Gaziray

Başlatan Traverten, Oca 31, 2017, 12:09 ÖS

« önceki - sonraki »

Traverten

Gaziantep'te de metro standartlarında banliyö sistemi oluşturulmasına yönelik olan "Gaziray" projesi başlıyor.

TCDD Genel Müdürlüğü'nün, Başpınar-Gaziantep-Mustafa Yavuz İstasyonları Arasının Yeniden İnşa Edilmesi Altyapı ve Üstyapı (GAZİRAY) yapım işine yönelik Kontrollük ve Müşavirlik Hizmet Alımı danışmanlık hizmeti işi ihalesine son teklif verme tarihi 9 Şubat 2017 saat 14: 30'a kadar uzatıldı.

Bilindiği üzere 23 Aralık 2016 tarihine kadar söz konusu ihale için ön yeterlik teklifleri kabul edilmiş, ve 8 firma ön yeterlik hakkı kazanmıştı. Ön yeterliliği kazanan firmalardan 1 Şubat 2017'ye kadar mali tekliflerini vermeleri istenmişti
ön yeterlik hakkı kazanan firma veya ortak girişim şöyle;

1.Temelsu Mühendislik
2. Mega Mühendislik
3. Emay Mühendisilik
4. UBM A.Ş.
5. Botek Mühendislik
6. Erka-As Proje
7. Altınok Müşavirlik
8. Tümaş Mühendislik Mesajı Paylaş

Traverten

Gaziray Projesini Gülermak-Kolin-Kalyon İnşaat ortak girişimi kazandı.,

TCDD Genel Müdürlüğü'nün, 1 Eylül 2016 tarihinde tekliflerini topladığı Başpınar - Gaziantep - Mustafa Yavuz İstasyonları (Gaziray) Demiryolu Hattı Arasında Altyapı ve Üstyapı İnşaatı ihalesinde Gelişmeleri kaydedildi.

Gülermak-Kolin-Kalyon İnşaat ortak girişimi 416.201.359,44 TL fiyat vermişti. Mesajı Paylaş

Traverten

Başkan Şahin'den Hızlı Tren ve Gaziray Açıklaması


Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, dün düzenlediği basın toplantısında hızlı tren ve Gaziray'la ilgili de önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Şahin, "2020 Yılında Gaziantep'te hızlı tren çalışmaya başlayacak" dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, kentin su sorununun yanında ulaşım sorununu da kalıcı şekilde çözmek için projeler üretiyor. Başkan Fatma Şahin, içme suyu borularının değişimini anlatmak için düzenlediği basın toplantısında, hızlı tren ve Gaziray çalışmalarını da anlattı. Şahin, hızlı tren hattını göstererek, "Hızlı trenimizin tünel hattı aslında hızlı trenin Gaziantep'e nasıl yaklaştığını göstermektedir" diye konuştu. Başkan Şahin, şöyle devam etti:

"Ben T.C Devlet Demiryolları Genel Müdürümüzle de görüşüm. Gaziray hattında 5 kilometrelik hastaneler bölgesinden adliye hattını yer altına alıyoruz. Ve bunun için dün bir araya geldiğimiz de hızlı trende de gelinen noktada ne kadar önemli olduğunu büyük tünellerin açıldığını, ciddi bir alt yapının yapıldığını ve Allah izin verirse 2020 yılında Gaziantep hızlı tren hattının çalışacak bir şekilde bütün altyapının hızlı bir şekilde yapıldığını bize gösterdi. 2020 yılında hızlı tren ve Gaziray Gaziantep'e geliyor ve biz Gaziray ile hızlı treni aynı hattan geçiriyoruz. Kara tren hattını Gazi ray ve hızlı trene çeviriyoruz. Şehrin merkezinde de yer altına alıyoruz. Toplamda dört tünel olacak. İkisi ise tamamlanmak üzere'' diye konuştu.

GAZİRAY NEDİR?

Gaziantep'in en büyük problemlerinden birisi olan ulaşım sorunu için hem T.C Devlet Demiryolları, hem de Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ortak bir Gaziray projesi yaparak, ulaşımı çözmenin en büyük yolunu almış oldu. Gaziray projesi, Başpınar ve Mustafa Yavuz istasyonu arasında 25 kilometre uzunluğunda 17 istasyonla hizmet verecek. Küçük sanayi sitesi ile organize sanayi sitesini birbirine bağlayan güzergah üzerinde yeni stadyum, otogar ve yeni yerleşim alanları bulunacak. Klima ve güvenlik sistemi başta olmak üzere, her türlü konfora sahip banliyö dizilerinin hizmet vereceği proje, nüfusu 2 milyona ulaşan Gaziantep'in kent içi ulaşımına önemli katkı sağlayacak. 2018 yılı sonunda tamamlanması planlanan Gaziray ile ilk etapta günde 100 bin kişinin taşınması hedefleniyor.

http://www.rayhaber.com/2017/08/baskan-sahinden-hizli-tren-gaziray-aciklamasi/ Mesajı Paylaş

Traverten

Gaziray 2018'de Faaliyete Geçecek


Şahinbey Belediyesi Ağustos ayı olağan meclis toplantısının 1.oturumu, Şahinbey Belediyesi Meclis Başkan Vekili Cuma Güzel başkanlığında Belediye Meclis Salonu'nda yapıldı.

Şahinbey Belediyesi meclis toplantısına katılan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Osman Toprak, Gaziaray projesinin 2018'de faaliyete geçeceğini söyledi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Osman Toprak Şahinbey meclis toplantısında projelerin geldiği son durum hakkında bilgi verdi. Toprak, Gaziray projesinin Ulaştırma bakanı tarafından onaylandığını ve Gaziray'ın 2018'in sonunda faaliyete geçeceğini belirtti.

5 kilometresi yerin altında olacak
Gaziray projesinin yaklaşık 5 kilometrelik kısmının yerin altında olacağının altını çizen Toprak, "Gaziray projesini gerekli merciler tarafından onaylandı. İhalesi de bitti. Bu proje yarı metro görevi görecek. Çünkü İstasyon meydanından başlayıp, yeni stada olan yaklaşık 5 kilometrelik mesafe yerin altından geçecek. Gaziray 2018'in sonunda hizmete girecek" dedi.

Şahinbey Belediye Meclisi Eylül ayı 2. oturum toplantısını 08 Eylül 2017 Cuma günü saat 16.00'da yapılmak üzere birinci oturuma son verildi.

http://www.rayhaber.com/2017/09/gaziray-2018de-faaliyete-gececek/ Mesajı Paylaş

Traverten

Tramvay Duraklarının Birleştirilmesi Yolcu Kapasitesini Artırdı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iştiraki Gaziulaş tarafından işletilen tramvaylardaki durakların büyütülmesi ve vagonların arttırılması yolcu kapasitesini arttırdı.

Raylı sistemde çalışan araçların dizili çalışabilir hale gelmesi ve durakların uzatılması neticesinde oluşan kapasite artışı sayesinde, ulaşımda tramvayı tercih eden yolcu sayısında artış meydana geldi. Yapılan çalışmalarla daha konforlu ulaşım imkânı oluşturulduğu​ da​ ifade edildi.

Geçen yıl aynı döneme göre yüzde ​20 ​'den fazla gerçekleşen yolcu artışının, hatta çıkan araç sayısındaki artışa paralel olarak devam etmesi bekleniyor. Gaziulaş yetkililerinin açıklamasına göre; geçen sene durak uzatımı öncesinde ​maksimum ​vagon araçla yapılan seferler, bu yıl 38 vagon ile yapılıyor. Bu sayede yolcu konforunda da iyileştirme sağlanması hedefleniyor.

Gaziulaş yetkilileri, 2018 yılı içerisinde hatta günlük çalışan vagon sayısının 40'ın üzerine çıkmasının planlandığını bildirdiler.

http://www.rayhaber.com/2017/09/tramvay-duraklarinin-birlestirilmesi-yolcu-kapasitesini-artirdi/
Mesajı Paylaş

Traverten

GAZİRAY'ın, 2018 Yılı Sonunda Bitirilmesi Planlanıyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin şehir içi ulaşımını rahatlatmaya yönelik hazırladığı Gaziantep Küçük Sanayi Sitesi ile Organize Sanayi Bölgesini birbirine bağlayacak olan 25 kilometre uzunluğunda 17 istasyonlu Başpınar-Gaziantep-Mustafa Yavuz İstasyonları Arasının Yeniden İnşa Edilmesi Altyapı ve Üstyapı Yapım İşleri (GAZİRAY) Projesi'ne dönük çalışmalar tüm hızıyla ilerliyor. Yaklaşık 45 gün önce Grand Kavşağı'nda başlatılan çalışmalarda sona gelindi, bölgenin alt ve üst yapısı yeniden şekillendi.

Gazi şehri, baştanbaşa demir ağlarla örecek GAZİRAY Projesi'yle kara tren hızlı trene dönüşecek. Büyükşehir Belediyesi, GAZİRAY ve hızlı tren hatlarını döşeyerek, Gazianteplilere ulaşımdaki reformun ayak seslerini hissettirecek.

200 milyon TL maliyetli GAZİRAY Projesi kapsamında, güzergah üzerindeki taşınmazlarla üzerindeki yapı ve ağaçları kamulaştıran Büyükşehir, şehrin vizyonuna vizyon katacak proje için, çalışmaları hızlandırdı. GAZİRAY'a gözü gibi bakan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in gayretleri ve girişimleriyle kısa sürede dev projenin hayata geçirilmesi için kolları sıvayan şehir, projeyi belli bir noktaya getirdi.

Gazianteplilere ulaşımda alternatifler sunmak amacıyla gece gündüz demeden çalışan Büyükşehir, GAZİRAY projesinde D-400 yolu üzeri ve Grand Kavşağı'nda yapılan alt ve üst yapı çalışmalarıyla şehrin görüntüsünü değiştirdi. Ali Fuat Cebesoy Bulvarı ile Grand Kavşağı arasında kalan Kıbrıs Caddesi üzerinde bulunan Devlet Demiryolları Köprü genişletme çalışmalarında sona yaklaşıldı.

Şehri, 2023 hedefine yakınlaştıracak önemli çalışmalardan olan GAZİRAY'ın, 2018 yılı sonunda bitirilmesi planlanıyor.

http://www.rayhaber.com/2018/04/gazirayin-2018-yili-sonunda-bitirilmesi-planlaniyor/ Mesajı Paylaş

Traverten

GAZİRAY'ın Temeli Yarın Atılıyor

Gaziantep'e metro konforunda banliyö hizmeti verecek GAZİRAY'ın temeli Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı
Ahmet Arslan tarafından atılıyor…

Gaziantep'te Başpınar-Oduncular arasında metro konforunda modern banliyö hizmeti verecek GAZİRAY'ın temeli, 21 Nisan 2018 Cumartesi günü saat 12.00'de UDH Bakanı Ahmet ARSLAN tarafından Gaziantep Gar Meydanında düzenlenen törenle atılacak.

Yüksek hızlı tren, konvansiyonel tren ve banliyö işletmeciliği için yeterli trafik kapasitesi oluşturmayı amaçlayan Proje ile Başpınar-Gaziantep-Oduncular arasında sinyalli ve elektrikli yeni demiryolu inşa ediliyor.

Merkezi ve Yerel Yönetim İşbirliğine Güzel Bir Örnek Daha…

İzmir'deki İzban/Egeray Projesinin şehir içi ulaşıma sağladığı katkıları Güneydoğu Anadolu'nun sanayi ve ticaret başkenti Gaziantep'e de taşımak için TCDD ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasındaki işbirliği ile Gaziray Projesi uygulamaya geçiriliyor.

112 Km'lik Yeni Demiryolu

Gaziray Projesi kapsamında 2 adet banliyö hattı ve 2 adet hızlı tren hattı olmak üzere 25,5 km'lik güzergâh dâhilinde toplamda 112 km yeni demiryolu inşa ediliyor.

Şehir İçi Raylı Sistem İle Entegre

Gaziantep gar sahası şehir içi ulaşımla entegre hale getirilerek transfer merkezi oluyor.

358 Bin Kişiye Konforlu Ulaşım

Başpınar-Oduncular arasındaki seyahat süresini 30 dakikaya düşürecek olan Gaziray, 5 dakikada bir işletilecek trenlerle günlük 358 bin yolcuya hizmet verecek.

http://www.rayhaber.com/2018/04/gazirayin-temeli-yarin-atiliyor/ Mesajı Paylaş

hergeleci

"metro konforunda banliyö hizmeti" ne demek? Mesajı Paylaş

murattekin

#8
Nis 21, 2018, 07:41 ÖS Last Edit: Nis 22, 2018, 05:34 ÖÖ by murattekin
Metro konforunda banliyö hizmeti.

Otomatik turnikelerden geçilen, kısa aralıklarla sefer yapılan, güvenli durakları olan, bilgilendirme yapılan banliyö sistemine verilen ad.
Kısaca olması gereken. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

putty

Banlyo sanırım birde normal ulusal demiryolu sistemini kullanıyor Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter