade edildi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Kuzey Kore'nin balistik füze denemesini kınadı. Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Güney Kore'nin talebi üzerine dün acil toplanan Konsey üyesi 15 ülke, bu kararı oy birliğiyle aldı.

Konuyla ilgili açıklamayı BMGK Dönem Başkanı ve Ukrayna'nın BM Daimi Temsilcisi Volodymyr Yelchenko düzenlediği basın toplantısında yaptı. Yelchenko, Pyongyang yönetiminin bu eyleminin daha önceki BMGK kararlarının ihlali olduğunu belirtti. Konsey'in daha ileri tedbirler alabileceğini kaydeden Yelchenko, vatandaşlarının ihtiyaçları karşılanmazken Kuzey Kore'nin balistik füzeler için kaynak ayırmasından üzüntü duyduklarını söyledi.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA, geçtiğimiz pazar günkü balistik füze denemesinin başarıyla sonuçlandığını duyurmuştu.


http://www.euronews.com/2017/02/14/concerns-grow-over-pyongyang-s-weapons-capabilities Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Malezya Kuzey Kore elçisini geri çekti

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un üvey kardeşi Kim Jong-nam'ın Malezya'da öldürülmesinin ardından iki ülke arasında gerilimin artması nedeniyle Malezya Kuzey Kore'deki elçisini ülkeye geri çağırdı.

Kim Jong-nam'ın geçen hafta Kuala Lumpur'da havalimanında uçak beklerken gerçekleşen ölümü henüz aydınlatılamadı. Önce bazı kadınları gözaltına alan emniyet güçleri son olarak dört Kuzey Koreli'nin peşine düştü. Kuzey Kore'nin Malezya elçisi ise açıklamaları nedeniyle Malezya Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Cinayetin arkasında Kuzey Kore'nin olduğuna yönelik söylentiler olsa da, buna yönelik bir kanıt ortaya çıkmadı. Kuzey Kore de konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı. Güney Kore ise Kuzey Kore'yi doğrudan suçlayan bir açıklama yayınladı. Öte yandan Japonya'da bir televizyon kanalı, saldırının yapıldığı anı gösteren güvenlik kamerası görüntülerini yayınladı.

'Düşman güçlerle işbirliği' suçlaması

Malezya, Kuzey Kore'de diplomatik ilişkisi bulunan az sayıda ülkeden biriydi. Ülke, geçen hafta boyunca Kuzey Kore'den gelen "cesedin otopsi yapılmadan Kuzey Kore'ye teslim edilmesi" talebini reddetmişti. Bunun üzerine Kuzey Kore'nin Malezya Büyükelçisi Kang Chol, Malezya'yı "düşman güçlerle işbirliği yapmakla" suçlamış ve Malezya'nın saklayacak şeyleri olduğunu ifade etmişti. Malezya Dışişleri Bakanlığı ise bu açıklamaya sert bir şekilde yanıt vermiş, Kim'in Malezya toprakları üzerinde ölmesi nedeniyle bu cinayeti araştırma sorumluluklarının bulunduğunu vurgulamıştı.

Kim'in bedenine ne olacak?

Malezyalı yetkililer otopsi sonuçlarını bekliyor. Büyükelçi Kang Chol, kendi temsilcilerinin bulunmadığı bir ortamda yapılan bu otopsinin sonucunu tanımayacaklarını açıklamıştı. Malezya, otopside DNA testi de yapabilmek için Kim'in Pekin ve Makao'daki ailesinden DNA örneği almaya çalışıyor.

Emniyet yetkilileri otopsinin ardından cenazeyi Kuzey Kore'ye teslim edeceklerini açıkladı.

Olayla ilgili ilk olarak, biri Endonezya, biri de Vietnam vatandaşı iki kadın gözaltına alındı. Polis, Kuzey Koreli şüpheli Ri Jong-chol'u gözaltına alırken, ülkeyi terk etmiş olabileceği belirtilen dört şüpheli de aranıyor. Aranan şüphelilerin adları 33 yaşındaki Ri Ji Hyon, 34 yaşındaki Hong Song Hac, 55 yaşındaki O Jong Gil ve 57 yaşındaki olarak açıklandı. Kim'in yüzüne kimyasal bir bez sürerek ölmesine yol açan ve gözaltına alınan Endonezyalı Siti Aisyah, kendisine bunun bir kamera şakası olduğunun söylendiğini ve bunun için para aldığını söylemişti.

Kim Jong-nam kimdir?

Kim, 2011'de yaşamını yitiren Kuzey Kore'nin eski lideri Kim Jong-il'in en büyük oğlu. Babasının ardından ülkenin başına geçmesi beklenen Kim'in geleceği, 2001 yılında sahte pasaportla Japonya'ya gitmeye çalışırken yakalanmasının ardından değişti. Kim, o tarihten sonra Çin, Singapur ve Makao'da sürgün hayatı yaşarken ülkenin başına üvey kardeşi Kim Jong-un geçti. Kim daha önce ülkenin hanedanlıkla yönetilmesini açıkça eleştirmişti.

http://www.bbc.com/news/world-asia-39024570 Mesajı Paylaş

Merkator

Kuzey Kore'den 4 Füze Denemesi

Füze denemeleri bölge ülkelerinden tepki çeken Kuzey Kore bu kez ardarda 4 balistik füze denemesi yaptı. Füzeler Çin sınırına yakın Tongchang-ri bölgesinden fırlatıldı ve Pasifik Okyanusu'na düştü. Denemelere ilk tepki Japonya'nın başbakanı Şinzo Abe'den geldi:

"Kuzey Kore bugün 4 füze fırlattı ve bunlar bizim ekonomik etkinlik alanımızın yakınlarına düştü. Japonya konuyla ilgili bilgi edinecek ve analiz yapacaktır. Ayrıca Japonya Kuzey Kore'ye sert bir protesto notası gönderdi."

Denemeler zamanlama itibariyle Güney Kore ile Amerika Birleşik Devletleri'nin bölgedeki ortak tatbikatına tepki olarak değerlendiriliyor. Nükleer başlık da takılabilen füzelerin menzili ise yaklaşık 1000 kilometre.

http://www.euronews.com/2017/03/06/north-korea-test-fires-four-more-missiles Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Kuzey Kore'yi durdurmanın yolu var mı?

"Haydut devlet" ve "en büyük yakın tehdit". Kuzey Kore için birçok tanım kullanıldı ve çok azı övücüydü.

Kuzey Kore yönetimi, vatandaşları üzerinde zalim bir baskı kurmak ve nükleer silah geliştirmeye çalışmakla suçlanıyor. Son aylarda ülke beşinci nükleer denemesini yaptı, birkaç füze fırlattı ve çoğu kişinin inanışına göre, Kuzey Kore lideri üvey erkek kardeşini kimyasal silah kullanarak öldürttü.

Peki, neden Kuzey Kore böylesine büyük bir sorun ve neden hiç kimse bir çözüm bulamıyor?
Kısa bir özet

Kuzey Kore, Kore Yarımadası'nın 1950-53 Kore Savaşı'ndan sonra ikiye bölünmesiyle ortaya çıktı. İlk lideri, tek partili yönetimin başındaki komünist Kim Il- sung. Dünyanın en yoksul uluslarından biri. Ekonomisi merkezi kontrolde, vatandaşlarının dış medyaya erişimleri yok ve birkaç ayrıcalıklı kişi dışında ülkeden ayrılma özgürlükleri de yok. Daha da kaygı verici olanı beş nükleer deneme ve birden çok füze testi yaptılar ve bunlar nihai amaçları olan nükleer füze geliştirmekte ilerleme kaydettikleri anlamına geliyor.

Müzakerelere ne oldu?

Birkaç tur müzakere yapıldı. Sonuncusuna Çin, Güney Kore, Japonya, Rusya ve ABD katıldı ve başta umut vaat ediyordu. Pyongyang yönetimi, yardım ve siyasi ödünler karşılığında nükleer programından vazgeçmeyi kabul etti. Hatta Yongbyon'daki plütonyum üretim tesisindeki soğutma kulesini havaya bile uçurdular. Ama sonra işler kötüleşmeye başladı.

ABD, Kuzey Kore'nin nükleer faaliyetlerini tamamen açıklamadığını söyledi. Pyongyang bunu reddetti, ama sonra bir nükleer deneme yaptı. Yani, 2009'dan bu yana anlamlı bir müzakere yok. Düşünce kuruluşu Chatham House'dan Kuzeydoğu Asya uzmanı John Nilsson-Wright, Kuzey Kore'nin son provokasyonlarına bakılırsa, şu anda müzakerelere dönmekle ilgilenmediğini düşündüğünü söylüyor. Nilsson-Wright "Bunun nedeni, Kim'in askeri modernleşme programını yürütmek istemesi, yani mantık olarak müzakereleri geciktirmek çıkarına" diyor.

Ekonomik baskı işe yarıyor mu?

BM ve çeşitli ülkelerin Kuzey Kore'ye karşı ambargoları var. Ambargolar Kuzey Kore'nin silah programını ve ülke dışında faaliyet gösterme kabiliyetlerini hedef alıyor. Son önlemler Pyongyang'ın kömür ihracatına karşı alındı. Bu arada, son yıllarda gerilim arttıkça halkını doyurmak için bağışa ihtiyacı olan Kuzey Kore'ye gıda yardımları da azaldı. Ancak Dr Nilsson-Wright, bu önlemlerin Kuzey Kore'nin askeri cephede ilerleme kaydetme kapasitesini yavaşlatıyor gibi görünmediğini söylüyor. Nilsson-Wright, Çin bankaları gibi Kuzey Kore'de işlerin yürümesini sağlayan aracıları hedef alan ambargoların gerçek bir etkisi olacağını belirtiyor.

Pyongyang'ın Çin'den ithal ettiği petrolü hedef almanın derhal etkisi olacağı belirtiliyor. Ancak Pekin, kuzey komşusundaki yönetimi istikrarsızlaştırıp, kaosa neden olacak adımlar atmak istemiyor. Nilsson-Wright Çin'in bunun yerine, dürüst arabulucu rolünü oynamaya çalıştığını ve ABD'nin Pyongyang'la görüşmesi için lobi yaptığını anlatıyor.

Ancak ABD Başkanı Donald Trump, kampanya döneminde Kim Jong-un ile hamburger eşliğinde görüşmeyi istediğini söylese de, ABD, Japonya ve Güney Kore, görüşmelerin bir seçenek olmasından önce Kuzey Kore'nin ödün vereceğine dair gerçek bir istek göstermesi gerektiğini açıkça söylediler.

Askeri bir seçenek var mı?

İyi bir askeri seçenek yok. Kuzey Kore'ye yönelik askeri müdahalenin çok büyük asker ve sivil ölümüne yol açacağı düşünülüyor.
Kuzey Kore'nin nükleer silah stokunu bulmak ve yok etmek zor. Uzmanlar derin noktalara gömüldüğünden şüpheleniyor. Dahası, Kuzey ağır silahlara sahip. Güney'in başkenti Seul'u vurabilecek bir füze envanteri, kimyasal ve biyolojik silahları ve bir milyondan fazla askerleri var.

Peki ya suikast?

Son aylarda Güney Kore'de yoğun bir şekilde "baş kesme" stratejisinden, Kim Jong-un ve lider kadrosunu hedef alan bir saldırıdan bahsedilir oldu. Dr Nilsson-Wright bunun, Kuzey Kore'nin başka provokasyonlara girişmesini önlemek ve müzakere masasına oturmaya zorlamak için bir taktik olabileceğini söylüyor. Seul'deki anlayışın, Kuzey Kore hükümetini çok güvensiz hissettirerek, başka seçeneği kalmadığını düşündürmek olduğu vurgulanıyor. Ayrıca, "baş kesme" stratejisi uygulanırsa, oluşacak iktidar boşluğunu kimi doldurabileceği konusunda büyük soru işaretleri var. Kim yönetiminin yaşaması, ülkenin seçkinlerinin çıkarına ve siyasi muhalefet de yok.

Aşamalı yakınlaşma olamaz mı?

Bir dönem, küçük ekonomik reformlarla, Çin'de Mao Zedong'un ölümünden sonra kullanılan modelle, Kuzey Kore'yi aşamalı bir şekilde dünyaya açarak uluslararası toplumun bir üyesi yapılabileceğini düşünenler de vardı. Çin'deki sanayi bölgelerine çeşitli ziyaretlerde bulunan Kim Jong-un'un babası Kim Jong Il'in bu yaklaşımla ilgileniyor olabileceği düşünülüyordu.

Ancak bu yaklaşımın başlıca destekçisinin liderin amcası Chang Song-thaek olduğu sanılıyordu. Ancak Kim Jong-un Aralık 2013'de vatana ihanet ve devleti yıkmakla suçladığı Chang Song-thaek'i öldürttü. Kim Jong-un henüz Çin'i ziyaret etmedi, aslında hiç ülke dışına çıkmadı. Ayrıca, ekonomik büyümeden bahsederken, önceliği askeri programmış gibi görünüyor.

Güvenilir bir muhalefet ortaya çıkabilir mi?

Bu çok düşük bir ihtimal. Kuzey Kore'de mutlak bir tek parti iktidarı var. Halk, dış saldırılardan kendilerini koruyan tek kurummuş gibi gösterilen Kim hanedanına tapınmaya zorlanıyor. Bağımsız medya yok. Tüm televizyon, radyo ve gazeteler devlet kontrolünde. Kuzey Kore, vatandaşlarının dış dünyaya elektronik erişimi olmasın diye kendi internetini yarattı. Kaçak sokulan DVD'ler de dahil, Çin sınırından kısıtlı bir bilgi akışı var. Ancak Kuzey Kore, vatandaşlarını çok sıkı bir şekilde denetliyor. Hükümetin her yerde muhalefet işaretleri arayan muhbirleri var ve cezalar da ağır. Şüpheliler ve bazen tüm aileleri, çoğunun öldüğü çalışma kamplarına gönderiliyor.

Peki en iyi seçenek ne?

Dr Nilsson-Wright baskı ve diyaloğun bir karışımı olması gerektiğini belirtiyor. Baskının, ağırlaştırılmış ambargolar, Kuzey Kore'nin 2008'de çıkartıldığı teröre destek veren ülkeler listesine yeniden eklenmesi ve gerçekten rahatsız etmek için Çin'le yakın çalışmanın bir karışımı olabileceğini söylüyor. Olası teşviklerin ise ABD tarafından diplomatik tanınma veya barış anlaşması (İki Kore teknik olarak hala savaşta) olabilir.

Bu yaklaşım için anahtar önemde olansa ABD, Çin, Güney Kore ve Japorya arasında koordinasyon.
Ancak ABD'de yeni bir yönetim ve Güney Kore'de siyasi bir felç var. Japonya, Güney Kore ve Çin arasındaki ilişkiler tarihi sorunlar nedeniyle gerilimli. Pekin ayrıca Güney Kore'ye Amerikan Thaad füze savunma sisteminin konuşlandırılmasına şiddetle karşı. Yani, Kuzey Kore'nin faydalanabileceği gerilimler var.

Dr Nilsson Wright da "Kuzey Kore bu yüzden şu anda zorluyor. Çünkü faydalanabileceği bir fırsat penceresi olduğunu biliyor" diyor.

http://www.bbc.com/news/world-asia-39216803 Mesajı Paylaş

Merkator

Kuzey Kore Yeni Bir roket Motoru denemesi Yaptı

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'un Pekin'de Çinli yetkililerle Kuzey Kore meselesini görüştüğü saatlerde Pyongang yeni bir roket denemesinde bulundu.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, yüksek itme gücüne sahip olduğu belirtilen roketin, füze savunma sistemi için yeni bir dönemin kapısını açtığını söyledi.

Kuzey Kore devlet televizyonu söz konusu denemenin uzun menzilli füzeler için yeni bir roket motoru görevini üstleneceğini ve dünya standartlarında uydu fırlatma kapasitesine sahip olmaya yardımcı olacağını aktardı.

BM yaptırımlarına meydan okuyan Kuzey Kore beş nükleer füze denemesinde bulunmuştu. Buna karşın ABD, Pyongang'ın tehditlerine karşı Güney Kore'ye geçtiğimiz günlerde gelişmiş savunma sistemi yerleştirmişti.

Pekin'de bir araya gelen ABD ve Çin dışişleri bakanları Kuzey Kore'yi mevcut füze programından vazgeçirmek için işbirliği yapma kararı aldı.

"Şunu biliyoruz ki diyalog yoluyla, Çin ve ABD ilişkilerinin daha da gelişmesine ve ilişkilerimizin geleceğini belirleyecek tonu yakalayacağımıza inanıyoruz."

ABD'de Donald Trump'ın başkan olmasıyla Washington - Pekin ilişkileri ekonomi ve Tayvan'ın statüsü konularında gerilmişti. Trump, Çin ürünlerine vergi koyma tehdidinde bulunmuştu.

http://www.euronews.com/2017/03/18/north-koreas-kim-jong-un-says-engine-test-is-new-birth-of-rocket-industry Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Kuzey Kore Japon Denizi'ne balistik füze fırlattı

Kuzey Kore'nin bu sabah birden çok balistik füze denemesinde bulunduğu bildirildi.

Kyodo haber ajansı, Japonya hükümeti yetkililerine dayandırdığı haberinde füzelerin Japon Denizi'ne doğru fırlatıldığını duyurdu. Haberde tipi bilinmeyen füzelerin fırlatıldıktan kısa bir süre sonra düştüğü kaydedildi.

Güney Kore askeri kaynakları da bilgiyi doğrulayarak Pyongyang yönetiminin bu sabahki füze denemesinin başarısız olduğunu açıkladı.

Kuzey Kore, mart ayı başında yine Japon Denizi'ne dört balistik füze fırlatmıştı.

http://www.euronews.com/2017/03/22/north-korea-new-missile-launch-fails Mesajı Paylaş

Merkator

Birleşmiş Milletler Kuzey Kore'ye yeni yaptırımlar uygulanmasını kabul etti. Alınan kararlar şöyle:

1-Tüm kömür, deniz ürünü demir ve demir cevheri, kurşun ve kurşun cevheri ihracatı yasaklandı
2-Ülkeler yeni Kuzey Kore'li çalışan kabul edemeyecek
3-Kuzey Kore'li şirketlerle ortak ticari girişim yapılamayacak
4-Daha fazla Kuzey Koreli seyahat sınırlaması ve mal varlığı dondurulmasının hedefi olacak
5-BM'ye üye ülkeler 90 gün içinde bu yaptırımları nasıl uygulamaya koyduklarını rapor edecekler.

Yeni yaptırımların Kuzey Kore'ye maliyetinin 1 milyar dolar civarında olacağı hesaplanıyor. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Yaptırımların yol açacağı 1 milyar ABD Doları, toplam ihracatı 4.1 milyar Dolar olan Kuzey Kore için önemli bir gelir kaybı. İhracat gelirleri %25 azalacak.

Ama asıl düşündürücü olan Kore'nin tüm bu nükleer ve balistik füze çalışmalarını bu mütevazi bütçe ile gerçekleştirdiği gerçeği...

Demek ki, TF-X başta olmak üzere milli proje bütçelerini ve ArGe harcamalarını Batıdaki rakamlarla karşılaştırmak hata imiş.
Demek ki, istenildiği takdirde çok daha küçük ve mütevazi bütçelerle başarı mümkünmüş... Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Kuzey Kore füze parçalarını Ukrayna'dan aldı


Kuzey Kore'nin füze programını rahat bir şekilde geliştirebilmesinin Ukrayna'daki bir füze fabrikası sayesinde olduğu öne sürüldü.
Londra merkezli düşünce kuruluşu Uluslararası Stratejik Çalışmalar Enstitüsü, Kuzey Kore'nin en kritik parçaları Ukrayna'nın Dnipro şehrinde bulunan bir fabrikadan edindiğini iddia etti.

Uzun menzilli Hwasong-14 füzesinde kullanılan motorun Sovyetler Birliği tarafından geliştirilen sıvı güdümlü RD-250 motoruna benzediği belirtildi.

İngiliz Times gazetesinde yer alan habere göre 'hiçbir ülkenin orta menzilli füzelerden kıtalararası balistik füze (ICBM) yapımına bu kadar çabuk geçmediğini' belirten kurum, bu teknolojinin nasıl Kuzey Kore'nin eline geçtiğinin bilinmediğini de ekledi. Ancak kurum, 2012 yılında iki Kuzey Korelinin Ukrayna'daki Yuzhnoye tesislerinde hırsızlık yapmaya kalkışırken yakalandığını da aktardı.

Ukrayna ise Kuzey Kore'ye füze sağladığı iddialarını reddediyor.

Çatışmalar esnasında gönderilmiş olabilir

Uluslararası Stratejik Çalışmalar Enstitüsü ise raporunda Yuzhnoye tesislerinin Rusya yanlıları tarafından kontrol edilen ayrılıkçı bölgeye yakın olduğunu, çatışma bölgelerinden Kuzey Kore'ye parçaların gönderilmiş olabileceğini aktarıyor.

Kuzey Kore'nin füze denemelerini hızlandırması ve bunun karşılığında ABD'nin askeri müdahalede bulanabileceğine yönelik açıklamaları bütün dünyada gerilimin artmasına yol açmıştı. En son olarak Kuzey Kore devlet medyası, ülkenin lideri Kim Jong-un'un ABD'ye bağlı Guam adasına füze saldırısı planını şimdilik ertelediğini duyurmuştu.

Kuzey Kore devlet medyası, ülkenin lideri Kim Jong-un'un, Guam'a olası bir füze saldırısının senaryosu hakkında bilgi aldığını aktardı. Aynı haberde, Kuzey Kore liderinin, Guam'a olası bir saldırı kararını ABD'nin hamlelerine göre alacağı ifade edildi.

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-40934560 Mesajı Paylaş

Merkator

Bir ülke füze motorlarını Kuzey Kore için kopyalamış olabilir


Yujnoe Genel Müdürü Aleksandr Degtyarev, bir ülkenin Kuzey Kore'nin ihtiyaç duyduğu motorları Kuzey Kore için kopyalamış olabileceğini söyledi.
New York Times'ın Kuzey Kore'nin Ukraynalı füze şirketi Yujmaş tarafından üretilen füze motorlarını yasa dışı yollardan satın alabileceği yönündeki haberini değerlendiren Ukraynalı füze motoru üreticisi Yujnoe Genel Müdürü Aleksandr Degtyarev, bir ülkenin söz konusu motorları Kuzey Kore için kopyalamış olabileceğini ifade etti.

Ukrayna basınına konuşan Degtyarev, "Hiçbir çalışanımızın Kuzey Kore'de füze motoru üretilmesi için yardım sunmadığından eminim. Zira Ukrayna yapımı füze motorları dünya genelinde büyük takdir görüyor ve yaygın olarak kullanılıyor. Belki de söz konusu motorları kopyalamayı başarmışlardır" dedi.

Degtyarev, New York Times gazetesinde yer alan haberiyse adından söz ettirmek isteyen bir kişinin uydurması olarak nitelendirdi.

New York Times'ın (NYT) ABD istihbaratına ve Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu uzmanı Michael Elleman'ın araştırmasına dayandırdığı haberine göre, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un yeni füze motorlarını incelerken görüldüğü fotoğrafları inceleyen uzmanlar, fotoğraflardaki füze motorlarının Sovyet muadillerini anımsattığı, bunların bugün sadece eski Sovyet ülkelerinde bulunabileceği sonucuna varmıştı.
Uzmanlar, Kuzey Kore'nin temmuz ayında test edildiğini duyurduğu kıtalararası balistik füzelerinin motorları temin edebilecek en muhtemel şirketin Ukraynalı Yujmaş olabileceğini belirtmişti.

https://tr.sputniknews.com/asya/201708151029708655-kuzey-kore-fuze-motor-kopyalanmis-olabilir/ Mesajı Paylaş

Terra

Kuzey Kore lideri Kim'den kıtalararası balistik füze malzemeleri imalatının arttırılması emri


ABD ile nükleer gerilimin sürdüğü Kuzey Kore'de resmi medya, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un, kıtalararası balistik füzelerde (ICBM) kullanılmak üzere katı yakıt motoru ve savaş başlığı uçları imalatının arttırılması için emir verdiğini duyurdu.

Güney Kore haber ajansı Yonhap'ın Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA'ya dayandırdığı habere göre, Kim ICBM'lerde kullanılmak üzere katı yakıt motoru ve savaş başlığı uçları imalatının arttırılması emrini Savunma Bilimler Akademisi'ndeki Kimyasal Madde Enstitüsü'ne yaptığı ziyerette verdi.
Enstitünün katı yakıt motoru ve savaş başlığı uçlarının yanısıra roket motorlarında kullanılan karbon materyallerin üretiminden sorumlu olduğu belirtildi.

YENİ FÜZENİN FOTOĞRAFLARI YAYINLANDI

Haberde Kim'in bu ziyareti gerçekleştirdiği tarih belirtilmedi ancak Kuzey Kore resmi gazetesi Rodong Sinmun, 23 Ağustos tarihli baskısında Kim'in enstitiyü ziyaretinde çekilen fotoğrafları paylaştı.

Yonhap'a göre Kuzey Kore'den yayınlanan fotoğraflar Pyongyang'ın 'Pukguksong-3' adlı yeni bir balistik füze geliştirdiğini de ortaya koydu.

Merkezi ABD'de bulunan Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Çalışmaları Merkezi uzmanlarından Michael Duitsman da fotoğraflardaki 'Pukguksong-3' adlı füzenin daha önce görülmediğine işaret etti.

KCNA Kim'in ziyarette "Partimiz bu kadar mütevazı kahramanlar olduğu için gurur duyuyor" dediğini de aktardı.

Kuzey Kore'nin fırlatılan bir balistik füzenin Dünya'nın atmosferine yeniden girdiği zaman oluşacak aşırı sıcaklara dayanabilecek savaş başlığı üretme teknolojisine sahip olup olmadığı konusunda soru işaretleri bulunuyordu. KCNA'ya göre Pyongyang  savaş başlığı ve roket motorlarında 'karbon mateyaller' kullanarak bu teknolojiye sahip olmuş durumda.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI TİLLERSON'DAN GERİLİM DÜŞÜREN AÇIKLAMA

KCNA'nın haberinde ABD'ye karşı yeni tehdit söylemlerinin yer almaması dikkat çekti.
Zira, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson dün gerilimi azaltan bir açıklama yapmış, Kuzey Kore'yi BM'nin getirdiği yeni yaptırımların ardından füze denemesi yapmadığı ve 'itidal' gösterdiği için kutlamıştı.

Tillerson ayrıca bunun, Kuzey Kore'nin ABD ile 'yakın gelecekte' barış ve silahsızlanma görüşmelerine girmeye hazır olduğu yönünde bir işaret olmasını umduğunu belirtmişti.

Kuzey Kore'nin geçen yıldan beri yaptığı iki nükleer deneme ve çok sayıda balistik füze denemesi Kore Yarımadası'nda gerilimi ciddi boyuta çıkarmıştı.

Temmuz ayında yapılan iki kıtalararası balistik füze denemesi, Kuzey Kore'ye daha sert uluslararası yaptırımlar getirmişti. ABD Başkanı Donald Trump'ın Kuzey Kore'nin eğer ABD'ye saldırırsa 'gazap ve öfkeyle" karşı karşıya kalacağı biçimindeki sözleri üzerine Kim, ABD'ye bağlı özerk Guam adasının açıklarını vurma tehidinde bulunmuş ancak tansiyonun giderek artması üzerine bu plandan geri adım atmıştı.

https://tr.sputniknews.com/asya/201708231029831587-kuzey-kore-kim-icbm-imalat-emir/ Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HDS

Ne adamlar ya!..  :)

Amerikalılar önce "Kuzey Kore uzun menzilli ICBM vs yapmış olabilir ama bunun tepesine koyabilecekleri minyatürize edilmiş nükleer başlık koyamazlar." dediler. Sonra anlaşıldı ki yapmış olabilirler.

Sonra, "tamam başlık da var, ama 're-entry' denilen atmosfere yeniden girerkenki şartlara, sıcaklığa vs dayanacak teknolojileri yok." dendi. Burada gezdiği zapazingoların çoğu sermaik ve kompozit "re-entry kalkanları"..

Çok ama çok enteresan bir mücadeleye tanıklık ediyoruz.  ;D Mesajı Paylaş

merzifonlu

Çin, Kuzey Koreyi kullanarak ABD'ye karşı "Pakistan" stratejisi uyguluyor. (Hindistan'a karşı yaptığı şey yani.) Nüans farkları var ama. Pakistan üzerinde Kuzey Kore gibi tam kontrolü yok. Pakistan'ın tek dostu Çin değil, başka müttefikleri de var.

İşin komiği, aslında Çin Kuzey Kore'nin dostu da değil. Uzun vadede Kuzey Koreyi hamuduyla götürecek. Benim fikrim bu. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter