Global Dünya ve Vize İkilemi

Başlatan commandos, Şub 07, 2017, 06:40 ÖÖ

« önceki - sonraki »

commandos

Selam arkadaşlar,
Dedim ki gençliğimin (36 yaş her ne kadar genç sayılıyorsa) vermiş olduğu dinamizmle uzak bir yerlere tatile gideyim, gezeyim, dolaşayım, yorulayım. Yaşlanınca zor olur herhalde diye. Aklıma ilk gelenlerden biri de Avustralya oldu. Hani Gelibolu, vs. bir ortak ruh falan vardır. Belki severler Türk insanını.  ;) Vize de istemezler belki uzak falan diye dedim ki caart vize gerekiyormuş.

Neyse vize başvurusu yapmak için Avustralya konsolosluğu sitesinden Vize Başvuru formunu indirdim ki ne göreyim tam tamına 17 (on yedi) sayfa (form 1419). İnanılır gibi değil. Tüm seceremi istiyorlar maşallah. Yani "Gelme" demelerinin kibarcası sanki. Schengen şuan gözümde serbest geçiş gibi gözüküyor. Biz de mütekabiliyet esasını gözetip böyle uzun uzadıya prosedüre boğuyor muyuz merak ettim.

Dedim ki bizim pasaport bu kadar mı değersiz. Girdim internete ve (https://www.passportindex.org/) sitesinde gördüm ki dünya sıralamasında 42. sıradayız. Guetamala, Tonga falan bizden yukarıda.

Aklımı kurcalayan şunlar; sadece ekonomik kriterler mi pasaportunu değerli kılıyor yoksa fakir devlet olsan da hukuk devleti, insan hakları, özgürlükler, vs. daha mı etkili? Yada Müslüman ülke görünmen bu kriterler içerisinde aslında gizli bir handikap mı?
Bizim vize rejimimiz, bize vize uygulayan ülkelere karşı mütekabiliyet esasına göre mi yoksa "gelip para harcayan potansiyel ülke vatandaşları" için ayrı bir mütekabiliyetimiz mi var? Biz bu kadar (ör. Avustralya) için prosedür uygularken onlar için böyle bir husus var mı?

Dünya global oldu diyoruz ama bu kavramın en önemli temel taşı olan "özgür dolaşımı" bir türlü hayata geçiremiyoruz.

Saygılar, Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

southwater

Aklı başında hiç bir devlet açık kapı uygulamaz.
Ülkesine ne idüğü belirsiz insanları sokmaz (sizi tenzih ederim).
Bu nedenle sorar soruşturur.
Bazıları ise tam tersini yapar.
Bu bir beka, güvenlik ve nizam meselesidir.
Ciddi bir iştir vatandaşlık vs.
İçi boşaltılınca sosyal problemler çıkar.
Dünyada eşitlik falan yoktur.
Ulus devletler de ayaktadır.
Küreselleşme de zenginler içindir. Mesajı Paylaş

commandos

Hocam haklısın da sonuçta biz devlet olarak belli bir kültüre ve geçmişe sahibiz ve ikili ilişkilerde her ne kadar bir sürü etken de olsa en azından mütekabiliyet uygulayabiliriz. Bu kapsamda aynı prosesleri karşı devletler de yaşıyor mu, bilmiyorum. Devletler arası bilgi ve istihbarat paylaşımının sağlıklı olması da fayda eder mi, onu da bilmiyorum. Açıkçası bu durum sadece ve sadece moral bozucu. en azından benim için öyle. Sinirlerim bozuluyor çok düşününce. Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

HDS

Geçen gün bir servis otobüsü Metrobüs yoluna girip kaza yaptı ve yaptırdı. Bir kaç vatandaş konuyu anlatırken: "E araç yüklü, tabi hava da yağışlı yer kaygan, bu yolda oluyor bunlar, ne yapsın adam.." dedi.  :)

"Eeee, bu işin düzeni bu, bu olur yani.." halimiz biraz serapalığımızdan.

Ama bir çok kültür bizim gibi değil. Vizeyi veren memur o vize sahibinin ülkesinde işlediği bazı suçlardan dolayı soruşturma geçireceğinden korkar. O mekanizma da personelini, ekonomik ve kültürel iyi halini şansa bırakmaz.

Biz memleketimize bakınca büyük şehirlerimizin gelişmişliğini görüyoruz, onlar ise hemen şehirlerimizin dışındaki garabeti görüyorlar. Hatta bazen bizi bizden iyi görüyorlar.

Ülkemizin kendi içinde kontrolümüz daha iyi olsa o zaman orada da pasaportumuz kefede ağır gelecektir. Mesajı Paylaş

southwater

Biz global skalada sıradan bir devletiz.
Bunu idrak etmeden iyileşme mümkün değil.

İlaveten, turist çekme derdindeyiz, biz mütekabiliyet uygulayamayız yani.
Kaldı ki hakikaten devlet ciddiyeti falan çok abartılan mevzular, bizde devlet ciddiyeti kalmadığını da söylemeliyim.
15 Temmuz iyi bir örneği idi.
Ama sadece o değil, diğer cenahlar da devleti bu anlamda bitirmiştir.
En önemlisi de açılımdır bu örneklerin, 15 Temmuz İhaneti'nin ardından.
Ciddi hiç bir devlet teröristi ile böyle müzakere etmedi, hep alttan alarak asla müzakere etmedi!

Yani, daha yapılacak çok iş var.
Bu ülkenin akademisyeniyim.
Global çapta beni nasıl kimse iplemiyorsa devletimiz de oralarda bir yerlerde işte.
Kendimiz de bu sıradanlığın sebebi ve sonucuyuz. Mesajı Paylaş

matmat26

Şub 07, 2017, 03:49 ÖS Last Edit: Şub 07, 2017, 03:52 ÖS by matmat26
Bu durum çok yönlü. Öyle tek atımda tutturulacak iş değil.

Ekonomik, Diplomasi, Eğitim, Din gibi bir çok faktör var.  Dünya da bulunduğunuz yer ile alakası var. İçsel durumla, nüfus ve bir çok parametre.

---

Sırt çantasını alıp Türkiye turuna çıktığımda Harran da Avustralyalı bir dostla tanıştım ve yolculuğa 8 gün birlikte devam ettik.

Adam 34 yaşında 3'üncü pasaportunu taşıyordu. Diğer ikisini de yanında taşıyordu. Güney Amerikanın tamamını , Afrikayı avucunun içi gibi biliyor. Iranda bakır madenin de Mühendis olarak çalışıyordu.

Ülkemizin %70'i yoksuldan öte fakir. Gelir durumu 500 $ bile değil.
Belediye otobüsüne binecek para bulamıyor.  Bu söylediklerim bu ülkenin gerçekleri.

Avustralyalı vatandaş gibi küresel kafaya sahip kaç insana sahibiz ?
10 Bin kişi var mıdır? Oysa Gelir durumu çok çok yüksek Milyon kişiye sahibiz.

- Fakat kafa önemli. O kafanın içindeki yazılım bizde henüz hazır değil.

1,500 tane göçmeni Amerika'ya itelemeye çalışan bir ülkeden söz ediyoruz.

Türkleri alarak kendisini riske atmak ister mi? Adamlar geleceğin Amerikasını tasarlamaya, kurmaya çalışıyorlar.
Din, etniksel gibi farklı kültürlerden gelen adamları almıyor, riske atmak istemiyor. Örneğin Yunan veya Italyan olsan Avustralya'ya kimliğini gösterip girebilirsin. Türk turist olarak gelse geri gönderemem diyor.

Adamın turiste flan ihtiyacı yok ki. Paraya ihtiyacı yok. Gelip ülkemi kirletmesin diyor. Her şeyi düşünüyor.

Daha düne kadar Istanbul Bahçeşehir Göletinde şu yazıyordu. "Köpekler ve Esenyurtlular giremez".
Insanın doğasında var kendini koruma iç güdüsü.

---

İspanyaya veya Hollanda'ya git. Hollanda da yin yang var mesela.. Orta yaşlıları uyandırma servisleri var. Mutlu olmayı sende hak ediyorsun. :D
https://www.youtube.com/watch?v=MX92uaM-MXA

---

Avustralya da kanguru görsen ne değişecek.. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter