Pardus

Başlatan The Thing, Şub 05, 2017, 10:22 ÖS

« önceki - sonraki »

The Thing

Şub 05, 2017, 10:22 ÖS Last Edit: Şub 05, 2017, 10:24 ÖS by The Thing
Milli Savunma Bakanı Işık, tüm kamu kurumlarını ve vatandaşları milli işletim sistemi Pardus'u kullanmaya davet etti.

Türkiye'nin 2016-2019 Siber Güvenlik Strateji ve Eylem Planı kapsamında milli işletim sistemi Pardus'un kullanımının yaygınlaştırılması planlanıyor. HAVELSAN ve TÜBİTAK ULAKBİM tarafından 9 Eylül'de imzalanan protokolle de bununla ilgili yeni bir dönem başladı.

Milli işletim sistemi Pardus'un yaygınlaştırılması ve geliştirilmesini "Stratejik iş alanı" olarak belirleyen HAVELSAN, dönüşüm ortağı olduğu projeye yönelik çalışmalara önce kendi bünyesinde oluşturduğu ekip ve test laboratuvarıyla başladı. HAVELSAN'da, mevcut ve yeni geliştirilen ürünlerin milli işletim sistemi Pardus'a uyumlu hâle getirilmesi için de çalışılıyor.
Türk Silahlı Kuvvetleri'ni Güçlendirme Vakfı'na bağlı ortaklıklar, Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı kurum ve kuruluşlar ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında da Pardus'la ilgili faaliyetler sürüyor.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, TÜBİTAK mühendislerince hayata geçirilen milli işletim sistemi Pardus'a HAVELSAN'ın da dâhil olduğunu açıkladı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevini yürütürken bilgisayarında bu sistemin yüklü olduğunu vurgulayan Bakan Işık, şunları söyledi: "Pardus'u verimli olarak kullanıyordum. Milli Savunma Bakanlığı'na geçince yine bilgisayarıma Pardus yüklettim. Asker Alma Genel Müdürlüğümüz başta olmak üzere Deniz Kuvvetlerimiz gibi pek çok birimimizde Pardus'u yaygınlaştırıyoruz. Hem bu alanda dışa bağımlılıktan kurtularak dövizin yurt dışına çıkmasını önlüyor hem de siber güvenlik alanında bizim olan bir işletim sistemiyle daha emniyetli çalışıyoruz. Bütün resmi kurumlarımızı ve vatandaşlarımızı, ücretsiz olarak edinebilecekleri Pardus'u kullanmaya davet ediyorum."

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/393013/milli-savunma-bakanindan-pardus-cagrisi Mesajı Paylaş

murattekin

Şub 06, 2017, 05:51 ÖÖ Last Edit: Şub 06, 2017, 06:27 ÖÖ by murattekin
Ben bir süre Linux Mint kullandım. Evet çok güzel bir sistem. Çok hızlıydı, çok çabuk kurulabiliyordu, printer tanıtmak gibi bir dert yoktu. Ammaaa... zipli dosyaları açamıyordum, her istediğim programı bulamıyordum, Google Earth çalışmıyordu ve PDF dosyaları ile sorun yaşıyordum. Çok direndim ama yine Windows'a döndüm. Sene 2010. Belki şimdi bu sorunlar aşılmıştır bilemiyorum.
Bu şartlar altında evdeki kullanıcı Pardus'u nasıl kullanır? Mesajı Paylaş
Murat Tekin

saladin

Pardus'un gelistirilmesi durmus, yazilimcilari FETO'cular tarafindan uzaklastirilmisti diye hatirliyorum. O yuzden su asamada cok guncel olmayabilir. Debian tabanli bir linux oneririm.  Ubuntu bunlardan bir tanesi. Mint'de Ubuntu kokenli. Ayni sekilde Kubuntu (KDE ara birimi), Xubuntu (dusuk donaninim ihtiyaci) da secenekler arasinda.
Mesajı Paylaş

hergeleci

Bazi seyleri anlamiyorum. Pardus'un ne durumda oldugu bir sunum esnasinda cekilen fotograf sayesinde ortada. Simdi ise zaten kullanim bir kac ana distro uzerinde yogunlasmis durumda. Neden arkasinda buyuk bir kullanici ve gelistirici kitlesi olan bir sisteme gidilmez? Bir kodun uzerinde ne kadar cok goz olursa o kadar cabuk gelistirilir ve guvenlik aciklari kapatilir. Sene 2016 hala "package manager" ile ugrasilir mi? Zorunuz ne? Kisitli imkanlarla en hizli geri donusumun bu yolla olacagini dusunuyorum.

Mesajı Paylaş

The Thing

PARDUS, Debian GNU/Linux [1] temelli açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. İnternet üzerinden ücretsiz olarak indirilebilmekte ve kolay kurulabilmektedir. Kişisel veya kurumsal kullanımlar için Pardus'un rekabet edebilir ve sürdürülebilir bir işletim sistemi haline getirilmesi için TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde geliştirme ve idame çalışmaları devam ettirilmektedir.

Pardus'un, kamu kurum ve kuruluşları ile KOBİ'lerde kolay yaygınlaştırılabilmesi için kurumsal ihtiyaçları karşılayan açık kaynak kodlu alt projeleri bulunmaktadır. Lider Ahenk Merkezi Yönetim Sistemi, Engerek Kimlik Yönetim Sistemi, Ahtapot Bütünleşik Siber Güvenlik Sistemi, Etkileşimli Tahta Arayüz Projesi (ETAP), ULAKBÜS Bütünleşik Üniversite Sistemi bunların başlıcalarıdır.

Pardus, bir Linux dağıtımı olmanın yanı sıra, kamuda açık kaynak ve özgür yazılımların yaygınlaştırılması, ülkemizdeki açık kaynak / özgür yazılım ekosisteminin geliştirilmesi çabaları ile birlikte bir projeden daha çok bir program haline gelmiştir. Pardus şemsiyesi altında özgün projeler şeffaf bir şekilde geliştirilerek özgür yazılım dünyası ile paylaşılmaktadır.

[1] Debian hakkında daha fazla bilgi almak için: https://www.debian.org/

http://www.pardus.org.tr/hakkinda/ Mesajı Paylaş

The Thing

Alkyone

Sabri abi gelip yine kıyameti koparacak  ;D Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HARZEMŞAH

FETÖ'nün TUBİTAK yapılanması tarafından, TUBİTAK UZAY ve TUBİTAK SAGE ekiplerinin dağıtılmaları ile birlikte eş zamanlı olarak 2012 yılında sona erdirilen Pardus projesi yeniden başlatıldı. Sorumluluk TUBİTAK ULAKBİM'de. İşletim sistemine ek olarak, milli siber güvenlik ve anti-virüs yazılımları, MS Office arayüzleri ve arama motoru da geliştiriliyor. 2 sene içinde tüm kamu kurumlarının Pardus'a geçirilmesi hedefleniyor... Mesajı Paylaş

Alkyone

@HARZEMŞAH

"Sorumluluk TUBİTAK ULAKBİM'de"

Burası eksik kalmış üstadım
Sorumluluğu HAVELSAN ile beraber paylaşıyorlar
http://www.havelsan.com.tr/TR/Main/haber/4441/pardus%E2%80%99u-havelsan-yayginlastiracak Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HARZEMŞAH

Sorumluluğu paylaşmıyorlar. Havelsan projenin yaygınlaştırılmasında görev alıyor...
Proje tamamen Bilgem'den Ulakbim'e geçti. Mesajı Paylaş

putty

Eki 28, 2017, 08:36 ÖS Last Edit: Eki 28, 2017, 08:38 ÖS by putty
Kamu güvenliği bir yana birde kamudaki yüzbinlerce pc nin bir kaç senede bir yenilenen işletim sistemi ve office yazılımı maliyeti var. Bilmiyorum kamuya fiyat düşüyormudur ama düşmüyorsa korkunç rakamlar yani.  Kamunın kaç tana windows işletim sistemi lisansı var acaba. Birde pardus un sivil alanda yaygınlaştığını düşünün. Benim fabrikam olsa 100 tane pc olsa pardus gibi seçenekleri düşünürdüm mesela. Mesajı Paylaş

anafor2016

Pardus'un bir comminity'si var mı? Opensource işler genelde belilrli bir topluluk tarafından desteklenir. Mesajı Paylaş

Alim

pardus.org.tr

Altında bir de forum var

forun.pardus.org.tr Mesajı Paylaş

cagribey

Önceden bir gönüllü oluşumu vardı, sonra pisilinux adında bir sürüm üzerinde çalışmışlardı ama ilgilenen birileri kaldı mı bilmiyorum. Mesajı Paylaş
''Bre sorun Nemçelü'ye Lehli'ye,
Ne de çabuk unuttular Muhac'ı''

turkdefence

ben ubuntu, centos, redhat takılıyorum. pardusla pek alakam yok. eski ekibin bir çok üyesini ve lkd ekibini seviyorum ve hala twitterda takip ediyorum.

sorusu olan onlara sorsun. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter