Quantum Bilgisayarlar

Başlatan The Thing, Şub 08, 2017, 04:51 ÖÖ

« önceki - sonraki »

The Thing

Quantum Bilgisayarlar 10 Yıl İçerisinde Hayatımıza Girecek

On yıl sonra şimdiye kadar yapılmış en güçlü bilgisayar dünyadaki yerini alacak. "Sussex Üniversitesi"'nde:http: //www.sussex.ac.uk/newsandevents/? Id = 28441 görev alan uluslararası bilim adamları grubu, ilk büyük ölçekli kuantum bilgisayarını inşa etmelerini sağlayacak bir proje hazırladı.

Kuantum bilgisayarlar, karmaşık problemleri klasik makinelerden çok daha hızlı çözme yeteneğine sahip olacaklar.

Sussex Üniversitesi, Quantum Technologies'in Profesörü Winfried Hensinger: "Bu teknolojinin normal bilgisayarlarla hiçbir ilgisi yok; bu bilgisayar dünyadaki en hızlı süper bilgisayarın bile hesaplamasının bir milyon yıl süreceği problemleri rahatlıkla çözebilecek" sözleriyle teknolojiyi açıkladı.

Kuantum bilgi işlem - hayalini kovalayan bilim insanları, böyle güçlü bir makinenin bir futbol sahası boyutuna sahip olacağını söylüyorlar.

Sussex Üniversitesi, Quantum Technologies'in Profesörü Winfried Hensinger şu sözlerle konuyu anlatıyor:

"Bu toplumu değiştirebilecek bir icat ve kolay olmayacak, söylemediğimiz şey bunun bir kuantum bilgisayarı oluşturmak için basit bir süreç olduğu… Elbette bu planda zorlukların olabileceği tüm alanları tespit ettik ve oldukça makul bir teknolojik çözüm sağlıyoruz "

Klasik bilgisayarlarda, bit adı verilen bilgi birimi yalnızca zamanla 1 veya 0 değerine sahip olabilir; Bir kuantum sisteminde ise aynı anda hem 1 hem de 0 olabilir ve bu aynı anda birden çok hesaplamaya izin veriyor.

Bu teknolojiye ilham veren ise maddenin mikroskobik düzeyde davranışını inceleyen Kuantum teorisi…

Albert Einstein başta olmak üzere ünlü bilim insanları onlarca yıldır kuantum fiziği hakkında tartışıyorlardı. Şimdiyse İlk pratik uygulamalar sonuç veriyor.

http://www.euronews.com/2017/02/06/scientists-in-the-uk-believe-they-have-a-blueprint-for-the-first-ever-quantum Mesajı Paylaş

hergeleci

#1
Şub 08, 2017, 05:40 ÖÖ Last Edit: Şub 08, 2017, 05:47 ÖÖ by hergeleci
Bu konunun acildigi iyi oldu. D-Wave bir suredir leblebi gibi satiyor bunlari. Isin garip tarafi bir kac sene once gercekten quantum olup olmadiklarini anlamak icin bunlara optimizasyon problemleri cozdurup durdular.

https://www.wired.com/2014/05/quantum-computing/

Bugunlerde ise D-Wave Qbsolv denen quantum computing yaziliminin acik kaynakli bir versiyonunu yayinladi:

https://singularityhub.com/2017/01/28/quantum-computing-progress-will-speed-up-thanks-to-open-sourcing/

Mesajı Paylaş


hergeleci

NSA Says New Encryption Standards Needed to Resist Quantum Computing

http://www.eweek.com/security/nsa-says-new-encryption-standards-needed-to-resist-quantum-computing


Biz de keske matematikci yetistirip onlara NSA gibi resmi bir kimlik altinda bu konulara kafa patlattirabilsek. Mesajı Paylaş


Alkyone

IBM 50 kbitlik kuantum bilgisayarını test ettiğini iddia ediyor. 20 kbitlik bilgisayarı da satışa sunduğunu açıkladı
http://physicsworld.com/cws/article/news/2017/nov/14/ibm-offers-20-qubit-quantum-computer-to-clients Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

ocay

Bizim üniversitelerden biri alsa da şunlardan test etse nedir de değildir.. Mesajı Paylaş

putty

#7
Kas 16, 2017, 09:56 ÖS Last Edit: Kas 16, 2017, 09:59 ÖS by putty
Geçen size demiştim Pentagon un altında kesin IBM in yaptığı bu oda kadar bilgisayar vardır çinlilerin süper bilgisayarından daha iyidir diye. ABD süperbilgisayar yarışını fersah fersah  çoktan aşmıştır öbürleri kendi aralarında kumda oynuyorlardır. İNTEL in internette sattığı CPU ile süperbilgisayar yapacaklarda ABD yi geçecekler olacak işmi bu. IBM o süper bilgisayar ı çoktan labaratuvar ortamında bu oda boyuna indirmiştir. Mesajı Paylaş

hergeleci

IBM kuantum bilgisayarlarin sifreleme kirici ozelligine dikkat cekmis. Kuantum bilgisayarlara dayanikli "Lattice Field" sifreleme metodundan bahsetmis.

IBM warns of instant breaking of encryption by quantum computers: 'Move your data today'
https://www.zdnet.com/article/ibm-warns-of-instant-breaking-of-encryption-by-quantum-computers-move-your-data-today/ Mesajı Paylaş

Teknisyen

Şifre kırcı özelliği denince aklıma geldi.

İleride Bitcoin gibi paraların algoritmalarının (veya şifreleme sistemleri orasını tam bilmiyorum) Quantum bilgisayarlar tarafından rahatça çözüleceği bununda piyasaya bol miktarda sahte coin sokacağına dair bir öngörü vardı.

Gerçekten de bu bilgisayarlar bu kadar büyük hesaplama gücü isteyen Coin paralarını hack edebilirler mi? Mesajı Paylaş

hergeleci

Pratikte mumkun degil cunku kripto paralar aslinda yazilim ve yazilimlar guncellenir. Ornegin, Bitcoin hash fonksiyonu ihtiyaca gore degistirilebilir.

https://www.youtube.com/watch?v=dkXKpMku5QY

Mesajı Paylaş

hergeleci

The US is finally getting a hacker-proof quantum network that people can use
https://www.technologyreview.com/s/612342/us-unhackable-quantum-networks/

"The QKD approach used by Quantum Xchange works by sending an encoded message in classical bits while the keys to decode it are sent in the form of quantum bits, or qubits. These are typically photons, which travel easily along fiber-optic cables. The beauty of this approach is that any attempt to snoop on a qubit immediately destroys its delicate quantum state, wiping out the information it carries and leaving a telltale sign of an intrusion."

Baslik sansasyonel ama ABD sifreleme anahtarlarini ag uzerinde "kuantum anahtar dagitim" sistemi ile paylasip haberlesme guvenligini arttirmayi planliyor. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter