Kamuoyuna Türk Basını Konusunda Uyarı

Başlatan HARZEMŞAH, Oca 31, 2017, 02:37 ÖS

« önceki - sonraki »

HARZEMŞAH

İki gündür basında en az 5 farklı konuda dezenformasyon yapıldı. Bu konudaki niyetler belli olmadığı için olaylara itidalli yaklaşmakla ve teyakkuzda olmakta yarar var.

1. Pazar günü Genel Kurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarının Kardak incelemesi sırasında içinde oldukları Meltem hucumbotuna eşlik eden 2 adet SAT acil müdahale botununun Yunanistan'a ait olduğunu sanıp, "Genel Kurmay Başkanı Yunan botlarının engellemesi somucu geri döndü" haberi, yalan ve yanlıştır.

2. Trump'un ABD'ye girişlerinde koyduğu ülkeye giriş yasağı 7 ülke vatandaşlarını ilgilendirdiği halde bunu, "Müslümanlar uçağa alınmıyor" biçimindeki haber yapılması anlamlıdır.

3. Bugün basında, "Hollanda 4 camiyi kapatıyor" haberi de öyle. Oysa olayın aslı, ibadet sırasında, camilerin içindeki müslüman cemaatin herhangi bir saldırıya uğramaması için, ibadet sırasında camilerin kapılarının kilitlenmesi. Camilerin kapatılması söz konusu değil, sadece 4 camide ibadet esnasında kapılar kilitleniyor.

4. Yine bugün başta NTV olmak üzere farklı medya organlarında, "Trump'ın gelmesinin ardından PYD'ye destek arttı" haberi. Konu PYD'ye verilen az sayıdaki hafif zırhlı araç. Araçlar 5 gün önce gelmiş. Haberin bir PYD yöneticisine dayandırılması bir yana askerliğini yapmış herkes, bu tür bir sevkiyatın en az 1 ay önceden planlandığını, hazırlıklar yapıldığını, transferin uzunca bir zaman aldığını bilir. Trump'un henüz 10 gün önce iktidarı ele aldığı düşünüldüğünde, bu haberin de Türk kamuoyunu yanlış yönlendirmek için servis edildiği anlaşılabilir.

5. Trump iki gün içinde Meksika, Rusya, Almanya ve Suudi Arabistan devlet başkanları ile görüşmesine rağmen, niçin bizim Cumhurbaşkanımızla görüşmemiş? Bu manidarmış. Trump, Suudi Arabistan Kralı ile Suriye'deki güvenli bölgeyi niçin konuşmuş? Suudi Arabistan'ın Suriye'deki güvenli bölge ile ne ilgisi varmış...

Ama ne yazık ki, Trump ile Suudi Kralının, Yemen'de İran yanlısı Hussilere karşı kurulacak güvenli bölgeyi konuşup, uzlaştığını, asıl konunun Suriye değil Yemen olduğunu yazmamışlar. Üstelik bu hatayı Murat Yetkin yapıyorsa diğerleri ne yapsın? Mesajı Paylaş

HDS

Abi keşke ve hatta umarım alışık olduğumuz bilinçli dezenformasyon olsa bunlar. Korkarım ki, bunlar(ın çoğu) bildiğin boktan gazetecilik. O bence daha da kötü. Hadi tamam, yurt dışı ajansları dinleyip haber yapageliyordunuz da, eskiden hiç değilse doğru anlıyordunuz. Bu konu da "Türk bilimadamları su geçirmez peçete yaptı." haberi gibi olmuş olabilir. Mesajı Paylaş

southwater

Bunların çoğu Trump'ın sorunu değil mi?
1.konu hariç haberlerin hepsi doğru değil mi?
Yani sadece o konuda bir manipülasyon mümkün görünüyor.
Ali T.  adlı emekli SAT engellemenin doğru olduğunu ifade eder gibi yazışmış twitter aleminde.
Esas soru bunlar manipülasyon ise kim neden yapıyor? Mesajı Paylaş

Tango-1

Bize kol kopartan cinsten bir yalan haber kanunu çıkmalı, almanlardan daha sert şekilde. Mesajı Paylaş

southwater

İyi de haberler yalan değil ki.
Yorumlar sıkıntılı.
Sansür faydalı olmaz. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Yalan olmayan nedir?

Hollanda cami mi kapatmış?
Müslümanlar uçağa mı alınmamış?
Yunanlılar bizim hucumbota engelleme mi yapmış?
Trump, Suudi Kralı ile Suriyedeki güvenli bölge konusunda karar mı vermiş?
Trump'ın emri ile PyD'ye zırhlı araç mı verilmiş?

Hangisi doğru bunların? Mesajı Paylaş

southwater

Uzun cevap silindi.  Net düştü.
Esas haber bunnar değil
Hemen hepsi de doğrudur.
Mraplar ekraddadır misal. Mesajı Paylaş

southwater

Esas bakacağımız haber  2 nolu fabrikatörün haberi.
Bu zırvaya göre HA adlı bir memur tsk içi fetöcülerin bir numarasıymış.
Bir de mart geliyor.  Twitter zırvaları olmuştu darbe olabilir diye.
Bir şeyler pişiriliyor gibi.
Mesajı Paylaş

Iceman07

Mete Yarar bir tv programında yakında Ökk ve ordumuz hakkında dezenformasyon yapılacak demişti. Bu tip haberleri görünce hep bu aklıma geliyor. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Bu haberleri yapanların patronları hangi cenahtan icazet alıyorlarsa, o tarafın değirmenine su taşıyacak haberleri yaparlar.

Yalandan kim ölmüş?.. Yeter ki patron mutlu olsun!.. Hem maaşa zam ve terfi de olur, fena mı? Mesajı Paylaş

southwater

Bu arada,  Trump zamanı PKK 'ya verilen destek artacak.
Pentagon araç olayını doğruladı.

Kardak olayında da engelleme olmamıştır diyemem,  orada olmayan kimse de diyemez.
Hem bu medyadaki ilk dumanlı ortam değil ki!!

El bab' tan 5 şehidimiz geldiğinde de smokescreen yayılmıştı ve kamuoyunun dikkatinden konu kaçırıldı. 

Müslümanlar hakikaten uçağa da alınmıyor,  en azından bazıları.  Daha dün gece alaman tvsinde erbilli M.  Jambaz'ın hikayesiniizledim

Mesajı Paylaş

orko_8

Oshkosh M-ATV de vermişler, yakında görüntüleri düşer. Mesajı Paylaş

Observer

Southwater. Uçağa alınmayanlar müslüman oldukları için değil yasak gelen 7 ülke vatandaşı oldukları için alınmamışlar.Konu müslümanlar olsaydı Türkleri de Mısırlıları da veya başka ülke vatandaşı müslümanlarını da almazlardı.Ayrıca araçlar geleli 1 hafta olmuş. Trump öncesi gönderildikleri açık.Neye itiraz ediyorsunuz? Mesajı Paylaş

southwater

#13
Şub 01, 2017, 07:53 ÖÖ Last Edit: Şub 01, 2017, 08:00 ÖÖ by southwater
Aynen.  O nedenle bazı müslümanlar dedim.
Gelin görün ki müslümanlar uçaktan indirienler.
Önerme hakikate uygundur.
Tüm müslümanlar dense yanlış olurdu.
Veya müslüman oldukları için denseydi yanlış olurdu.
İtirazım bunadır.
O haberlerin hemen hepsi doğrudur.
Yorumlar yanlıştır onu bilemem.
MYetkin takip ettiğim birisi değil.

EKLE
Amerikalı bir profesörün bana attığı maili şu
""
am trying to assist an elderly Iranian couple who have been stuck in transit in Vienna, trying to reach the United States. They have tickets and visas, but are now being held up because of President Trump's order. Austrian Airlines will not let them board, and they have been in the airport for three days now. They cannot enter the Schengen zone. They have B2 tourist visas and are trying to get to Boston, Massachusetts.
" Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Konuyla ilişkili bir haber de Euronews'den:

İngiltere ve Almanya Yalan Haberlere Savaş Açtı

İngiltere parlamentosu yalan haberlerle ilgili soruşturma başlatıyor. Kültür, Medya ve Spor Komitesi tarafından yürütülecek soruşturma, "demokrasiyi hedef alan yalan haberlerin halkı geleneksel haber kaynaklarından soğuttuğuna dair iddialar" üzerine yoğunlaşacak.

"Fake news" (Yalan haber) uzmanı, gazeteci Anne Applebaum, tek işi yalan haber üretmek olan ağların faaliyete geçtiğinin altını çiziyor:

"Burada sadece uydurulmuş ya da yalan haberlerden bahsetmiyoruz, bunlar her zaman vardı. Şu anda söz konusu olan bazı grupların, bazı ülkelerin ya da siyasi partilerin yalan haber üretmek için networklar kurmuş olmaları. Haberi yayına sokan internet sitelerine, aynı haberi kullanan kardeş siteler eşlik ediyor, sosyal medya kampanyası da üretilen yalan haberi tekrar ediyor."

Yalan haberle mücadele yaklaşan genel seçimler öncesi Almanya'nın da gündeminde. Özellikle Facebook üzerinden yayınlanan yalan haberler ülkedeki göçmenleri ve Başbakan Angela Merkel'i hedef alıyor.

Yılbaşında yaklaşık bin kişinin Dortmund'un en eski kilisesini ateşe verdiğini iddia eden haber, sosyal medyada yoğun ilgi görmüş ve yetkilileri olası bir provokasyona karşı önlem almaya zorlamıştı.

Gazeteci David Schraven sosyal ağlardaki yalan haberlerin tespit edilmesi için Facebook ile entegre bir sistem üzerinde çalıştıklarını belirtiyor:

"Haberleri inceleyip, yalan olup olmadığını kontrol ediyoruz. Eğer söz konusu haber Facebook'ta görünürse, ufak bir pencere açılıyor ve bu haberin gerçekliğinin tartışmalı olduğuna dair insanları bilgilendiriyor."

Facebook'un uygulamaya soktuğu yeni araçlar, yalan haberlere karşı okuyucuyu uyarmayı hedefliyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde, Rusya merkezli yalan haber kaynaklarının Donald Trump'ın lehinde kampanya yürüttüğü iddia edilmişti.

http://www.euronews.com/2017/01/31/fake-news-and-the-battle-to-save-the-truth-in-a-post-truth-world Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter