İstanbul Metrosu

Başlatan Traverten, Şub 02, 2017, 10:59 ÖS

« önceki - sonraki »

Traverten

İBB 6 metro hattı için dış borç alacak

Son yıllarda hayata geçirdiği metro hatlarıyla İstanbul'un trafik sorununa büyük katkı sunan İBB, yeni metro hatlarının yapımı için harekete geçti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, ihalesi gerçekleştirilen ve inşaatlarına başlanan 6 metro hattının finansmanı için belediyeye, 925 milyon euro (3 milyar 968 milyon Türk lirası) borçlanma yetkisi verdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Saraçhane'deki binasında yapılan meclis Toplantısı'nda alınan karara göre, 12 milyar 859 milyon liraya ihale edilen 6 metro inşaatı için dış borçlanmaya gidilecek.

Alınan karara göre, Kaynarca-Pendik-Tuzla metro hattı için 120, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metro hattı için 170, Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metro hattı için 175, Kirazlı-Halkalı metro hattı için 170, Başakşehir-Kayaşehir metro hattı için 70 ve Mahmutbey-Bahçeşehir metro hattı için 220 milyon olmak üzere toplamda 925 milyon avro dış finans bulunacak.

http://www.rayhaber.com/2017/10/ibb-6-metro-hatti-icin-dis-borc-alacak/ Mesajı Paylaş

Traverten

İstanbul'da yapılması planlanan ve inşaatı devam eden çok sayıda metro hattı bulunuyor. Ayrıca yapımı devam eden 3. Havalimanı'na ulaşımı kolaylaştırmak için 70 kilometrelik daha metro hattı yapılacak. Yapılan yeni metro hatları Marmaray, metrobüs ve mevcut diğer metro ağları ile de entegre olacak.

METRO PROJELERİ

-2019 yılında açılması planlanan ve 13 kilometre uzunluğunda olacak olan İkitelli - Ataköy metro hattı projesi ile iki bölge arası 19,5 dakikaya düşüyor. Metro hattının geçeceği güzergâhlardaki istasyonlar ise sırasıyla şu şekilde olacak; Yenibosna, Çobançeşme, Kuyumcukent, Doğu Sanayi, Mimar Sinan Caddesi, Evren Mahallesi, İkitelli Kavşağı, Mehmet Akif, Bahariye, Masko ve İkitelli Sanayi.

-20 kilometre uzunluğunda olacak olan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metro hattı açılmak için gün sayıyor. Hattın tüm altyapı çalışmalarının tamamlandığı ve duraklarda son rötuşların yapıldığı açıklandı. Bu hat ile ulaşım süresi 30 dakikaya kadar inmiş olacak. Hattın geçeceği güzergâhları ve istasyonlar ise sırasıyla şu şekilde; Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Bulgurlu, Ümraniye, Çarşı, Yamanevler, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, İmam Hatip Lisesi, Dudullu, Necip Fazıl ve Çekmeköy Sancaktepe.

-22.7 kilometre uzunluğunda olacak olan Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattının ise 2018'de açılması planlanıyor. Bu metro hattı ile ulaşım süresi 37 dakikaya inecek. Hat üzerindeki istasyonlar ise sırasıyla şu şekilde: Mahmutbey, Göztepe, 100 Yıl, Tekstilkent, Karadeniz Mah., Yeni Mahalle, Kazım Karabekir, Akşemsettin, Veysel Karani, Yeşilpınar, Alibeyköy, Nurtepe, Kağıthane, Çağlayan Mecidiyeköy Fulya, Darphane Beşiktaş ve Kabataş.

-63,5 kilometre uzunluğundaki Halkalı-Gebze Marmaray metro hattının 2018 yılında tamamlanması planlanıyor. Bu sayede 2013 yılında kapatılan Anadolu yakası banliyö hattıyla Avrupa yakası banliyö hattının Marmaray'la kesintisiz entegresi sağlanmış olacak. Bu metro hattı ile ulaşım süresi 115,5 dakika düşecek. Hattın geçeceği güzergâhlar şöyle; Halkalı, Mustafa Kemal, Küçükçekmece Menekşe, Florya Yeşilköy, Yeşilyurt, Ataköy, Bakırköy, Yenimahalle, Zeytinburnu Söğütlüçeşme, Feneryolu, Göztepe, Erenköy, Suadiye, Bostancı, Küçükyalı, İdealtepe, Süreyya Plajı, Maltepe, Cevizli, Atalar, Başak, Kartal, Yunus, Pendik, Kaynarca, Tersane, Güzelyalı, Aydıntepe, İçmeler, Tuzla, Çayırova, Fatih, Osmangazi, Darıca, Gebze.

-Hattın uzunluğu 7,4 kilometre olacak diğer bir metro projesi ise Sabiha Gökçen Havalimanı-Kaynarca metro hattı projesi. Bu hat ile havalimanından metroya ulaşım 5 dakikaya inmiş olacak. Hattın 2018'de açılması planlanıyor. Kaynarca, Hastane, Şeyhli, Sanayi, Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattı üzerinde bulunan istasyonlar.

-Gayrettepe-Kemerburgaz-Yeni Havalimanı metro hattı da 2018'de açılacak olan diğer bir proje. Gayrettepe, Kağıthane, Kemerburgaz, Göktürk, İhsaniye, Yeni Havalimanı 1 , Yeni Havalimanı 2 , Yeni Havalimanı 3 istasyonlarından oluşacak olan hattın uzunluğu 34 km'yi buluyor. Bu metro hattı ulaşım süresini 32 dakikaya indirecek.

2019 yılında yapılması planlanan diğer hatlar ise şu şekilde;

-Bakırköy İDO - Bağcılar Kirazlı Metro Hattı

-Dudullu - Kayışdağı - İçerenköy - Bostancı Metro Hattı

-Eminönü - Eyüp - Alibeyköy(Haliç) Tramvay Hattı

-Altunizade - Çamlıca Metro Hattı

-Başakşehir - Kayaşehir Metro Hattı

-Bağcılar (Kirazlı) - Küçükçekmece (Halkalı) Metro Hattı

-Kaynarca - Tuzla Metro Hattı

-Kaynarca Merkez - Pendik Merkez Metro Hattı

-Çekmeköy - Sancaktepe - Sultanbeyli Metro Hattı

-Hastane - Sarıgazi Taşdelen - Yenidoğan Metro Hattı

-Göztepe - Ataşehir - Ümraniye Metro Hattı

-Mahmutbey - Bahçeşehir - Esenyurt Metro Hattı

-Yenikapı İncirli Sefaköy Metro Hattı

-Eyüp - Piyer Loti - Miniatürk Teleferik Hattı

-Rumeli Hisarüstü Aşiyan Sahil Füniküler Hattı

-Eyüp - Bayrampaşa Tramvay Hattı

-Kağıthane - Eyüp (Kemerburgaz) Dekovil Hattı

-Esenler Nostaljik Tramvay Hattı Mesajı Paylaş

Traverten

Ümraniye Metrosu 1 Ay İçinde Açılıyor

Basın mensuplarıyla birlikte Üsküdar Meydan Düzenleme Çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Mevlüt Uysal, çalışmanın 6 ay içinde tamamlanacağını, Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosu'nun Çakmak Durağı'na kadar olan kısmını da 1 ay içinde açılacağını müjdeledi.

ÜMRANİYE METROSU 1 AY İÇİNDE AÇILIYOR

Üsküdar meydan düzenleme çalışmasının bir süredir inşaat halinde olduğunu ifade eden Mevlüt Uysal, "Öncesinde Marmaray sonrasında Üsküdar-Ümraniye Metro hattı devamında Üsküdar Meydan Çalışması derken herhalde vatandaşımız 10 senedir burada inşaatla karşı karşıya. Onun eziyetini çekiyor, onun sıkıntısını çekiyor. Ama her sıkıntının karşılığında bir fayda bir rahatlık muhakkak var. Bu çalışmalar varsa önümüzdeki dönemde de bu kadar bir fayda var demektir" diye konuştu.

Marmaray'ın uzun zaman önce açıldığını inşaatı devam eden Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosu'nun da bitmek üzere olduğunu dile getiren Uysal, şöyle konuştu; "Üsküdar-Ümraniye Metromuzu Çakmak Durağı'na kadar tahmin ediyorum önümüzdeki 1 ay içinde açılışını yapmış oluruz. Deneme sürüşleri tamamlandı, sertifikalar alınmak üzere. Arkasından da bu meydanın düzenleme işi tamamlanmış olacak. O zaman Üsküdar Meydanı gerçekten bir meydan olacak. Üsküdarlı vatandaşlarımızın Eminönü'ne geçişi sürecinde vapura binerken bu meydanı kullanıyorlardı. Bu meydanda günlük belki 50-60 bin yoğunluklu bir sirkülasyon vardı ama Marmaray'dan sonra ve Ümraniye Üsküdar Metrosu bittikten sonra bizim hesaplarımıza göre bugün itibariyle günlük 220 bin kapasiteli bir yoğunluk oluşacak. Bu tabi başlangıç devamında belki 300-350 bine çıkacak bir yoğunluk. Bu sebepten yapılan meydan düzenlemesi önemli."

http://www.rayhaber.com/2017/10/umraniye-metrosu-1-ay-icinde-aciliyor/ Mesajı Paylaş

Traverten

3.Havalimanı Metro Hattının 2019'da Açılması Planlanıyor

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Senegal'in başkenti Dakar'da Türk basın mensuplarına yaptığı açıklamada 3.Havalimanına Metro Hattının 2019'da açılması planlanıyor dedi.

Bakan Arslan "Pendik-Kaynarca-Sabiha Gökçen Havalimanı metro inşaat çalışmaları devam ediyor. Gayrettepe-Yeni Havalimanı metro hattı çalışmaları da sürmekte. Ayrıca Yeni Havalimanı-Halkalı,yani Marmaray hattı bağlantılı olan metro sistemini de yakında ihale edeceğiz. Yeni Havalimanına tüm taşıma senaryolarını çalışıyoruz. Üçüncü köprü bağlantısı bitti. Odayeri'nden D-20 dediğimiz Çatalca'ya bağlanacak yol bu sene sonunda tamamlanıyor.

Kınalı bağlantısı da havalimanıyla birlikte bitecek. Biz şehrin muhtelif yerleri olmak üzere 4 ya da 5 noktadan havalimanına karayolu bağlantısı yapmaktayız. Metro ondan biraz daha sonra bitecek ancak havalimanına araç ve toplu taşıma bağlantı yollarını bitiriyoruz. Havalimanına ilk metro hattını 2019'da açmayı planlıyoruz. Atatürk Havalimanı'na 60 milyon yolcu taşıyoruz. Oraya iki yol bağlantısı var, E-5 ve sahil yolu. Yeni Havalimanı'na ise 5 yol bağlantımız olacak. Korkulacak bir durum yok. Toplu taşıma servisleri de hızla devreye alınacak."dedi.

http://www.rayhaber.com/2017/12/3-havalimani-metro-hattinin-2019da-acilmasi-planlaniyor/ Mesajı Paylaş

HDS

Sizce yetişir mi bu dev iş bu tarihe? Mesajı Paylaş

sadalone

Çekmeköy metrosu'da anlaşmaya göre güya 2015 yılının ortalarında açılacaktı,neredeyse 2018 yılına gireceğiz hala açılmadı.Üstte 28 ekim tarihli haberde 1 ay içinde açılacağı yazıyor açıldı mı peki hayır. Mesajı Paylaş

anafor2016

"
Sizce yetişir mi bu dev iş bu tarihe? Mesajı Paylaş
"

sanmam, ümraniye metrosu için 38 ayda açacagız diyolardı. üzerinden bir 38 ay daha geçti. Mesajı Paylaş

HDS

Bizim bakanlık işi "Work hard, party harder"a çevirdi.  :)


Şunu anlamaya çalışıyorum; Böyle planlanmıştır eyvallah da, galiba bu metro kilometrajı işleri artık yeni büyüyen şehirlerde bir rekabet konusu. National Geographic'lere çıkıp "Şangay metrosu ne yamandır vay vay.." gibi belgeseller yaptırtabiliyorsun falan. Sanıyorum biraz da bu yönü var. Kendisine garip hedefler koyuyor olabilir bakanlık ve belediyeler.

Hayır yapmayın demiyorum yapın. Bineriz.  ::) Mesajı Paylaş

putty

Youtube da tape dinliyorum canım sıkıldıkça. Orada bu koca koca işleri yapan adamlar amele amele aralarında konuşuyorlar. Dinliyorum ya bunlarmı bu projeleri yapan dağları delen dünyanın en büyük inşaatlarını yapanlar barajlarını yapanlar diyorum. Biri telefonda bana fiyat verse bu diksiyon ile üslup ile evime alçıpan bile yaptırmam güvenipte. Mesajı Paylaş

Alkyone

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, 6 metro hattının ihalesini iptal etti.

Alınan bilgilere göre, Kaynarca-Pendik-Tuzla, Ümraniye-Ataşehir-Göztepe, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli, Kirazlı-Halkalı, Başakşehir-Kayaşehir ve Mahmutbey-Bahçeşehir metro hatlarının iptal edildiği, Ulaştırmadan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Hacımustafaoğlu tarafından 29 Aralık 2017'de birer yazı ile ilgili firmalara iletildi.

Yazıda, ihalenin Başkanlık yazısı ile iptal edildiği belirtilerek, sözleşmenin karşılıklı feshi için 7 gün içinde yetkili temsilcinin idareye gönderilmesi istendi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, 13 Ekim 2017'deki toplantıda, 6 metro hattının inşaatı için belediyeye 925 milyon euro borçlanma yetkisi vermişti.

Alarko, iptal kararını duyurdu

Çalışmalarına 12 Ağustos 2017 tarihinden başlanan Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metrosu'nun ihalesinin ardından, bugün de Alarko Holding bağlı ortaklığı Alsim Alarko'nun yer aldığı ortak girişimin 1.6 milyar lira bedelle sözleşme imzaladığı Kaynarca-Pendik-Tuzla metrosu inşaat ve elektromekanik sistemleri ihalesinin iptal edildiği duyuruldu.
https://www.dunya.com/gundem/istanbulda-6-metro-ihalesi-iptal-edildi-haberi-396814 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Sabri Ünal

Hayırlı olsun ama tam bizim mahalleye gelecekken metronun iptal olması da bana okkalı şekilde koydu. Mahallemizin statüsünün ahır olarak değişitirilmesini İBB'den rica ederiz. Mesajı Paylaş
>>> Kaynak belirtmediğim her düşünce şahsi kanaatimdir. Fikirlerinizle uyuşmuyorsa çöpe atın gitsin.

putty

Proje değil ihaleler iptal tabiki. iki hafta durur iş sonra devam eder Mesajı Paylaş

Sabri Ünal

2023'e bitireceğiz dedikleri işi o zaman 2 yıl daha koyarak ben ölünce diye değiştiriyorum. Mesajı Paylaş
>>> Kaynak belirtmediğim her düşünce şahsi kanaatimdir. Fikirlerinizle uyuşmuyorsa çöpe atın gitsin.

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter