Ukrayna

Başlatan Sihirbaz, Oca 31, 2017, 11:46 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

Ukrayna'da Çatışmalar Yeniden Başladı

Ukrayna'nın doğusunda bulunan Donetsk bölgesi son haftaların en kanlı çatışmalarına sahne oldu.

Sınır hattındaki Avdiivka köyünde Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Ukrayna ordusu arasında yaşanan çatışmalarda, en az 7 asker yaşamını yitirdi.

Ayrılıkçıların elindeki Makiyivka köyüne düzenlenen saldırılarda ise bir sivil ve iki ayrılıkçı militanın öldüğü bildirildi.

Makiyivka sakinleri yoğun bombardıman altında sığınaklara kaçarak hayatta kaldıklarını belirtti:

"Çatışma sırasında bahçedeydim. Roket saldırılarının sesini duydum. Üçüncü patlama sesiyle birlikte hemen bodrum kata koştum. Oraya sığınmak hayatımı kurtardı."

Taraflar arasında 2015'te varılan Minsk anlaşması, ağır silahların cephe hattından çekilmesini öngörüyordu.

Ukrayna'nın doğusunda 2014'te patlak veren şiddet olaylarında bugüne dek yaklaşık 10 bin kişi yaşamını yitirdi.

http://www.euronews.com/2017/01/30/fighting-in-east-ukraine-surges Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Rusya Ukrayna Nakliye Uçağına Ateş Açtı

Ukrayna Savunma Bakanı Stepan Poltorak tarafından yapılan açıklamada, Rusya donanmasının Ukrayna'ya ait An-26 askeri kargo uçağına ateş açtığı belirtildi.

Ukrayna Savunma Bakanı Stepan Poltorak, Odessa yakınlarında eğitim uçuşu yapan An-26 tipi kargo uçağına düzenlenen saldırı ile ilgili açıklama yaptı. Poltorak, "Bugün, Ukrayna münhasır ekonomik bölgesinde, Odessa  doğalgaz yatağı üzerinde deneme uçuşu sırasında Ukrayna Deniz Kuvvetlerine ait  An-26 kargo uçağına Rusya tarafından önceden el konulan sondaj kulesinden hafif silahla ateş edildi. Açılan ateş sonucunda uçakta hasar oluştu" ifadelerini  kullandı.

Uçuş ekibi yara almadı. Saldırıya rağmen uçağın uçuş görevini tamamladığını bildiren Poltorak, uçuş ekibinin saldırıdan yara almadığını belirtti. Uçuş esnasında Rusya'nın genelde hava savunma füzeleri için kullanılan radarlarının aktif durumda olduğunu ileri süren Poltorak, uçağın dönüşünden sonra yapılan kontrol sonucunda uçakta 3 santimetre mermi deliği tespit edildiğini  aktardı. Bakan Poltorak, uçaktaki mermi deliği fotoğraflarını sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı.

Rusya yalanladı

Rusya Karadeniz Filosu Karargahı'ndan yapılan açıklamada, Ukrayna askeri kargo uçağına ateş açıldığı iddiası yalanlandı. Öğle saatlerinde Ukrayna ordusuna ait An-26 uçağının Tavrida ve Kırım-1 platformları üzerinde iki defa alçaktan provokasyon uçuşu yaptığı öne sürülen açıklamada, Ukrayna tarafına ateş açıldığı iddiasının doğru olmadığı  belirtildi.Açıklamada, alçak uçuş esnasında herhangi bir kazaya sebebiyet vermesini engelleme adına platformdan güvenlik tarafından uçağa yönelik 4 defa işaret tabancası ile uyarıda bulunulduğu ifade edildi.

http://www.rferl.org/a/ukraine-says-russia-fires-on-cargo-plane-black-sea-crimea/28273559.html Mesajı Paylaş

Çınar Çakmak

Alıntı:

"14. Ve 23. Ukrayna zırhlı tugaylari cephe hattında silahsız bölgeye girmeye başladı.çok sayıda tank avdevka yönüne ilerliyor...
Minsk antlaşması gereği silahsız bölge olması gereken hatlara çok sayıda ukrayna birliği girmeye başladı..."
Mesajı Paylaş
Turkish Navy Shipbucket
http://turkishnavyshipbucket.blogspot.com/
Savunma ve Stratejik Analizler
http://rewreward.blogspot.com/

ÜNAL

Bölgeden çok farklı haberler geliyor.
İlk hamleyi Ukrayna tarafı yapmış gibi gözüküyor. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

ABD Ukrayna Konusunda Rusya'yı Kınadı

ABD'nin yeni BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Rusya'yı Ukrayna'nın doğusundaki "saldırgan eylemleri" nedeniyle "güçlü" bir şekilde kınadı.

BM Güvenlik Konseyinde Ukrayna'daki gelişmelerin ele alındığı oturumda konuşan Haley, ocak ayından beri Ukrayna'nın doğusunda artan şiddet olaylarından Rusya'yı sorumlu tuttu.

"Rusya ile iyi ilişkilere sahip olmak isteriz. Ancak Ukrayna'nın doğusundaki durum Rusya'nın faaliyetlerinin bir sonucu. Ukrayna'da aniden yükselen şiddet birçok sivilin yanı sıra altyapıya da zarar verdi. Kriz gittikçe büyüyor. Şiddet eylemlerine bir an önce son verilmeli."

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Churkin ise Ukrayna'yı uluslararası toplumun dikkatini çekmek ve yeni ABD yönetiminin desteğini almak için şiddeti tırmandırmakla suçladı.

Haley, "Buradaki ilk toplantımda Rusya'yı saldırgan eylemlerinden dolayı kınamak zorunda kalmamın talihsizlik olduğunu düşünüyorum. Rusya ile ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz ama Ukrayna'nın doğusundaki korkunç durum Rus eylemlerinin açık ve güçlü bir şekilde kınanmasını gerektiriyor." dedi.

Ukrayna'nın doğusunda artan çatışmalar nedeniyle binlerce sivilin mahsur kaldığını, altyapının zarar gördüğünü ve büyüyen krizin binlerce kişinin hayatını tehlikeye attığını belirten Haley, Rusya'ya Ukrayna'nın doğusundaki şiddete son vermesi çağrısında bulundu.

Rusya'nın ilhak ettiği Kırım'ın Ukrayna'nın bir parçası olduğunu ifade eden Haley, "Kırım Ukrayna'ya geri verilmezse Rusya'ya uygulanan yaptırımlar kalkmayacak." diye konuştu.

Rusya ile iyi ilişkiler kurmak istediğini söyleyen ABD Başkanı Donald Trump ise Rusya'ya uygulanan yaptırımların kaldırılabileceğini söylemişti.

Rusya-Ukrayna atışması

Ukrayna'nın BM Daimi Temsilcisi Vlodymyr Yelchenko ve Rusya'nın Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin ise oturumda birbirlerine karşılıklı suçlamalar yöneltti.

Rusya'yı çatışmaların yaşandığı sınır hattında yer alan Avdiivka köyündeki elektrik arızalarının onarılmasını engellemekle suçlayan Yelchenko, " Rus ordusu Halep'te yaptığı insani yıkımı Avdiivka'da da yapmaya çalışıyor." dedi.

http://www.euronews.com/2017/02/03/us-blames-russia-for-rise-in-violence-in-ukraine Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Donetsk ayrılıkçıların tartışmalı lideri "Givi"nin yasını tutuyor

Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk'te halk iki gün önce düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden Rusya yanlısı ayrılıkçı lider Mikhail Tolstykh'ın yasını tutuyor. "Givi" lakaplı Tolstykh bir kesim tarafından kahraman olarak anılırken, Ukraynalı mahkumlara kötü muamelede bulunduğuna dair görüntüler de ortaya çıkmıştı.

Tolstykh tartışmalı bir isim olsa da yüzlerce seveni naaşının bulunduğu tiyatro binasının önünde uzun kuyruklar oluşturdu: "Bizi savunanlara, cephede olanlara büyük saygı duyuyorum ve faşistlerin buraya gelmesine izin veremeyiz. Bu yüzden de buradayım."

4 Şubat'ta Kiev'den tek taraflı bağımsızlık ilan eden Luhansk'taki milisleri hedef alan saldırıda Rusya yanlısı ayrılıkçı lider Oleg Anaşçenko da aracına yerleştirilen bombanın infilak etmesi sonucu yaşamını yitirmişti.

Bu arada Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman, Brüksel'de Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile bir araya geldi: "Rusya yanlısı ayrılıkçıların Avdiyivka'yı bombalaması nedeniyle yaşanan büyük trajediyi hepimiz gördük. 250 bin sivilin yaşadığı bu bölge güvenlik açısından hiç korunmuyordu."

Ukrayna'nın doğusunda geçen haftadan bu yana tansiyon yükseliyor. Donetsk bölgesindeki Avdiyivka'da Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Ukrayna ordusu arasında çatışmalar yaşanıyor.

http://www.euronews.com/2017/02/10/ukraine-well-wishers-pay-tribute-to-slain-rebel-leader-givi Mesajı Paylaş

Kamalı Efe


Rusya, Karadenizde uçuşa yasak bölge ilan etmiş. ABD gemileri üzerinde Rus uçakları alçak uçuş yapıyormuş. Ek olarak ne kadar doğru bilmiyom Rus nükleer denizaltıları bilinmeyen hedeflere doğru harekete geçmiş. Donald Trump'ta Kırım'ın Ukrayna'ya iade edilmesi konusunda Rusya'yı uyarmıştı bugün.

Ayrıca Rus-Ukrayna sınırında çok büyük bir hareketlilik var deniyor. İsyancılarda Ukrayna Ordusuna taarruza geçmiş. Mesajı Paylaş

Atılgan

Ukrayna, NATO'nun hurdaya çıkardığı gemileri filosuna katmak istiyor

Ukrayna Savunma Bakanlığı, NATO'nun ihtiyaç duymadığı savaş gemilerini satın almayı planlıyor.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı İgor Voronçenko, yerel medyaya yaptığı açıklamada, partnerlerinin bu konuya olumlu baktığını ve Kiev'in gemileri belli bir ödeme şeması sayesinde elde edebileceğini açıkladı.

Voronçenko, "Ukrayna Deniz Kuvvetleri'nden bir grup subay yurtdışından döndü. Ülkelerin isimlerini veremem çünkü buna hakkım yok. Bu ülkeler teklifimizi olumlu buldu. Eylül ayında ikinci grubu göndereceğiz" dedi.

Voronçenko, hurdaya çıkarılan gemilerin satın alınmasının Ukrayna filosunun sorununu çözeceğini de sözlerine ekledi.

http://www.denizhaber.com.tr/ukrayna-natonun-hurdaya-cikardigi-gemileri-filosuna-katmak-istiyor-haber-72968.htm Mesajı Paylaş

The Thing

Ukrayna'da Askeri Cephanelik Patladı

Ukrayna'nın doğusunda Balakleya kasabası yakınında bulunan askeri cephanede büyük bir patlama meydana geldi.

Rusya yanlısı ayrılıkçılarla çatışmaların sürdüğü alana 100 kilometre mesafede bulunan cephanede 138 ton mühimmat olduğu belirtildi.

Harkiv bölgesindeki patlamanın ardından cephaneliğin 10 kilometrelik çevresi güvenlik alanı ilan edildi. Patlamanın etkisiyle cephaneden fırlayan roketler çevredeki yerleşim birimlerine kadar ulaştı. Ukrayna ilk yardım ekipleri, yangın ve patlamalarda ölen ya da yaralanan olmadığını açıkladı.

Cephaneliğin yakınlarında bulunan yaklaşık 20 bin kişinin tahliyesi için çalışma başlatıldı.

Ukrayna ordusu olayın bir sabotaj olduğunu ve patlamanın ardından diğer noktalarda alınan önlemlerin artırıldığını söyledi.

http://www.euronews.com/2017/03/23/ukraine-mass-evacuations-after-weapons-depot-blast Mesajı Paylaş

Trilogy

ABD, Ukrayna'ya 175 milyon dolarlık askeri teçhizat sevkiyatını onayladı


ABD Savunma Bakanı James Mattis, savunma alanında Ukrayna'yla işbirliğini genişletme sözünü verdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko'yla görüşmenin ardından ortak basın toplantısında konuşan Mattis, "İşbirliğimizi güçlendirme niyetimiz var. Ukrayna'nın savunma yeteneğini güçlendirecek özel ekipman dahil 175 milyon dolarlık teçhizatın teslimini onayladık" dedi.
Pentagon şefi, "Ülkeyi savunma çabalarınıza yardım etmeye devam edeceğiz. Savunma sektörünün reformu yönündeki çabalarınıza destek veriyoruz. Bu reformlar sayesinde Ukrayna ordusu daha etkili ve en iyi savunmacı olacak" ifadelerini kullandı.

Ukrayna'nın ordusunun NATO standartlarına geçiş programını tamamen yere getirmesini beklediklerini ve bu alanda işbirliğini umduklarını dile getiren Mattis, Ukrayna'nın egemenlik, toprak bütünlüğü ve bağımsızlığını desteklediklerini kaydetti.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201708241029864974-abd-ukrayna-175milyon-dolarlik-askeri-techizat-sevkiyatini-onayladi/ Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Mihail Saakaşvili Ukrayna'ya girmeyi başardı


Ukrayna'ya girişi engenlenen eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ülkeye girmeyi başardi.

Ukrayna'ya girişi engenlenen eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ülkeye girmeyi başardi.

Geçtiğimiz ay Ukrayna vatandaşlığından çıkarılan Saakaşvili'nin Ukrayna'ya girişi engelendi. Fakat Saakaşvili, Yeni Güçleri Hareketi Partisi'nden yüzlerce taraftarin yardimiyla, Krakovets sınır kapisini zorlayarak Ukrayna'ya girmeyi başardi.

Saakaşvili, Ukrayna'ya Polonya'nın Przemysl şehrinden Kiev treniyle gidiyordu. Fakat yetkililer, Saakaşvili'nin treni terk etmeden yola devam edilemeyeceğini bildirdi. Bu durum karşısında trenden inen Saakaşvili Kiev'e otobüsle gideceğini açıkladı. Trende Ukrayna eski Başbakanı Yuliya Timoşenko'da Saakaşvili'ye destek için hazır bulunuyordu.

Gürcistan'da hakkında tutuklama kararı bulunan Saakaşvili'ye Poroşenko Mayıs 2015'te Ukrayna vatandaşlığı vermişti. Saakaşvili, Odessa Valiliği görevine a tanmış ama 2016'da bu görevden istifa etmişti. Yeni Güçler Hareketi Partisini kurarak muhalefette yer almıştı.

Öte yandan Mihail Saakaşvili'nin Yeni Güçleri Hareketi Partisi üyeleri, liderlerini Ukrayna sınırında karşılamak için toplandı. Krakovets sınır kontrol noktasının yakınında bir çadır kampı kuran destekçilere Ukrayna meclisinden bazı milletvekilleri de katıldı.

http://www.euronews.com/2017/09/10/saakasvili-supporters-sweep-aside-ukrainain-border-guards-to-get-him-into-the Mesajı Paylaş

Trilogy

Poroşenko Ukrayna'nın askeri bütçesini 1 milyar dolar arttırdı


Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko'nun ülkenin 2018'e ait askeri bütçesi ile ilgili olarak imzaladığı kararname, Ukrayna Devlet Başkanlığı'nın resmi sitesinde yayınlandı. 2018 bütçesinin bu yılki bütçeye göre 1.2 milyar dolar fazla olması dikkat çekti.
Ukrayna Devlet Başkanlığı'nın resmi sitesinde yayınlanan kararnameye göre, Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi'nin 2018'de güvenlik ve savunma giderlerinin ülkenin Gayrisafi Yurtiçi Hasılası'nın en az yüzde 5'i oranında olmasını öngören karar yürürlüğe girmiş oldu.

Buna göre önümüzdeki yıl savunma amaçları için en az 165,37 milyar grivna (yaklaşık 6.3 milyar dolar) tahsis edilmesi öngörülüyor. Söz konusu rakam, 136 milyar grivna (5.1 milyar dolar) olan bu yılki savunma giderlerinden 1.2 milyar dolar fazla.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201709171030179997-porosenko-ukraynanin-askeri-butcesini-1milyar-dolar-arttirdi/ Mesajı Paylaş

putty

Amerika İsrail gibi über askeri güce senede 3.5 milyar dolar vereceğine Ukrayna ya verse çok daha hayırlı bir iş yapmış olur kendisi içinde çok daha stratejik anlamı olur. Adamlar Rusya nın bırak ordusunu milislerine bile madar oldular birinin bunları toparlaması gerek. Mesajı Paylaş

HDS

Ukrayna'ya gidecek her miyarın 990 milyonu rüşvet diye pay edilir. Mesajı Paylaş

delidumrul

Tır şöförü bir akraba var Doğu Avrupa'ya falan boyna mal taşır,Bulgaristan'dan başlarsın Belarus'a kadar, para saça saça gidersin der. Şimdi @HDS üstadım deyince aklıma geldi. :) Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter