Pardus

Başlatan The Thing, Şub 05, 2017, 10:22 ÖS

« önceki - sonraki »

putty

#30
Kas 01, 2017, 08:35 ÖÖ Last Edit: Kas 01, 2017, 09:02 ÖÖ by putty
Şu resimdeki kart linux bilgisayardır 15 dolar filandır bildiğin windows gibi arayüz çıkar bilgisayara bağladığında Biraz zorlama bir örnek yanıltıcı olmasın işi pc değil otomasyon kartı aslında ama bilgisayar sonuçta açıp içinde oyun oynanıyor yada excel benzeri ofis yazılımları çalışabiliyor internete bağlanıyor. Tabi 15 dolara bu işi olmaz ama 200 doları gözden çıkartırsan vergi dairesindeki kadının kullandığı pc ye sahip olursun linux ile.  Kol saati alıyoruz içinde android var oda linux aslında. Yani bu işe eğilince ne kadar işe yarar şeyler ortaya çıkabilecek. Digiturk kutusu geliyor içinde linux var yada modem alıyorsun linux var haberin olmuyor düğmeye basıyon çalışıyor hesap makinesi gibi. Tank da HEIK de fırkateyn de kendi S400 ümüzde ilerde bu duruken ne zaman mavi ekran çıkacağını bilmeden windows 10 mu kullanacağız yani . Birilerinin bu alanda mükemmeliyet merkezi olması bu yüzden gerekli.


Mesajı Paylaş

Alkyone

#31
Kas 04, 2017, 03:26 ÖÖ Last Edit: Kas 04, 2017, 03:28 ÖÖ by Alkyone


Pardus 17.1 Çıktı
http://www.pardus.org.tr/

Pardus 17.1 Sürüm Notları
http://www.pardus.org.tr/pardus-surum-notlari-17-1/

Mevcut sürümler
http://www.pardus.org.tr/surumler/

Pardus Sürüm Yönetim Takvimi


Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

Kurucam şunu ilk defa bir deniycem merak ettim konuşa konuşa Mesajı Paylaş

turkdefence

hdd yi yedekle önce, direk biçimlendirmeye çıkarsan data kaybı yaşarsın. Mesajı Paylaş

The Thing

TÜBİTAK İLE Kayseri Ticaret Odası arasında PARDUS anlaşması

Kayseri Ticaret Odası ile TÜBİTAK arasında, milli işletim sistemi PARDUS'un Kayseri'de yaygınlaştırılmasına yönelik protokol imzalandı

KTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, KTO toplantı salonundaki imza töreninden önce yaptığı açıklamada, Türkiye'nin son 15 yılda ekonomik, politik ve sosyal alanlarda elde ettiği başarılar ve kazanımlarla dünyada gelişmiş ilk 10 ekonomi arasında yer alma hedefine adım adım yaklaştığını söyledi.

Milli üretim ile dışa bağımlılığı azaltma hedefinde olan Türkiye'nin bilişim teknolojilerinde de bu anlayışla hareket ederek önemli kazanımlar sağladığını belirten Hiçyılmaz, "PARDUS işletim sistemi projesi, bilişim teknolojilerinde ülkemizin geldiği yeni aşamaların en iyi göstergelerinden biridir. PARDUS'un rekabet edilebilir ve sürdürülebilir bir işletim sistemi haline getirilebilmesi için TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) bünyesinde 2003 yılından bu tarafa başarılı çalışmalar yürütülmektedir." dedi.

TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde verilen doğrudan ya da dolaylı destek sayesinde bugüne kadar 15 binden fazla bilgisayarın milli işletim sistemi PARDUS'a dönüşümünün sağlandığını anımsatan Hiçyılmaz, şunları kaydetti:

"Biz de KTO olarak bu dönüşüme katkı sağlamak ve PARDUS işletim sisteminin Kayseri'de yaygılaştırılması için TÜBİTAK ile iş birliği protokolü imzalıyoruz. TOBB'a bağlı ticaret odaları arasında TÜBİTAK ile PARDUS'la ilgili olarak protokol yapan ilk oda olduğumuzu da buradan vurgulamak istiyorum. TÜBİTAK'ın desteği ile öncelikle şehrimizdeki bilişim firmalarının PARDUS işletim sistemi konusunda bilgilendirilmesini, uzmanlaştırılmasını hedeflemekteyiz. PARDUS işletim sisteminin yaygılaştırılması kapsamında eğitimler, seminerler ve tanıtım faaliyetleri düzenleyeceğiz. Üyelerimizin bu sisteme geçişi konusunda danışmanlık hizmeti sağlanması için de çalışmalar yürüteceğiz. KTO olarak biz de aşama aşama işletim sisteminde PARDUS'a geçmeyi planlıyoruz."

TÜBİTAK ULAKBİM Enstitü Müdürü Mehmet Mirad Satoğlu da projenin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2003 yılında başbakanlığı döneminde verdiği talimat doğrultusunda hayata geçirildiğini hatırlattı.

Bu dönemden itibaren yapılan çalışmalar neticesinde programın ilk sürümünün 2005 yılında çıkarıldığını aktaran Satoğlu, bu projedeki en önemli hedefin PARDUS'un öncelikle kamu kurumlarında yaygınlaşmasını sağlamak olduğunu ifade etti.

PARDUS'un e-devlet ve siber güvenlik eylem planlarında yerini bulduğunu dile getiren Satoğlu, şöyle devam etti:

"Siber güvenlik olarak daha korunaklı bir işletim sistemi olması, virüslere, zararlı yazılımlara karşı koruma sağlıyor olması açısından bu sistem çok önemli. PARDUS ayrıca bilişim sektöründe çok başarılı firmalar olmasına rağmen kamuda ses getiren bir noktaya gelmiştir. Geçtiğimiz ay belediyelerle yapılan çalışmaların duyurusu yapıldı, kamu hastaneleriyle yapılan çalışmalarımız var. Ayrıca Ankara'da birkaç bakanlıkla çalışmalarımız var fakat özel sektörle yaptığımız en kapsamlı protokolü Kayseri Ticaret Odası ile yapmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. PARDUS'un sadece kamu desteği ile değil, özel sektörle birlikte kendi ayaklarının üzerinde durabileceğinin bundan büyük bir göstergesi olamaz."

Konuşmaların ardından PARDUS işletim sisteminin Kayseri'de yaygınlaştırılmasına yönelik protokol imzalandı.

Törene Pardus Proje Yürütücüsü Cengiz Çelik, KTO Meclis Üyesi Tarık Yüce, KTO 9. Meslek Komitesi Başkanı Namık Kemal Yektin ve komite üyeleri katıldı.

https://www.dunya.com/ekonomi/tubitak-ile-kayseri-ticaret-odasi-arasinda-pardus-anlasmasi-haberi-389724 Mesajı Paylaş

The Thing

PARDUS AÇIK İNOVASYON YARIŞMASI BAŞLIYOR!..

PARDUS Dosya Sınıflandırma ve Analiz (DoSA)

Açık İnovasyon Yarışması

HAVELSAN, PARDUS İşletim Sistemi üzerinde kullanılmak üzere belirli dosyaların sınıflandırılması için yenilikçi çözümler aramaktadır.

PARDUS Dosya Sınıflandırma ve Analiz (DoSA) Açık İnovasyon Yarışması 3 seviyede tanımlanmış problemlerden oluşmaktadır. Aynı seviyedeki problemler birbiriyle yöntemsel olarak benzerdir. Katılımcıların 3 seviyeye de çözüm geliştirmesi beklenmektedir.

Yarışma boyunca katılımcılara eğitimler ve mentorluklar verilecektir. Katılımcılar eğitimler ile yeni bilgiler edinecek, mentorluklar ile istenen çözümlere ulaşılması sağlanacaktır.

Detaylı bilgi için: https://inovasyon.havelsan.com.tr

Yarışma hakkındaki tüm sorularınız için: pardusyarisma@havelsan.com.tr
Mesajı Paylaş

The Thing

PARDUS DOSYA YÖNETİMİ EĞİTİMİ VE 1. MENTORLUK GÜNÜ

PARDUS Dosya Sınıflandırma ve Analiz Açık İnovasyon Yarışması için; "Dosya Yönetimi Eğitimi ve 1. Mentorlük Günü" 15 Mayıs Salı HAVELSAN YILDIZ Açık İnovasyon Merkezinde aşağıdaki gündemle gerçekleştirilecektir.

 
09:30-11:30 - Dosya Yönetimi Eğitimi

12:00-17:00 - Yarışma 1. Mentorluk görüşmeleri

 
HAVELSAN YILDIZ Açık İnovasyon Merkezi'ne gelerek ya da online katılım sağlayabileceğiniz bu etkinlik için aşağıda bulunan linki kullanarak kayıt olmanız gerekmektedir. (Online Mentorluk için kayıt esnasında tüm saat dilimleri dolu olsa dahi kayıt olabilirsiniz)

http://parduskayit.havelsan.com.tr

 
Etkinliğe Online katılmak isteyenler için WEBİNAR linki:

https://inovasyonhvlsn2.clickmeeting.com/havelsan-pardus-dosya-yonetimi-egitimi?_ga=2.187723489.814620478.1525774196-1605285380.1523018760

 NOT: Online Mentorluk için link katılımcılara ayrıca gönderilecektir. Gönderilen linke seçtiğiniz kayıt saatinden 5 dk. önce girmeniz önemlidir. Planlanan zamanda katılımcının gelmemesi durumunda boş olan odalar için en fazla 5 dk. beklenecektir. Katılımcının giriş yapmaması durumunda diğer katılımcılara sıra verilecektir.


Yarışma ile ilgili tüm sorularınız için iletişim adresimiz:

pardusyarisma@havelsan.com.tr

http://www.havelsan.com.tr/tr/news/pardus-dosya-yonetimi-egitimi-ve-1-mentorluk-gunu Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter