Pardus

Başlatan The Thing, Şub 05, 2017, 10:22 ÖS

« önceki - sonraki »

turkdefence

Eki 29, 2017, 02:48 ÖÖ Last Edit: Eki 29, 2017, 03:01 ÖÖ by Sabri Ünal
vazgeçtim, saydırıyorum. Videoyu hazırlayan muz yemesini bilen yaratık pardus'u 2012 ye tarihleyerek fetöcülerin pardus projesini ele geçirme tarihini başlangıç tarihi olarak vermiş.

Hay ben sizin install olmamış beyninizi hallowen mevsiminde kurda kuşa yedireyim.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Pardus_1.0

Pardus'un ilk public sürümü 1.0 2005 yılında duyuruldu. Ben henüz Mandriva / Suse arasında internetsiz olarak Cyrix 233 makinede uğraşıyordum. Mesajı Paylaş

saladin

Pardus debian tabanli mi emin degilim. Acikcasi bakmadim ama eskiden kendi paketleme sistemi vardi onu biliyorum. Belki konfigurasyon yerleri debian gibidir veya eklenen programlar debian'dan seciliyordur.

Ha niye kendi paketleme sistemleri vardi onu bilmiyorum. Belki forumdan bilen vardir. Mesajı Paylaş

turkdefence

saladin, bir sus allahını seversen :)

yetkim olsa, senin iletini silerdim ve senin için uzun bir açıklama yazmaktan kurtulurdum :)

1-> Şu an kullanılan Pardus Debian tabanlıdır. Bunu kendileri de söylüyorlar.
http://www.pardus.org.tr/Faq_quare/pardus-debian-tabanli-midir/

2-> Eskiden kendi paketleme sistemleri vardı: İsmi Pisi
http://wiki.pisilinux.org/tr/index.php?title=Pisi

2a -> Eski Pardus Pisi Linux olarak yoluna devam ediyor
http://www.pisilinux.org/pisilinux-nedir-2/

3-> "veya eklenen programlar debian'dan seciliyordur"
yaklaşık olarak evet.

4-> "niye kendi paketleme sistemleri vardi"

soruyu niye paketleme sistemleri var diye alırsak, bir kaç sayfa yazı yazmak gerekiyor. Niye kendi paketleme sistemleri vardı, çünkü bir dağıtımı temel almıyorsa zaten her linux dağıtımının kendisi için önce bir paket yöneticisi yazması gerekliliğinden doğuyor. Bu soru da döngüsel olarak paket sistemleri neden var sorusuna dönüyor. Çünkü yazılımlar kaynak koduyla dağıtılsa bile bunları derlemek meşakkatli bir süreçtir ve paket yöneticisi ve depolar işi kolaylaştırır.

Aslında şurda biraz daha data var: http://wiki.pisilinux.org/tr/index.php?title=Pisi

5-> Sorulmayan Soru: Pardus neyi yapamadı da başarısız oldu.

Çünkü başarılı olması istenmiyordu, sadece Windows ile pazarlıkta bir koz olması istenmişti! Başarılı olmak için gereken stratejilerin hiç biri uygulanmamıştı. Kendisi ile aynı dönemde bağımsız bir girişimci tarafından yola çıkan ve bir çok sancılı süreç geçiren bir dağıtım.

Şimdi Centos/RedHat ile beraber Google Cloud'a bile kurabiliyorsunuz.

Ve son süpriz: https://itsfoss.com/canonical-ipo/

Ubuntu Borsaya açılmaya hazırlanıyor. Ben hisse almayı düşünüyorum.

Mesajı Paylaş

putty

Eki 29, 2017, 05:11 ÖS Last Edit: Eki 29, 2017, 05:20 ÖS by putty
Kamunun işini görecek çok basit bir sürüm çıkartmak gerek. Pardus un hatası buradaydı işte. Pardus sana bana da hitap eden windows u bırak bunu kullan iddiasında bir işletim sistemi yaratmaya kalktı. Oysa bu çok zor bir iş bizim ihtiyaçlarımızın beklentimizin sonu yok. Kamunun ise basit ihtiyaçları var işlerinin % 99 u zaten terminal pc olarak çalışmak. Açıyorlar sabahtan akçama verki kaydı giriyorlar nüfus kaydı giriyorlar bunun için lazım olan ile bana lazım olan pc aynı değil. Kamuya yetecek bir kaç sürümü olan linux tabanlı işletim sistemi olmalı. Bir dosya gezgini olsun yeter bir internet tarayıcısı. DMO ve TSK leri ilede işbirliği yaparak sürücü ihtiyacıda ayarlanır bütün dünyanın sürücüleri derdin kalmaz. En eski pc de bile çalışacak iştem sistemi yapmak gerek. Win 95 den bile daha basit yani. Windows 3.01 i bileniniz varmı yeter onun kadar yetenekli bir linux bize.  Pardus da olduğu gibi dünya ile yarışa girmeye ahmete mehmete şirin görünmeye gerek yok % 100 kamu için hazırlamaklazım. Android de linux aslında maa küçücük bir işletim sistemi aslında süslü görünsede. Bize pc de onun gibi bir şey lazım işte. Bunu yaparsak gemiyede konur fabrikayada terminalede tabletede bankayada. Birinede daha fazlası lazımsa onada  windows 10 koyarız. Windows 10 kadar iyi linux yapmaya gerek yok çünkü ihtiyacın % 99 u sabahtan akşama klavye ile vergi filan giren insanların pc si.   Mesajı Paylaş

saladin

Eee fena mi oldu iste hem bizi google'da arama derdinden kurtarip bilgilendirdin, hem de kendi bilgini gosterdin. Biz de buna win-win deniyor :). Mesajı Paylaş

Alkyone

15 binden fazla bilgisayarda milli işletim sistemi Pardus'a geçildi

Kamuda açık kaynak kodlu yazılım çözümlerinin hayata geçirilmesine yönelik çalışmalar kapsamında 15 binden fazla bilgisayarda milli işletim sistemi Pardus'a geçildi. Ülkede yayımlanan bilgi toplumu stratejisi ve eylem planlarında, kamu bilişim sistemlerinde açık kaynak kodlu yazılıma geçilmesi temel öncelikler arasında yer alıyor.

Kurumların da son yıllarda altyapılara yönelik çeşitli açık kaynak kodlu yazılım uygulamalarını tercih etmeye başladığı görülüyor.

Açık kaynak kodlu yazılımların yayınlaştırılması çalışmalarının odağında Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Pardus Projesi yer alıyor.

Milli işletim sistemi dağıtımı oluşturmak için 2003'te başlatılan GNU/Linux temelli, açık kaynak kodlu işletim sistemi olan Pardus'un, rekabet edebilir ve sürdürülebilir bir işletim sistemi haline getirilmesi için TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde çalışmalar yürütülüyor.

Pardus, zamanla birden fazla büyük ölçekli açık kaynak yazılım projesini bünyesinde barındıran bir program halini aldı.

Pardus'un kamu kurum ve kuruluşlarıyla KOBİ'lerde kolay yaygınlaştırılabilmesi için eğitim ve farkındalık çalışmalarının yanında, istemci ve kullanıcı yönetim, kimlik yönetimi, bütünleşik siber güvenlik sistemi gibi kurumsal kullanım için gerekli temel ihtiyaçlar geliştirildi. Büyük ölçekli sistem merkezleri ve bilişim sistemlerinin ihtiyaç duyduğu açık kaynak mail sistemleri, kurum içi haberleşme sistemleri, IP dağıtma ve domain oluşturma sistemleri de Pardus bünyesinde destekleniyor. Bu altyapılarda donanımdan bağımsız çalışacak çeşitli çözümler TÜBİTAK ULAKBİM'in Pardus Projesi bünyesinde sürdürülüyor.

Bu çalışmalarla Pardus dönüşümü yapılan kurum veya kuruluşlarda herhangi bir sahipli yazılım ihtiyacına gerek kalmaksızın Pardus ve diğer açık kaynak teknolojilerin yaygınlaştırılarak, bilişim alanında ortaya çıkan gereksinimlerin açık kaynak kodlu yazılımlarla karşılanması amaçlanıyor.

Altyapı ve ekosistem çalışmaları

Pardus ve açık kaynak dönüşümünün bir eğitim altyapısı olmadan başarılı olamayacağından hareketle TÜBİTAK ULAKBİM tarafından açık kaynak ofis ve Pardus GNU/Linux eğitimleri düzenleniyor. Eğitimlere talep ve katılımcı sayısındaki artış, açık kaynak kodlu yazılım ve servis modeline ilişkin farkındalık düzeyine ilişkin umut veriyor.

Dönüşüm projelerinin firmalar eliyle yürütülmesi için teknik çalışmalar yanında düzenleyici denetleyici birtakım standartlar oluşturuldu. Bu belgelendirme kriterinde Pardus ve açık kaynak dönüşüm çalışmalarına destek olabilecek ekosistem ve bileşenlerinin tanımı yapıldı.

Yürütülen çalışmalarla iş ortağı sayısı artırılırken, dönüşümlerin firma ekosistemiyle sürdürülmesi amaçlanıyor. Kurumsal ihtiyaçlar için oluşturulan çözüm önerileri de çeşitli kurum ve kuruluşların kullanımına sunuluyor.

Bu çalışmalar sonunda TÜBİTAK ULAKBİM tarafından sağlanan doğrudan veya dolaylı destek sayesinde dönüşümü sağlanan bilgisayar sayısı 15 bini aştı. Dönüşüm sonrası destek faaliyetleri de yine TÜBİTAK ULAKBİM ve iş ortakları tarafından yürütülüyor.

Kamuda Pardus göçü

Açık kaynak kodlu yazılıma geçilmesine yönelik çalışmalar kapsamında atılan bazı adımlar şöyle:

-Milli Savunma Bakanlığında 5 bin istemci ve 420 sunucu Pardus işletim sistemi kullanıyor.
-Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında yüzde 70 civarında istemcinin dönüşümü sağlandı.
-Yaklaşık 5 bin istemcisi bulunan İSKİ'de 2 bin 400 istemci Pardus yüklü çalışıyor.
-Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir birime Pardus ve Lider Ahenk Merkezi Yönetim Sistemi kuruldu. Bu arada, Pardus Güvenli Kamu Sürümü çıkarıldı. Lider Ahenk Merkezi Yönetim Sistemi altyapısı iyileştirildi. Ahtapot Bütünleşik Siber Güvenlik Sistemi ilk versiyonu çıkarıldı. Engerek Kimlik Yönetim Sistemi kullanıma sunuldu.
-Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile kullanım için protokol imzalandı.
-Kamu Hastaneleri Birliği genel sekreterliklerinde (KHBGS) göçler yapılıyor. Aydın, Bursa ve Şanlıurfa'da değişik hastanelerde pilot çalışmalar gerçekleştirilerek Pardus dönüşüm takvimleri belirlendi. Kocaeli, İstanbul-Çekmece, Balıkesir, Afyonkarahisar, Çanakkale KHBGS'de bu yönde çalışmalar yapılıyor.
-Kocaeli-İzmit Belediye Başkanlığında Pardus dönüşümü devam ediyor. Kocaeli İSU Genel Müdürlüğü Pardus dönüşüm analiz çalışması gerçekleştirildi.
-Adalet Bakanlığında Pardus dönüşümü için gerekli altyapı hazırlandı, kurumun takvim belirlemesi bekleniyor.

http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/15-binden-fazla-bilgisayarda-milli-isletim-sistemi-pardusa-gecildi/952195
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

1000 tl windows10 bedeli + Office de yaklaşık 1000 TL ettimi 2000 tl.
20 milyon tl sadece bu yazıdaki kurumlardan kar edilmiş demektir. Dahada buz dağının görülen kısmı bu.
Bir kerede değilki beş yılda bir en geç pc ler değişir
Bu hesaba göre abartalım bin tane yazılımcı bu işle meşgul olsa yine kardadır devlet
Mesajı Paylaş

derece

Dizüstü bilgisayarlarda da kullanabilsek ! Mesajı Paylaş

derece

HARZEMŞAH üstadın süper bilgisayarlara ilgi duyduğunu biliyorum. Analiz yapabilecek üstadlara soruyorum.
Bu Parduslaştırılan bilgisayarlar biribirine bağlanarak bir süper bilgisayar yapılabilirmi? Ne kadar güvenli olur? Ne kadar süper olur(İlk 500'e girer mi?)? Mesajı Paylaş

murattekin

Bir süre önce (2013 gibi) bilgisayarıma (Pentium III) Linux mint cinnamon yüklemiştim. Çok çabuk yüklendi ve oldukça güzel ve hızlıydı. Ancak bir kullanıcı olarak bazı sıkıntılarım vardı:
1- Bazı programlar yok, eksik, çalışmıyor yada özel komut gerekiyor. Mesela zip programı, Adobe reader, Google Earth.
2- Güncelleme yapılamıyor, yapmak için yeni versiyonu yüklemek gerekiyordu.
Bunlar bilgi işlemcilere komik gelebilir ama benim gibi ev kullanıcısı için oldukça zorlayıcı ve bıktırıcı idi.

En iyi taraflarından bir tanesi ise yazıcı takılınca hemen çalışıyordu.

Aradan 5 yıl geçti belki bu sıkıntılar giderilmiştir Mesajı Paylaş
Murat Tekin

hergeleci

Eki 31, 2017, 05:35 ÖS Last Edit: Eki 31, 2017, 05:51 ÖS by hergeleci
Eskiden mesakkatli olan bu isler artik Linux kullanici ve gelistirici toplulugunun belli bir kritik noktaya gelmesi ve donanim ureticilerinin desteklemesiyle (ozellikle de sunucu pazarinda Linux pazar payinin belli bir seviyeye gelmesi ile) artik cok kolaylasti.

Son zamanlarda bu Unix tipi isletim sistemleri bir kac ana dalda toplandi.

Ubuntu gibi Debian menseli sistemler  -> Ana cikis noktasi kullanici kolayligi
Fedora -> Amac yeni teknolojilerin denenmesi, en son en yeni yazilimlari kullanicilara sunmak, her yamada birseyleri bozup aglamak
CentOS/RedHat -> Acik kaynak kullanan hangi buyuk sirkete gitseniz sunucularinin uzerinde kosan isletim sistemi budur. Ana odagi stabilite ve uzun donem destek.
FreeBSD -> Ana odagi guvenlik

Diger bir onemli nokta da bu sistemlerin yasam dongusu; yani "end of life support" dedikleri sey. Basitce, ne kadar sure ile bu sistemleri aciklarini yamalayarak kullanabilirim sorusunun cevabi:

Ubuntu -> 5 yil
Fedora -> Yaklasik 1 yil
CentOS/RedHat -> 10 yil
FreeBSD -> 5 yil (tam emin degilim)

Burada hangi sistemin guvenligin onemli oldugu hantal organizasyonlara uygun oldugu pek yoruma acik degil bence. Ozetle, kullanici kolayligi isi artik eskisi gibi degil; butun bu versiyonlar artik belli bir olgunluga ulasmis durumda. Paketleme sistemleri de bayagi bir standarda kavustu; yenisine hic gerek yoktu. Varolan bir kullanici kitlesine dahil olunup cok daha kisa surede cok daha iyi is cikarilabilirdi.

Mesajı Paylaş

turkdefence

Son iletiyi düzeltmek durumundayım:

Ne kadar süre kullanabilirsiniz sorusu, ne kadar süre destekleniyor sorusudur.

Ubuntu için bu süre: LTS sürümlerde 2 yıldır, güvenlik güncellemeleriyle eski makineniz bir süre daha 3 yıl kadar çalışmaya devam edebilir ama yeni bir makine alıp üstüne eski sürümü kurduğunuzda çalışmayabilir.

https://www.ubuntu.com/info/release-end-of-life

Bunun arkasında yatan sebep de Linux Kernel'lerinin destek süresi ile alakalıdır.

https://www.kernel.org/category/releases.html

Kullandığınız dağıtım LTS destekli bir kernel kullanıyorsa ve siz de bunu tercih etmişseniz süresi ona göre uzun olacaktır. LTS sürümlü kernellerde amaç stabilite olduğu için genelde sadece güvenlik güncellemeleri gelir ve sunucular tarafından ağırlıklı olarak kullanılır.

Yine de Kernel'i siz sadece indirip kurarak kurmazsınız, dağıtımlar bu Kernelleri ihtiyaçlarına göre düzenlemiş olurlar.

İşin sonunda: Ubuntu 16.04 LTS sürüm kullanan ben 18.04 çıkana kadar geçecek 2 yıllık sürede çok rahat yeniden kurulum yapmadan yeni yazılımlara da kolayca erişebilirken, 18.04 ile veya bunan bir süre sonra bu sürüme geçiş yapmam gerekecektir.

Ama bu sene bir değişiklik oldu, normalde LTS linux kernellerin 2 yıl olan bakım ve destek süresi özellikle cep telefonu üreticilerinin bastırmasıyla 6 yıla çıkartıldı.

https://fullcirclemagazine.org/2017/10/02/linux-kernel-lts-releases-will-now-get-6-years-support/

Bunun etkileri hem Cep telefonu, hem masaüstü ve sunucu anlamında olacaktır.

Yani bir dağıtım çıkıp bu Kernel'i esas alan Super Long Term diye bir sürüm çıkartıp buna 6 yıl direk destek, 2 yıl kadar da ücret mukabili güvenlik güncellemesi desteği sunabilir. Muhtemelen bu hamleyi ilk yapacak olan da Red Hat olur.

İyi çalışmalar.

Mesajı Paylaş

saladin

Süper bilgisayarın cevabı evet.  Bunun farklı yolları var, çoğu şeklinin cevabı da evet. Mesajı Paylaş

putty

Eki 31, 2017, 06:32 ÖS Last Edit: Eki 31, 2017, 06:41 ÖS by putty
Bu yolun sonu çok daha büyük projelere gidecek bu yüzden bir işletim sistemi hakimiyeti kurmak zorundayız çekirdek bir ekip ile.
İlerde tüm kamu ortak bir kaynak yönetim sistemine geçecek. Yani polisinden vergisine elektriğine belediyesine okuluna kadar hepsi ortak bir yazılım kullanacak. Nasıl fabrikalarda filan ERP yazılımları var tüm işi o yazılım yapar şimdi tüm devletin işlerini de buna benzer merkezi bir ulusal kaynak yönetim sistemi kurgusunda hizmet olarak vermenin hesapları yapılıyor. Bu yola girmeden önce bir işletim sistemini içselleştirmek gerek. Bu yüzden dünyadaki linux seçeneklerinden birini seçmek çare değil bizim pardus olarak devam etmemiz gerekiyor. Bunlar ilerde onbin kişilik filan kadrolara dönüşecekler daha kendilerinin bile haberi yok.  Gömülü sistemler filan yapmamız gerekecek. Devletin tüm kurumları bir şirket gibi tek çatı altından yönetilecek ileride. Bunun adı yaklaşık olarak şöyle olacak. "NRM Ulusal kaynak yönetim sistemi"
Mesajı Paylaş

turkdefence

Havelsan'ın MSI'da çok güzel bir röportajı vardı. Cidden o röportajda söyledikleri gibi kendi iç süreçlerinden ve ürünlerinden başlayarak Linux kullanmaya başlarsalar, muhtemelen Genesis ve Advent'i de Linux temelli olarak yeniden ele alabilirler.

Linux deyip geçmeyin, Zumwalt sınıfı gemiler bile Linux kullanıyor deniliyor (https://arstechnica.com/information-technology/2013/10/the-navys-newest-warship-is-powered-by-linux/)

Linux üstünden koşan ERP gibi kurumların temele ihtiyaçları sağlanabilirse kurumsal olarak ülkemizde büyük gelişme gösterecektir diye ümit ediyorum. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter