İstanbul Metrosu

Başlatan Traverten, Şub 02, 2017, 10:59 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Traverten

İBB 6 metro hattı için dış borç alacak

Son yıllarda hayata geçirdiği metro hatlarıyla İstanbul'un trafik sorununa büyük katkı sunan İBB, yeni metro hatlarının yapımı için harekete geçti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, ihalesi gerçekleştirilen ve inşaatlarına başlanan 6 metro hattının finansmanı için belediyeye, 925 milyon euro (3 milyar 968 milyon Türk lirası) borçlanma yetkisi verdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Saraçhane'deki binasında yapılan meclis Toplantısı'nda alınan karara göre, 12 milyar 859 milyon liraya ihale edilen 6 metro inşaatı için dış borçlanmaya gidilecek.

Alınan karara göre, Kaynarca-Pendik-Tuzla metro hattı için 120, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metro hattı için 170, Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metro hattı için 175, Kirazlı-Halkalı metro hattı için 170, Başakşehir-Kayaşehir metro hattı için 70 ve Mahmutbey-Bahçeşehir metro hattı için 220 milyon olmak üzere toplamda 925 milyon avro dış finans bulunacak.

http://www.rayhaber.com/2017/10/ibb-6-metro-hatti-icin-dis-borc-alacak/ Mesajı Paylaş

Traverten

İstanbul'da yapılması planlanan ve inşaatı devam eden çok sayıda metro hattı bulunuyor. Ayrıca yapımı devam eden 3. Havalimanı'na ulaşımı kolaylaştırmak için 70 kilometrelik daha metro hattı yapılacak. Yapılan yeni metro hatları Marmaray, metrobüs ve mevcut diğer metro ağları ile de entegre olacak.

METRO PROJELERİ

-2019 yılında açılması planlanan ve 13 kilometre uzunluğunda olacak olan İkitelli - Ataköy metro hattı projesi ile iki bölge arası 19,5 dakikaya düşüyor. Metro hattının geçeceği güzergâhlardaki istasyonlar ise sırasıyla şu şekilde olacak; Yenibosna, Çobançeşme, Kuyumcukent, Doğu Sanayi, Mimar Sinan Caddesi, Evren Mahallesi, İkitelli Kavşağı, Mehmet Akif, Bahariye, Masko ve İkitelli Sanayi.

-20 kilometre uzunluğunda olacak olan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metro hattı açılmak için gün sayıyor. Hattın tüm altyapı çalışmalarının tamamlandığı ve duraklarda son rötuşların yapıldığı açıklandı. Bu hat ile ulaşım süresi 30 dakikaya kadar inmiş olacak. Hattın geçeceği güzergâhları ve istasyonlar ise sırasıyla şu şekilde; Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Bulgurlu, Ümraniye, Çarşı, Yamanevler, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, İmam Hatip Lisesi, Dudullu, Necip Fazıl ve Çekmeköy Sancaktepe.

-22.7 kilometre uzunluğunda olacak olan Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattının ise 2018'de açılması planlanıyor. Bu metro hattı ile ulaşım süresi 37 dakikaya inecek. Hat üzerindeki istasyonlar ise sırasıyla şu şekilde: Mahmutbey, Göztepe, 100 Yıl, Tekstilkent, Karadeniz Mah., Yeni Mahalle, Kazım Karabekir, Akşemsettin, Veysel Karani, Yeşilpınar, Alibeyköy, Nurtepe, Kağıthane, Çağlayan Mecidiyeköy Fulya, Darphane Beşiktaş ve Kabataş.

-63,5 kilometre uzunluğundaki Halkalı-Gebze Marmaray metro hattının 2018 yılında tamamlanması planlanıyor. Bu sayede 2013 yılında kapatılan Anadolu yakası banliyö hattıyla Avrupa yakası banliyö hattının Marmaray'la kesintisiz entegresi sağlanmış olacak. Bu metro hattı ile ulaşım süresi 115,5 dakika düşecek. Hattın geçeceği güzergâhlar şöyle; Halkalı, Mustafa Kemal, Küçükçekmece Menekşe, Florya Yeşilköy, Yeşilyurt, Ataköy, Bakırköy, Yenimahalle, Zeytinburnu Söğütlüçeşme, Feneryolu, Göztepe, Erenköy, Suadiye, Bostancı, Küçükyalı, İdealtepe, Süreyya Plajı, Maltepe, Cevizli, Atalar, Başak, Kartal, Yunus, Pendik, Kaynarca, Tersane, Güzelyalı, Aydıntepe, İçmeler, Tuzla, Çayırova, Fatih, Osmangazi, Darıca, Gebze.

-Hattın uzunluğu 7,4 kilometre olacak diğer bir metro projesi ise Sabiha Gökçen Havalimanı-Kaynarca metro hattı projesi. Bu hat ile havalimanından metroya ulaşım 5 dakikaya inmiş olacak. Hattın 2018'de açılması planlanıyor. Kaynarca, Hastane, Şeyhli, Sanayi, Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattı üzerinde bulunan istasyonlar.

-Gayrettepe-Kemerburgaz-Yeni Havalimanı metro hattı da 2018'de açılacak olan diğer bir proje. Gayrettepe, Kağıthane, Kemerburgaz, Göktürk, İhsaniye, Yeni Havalimanı 1 , Yeni Havalimanı 2 , Yeni Havalimanı 3 istasyonlarından oluşacak olan hattın uzunluğu 34 km'yi buluyor. Bu metro hattı ulaşım süresini 32 dakikaya indirecek.

2019 yılında yapılması planlanan diğer hatlar ise şu şekilde;

-Bakırköy İDO - Bağcılar Kirazlı Metro Hattı

-Dudullu - Kayışdağı - İçerenköy - Bostancı Metro Hattı

-Eminönü - Eyüp - Alibeyköy(Haliç) Tramvay Hattı

-Altunizade - Çamlıca Metro Hattı

-Başakşehir - Kayaşehir Metro Hattı

-Bağcılar (Kirazlı) - Küçükçekmece (Halkalı) Metro Hattı

-Kaynarca - Tuzla Metro Hattı

-Kaynarca Merkez - Pendik Merkez Metro Hattı

-Çekmeköy - Sancaktepe - Sultanbeyli Metro Hattı

-Hastane - Sarıgazi Taşdelen - Yenidoğan Metro Hattı

-Göztepe - Ataşehir - Ümraniye Metro Hattı

-Mahmutbey - Bahçeşehir - Esenyurt Metro Hattı

-Yenikapı İncirli Sefaköy Metro Hattı

-Eyüp - Piyer Loti - Miniatürk Teleferik Hattı

-Rumeli Hisarüstü Aşiyan Sahil Füniküler Hattı

-Eyüp - Bayrampaşa Tramvay Hattı

-Kağıthane - Eyüp (Kemerburgaz) Dekovil Hattı

-Esenler Nostaljik Tramvay Hattı Mesajı Paylaş

Traverten

Ümraniye Metrosu 1 Ay İçinde Açılıyor

Basın mensuplarıyla birlikte Üsküdar Meydan Düzenleme Çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Mevlüt Uysal, çalışmanın 6 ay içinde tamamlanacağını, Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosu'nun Çakmak Durağı'na kadar olan kısmını da 1 ay içinde açılacağını müjdeledi.

ÜMRANİYE METROSU 1 AY İÇİNDE AÇILIYOR

Üsküdar meydan düzenleme çalışmasının bir süredir inşaat halinde olduğunu ifade eden Mevlüt Uysal, "Öncesinde Marmaray sonrasında Üsküdar-Ümraniye Metro hattı devamında Üsküdar Meydan Çalışması derken herhalde vatandaşımız 10 senedir burada inşaatla karşı karşıya. Onun eziyetini çekiyor, onun sıkıntısını çekiyor. Ama her sıkıntının karşılığında bir fayda bir rahatlık muhakkak var. Bu çalışmalar varsa önümüzdeki dönemde de bu kadar bir fayda var demektir" diye konuştu.

Marmaray'ın uzun zaman önce açıldığını inşaatı devam eden Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosu'nun da bitmek üzere olduğunu dile getiren Uysal, şöyle konuştu; "Üsküdar-Ümraniye Metromuzu Çakmak Durağı'na kadar tahmin ediyorum önümüzdeki 1 ay içinde açılışını yapmış oluruz. Deneme sürüşleri tamamlandı, sertifikalar alınmak üzere. Arkasından da bu meydanın düzenleme işi tamamlanmış olacak. O zaman Üsküdar Meydanı gerçekten bir meydan olacak. Üsküdarlı vatandaşlarımızın Eminönü'ne geçişi sürecinde vapura binerken bu meydanı kullanıyorlardı. Bu meydanda günlük belki 50-60 bin yoğunluklu bir sirkülasyon vardı ama Marmaray'dan sonra ve Ümraniye Üsküdar Metrosu bittikten sonra bizim hesaplarımıza göre bugün itibariyle günlük 220 bin kapasiteli bir yoğunluk oluşacak. Bu tabi başlangıç devamında belki 300-350 bine çıkacak bir yoğunluk. Bu sebepten yapılan meydan düzenlemesi önemli."

http://www.rayhaber.com/2017/10/umraniye-metrosu-1-ay-icinde-aciliyor/ Mesajı Paylaş

Traverten

3.Havalimanı Metro Hattının 2019'da Açılması Planlanıyor

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Senegal'in başkenti Dakar'da Türk basın mensuplarına yaptığı açıklamada 3.Havalimanına Metro Hattının 2019'da açılması planlanıyor dedi.

Bakan Arslan "Pendik-Kaynarca-Sabiha Gökçen Havalimanı metro inşaat çalışmaları devam ediyor. Gayrettepe-Yeni Havalimanı metro hattı çalışmaları da sürmekte. Ayrıca Yeni Havalimanı-Halkalı,yani Marmaray hattı bağlantılı olan metro sistemini de yakında ihale edeceğiz. Yeni Havalimanına tüm taşıma senaryolarını çalışıyoruz. Üçüncü köprü bağlantısı bitti. Odayeri'nden D-20 dediğimiz Çatalca'ya bağlanacak yol bu sene sonunda tamamlanıyor.

Kınalı bağlantısı da havalimanıyla birlikte bitecek. Biz şehrin muhtelif yerleri olmak üzere 4 ya da 5 noktadan havalimanına karayolu bağlantısı yapmaktayız. Metro ondan biraz daha sonra bitecek ancak havalimanına araç ve toplu taşıma bağlantı yollarını bitiriyoruz. Havalimanına ilk metro hattını 2019'da açmayı planlıyoruz. Atatürk Havalimanı'na 60 milyon yolcu taşıyoruz. Oraya iki yol bağlantısı var, E-5 ve sahil yolu. Yeni Havalimanı'na ise 5 yol bağlantımız olacak. Korkulacak bir durum yok. Toplu taşıma servisleri de hızla devreye alınacak."dedi.

http://www.rayhaber.com/2017/12/3-havalimani-metro-hattinin-2019da-acilmasi-planlaniyor/ Mesajı Paylaş

HDS

Sizce yetişir mi bu dev iş bu tarihe? Mesajı Paylaş

sadalone

Çekmeköy metrosu'da anlaşmaya göre güya 2015 yılının ortalarında açılacaktı,neredeyse 2018 yılına gireceğiz hala açılmadı.Üstte 28 ekim tarihli haberde 1 ay içinde açılacağı yazıyor açıldı mı peki hayır. Mesajı Paylaş

anafor2016

"
Sizce yetişir mi bu dev iş bu tarihe? Mesajı Paylaş
"

sanmam, ümraniye metrosu için 38 ayda açacagız diyolardı. üzerinden bir 38 ay daha geçti. Mesajı Paylaş

HDS

Bizim bakanlık işi "Work hard, party harder"a çevirdi.  :)


Şunu anlamaya çalışıyorum; Böyle planlanmıştır eyvallah da, galiba bu metro kilometrajı işleri artık yeni büyüyen şehirlerde bir rekabet konusu. National Geographic'lere çıkıp "Şangay metrosu ne yamandır vay vay.." gibi belgeseller yaptırtabiliyorsun falan. Sanıyorum biraz da bu yönü var. Kendisine garip hedefler koyuyor olabilir bakanlık ve belediyeler.

Hayır yapmayın demiyorum yapın. Bineriz.  ::) Mesajı Paylaş

putty

Youtube da tape dinliyorum canım sıkıldıkça. Orada bu koca koca işleri yapan adamlar amele amele aralarında konuşuyorlar. Dinliyorum ya bunlarmı bu projeleri yapan dağları delen dünyanın en büyük inşaatlarını yapanlar barajlarını yapanlar diyorum. Biri telefonda bana fiyat verse bu diksiyon ile üslup ile evime alçıpan bile yaptırmam güvenipte. Mesajı Paylaş

Alkyone

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, 6 metro hattının ihalesini iptal etti.

Alınan bilgilere göre, Kaynarca-Pendik-Tuzla, Ümraniye-Ataşehir-Göztepe, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli, Kirazlı-Halkalı, Başakşehir-Kayaşehir ve Mahmutbey-Bahçeşehir metro hatlarının iptal edildiği, Ulaştırmadan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Hacımustafaoğlu tarafından 29 Aralık 2017'de birer yazı ile ilgili firmalara iletildi.

Yazıda, ihalenin Başkanlık yazısı ile iptal edildiği belirtilerek, sözleşmenin karşılıklı feshi için 7 gün içinde yetkili temsilcinin idareye gönderilmesi istendi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, 13 Ekim 2017'deki toplantıda, 6 metro hattının inşaatı için belediyeye 925 milyon euro borçlanma yetkisi vermişti.

Alarko, iptal kararını duyurdu

Çalışmalarına 12 Ağustos 2017 tarihinden başlanan Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metrosu'nun ihalesinin ardından, bugün de Alarko Holding bağlı ortaklığı Alsim Alarko'nun yer aldığı ortak girişimin 1.6 milyar lira bedelle sözleşme imzaladığı Kaynarca-Pendik-Tuzla metrosu inşaat ve elektromekanik sistemleri ihalesinin iptal edildiği duyuruldu.
https://www.dunya.com/gundem/istanbulda-6-metro-ihalesi-iptal-edildi-haberi-396814 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

Proje değil ihaleler iptal tabiki. iki hafta durur iş sonra devam eder Mesajı Paylaş

Traverten

İBB Başkanı Uysal Bu Yıl Açılacak Metro Hatlarını Açıkladı

Ümraniye-Çekmeköy Metrosu'nun Yamanevler-Çekmeköy arasındaki 7 istasyonunun Haziran ayı sonunda açılacağını müjdeleyen İBB Başkanı Mevlüt Uysal; Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu, Eminönü-Alibeyköy Tramvayı ile Bostancı-Dudullu Metrosu'nun Bostancı'dan İMES'e kadar olan 9 istasyonunun yılsonunda açılacağını açıkladı.

Metro inşaatlarının devamı için firmalarla mutabakata varılmasının sebebinin açık ve net olduğunu ifade eden Başkan Mevlüt Uysal, "İstanbul metrolarının çok daha hızlı tamamlanmasıyla İstanbul'un ulaşım sorunlarının çözülmesi amaçlanmaktadır. Biz metroların hızlı bir şekilde yapılması ve yeni finans modeliyle yapılmasını istedik. Şu anda ihalesi yapılan metrolardan 4'ünün müteahhitleriyle oturup işin devamına karar verdik. Devam kararı almamızın sebebi, önceden başlayan 4 metro hattının bu yılsonunda açılmasının sözünü aldık. Bizim buradaki anlayışımız şu; Dünyada bu kadar uzun sürmeyen metro inşaatları İstanbul'da neden uzun sürsün? İmzalanan protokolle, Göztepe-Ataşehir-Ümraniye Hattı'nın hızlı bitirilmesi için de anlaşmaya vardık" diye konuştu.

Müteahhitlerin bazı haklı istekleri olduğunu belirten Mevlüt Uysal, "Mesela Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı'nda projenin Anıtlar Kurulu'ndan onaylanması gerekiyor. Bunun sorumluluğu belediyemizde. Bu yazı yazılıp arkası takip edilmediği zaman 3 ayda da 5 ayda da gelir. Ama 5 günde de gelebilir" dedi.

Müteahhitlerin istediği bir başka şeyin de raylı sistem hatlarındaki kamulaştırmaların yapılarak yerin bir an önce müteahhide teslim edilmesi olduğunu dile getiren Uysal, "Müteahhitler, 'Bizim bu tür problemlerimiz çözülürse, biz inşatları hızlı bir şekilde yaparız' dedi. Biz İBB olarak bu konularda yapmamız gereken şeyleri yaptık" şeklinde konuştu.

Ümraniye - Çekmeköy Metrosu'nu yapan firmadan, Yamanevler-Çekmeköy arasındaki 7 istasyonunun Haziran sonuna kadar bitirilmesini istediklerini kaydeden Uysal, sözlerini şöyle sürdürdü;

"Eminönü- Alibeyköy Tramvayı yılsonu itibariyle bitirilecek. Kabataş-Mahmutbey Metrosu'nda tünel ve elektromekaniği yapan iki ayrı müteahhidi bir araya getirdik. Mecidiyeköy-Mahmutbey arası yine yılsonu itibariyle tamamlanacak. Bostancı-Dudullu Metrosu'nun 9 istasyonluk Bostancı'dan İMES'e kadar olan kısmı da yine 2018 sonunda açılacak."

NE KADAR HIZLI İSTANBUL O KADAR KÂRDA

"Müteahhit hepsini bitirsin işi öyle teslim etsin" dediklerinde 3-5 ay zaman kaybettiklerini belirten Uysal, "Tünel inşaatını bitirdiği kısımların elektromekaniğine başlayıp bitirsin dediğimiz zaman, zaman kazanıyoruz. Dolayısıyla, müteahhitlerle görüşerek bunları sağladık. Bizim bakışımız şu; Ne kadar hızlı, İstanbul ve İBB o kadar kârda. Ne kadar hızlı, o kadar ucuza yaptırıyoruz. Ne kadar yavaş, o kadar maliyetler arttı. Biz 3 yılda yapılacak bir metroyu 7 yılda yaptığımız zaman, kaç paraya ihale edersek edelim o önemli değil, yüzde 30 zarar ediyoruz. Olaya böyle bakınca, metro inşaatlarını hızlandırma bizim işimizi kolaylaştırdı ve İstanbullular kazandı" ifadelerini kullandı.

AÇILACAK METROLAR VE YOLCULUK SÜRELERİ

1- Üsküdar-Çekmeköy arası toplam 20 kilometre 16 istasyon. Üsküdar-Yamanevler 10,5 kilometre 9 istasyon açıldı. Ümraniye - Çekmeköy Metrosu'nun Yamanevler-Çekmeköy arasındaki 7 istasyonunun Haziran ayı sonuna açılması planlanıyor. Üsküdar-Çekmeköy arası toplam yolculuk 27 dakika sürecek.

2- Kabataş-Mahmutbey Metrosu'nun Mecidiyeköy-Mahmutbey arasındaki 15 istasyonluk ilk etabı yılsonunda açılacak. 18 kilometrelik hatta yolculuk 26 dakika sürecek. Devam eden Mecidiyeköy-Kabataş arası 6.5 kilometre. Tamamlandığında yolculuk 5,5 dakika sürecek.

3- Eminönü- Alibeyköy Tramvayı 14 durak, yılsonu tamamı açılacak. 10.1 kilometrelik hatta yolculuk 35 dakika sürecek.

4- 14.3 kilometrelik 13 istasyonlu Bostancı İDO-Dudullu Metrosu'nun 9 istasyonu, Bostancı'dan İMES'e kadar kısmı yılsonu açılacak. Hattın elektromekanik sisteminin yapımına başlandı. Bostancı-İMES arası 10.2 kilometre ve yolculuk 14 dakika sürecek. Bostancı-Dudullu Metrosu'nun kalan 4 istasyon ise 2019 yılı içerisinde açılacak. Bostancı İDO-Dudullu Metrosu tamamlandığında, Bostancı'dan Dudullu'ya kadar toplam yolculuk süresi 17 dakika, son istasyon olan Depo istasyonuna kadar 21 dakika olacak.

http://www.rayhaber.com/2018/02/ibb-baskani-uysal-bu-yil-acilacak-metro-hatlarini-acikladi/ Mesajı Paylaş

anafor2016

"4- 14.3 kilometrelik 13 istasyonlu Bostancı İDO-Dudullu Metrosu'nun 9 istasyonu, Bostancı'dan İMES'e kadar kısmı yılsonu açılacak. Hattın elektromekanik sisteminin yapımına başlandı. Bostancı-İMES arası 10.2 kilometre ve yolculuk 14 dakika sürecek. Bostancı-Dudullu Metrosu'nun kalan 4 istasyon ise 2019 yılı içerisinde açılacak. Bostancı İDO-Dudullu Metrosu tamamlandığında, Bostancı'dan Dudullu'ya kadar toplam yolculuk süresi 17 dakika, son istasyon olan Depo istasyonuna kadar 21 dakika olacak."


Daha metro araçları gelmedi, geldikten sonra daha hattın testleri yapılacak. Yıl sonu nasıl açılacakmış? Mesajı Paylaş

Traverten

İstanbul'un Metro Hatlarında 2023 hedefi 1100 Km

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, A Haber canlı yayınında, İstanbul için planlanan ulaşım projelerini açıkladı. Başkan Uysal, 2023'e kadar tamamlanacak metro ve tünel ağını ile mega kentteki trafik yoğunluğunun düşürüleceğini metro hatlarının uzunluğunun 1100 km olacağını belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, aHaber canlı yayınında İstanbullular'a müjde verdi. Yeni inşa edilecek metro hatları hakkında ayrıntılı açıklamalarda bulunan Uysal, 2023'e kadar 42 tünelin de tamamlanmasının planlandığını kaydetti. Metro tünellerin ihalelerinin iptal edilerek yeniden ihaleye çıkılmasını '7 yılda tamamlanması planlandığı için yeniden görüşüldü ve 3 yılda tamamlanması için anlaşmaya varıldığını' kaydeden Uysal, devam eden ve yeni projeler hakkında şu bilgileri verdi:

"Vezneciler-Arnavutköy hattı, Sefaköy- Başakşehir hattı, Kazlıçeşme- Beylikdüzü hattı ihaleye çıkacak. "Belediye Başkanı ihaleleri iptal etti, neden böyle bir şey yaptı" gibi sorular olabilir. 2017'de 6 tane metro ihalesi yapılmıştı. Ben geldikten sonra baktım, bizim en hızlı biten metromuz Kartal metrosu 4.5 yılda bitmiş. 7-8 seneyi buluyor. Bunun yapım süresi, 3 yılda bitebilir. Müteahhitlere dedik şu konuyu konuşalım. Tabi ihale yapılmış işe başlanmış falan iptal ederiz dendi. İptal yazılarını gönderince hepsi geldi. Oturduk tekrar konuştuk."

İstanbul'un her yerine metronun ulaşacağını açıklayan Uysal, toplamda 1100 kilometre metro hattı inşa edileceğini söyledi. Şu anda var olan 150-160 kilometrelik hat, 2018 yılının sonuna kadar açılacak olan 4 tünelle birlikte 355 kilometreye ulaşacak.

Eminönü-Alibeyköy hattı yıl sonuna kadar tamamlanacak. Mecidiyeköy- Mahmutbey hattının Ocak 2019'da tamamlanması planlanıyor. Üsküdar-Ümraniye hattı da Çekmeköy'e uzatılacak ve haziran ayında açılacak. Bostancı-Dudullu hattı da 2018 sonu itibariyle tamamlanacak.

http://www.rayhaber.com/2018/03/istanbulun-metro-hatlarinda-2023-hedefi-1100-km/ Mesajı Paylaş

Traverten

İstanbul'da Aralık Ayına Kadar Yeni Hizmete Açılacak 5 Metro Hattı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'dan İstanbulluları rahatlatacak bir açıklama geldi. Uysal yaptığı açıklamada, aralık ayına kadar 5 metro istasyonunun hizmete açılacağını belirtti.

İnşaati süren 267 kilometre uzunluğundaki 17 hattan 150.4 kilometre uzunluğundaki 13'ü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 116.6 kilometre uzunluğundaki 4'ü ise Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılıyor. İhale aşamasında olan metro hattı uzunluğu ise 19.4 kilometre.

HEDEFTE 100 BİN KİLOMETRE VAR

İstanbul'da 2018 - 2019 yılında toplam metro uzunluğu 355.45 kilometreye ulaşacak. 2023 yılı sonrası İstanbul'da raylı sistemde hedef bin 100 kilometre.

Planlanan yeni hatlarla metro Silivri, Çatalca, Yeniköy ve Üçüncü Havalimanı'ndan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden Sabiha Gökçen'e bağlanacak. Metro hatları Ankara ve Edirne hızlı tren hatlarıyla da entegre olacak.

Boğaz'ın iki yakasında da, Beşiktaş-Sarıyer ile, Harem- Beykoz-Tokatköy hattında devam edecek. Marmaray'dan sonra, İstanbul'un iki yakası denizden 3 metro hattıyla daha birbirine bağlanacak. Yeni yapılması planlanan bu hatlardan biri Kandilli-Arnavutköy, ikincisi Kavacık 4. Levent ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerine yapılacak raylı sistem hattı olacak.

İŞTE BU YIL SONU AÇILACAK 5 HAT

Üsküdar - Ümraniye - Çekmeköy - Sancaktepe Metrosu'nın 2. Etabı olan ve 7 istasyondan oluşan 9.5 kilometrelik Ümraniye (Yamanevler) - Çekmeköy hattı. (2018 Haziran sonunda açılacak)

Mecidiyeköy - Kağıthane - Alibeyköy - Mahmutbey Metrosu (18 kilometre, 15 istasyon)

Dudullu - Kayışdağı - İçerenköy - Bostancı Metrosu'nun Bostancı İDO'dan İMES'e kadar olan kısmı. (10.2 kilometre, 9 istasyon)

Eminönü - Eyüpsultan - Alibeyköy Tramvayı (10.1 kilometre, 14 istasyon)

Marmaray (Banliyo) Gebze - Halkalı (63 kilometre) Aralık 2018'de açılacak.

http://www.rayhaber.com/2018/03/istanbulda-yeni-hizmete-acilacak-5-metro-hatti/ Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter