Myanmar

Başlatan Sihirbaz, Şub 04, 2017, 08:28 ÖS

« önceki - sonraki »

putty

Bilmiyorum ama Babür dür heralde başka ne vardıki oralarda. Mesajı Paylaş

sadalone

Teşekkür mü etmeliyiz yoksa başlıktaki sorunun temelini attığı için suçlamalıyız mı bilmiyorum.

Bu sorunun çözüleceğini sanmıyorum belki diner ama yine illaki bir zaman sonra patlak verir.Hangi taraf haklı bilmiyorum ama bu olay bizde niye bu kadar haber oldu anlamıyorum sadece boş bir zaman kaybı. Mesajı Paylaş

putty

Ben olayı hissi olarak tahmin edebiliyorum. Burada bir çok sonradan müslüman olmuş yerel halklar kardeşlerinden koparak kendi İslam devletlerini kurdular. Geriyede küçük azınlık Müslümanlar kaldı. Ama Müslüman azınlık olmaz üçe beşe bakmadan isyan eder. Myanmar da o coğrafyanın kadim halkı görmüş geçirmiş olacakları kestirebiliyor Malezyalar Pakistan lar kurulmuş kendiside beklemeye izlemeye tahammülü yok bu isyan hareketine. Ülkede Türkiye ye yakın büyüklükte ama tamamı ormanlarla kaplı vietnam gibi bir ülke. Biri dirense hayatta bastıramazsın berbat bir coğrafya her yer kesintisiz deli olrman. Biz KAradenizdeki minicik yeşillikte bir kaç teröristi yakalayamıyoruz birde Türkiye büyüklüğünde çok daha çangıl bir orman hayal edin. Myanmar da süper güç değil sonuçta nasıl bastırsın ABd bile bastıramaz o coğrafyada Myanmar ne yapsın. Onlarda silahlı adamları arayıp bulacağıma sivil halkı yollarım bende diyor. Bence mantıklı bir seçim silahlı güçleri yok edemiyorsan sivilleri postala komşuya ortada uğruna savaşacak halk kalmasın. Komşuları muhtemelen ayrılıkçı direnişi çaktırmadan destekliyor yada göz yumuyordur. Senmisin destek olan hadi bakalım al sana halkı yollayım sen uğraş demişler. Olaya yabancıyım ama böyle bence bu olay. Mesajı Paylaş

merzifonlu

@sadalone, Bizde haber olmasının iki nedeni var. a) İktidarın ideolojisi, ve daha da önemlisi b) algı yönetimi. (Dikkatleri cambaza çekme taktiği.) Mesajı Paylaş

BETONBEY

Bazı üyeleri kadın ve çocukların dahi fütursuzca katledilmesi çok fazla alakadar etmiyor gibi...

Sayın Sadalone, paylaşımınız ciddi anlamda sıkıntı içeriyor.

Babür İmparatorluğunun İslam dinini yayması için " Teşekkür mü etmeliyiz yoksa başlıktaki sorunun temelini attığı için suçlamalıyız mı bilmiyorum." da ne demek ?

Sorun bölgenin İslamlaşması yani...

Budizm yada Hristiyanlığı yada Museviliği benimsemiş olsalardı bir sıkıntı çıkmayacaktı yani :o

Lafınızın nereye gittiğini bir düşünün ve iletinizi tekrardan bir gözden geçirin derim. Zira büyük çoğunluğu Müslüman olan bir ülke de yaşıyoruz.

Altına yazdığınız "Hangi taraf haklı bilmiyorum ama bu olay bizde niye bu kadar haber oldu anlamıyorum sadece boş bir zaman kaybı." ibaresi ise hakkınızda fikir sahibi olabilmemiz için bize yeterli doneyi vermekte... Mesajı Paylaş

sadalone

Dünya'da acı çeken sorunlarla uğraşan çok ülke çok insan var ve bu bizde hiç gündem olmaz sadece haber bültenlerinin sonunda 1 dakikalık haber olur.Bunu gündem yapmadaki etken galiba iktidarın ideolojisi ümmetçilik.

Mesajı Paylaş

BETONBEY

Düşündüğünüzün tersine bu durum yaşadığınız ülkedeki insanların hassasiyetlerinin sosyal medya kanallarıyla siyasete ulaşması ve siyaset mekanizmasının da bu konuyu gündeme taşımasıdır.

İngiltere bir anda neden Myanmar konusunda toplantı talep etti ?

Bu ülkenin değerlerine baya uzaksınız, siyaseten bir taraf olma babında bu kadar duygusuz olunması bana pek olası gelmiyor.

? Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Tutu'dan Myanmar liderine çağrı

Nobel ödüllü din adamı Myanmar liderini sessiz kalmamaya çağırdı

Myanmar'da yaşanan dehşet giderek daha fazla ülkeden tepki görüyor. Afrikalı ünlü din adamı ve insan hakları savunucusu Desmond Tutu da ülkenin lideri Aung San Suu Kyi'ye hitaben bir mektup yazdı. Tutu mektupta kendisi gibi Nobel Barış ödülü sahibi olan ve "Sevgili Kardeşim" sözleriyle hitap ettiği lideri yaşananlara müdahale etmeye çağırdı:

"Sevgili kardeşim, Eğer Myanmar'ın en yüksek makamına gelmenin bedeli sessiz kalman ise bu çok büyük bir bedel olmuş.Kendi içerisinde barışa sahip olmayan bir ülke özgür bir ülke değildir ve halkının onurunu koruyamaz. Yükselen krize müdahale etmen ve halkını yeniden doğru yola yöneltmöen için dua ediyoruz."

Aung San Suu Kyi daha önce de Nobel Barış Ödülü sahibi bir diğer isim Malala Yousafzai tarafından krize müdahaleye çağırılmıştı.

Son iki hafta içerisinde Myanmar ordusu tarafından saldırıya uğrayan ve komşu ülke Bangladeşe sığınan müslümanların sayısı 250.000'i buldu. Myanmar yönetimi ise terörist gruplara operasyon yapıldığını iddia ediyor.

Resmi kaynaklar son iki haftada Rohinyalara ait 6 bin konutun yandığını doğruluyor. Aynı kaynaklara göre 432 kişi hayatını kaybetti ve resmi açıklamalarda bunların 387'si terörist olarak nitelendiriliyor. BM gözlemcilerine göre ise ölü sayısı 1000'i bulmuş durumda.

http://www.euronews.com/2017/09/08/desmond-tutus-public-plea-to-aung-san-suu-kyi Mesajı Paylaş

Danişment

Eyl 09, 2017, 10:38 ÖÖ Last Edit: Eyl 09, 2017, 05:01 ÖS by Danişment
Adam birde barış ödülü sahibiymiş. Bu ödülü falan kendi tanıdıklarınıza dağıtıyorsunuz anladıkta bu kadarda olmaz yani çok değil bir kaç seneye bush obama hatta esed bile alır bu ödülleri nasıl olsa hepsi barış güvercini.
Edit: Kadınmış
Edit2.0:Obama zaten almış Mesajı Paylaş

Baltica

Adam degil, kadin. Mesajı Paylaş

HDS

Bir kaç seneye ihtiyacı yok, Obama zaten seçilir seçilmez aldı. Mesajı Paylaş

Baltica

Bu kadina Ingilizler zamaninda buyuk yatirim yaptiydi. Sonra Cin-Myanmar gaz boru hatti ve Guneydogu Cin'den, Burma korfezine Cin mallarinin demiryolu ile indirilerek Malakka bogazi uzerindeki baskinin hafifletilmesi gundeme gelince, Amerikalilar Cunta hukumetine buyuk baski kurarak bu kadini serbest biraktirip, iktidara getirdiydi. Ama kadinin iktidara gelmesinden sonra, cok fazla etkisi olmadi ve Cin Myanmar hatti tamamlanarak, gaz akisi basladiydi. Bu seferde tam hattin baslangic noktasi ve guzergahi uzerindeki Rohingya'da ISID'in bir kolu olan teror orgutu faaliyetlere basladi. Yarin obur gun terorle mucadele bahanesi ile birileri gelir, o bolgeye oturursa sasirmayin. Ama artik bu ABD mi olur ? Cin mi olur gorecegiz. Kesin olan seyse olan zavalli Musluman koylulere oldu. Mesajı Paylaş

HDS

Bir de galiba Çin "taşıma enerji" hülyasından çabuk uyanıp çok hızlı şekilde yeniden kömüre yöneldi. Mal sevkiyatı konusunda da "nokta" hedeflerden dikkati dağıtmak ve yaymak için "One Belt One Road" gibi çok iddialı ve ihtiraslı bir proje "teorize" etti. En son Rosneft'in de %14'lük hissesini alıp Sibirya'dan geçecek doğal gaz hattına da omuz atmak konusunda istekliliklerini yeniden belirttiler. Tavşan kaç tazı tut.

Bu arada, Rusya'ya karşı Amerika'nın yürürlüğe soktuğu ve petrol/gaz üretim ve ihracına yatırımcı olmayı da kapsayan son yaptırımlardan sonra, yaptırımlara ancak belirli bir bedel üzerindeki yatırımlar takıldığı için bir kaç haftadır yüzlerce €100.000 civarı sermayeli Alman petrol şirketi kurulduğu konuşuluyor. Artık ne etsinler, €30.000-100.000 ateş edip, camide yardım toplayıp kuran kursu binası tamamlatır gibi yapacaklar herhalde yatırımları. :D

E tabi, 2014 Kırım yaptırımları yürürlüğe gireceği geceyarısından 50 dakika önce Alman hükümetinin en tepesinin imzaları ile Rusya'ya uçuruluveren yüzmilyonlarca Avro hikayesinden sonra bu da olacaktı.  ::)

____

Olan bizim Zafer'e oldu.. :P Mesajı Paylaş

Baltica

Hocam gerci konu basligi ile pek alakasi yok ama , Almanlarin global strateji konularinda Ingiliz ve Amerikalilarla dans edebilmesi icin daha 50 firin ekmek yemesi lazim.

Daha once bahsettigim gibi Amerikalilar, Almanlarin lebensraumu olan Ukrayna konusunda bunlari arkadan ittirip, sonra pic gibi ortada birakip, asil amaclari olan 2. bir Molotov-Ribbentrop anlasmasinin onunu kesme hedefine basariyla ulastilar. Zira Amerikalilar, Merkel'in Dogu Alman gecmisinden oturu  hayli pimpirikleniyordu. Almanlar, sonunda ise uyandi ama cok gec....

Almanlarin kafalari bir miktar kalin oldugu icin, simdi ayni oyunu bize karsi yiyorlar. Amerikalilar bunlari arkadan ittirip, bizimle papaz ediyor, boylece bizimle isbirligi yapip, Kafkasya ve Ortadoguda nufuz alani kazanmasinin onune geciyor. Bir yandan da, Almanyayi masa olarak kullanip bizim uzerimizde baski kuruyor. Bir tasla 2 kus...

Yarin ABD bizimle yine kuzu sarmasi can ciger olur, Almanlarda Kafkasya ve Ortadoguyu ancak cografya kitaplarindan okur. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Birleşmiş Milletler: Myanmar'da etnik temizlik yaşanıyor

Birleşmiş Milletler (BM) , Myanmar'da Arakanlı Müslümanlara karşı 'tam bir etnik temizlik örneği yaşandığını' söyledi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el Hüseyin, Cenevre'de yaptığı konuşmada Myanmar ordusunun Arakan eyaletindeki operasyonlarını ise 'vahşi ve ölçüsüz' olarak tanımladı. 270 bin Arakanlı Müslüman'ın evlerini terk ederek Bangladeş'e kaçtığını söyleyen el Hüseyin, "Bu sayıdan daha fazlası ise sınırda mahsur kalmış durumda" dedi.

Myanmar ateşkesi reddediyor

El Hüseyin, "Myanmar hükümetini uyguladığı acımasız askeri operasyonları durdurmaya çağırıyorum. Arakanlı Müslümanlara karşı uygulanan katı ayrımcılık sonlandırılmalı" diye konuştu. Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu (ARSA) Pazar günü Arakan eyaletindeki insani kriz nedeniyle bir aylık tek taraflı ateşkes ilan ettiğini açıklamış, ancak Myanmar hükümeti, bu ateşkesi reddetmişti.

Myanmar'da ağırlıklı olarak Arakan eyaletindeki yaşayan Müslüman azınlık Rohingyalar, "yasa dışı göçmen" statüsünde kabul ediliyor ve bu nedenle de vatandaşlık dahil temel haklara sahip değiller.

http://www.bbc.com/news/world-asia-41224108 Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter