Japonya

Başlatan Sihirbaz, Şub 08, 2017, 12:55 ÖS

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

ABD'nin Japonya'daki yeni üs inşaatı Okinawa'da başladı

Japonya hükümetince ABD'nin Okinawa'daki üssünün taşınacağı tesisin denizdeki kısmının yapımına başlandı.

Kyodo ajansı, ABD Savunma Bakanı Jim Mattis ile Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin görüşmesinin ardından yerel halkın karşı çıkmasına rağmen üssün Okinawa Adası'nın Henoko kıyı şeridindeki yeni tesisinin inşasına başlandığını duyurdu. Japonya Hükümet Sözcüsü Yoşihide Suga düzenlediği basın toplantısında, hükümetin doğal çevreyi ve yerel halkın yaşamını korumak için elinden geleni yapacağını ancak üssün Henoko'ya taşınması planını da sürdüreceğini söyledi. Suga, "Burası kanunlarla yönetilen bir ülke. Hem devlet hem de Okinawa eyaletinin, iş birliği içinde Anayasa Mahkemesinin kararı uyarınca ıslah planına içtenlikle uyacağını tahmin ediyoruz." ifadesini kullandı.

Adanın yoğun nüfuslu Ginowan bölgesindeki ABD Deniz Piyade Teşkilatı Hava İstasyonu Futenma'nın taşınacağı alanın kara kısmındaki inşaat, 2015'te başlamıştı. Abe hükümeti, Okinawa yerel hükümeti ile varılan anlaşmanın ardından geçen yıl mart ayında inşaatı durdurmuştu. Üssün kara kısmındaki inşaat, Anayasa Mahkemesinin Okinawa hükümetini haksız bulmasının ardından 27 Aralık'ta tekrar başlamıştı. Okinawa'da ABD'nin 32 üssü bulunuyor. Askeri üsler, adanın yüz ölçümünün yüzde 25'ini kaplıyor. ABD'nin Japonya'da görevli 50 bin askerinden 18 bin 600'ü Okinawa'da bulunuyor. Bölge sakinlerinin çoğunun, "suç oranı, gürültü kirliliği ve kaza riskinin arttığı" gerekçesiyle üssün adadan tamamen taşınmasını talep etiği belirtiliyor.

http://www.military.com/daily-news/2017/02/06/offshore-work-begins-relocating-us-base-okinawa.html Mesajı Paylaş

Merkator

Japonya Amfibik Saldırı Gücü Kuruyor

Japonya Öz Savunma Kara Kuvvetleri, tugay boyutunda olması planlanan amfibi saldırı gücünde görev alacak askerlerin eğitilmesi için bir birlik kurulduğunu duyurdu

Japonya ordusunun, ABD'nin deniz piyadelerine benzer bir amfibi saldırı gücü kurmak üzere hazırlıklara başladığı bildirildi.

Kyodo haber ajansının yayımladığı habere göre, Japonya Öz Savunma Kara Kuvvetleri, tugay boyutunda olması planlanan yeni kuvvette görev alacak askerlerin eğitilmesi için bir birlik kurulduğunu duyurdu. Eğitim birliğinin kuruluş töreni Nagasaki'ye bağlı Sasebo'daki Ainoura kışlasında yapıldı. ABD Deniz Piyadeleri tarafından da kullanılan, hem denizde hem de karada hareket edeen AAV-7 modeli çıkarma araçlarını envanterinde bulunduracak olan tugayın eğitim birliği Ainoura kışlasında konuşlanacak.

Gelecek mali yılın başında, Mart 2018'de göreve başlayacak olan amfibi harekat tugayı, ülkenin güney batısındaki Kuyushu Adası'ndan Tayvan'a kadar uzanan Doğu Çin Denizindeki Japon Adalarının savunmasından sorumlu olacak.

Doğu Çin Denizi'nde Japonya'nın "Senkaku", Çin'in de "Diaoyü" olarak adlandırdığı 5 ada ve 3 kayalıktan oluşan takımadalar, iki ülke arasında uzun süredir gerilime konu oluyordu. Pekin yönetimi, 2013'te Doğu Çin Denizi'nin üçte ikisini içine alan bölge üzerinde Hava Savunma ve Tanımlama Bölgesi (ADIZ) ilan etmişti. Japonya da 2016'nın mart ayında bölgede radar gözlem istasyonu kurmuştu. İki ülke bölgede düzenledikleri askeri tatbikatlarda sık sık karşı karşıya geliyordu.

Japonya geçen yıl Doğu Çin Denizi adalarını koruyan sahil güvenlik gücünün kapasitesini artıracağını açıklamıştı.

http://www.dunyabulteni.net/asya/396858/japonya-amfibi-saldiri-gucu-kuruyor Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Japonya'dan Tokyo Körfezi'nde gövde gösterisi

Asya'da tansiyon Kuzey Kore'nin füze denemeleriyle birlikte yükselirken, komşu ülkeler de gövde gösterisi yapıyor. Japonya, beş yıllık aranın ardından Tokyo Körfezi'nde yeniden askeri tatbikat yapmaya başladı.

Tatbikatı yakından izleyen Japonya Altyapı ve Ulaşım Bakanı Keeiihci Ishii, sahil güvenlik ekiplerinin öneminden bahsetti:

"Japon Sahil Güvenliği'nin rolü Senkaku Adaları'nın çevresindeki suları ve Kuzey Kore'den defalarca tekrarlanan füze denemelerini gözlemlemek adına daha da önemli bir hale geldi."

Çin'in Diaoyu, Japonya'nın ise Senkaku olarak adlandırdığı adalar iki ülke arasında yıllardır süregelen bir siyasi çatışmaya dönmüş durumda.

Adalar, deniz taşımacılığı bakımından stratejik konumlarının yanı sıra, zengin yeraltı kaynaklarına da sahip.

http://www.euronews.com/2017/05/20/japan-coastguard-resumes-drills-as-tensions-rise Mesajı Paylaş

Trilogy

Abe: Rusya ile barış anlaşması imzalanması, iki ülkenin de çıkarına olacak

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Rusya ile barış anlaşması imzalamaları halinde bunun iki ülke için de faydalı olacağını belirtti.

Japonya haber ajansı Kiodo'nun aktardığına göre Hokkaido Adası'nda bir konuşma yapan Abe, Rusya ile barış anlaşması imzalanmasıyla ilgili olarak bunun iki ülkenin de çıkarına olacağını ifade etti.
Abe, "Güney Kuril Adaları'nın geri alınması, bizim samimi arzumuz. Bu konuyu bizim neslimiz içinde çözmeyi amaçlıyoruz. Anlaşma imzalanması halinde, Rusya'nın bu anlaşmanın iki taraf için de fayda sağlayacağını anlayacağı koşulları yaratacağız" dedi.

Japonya, Rusya'nın 2. Dünya Savaşı'nın sonunda kontrolünü eline aldığı Kuril Adaları'nın kendilerine geri verilmesini, barış anlaşmasının imzalanması için şart koşuyor.

Japonya'nın hak iddiası nedeniyle iki ülke arasında 2. Dünya Savaşı'nın bitiminde barış anlaşması imzalanmamıştı.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201710151030600040-abe-rusya-baris-imzala-cikarina/ Mesajı Paylaş

meraklı

Japon Hükümeti Amerikan Üsleri İçin Vatandaşlarına Tazminat Ödeyecek

Japonya'da mahkeme, Tokyo'da ABD'ye ait Yokota Hava Üssü'nden kalkan uçakların yarattığı gürültü nedeniyle üs çevresinde yaşayanlara tazminat ödenmesine karar verdi.

Tokyo Bölge Mahkemesi, üs çevresinde yaşayan bine yakın vatandaşın başvurusuyla açılan davada, Japon hükümetini bölgede yaratılan gürültü kirliliği nedeniyle mağdurlara 610 milyon yen (yaklaşık 20 milyon lira) tazminat ödemeye mahkum etti.

Mahkeme ayrıca gürültü kirliliğinin devam etmesi halinde, Eşdeğer Ağırlıklı Sürekli Algılanan Gürültü Seviyesi (WECPNL) ölçeğine göre 75 birim gürültüye maruz kalan bölge sakinlerine ayda 4 bin yen (yaklaşık 130 lira), 80 birim gürültüye maruz kalanlara 8 bin yen (yaklaşık 260 lira) ve 85 birim gürültüye maruz kalanlara 12 bin yen (yaklaşık 390 lira) düzenli tazminat ödenmesine hükmetti.

Davaya bakan Yargıç Takeo Setoguçi, karar gerekçesinde, hükümetin çevredeki binalara ses yalıtımı yapılması yönündeki teşviklerinin yeterli sonuç doğurmadığını ve uzman kuruluşların defalarca uyarmasına rağmen sorunun kalıcı olarak çözülmesi için adım atılmadığını vurguladı.

Setoguçi, "Her ne kadar üsten kalkan uçaklar genel kamu yararına hizmet ediyor olsa da bunun bedelinin mağdurlar tarafından ödenmesi adil değildir" ifadelerini kullandı.

Öte yandan mahkeme, bölge sakinlerinin gece geç ve sabah erken saatlerde yapılan uçuşların yasaklanması yönündeki talebini reddetti.

Japonya Yüksek Mahkemesi geçen yıl aralık ayında Tokyo yakınındaki Atsugi Hava Üssü ile ilgili verdiği kararında da ABD uçaklarının iniş kalkışlarıyla ilgili karar vermenin Japonya'nın sorumluluğunda olmadığına hükmetmişti.

Japonya'da yerleşim yerlerinin yakınlarındaki askeri üslerin yarattığı gürültü kirliliği yıllardır tartışmalara konu oluyor. Japon hükümeti bugüne dek bu konuda açılan davalarda mağdurlara 33,5 milyar yen (yaklaşık 1,1 milyar lira) tazminat ödedi.

http://www.airturkhaber.com/haber.asp?id=5012 Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter