Deniz Korsanlığı

Başlatan Atılgan, Şub 11, 2017, 02:29 ÖS

« önceki - sonraki »

Atılgan

Dryad Maritime: 2016 yılında korsan faaliyetleri son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştı

İngiltere merkezli denizcilik araştırma ve analiz şirketi Dryad Maritime; dünya denizlerindeki korsan faaliyetlerini raporladı.
Gine Körfezi ve Güneydoğu Asya'da korsan faaliyetlerinin 2016 yılında son 10 yılın en yüksek seviyesine çıktığını belirten Dryad, bu bölgelerde 2016 yılında 62 kişinin korsanlar tarafından kaçırıldığını belirtti.

Gine Körfezi ve Güneydoğu Asya'da 2014 yılında 9 mürettebatın, 2015 yılında ise 19 mürettebatın kaçırıldığını söyleyen Dryard, 2016 yılında kaçırılan mürettebat sayısının 62 olduğunu belirtti.

Nijerya'daki korsan saldırılarında da artış olduğunu kaydeden Dryad, Nijerya'daki saldırıların 2015 yılına göre 2016 yılında yüzde 50 arttığını söyledi. 2015 yılında Nijerya'da korsanların 20 gemiye saldırdığını ve 31 mürettebatı kaçırdığını yayınlayan Dryard, 2016 yılında 40 gemiye saldırı düzenlendiğini ve 51 mürettebatın korsanlar tarafından kaçırıldığını açıkladı.

Dünya denizlerindeki korsan saldırılarına bakıldığında saldırı sayısının azaldığını belirten Dryad CEO'su Gibbon Brooks saldırı sayının azaldığını ama saldırıların başarı oranının arttığını belirtti.

Korsanların elindeki silahların 10 yıl öncesine göre daha teknolojik olduğunun altını çizen Gibbon Brooks, korsanların elindeki silahların geliştiğini ve korsanların daha deneyimli hale gelerek amaçlarına artık daha kolay ulaştıklarının altını çizdi.

Bunun yanında Gibbon Brooks gemilerde korsanlara kullanılan güvenlik önlemlerinin ise hala eski usul olduğunu söyledi.

http://www.denizhaber.com.tr/dryad-maritime-2016-yilinda-korsan-faaliyetleri-son-10-yilin-en-yuksek-seviyesin-haber-72627.htm Mesajı Paylaş

Terra

Gemilerdeki özel güvenliklere, korsanları vurma izni verildi

Hollanda parlamentosu, Somali açıkları ve Aden körfezi başta olmak üzere, ticaret filoları için tehlikeli olan bölgelerde, gemilerdeki özel güvenliğe deniz korsanlarını vurma izni veren yasa önerisini kabul etti.
Hollandalı armatörler ve gemi işletmeciler tarafından uzun süredir çıkarılması istenen düzenleme, iktidarın küçük ortağı Hıristiyan Birliği'nin (CU) desteği ile kabul edildi.

Özellikle Somali açıkları ve Aden Körfezi'nde geçmişte bir çok geminin kaçırılması ya da korsanlar tarafından taciz edilmesi Hollandalı armatörleri endişelendiriyor.

Ticaret gemilerinin, korsan tehlikesi olan bölgelerde Hollanda Kraliyet Donanması veya Avrupa Birliği (AB) korsanlıkla mücadele birimlerinden yardım istemesi gerekiyor. Ancak deniz ticareti ile uğraşan kesimlere göre bu her zaman mümkün olmuyor. Bu nedenle denizciler, güç kullanma izni olan özel güvenlik görevlilerine izin verilmesini istiyordu.

Yeni yasa ile artık üniformalı ve üzerlerinde vücut kamerası bulunan özel güvenlik güçleri, gemilere saldıran korsanlara ateş edebilecek. Korsanların vurulması ile ilgili olarak daha sonra savcılık tarafından inceleme yapılabilmesi için de, gemilerde 360 derece ses ve görüntü kaydedebilen kameraların bulunması zorunlu olacak.

Hollanda Armatörler Birliği (KVNR), yasanın kabul edilmesi nedeniyle memnun. Birlik yöneticilerinden Guido Hollaar, gemilerde özel güvenlikçi olarak genellikle iyi eğitimli eski askerlerin çalıştığını belirterek, "Kesinlikle Rambo değiller ve gemilerin Vahşi Batı'ya dönmesini istemeyiz" dedi.

Ancak Hollanda'da dörtlü koalisyonu oluşturan partilerden Demokratlar 66 (D66) ile muhalefet, diğer iktidar partilerinin desteği ile kabul edilen yasaya karşı çıkıyor. Özellikle D66 ve muhalefet partileri, denizde güç kullanma yetkisinin sadece deniz kuvvetlerinin tekelinde olması gerektiğini savunuyor.

http://www.denizhaber.com.tr/gemilerdeki-ozel-guvenliklere-korsanlari-vurma-izni-verildi-haber-79735.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Gana'da korsanlar 'MARINE 711'in beş mürettebatını kaçırdı

Nijeryalı korsanlar, 'MARINE 711' isimli balıkçı teknesinin mürettebatını kaçırdı.
Nijeryalı korsanlar, 'MARINE 711' isimli balıkçı teknesinin beş mürettebatını kaçırdı.

1974 yapımı, 49 metre uzunluğa, 9 metre genişliğe sahip 'MARINE 711'  isimli balıkçı teknesi seyir halindeyken sürat teknesi içindeki dokuz korsanın saldırısına uğradı. Korsanlar mürettebatı on iki saat boyunca esir aldıktan sonra beş mürettebatı zorla rehin alarak balıkçı gemisini terk etti.

Yetkililer tarafından, 'MARINE 711' balıkçı gemisinden kaçırılan beş mürettebatın üçünün Kore, ikisinin yunan vatandaşı olduğu açıklandı. Gana Deniz Kuvvetleri tarafından 'MARINE 711' Tema Limanı'na getirildi.

Korsanlar, özellikle Gana ve Nijer Nehri deltasında petrol ve offshore gemilerine çok sık saldırıyor.

Uluslararası Denizcilik Bürosu, beş mürettebatın kaçırıldığı ve gemiye açılan saldırılar dahil olmak üzere iki hafta içinde beş korsan faaliyetini rapor ettiklerini açıkladı.

http://www.denizhaber.com.tr/ganada-korsanlar-marine-711in-bes-murettebatini-kacirdi-haber-80495.htm Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter