Ada Ekspresi-Arifiye-Pendik Tren Seferleri

Başlatan Traverten, Şub 05, 2017, 07:00 ÖS

« önceki - sonraki »

Traverten

Şub 05, 2017, 07:00 ÖS Last Edit: Tem 20, 2017, 02:05 ÖS by Traverten
İzmit'e 3 yeni istasyon

Halen Pendik-Arifiye arasında günde karşılıklı 5 sefer yapan banliyö trenleri Sapanca-İzmit ve Gebze İstasyonları'nda duruyor. TCDD'nin Derince, Körfez ve Dilovası'nda banliyö trenleri için yeni istasyonlar yaptırmak amacıyla ihaleye çıkılacağı bilgisi alındı. Kartepe Belediyesi'de Derbent İstasyonu'nu yenileyerek, banliyö trenlere hazır hale getiriyor.

SEFERLER MAYISTA BAŞLAYABİLİR

Mevcut demiryolu hattında Yüksek Hızlı Tren ile birlikte banliyö trenlerinin de çalışabilmesi için, sinyalizasyon sisteminin yenilemesinin gerektiği öğrenildi. TCDD'nin bu konuda da çalışma yaptığı, ara istasyonların yenilenmesi, yeni peronların yapılmasıyla birlikte önümüzdeki mayıs ayından itibaren Pendik-Arifiye arasındaki güzergâhta banliyö trenlerinin çalışması bekleniyor.

BANLİYÖ TRENLERİ DERİNCE'DE DURACAK

TCDD'nin Yüksek Hızlı Tren seferlerini başlatmasının ardından yeniden hizmete sunduğu Arifiye-Pendik arasındaki banliyö treni günde beş sefer yapıp, Arifiye, Sapanca, İzmit, Gebze ve Pendik duraklarında duruyor. İlçe halkının talepleri doğrultusunda harekete geçen Başkan Bulut, bu duraklar arasında Derince'nin de yer alması için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile TCDD Genel Müdürlüğü nezdinde yoğun girişimlerde bulundu. Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut'un bu girişimlerinin ardından konuyu değerlendiren bakanlık yetkilileri, Mayıs ayı itibariyle Derince Tren İstasyonu'nun da banliyö treninin duracağı duraklar arasında yer almasını kararlaştırdı.

Başkan Bulut, bu gelişmenin özellikle Deniz Mahallesi'nin ticari yaşamına katkı sunacağını söyledi. Proje kapsamında restorasyonu tamamlanan ve halen Derince Belediyesi Evlendirme Memurluğu olarak hizmet veren Tarihi Gar Binası da TCDD'ye devredilecek. TCDD bu binayı hem bilet satış yeri hem de kurumsal faaliyetlerin gerçekleşeceği idari merkez olarak kullanacak. Mesajı Paylaş

Traverten

Adapazarı-Pendik Banliyö Treni Mayıs'a Kaldı

Adapazarı-Pendik Banliyö Treni Mayıs'a Kaldı : Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Adapazarı-Pendik arasında çalışan, karşılıklı 4 sefer yapan Banliyö Treni'nin bugünden itibaren karşılıklı 8 sefer yapacağını ve istasyon sayısının arttırılacağını açıklamıştı.

Ancak, istasyonlardaki peron çalışmaları zamanında bitirilemedi ve yeni uygulama 1 ay sonraya ertelendi.

MAYIS'A UZADI
Bir süre önce Kocaeli basınıyla buluşan Bakan Işık, 10 Nisan 2017 tarihinden itibaren Adapazarı-Pendik tren seferlerinin 4'ten 8'e çıkarılacağını, trenlerin Adapazarı Mithatpaşa'dan kalkıp, Sapanca, İzmit, Körfez, Hereke, Pendik istasyonlarında duracağını, gelecek yıl da Haydarpaşa'ya kadar ulaşacağını açıklamıştı. Ancak söz konusu istasyonlardaki peron ve sinyalizasyon çalışmaları ön görülen tarihe yetişmedi. Uygulamanın mayıs ayında başlayacağı öğrenildi.

BİZİM GAR DA ÇOK YAVAŞ
Öte yandan İzmit Tren Garı'ndaki işler de çok hızlı yürümüyor. Bir süre önce faaliyete geçen yürüyen merdivenlerin de içinde yer aldığı üst geçit için ek proje yapılması gündemde. Devlet Demiryolları, üstgeçidin üzerindeki boşlukları ve yanlarını cam bölmelerle kapatarak kafe, restoran, yolcular için kapalı bekleme salonu olarak projelendirecek. Üç ay içinde de proje tamamlanıp ihaleye çıkılacak.

SAHİL TARAFI KAPALI
DDY tarafından 2014 yılında tamamlanan Yüksek Hızlı Tren(YHT) projesinin hemen ardından İzmit Garı'nda başlayan üst geçit çalışmaları tamamlanmış ve hizmete açılmıştı. Gar yönetimi, İçişleri Bakanlığının güvenlik tedbirleri nedeniyle üstgeçidin sahil kısmına geçen bölümünü şimdilik halkın kullanımına kapattı. Üstgeçit ve yürüyen merdivenler sadece garın içinden yolcuların peronlara giriş-çıkışı için kullanılıyor. Gardaki üstgeçitte engelli asansörü, 9 yürüyen merdiven, 3 platform engelli merdiveni, 1 asansör ile 5 adet çelik konstrüksiyon merdiven bulunuyor.

ÇOK GENİŞ BİR ALAN
İzmit Tren Garı'nda yaptırılan üstgeçit, son derece geniş bir alanı kaplıyor. Yeni projeyle üstgeçitte cam bölmeler olacak, kafe, restoran ve yolcu bekleme salonları yapılacak.

YHT'DE SORUN YOK
İzmit Tren Garı'nda Ankara ve Konya'ya çalışan Yüksek Hızlı Trenler duruyor. Arifiye-Pendik arasında sefer yapan Banliyö Treni de duruyor. Tren sefer sayıları son derece düşük olunca da bizim Garımız, günün her saati oldukça tenha oluyor.

http://www.rayhaber.com/2017/04/adapazari-pendik-banliyo-treni-mayisa-kaldi/#more-181590 Mesajı Paylaş

Traverten

Ada Ekspresi'ne 3 yeni durak daha eklendi


Ada Ekspresi'ne 3 yeni durak daha eklendi :Yüksek Hızlı Tren çalışması nedeniyle iki yıldan fazla süre yapılamayan, 2014 yılının ortalarında da Pendik, Gebze, İzmit, Sapanca ve Arifiye hattında çalışmaya başlayan Ada Ekspresi'ne 3 yeni durak daha eklendi.

3 YENİ DURAK
Ada Ekspresi, 5 yerleşim yerine halen 4 gidiş ve 4 dönüş olarak seferlerini sürdürüyor. Peronlardaki yenileme çalışmaları tamamlanan 3 duraktan daha 4 Ağustos Cuma gününden itibaren Ada Ekspresi'yle yolculuk başlayacak. Bu tarihten itibaren Banliyö Treni olan Ada Ekspresi'ne Hereke, Körfez ve Derince İstasyonlarından da binilip inilebilecek.

SIRADA 2 DURAK VAR
Ulaştırma Memur Sen Kocaeli Şube Başkanı Mehmet Akkuş, tren yolu trafiğinde ayarlama yapılmasının ardından Ada Ekspresi'nin Köseköy ve Derbent İstasyonlarında da duracağını, bu aşamadan sonra trenle yolculuk yapanların sayısının artmasını beklediklerini ifade etti.

DAHA EKONOMİK
Tüm trenlerde askeri personel, TCDD personeli, öğretmenler, basın mensupları, 12-26 yaş arası gençler, 60-64 yaş arasındakilerin yüzde 20 indirimli seyahat hakkı bulunuyor. 6-12 yaş arası çocuklar ile 65 yaş üstü vatandaşlar ise yüzde 50 indirimli olarak yolculuk yapıyor. Şehit aileleri, gaziler ve yakınları ile engelliler ise tüm trenlerden ücretsiz olarak yararlanıyor.

http://www.rayhaber.com/2017/07/ada-ekspresine-3-yeni-durak-daha-eklendi/ Mesajı Paylaş

Traverten

Ada Ekspresi'yle yeni duraklarda yolculuk başladı


Adapazarı Ekspresi'nde sefer sayısı değil ama şimdilik durak sayısı artırıldı.

Geçmiş yıllarda işçinin, öğrencinin ulaşım aracı olan banliyö treni, Yüksek Hızlı Tren çalışmaları nedeniyle geri plana atılmış, vatandaş mecburen karayoluna yönelmişti.

Arifiye-Pendik istasyonları arasında çalışan banliyö trenine, 4 Ağustos Cuma gününden itibaren Derince-Körfez ve Hereke İstasyonları da eklendi. Programa göre İstanbul yönüne gidişte Derince'de iki, Körfez ve Hereke istasyonlarında ise 4 tren duruyor, yolcu alıyor.

Pendik'ten kalkan tren ise bu yeni üç istasyonun tamamında duruyor.

ESKİ HAREKETLİ GÜNLERE ÖZLEM
Geçmiş yıllarda çok tercih edilen bir ulaşım aracı olan tren, son dönemde geride kaldı. Haydarpaşa'nın kalkması, son durağın Pendik'e kadar olması, sonrasındaki entegre Marmaray ile aktarma yapılması, yolcu sayısını azalttı. Bundan sonraki süreçte beklenen, ara istasyon sayısının artması, geçmişteki banliyö durak ve hareketliliğinin artması.
Banliyö tren ile İzmit-Pendik yolculuğu 55 dakika sürüyor. İzmit-Adapazarı yolculuğu ise, 29 dakika. Trende son durak Arifiye tabi ki. Buradan, Adapazarı'na raylı sistemle ulaşıma devam ediliyor.

DERİNCE'DE DE DURMAYA BAŞLADI
Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut'un TCDD nezdindeki girişimleri sonuç verdi. 4 Ağustos itibarıyla Adapazarı Ekspresi artık Derince'de de duruyor. Bu gelişmenin özellikle Deniz Mahallesi'ndeki ticari yaşama büyük katkıda bulunması bekleniyor.

Banliyö Treni'nde yeni duraklarda yolculuk başladı!

http://www.rayhaber.com/2017/08/ada-ekspresiyle-yeni-duraklarda-yolculuk-basladi/ Mesajı Paylaş

turkdefence

4,5 sene Gölcük'de okudum. Çok gittim Ada Expresiyle.

Birisinde bir lüzumsuz rahatsız etmişti ve o günden sonra hep kelebek bıçak taşımıştım yanımda. Aşağı yukarı 1994 den 2002 yılına kadar! Mesajı Paylaş

Traverten

Ada Treni Mithatpaşa'dan Seferlere Başlıyor

ADA Treni, 20 Ağustos Pazar günü itibariyle Mithatpaşa Garı'ndan seferlerine başlayacak. Pistil, "Arifiye-Pendik ve Pendik-Arifiye arasında hizmet sunan bölgesel expreslerin güzergahı Mithatpaşa-Pendik ile Pendik-Mithatpaşa olarak yeniden düzenlenmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Fatih Pistil, ADA Treni'nin Mithatpaşa Garı'ndan 20 Ağustos Pazar günü itibariyle seferlerine başlayacağını açıkladı. Pistil, "Büyükşehir Belediyemiz bünyesinde faaliyet gösteren ADARAY'ın, TCDD tarafından düzenlenen mevzuat gereğince 20 Ağustos Pazar günü itibariyle seferleri son bulacak. TCDD tarafından Mithatpaşa Garı'ndan çalışması planlanan ADA Treni, Mithatpaşa Garı ile Pendik arasındaki seferlerine yarın itibariyle başlayacak. Arifiye-Pendik ve Pendik-Arifiye arasında hizmet sunan bölgesel expreslerin güzergahı Mithatpaşa-Pendik ile Pendik-Mithatpaşa olarak yeniden düzenlenmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" dedi.

http://www.rayhaber.com/2017/08/ada-treni-mithatpasadan-seferlere-basliyor/
Mesajı Paylaş

Traverten

Ada Ekspresi 5 Yıl Aradan Sonra Adapazarı Seferini Yaptı


Ada Ekspresi 5 yıl sonra Adapazarı'na girmeye başladı. Arifiye ile Pendik arasında yolcu taşıyan Ada Ekspresi 20 Ağustos Pazar günü Adapazarı Mithatpaşa Garı ile Pendik arasında ilk seferini yaptı.

KARŞILIKLI OLARAK 8 SEFER YAPACAK

Adapazarı-Haydarpaşa arası yolcu taşıyan TCDD'ye ait Ada Ekspresi seferi, bakım çalışmaları nedeniyle 5 yıl önce iptal edildi. Sakarya Arifiye ile Pendik arasında yolcu taşıyan Ada Ekspresi Adapazarı Mithatpaşa Garı ile Pendik arasında yolcu taşımaya başladı. Ada Ekspresi, Adapazarı Mithatpaşa Garı'ndan günde 4 sefer, İstanbul'dan Adapazarı Mithatpaşa Garı'na 4 sefer yapacak. Ada Ekspresi ile Adapazarı'na gelen yolcular otobüslerle şehir merkezine götürüldü. Trenin Adapazarı ile Pendik arasında yolcu taşımaya başlaması sonrasında vatandaşlar bu durumdan oldukça memnun olduklarını ancak trenin Adapazarı şehir merkezine girmesinin daha iyi olacağını belirttiler.

http://www.rayhaber.com/2017/08/ada-ekspresi-5-yil-sonra-adapazari-seferini-yapti/ Mesajı Paylaş

Traverten

Arifiye'de ulaşıma yeni hat geliyor


Arifiye'de ulaşım başlığında yapılan toplantının ardından konuşan Genel Sekreter Yardımcısı Oktar, "Vatandaşlarımızın taleplerinin karşılanması amacıyla Tren İstasyonu'ndan, yani Arifiye İlçe Merkezi'nden yeni bir hat başlatılmasını kararlaştırdık. Öğrencilerimizin kampüse tek vasıtayla ulaşımını sağlayacağız. 2.75 TL olan tarifeyi de 2.50 TL'ye çekiyoruz. Pazartesi günü uygulamamız başlayacak. Hayırlı olsun" dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılan ADARAY, TCDD'nin çıkardığı mevzuat gereği 20 Ağustos Pazar günü kaldırılmıştı. ADARAY'ın kaldırılmasının ardından Arifiye'de yaşanan ulaşım sorunu yetkililer tarafından masaya yatırıldı. Arifiye Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıya Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Genel Sekreter Yardımcısı Ali Oktar, Ulaşım Dairesi Başkanı Fatih Pistil, AK Parti Arifiye Kadın Kolları Başkanı Serap Yıldız, Arifiye Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Kaymakçı ve Özel Halk Otobüsü temsilcileri katıldı.

Sorunlar masaya yatırıldı

Genel Sekreter Yardımcısı Ali Oktar, "TCDD'nin çıkardığı mevzuat gereği ADARAY seferlerimiz 20 Ağustos Pazar günü itibariyle sona ermişti. Geçen süre içerisinde Arifiye'de oturan vatandaşlarımızdan konuyla ilgili şikayetler alıyorduk. Arifiyeli vatandaşlarımızın bu durum karşısında mağdur olmamaları için ilgililerle bir araya geldik. İlçe araçlarında yaşanan yoğunluk, öğrencilerin kampüs ulaşımı ve tarife gibi iletilen şikâyetleri tek tek değerlendirerek birtakım kararlar aldık. İnşallah yeni aldığımız kararlarla sorunlar, çözüme kavuşacak" dedi.

Yeni uygulama Pazartesi başlıyor

Oktar, "Vatandaşlarımızın taleplerinin karşılanması amacıyla Tren İstasyonu'ndan, yani Arifiye İlçe Merkezi'nden yeni bir hat başlatılmasını kararlaştırdık. Bu hat ile istasyona gelen hızlı tren yolcularının da ihtiyacını karşılamış olacağız. Öğrencilerimizin kampüse ulaşımını da sağlayacağız. 2.75 TL olan sivil ücreti, şehiriçi uzun hat bedeli olan 2.50 TL'ye çektik. Aldığımız kararları Pazartesi günü itibariyle uygulamaya başlayacağız. Arifiyeli hemşerilerimize hayırlı olsun" diye konuştu.

http://www.rayhaber.com/2017/09/arifiyede-ulasima-yeni-hat-geliyor/ Mesajı Paylaş

Traverten

Ada Treni 7 Yıl Aradan Sonra Adapazarı Garı'nda

TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğünce işletilen Ada Yolcu Trenleri 16 Mart 2019 tarihinde (bugün) Adapazarı'ndan yeniden seferlerine başladı.

Uzun süredir devam eden çalışmalar nedeniyle hizmet veremeyen Adapazarı Ekspresi diğer adıyla Ada Treni 7 yıl aradan sonra bugün saat 12.00'de coşkulu bir şekilde Adapazarı Garı'na girdi. Daha önce Mithatpaşa-Pendik hattında hizmet veren trenlere yeni güzergahlar eklenerek, Adapazarı'ndan ilk sefer bugün (16 Mart 2019) gerçekleştirildi. Pendik ve Gebze istasyonlarında Marmaray ile entegre olan Ada Yolcu Treni, Adapazarı'ndan ilk seferine 05.45'te, Pendik'ten 08.05'te başladı. Trenler, seferlerini 1 saat 50 dakikada tamamladı.

Ada Yolcu Trenleri, Mithatpaşa, Arifiye, Sapanca, Büyükderbent, Köseköy, İzmit, Derince, Yarımca, Hereke ve Gebze istasyonlarında duruyor.

Toplam 320 kişi taşıyabilen trenler, 4 adet 80 kişilik pulman tipi vagonlarla hizmet veriyor.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık Genel Müdürlüğünce işletilen Adapazarı Ekspresi seferleri, Yüksek Hızlı Tren (YHT) yol yapımı çalışmalarından dolayı 3 yıllığına 1 Şubat 2012 tarihinde geçici olarak durdurulmuşdu. 2015 yılında İstanbul Pendik ile Sakarya Arifiye istasyonu arasında çalışmaya başlayan Ada Ekspresi daha sonra Adapazarı Mithatpaşa istasyonuna gelmeye başlamıştı.

https://rayhaber.com/2019/03/ada-treni-7-yil-aradan-sonra-adapazari-garinda/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter