Türkiye-Almanya İlişkileri

Başlatan Sihirbaz, Oca 30, 2017, 11:04 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HDS

"Azgın" Alman muhalefeti ortayolcu Almanlar'ı bile delirtiyor galiba. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Nis 20, 2017, 02:09 ÖS Last Edit: Nis 20, 2017, 02:10 ÖS by delenda_est_carthago
@HDS

Alakasi yok. Alman askerlerinin cekilmesini talep edenler sadece muhalefetteki yesiller ve sol parti degil.Buyuk iktidar ortagi CDU/CSU'nun ozellikle CSU kanadindan da geliyor bu talepler' hem de aylardir. 
Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

HDS

"Muhalafet" diye hükümet muhalefetini ya da özel olarak Yeşiller'i kast etmemiştim. O "duygu hali"ni kastediyorum. Ondan aksine "ortayolcu" dedim.  :) Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Hocam ben de diyorum ki normal sartlarda Turkiye'nin insan haklari vs. karnesiyle hemen hemen hic ilgilenmeyen, iliskilere daha stratejik bakmaya calisan  CDU/CSU icinden bile boyle talepler var. Yani Turkiye karsiti atmosfer coktan mainstream oldu  Alman parlamentosunda, sadece solcu muhalefete ya da senin azgin diye tanimladiklarina mahsus degil.

Hukumet dizginlemeye Calisiyor tabii dogal olarak Bundestag'daki havayi

Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

HDS

Hocam farkındayım. Ben Almanya ile çalışıyorum. İş yapıyorum. Her ay iki kez gidip geliyorum. İhraç lisansı çıkarttırmaya çalışıyorum. Devlet dairesine gidiyorum. Sürekli onlara dert anlatıyorum. Mesajı Paylaş

Defence

Almanya'dan vatandaşlarına 'Türkiye'ye seyahat' uyarısı

Almanya, referandum sonrasında Türkiye'ye gidecek vatandaşlarına yönelik seyahat uyarılarını güncelledi.

Dışişleri Bakanlığı'nın internet sayfasında yer alan 19 Nisan tarihli güncellenmiş seyahat ve güvenlik uyarılarında, 16 Nisan'da yapılan referanduma dikkat çekildi.

Açıklamada, "16 Nisan 2017'de Türkiye'de anayasa değişikliği konusunda referandum yapıldı. Referandumun resmi sonuçlarının Nisan ayı sonuna doğru açıklanması beklenmektedir. Gösterilerin olması ve büyük toplantılar yapılması ihtimal dışı değil. Seyahat edeceklere siyasi gösterilerden ve genel olarak büyük kalabalıklardan uzak durmaları tavsiye edilir" denildi.

http://www.kokpit.aero/almanya-dan-seyahat-uyarisi Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

@HDS Ben de onu diyorum iste, konu Turkiye olunca artik almanya'da orta yolcu kalmadi. Iktidar muhalefet fark etmiyor. Sokaktaki adama da artik sirayet etti bu.

Bu arada, ozellikle mi yapiyorlar bilmiyorum ama ZDF, ARD gibi televizyonlarda yapilan Turkiye ile ilgili tartisma programlarina Turk hukumetinin resmi/gayriresmi bir temsilcisini veya lobicisini cagirip onu programda evire cevire dovup rezil etmek gibi bir aliskanlik olustu. Bu insanlar bu programlara katilmasalar bence cok daha faydali olur hukumet icin, cunku gercekten cok aciz ve beceriksiz kaliyorlar bu tartismalarda. ZDF'deki dunku tartismayi  seyrederken cok acidim adamcagiza.

Son olarak CDU icinden sesler yukselmeye basladi, eger olum cezasi ile ilgili bir referandum yapilacak olursa Turkiye'de, Almanya'da bunun oylanmasina izin veremeyiz diye. Dedigim gibi daha once hic gorulmemis bir kirilmayla karsi karsiyayiz, positif bir feedback loop'a girdik gibi gorunuyor. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

HDS

Katılıyorum yahu.  :)
Buna bir şey demiyorum. Arada tek tük bir kaç kişi çıkıyor. Yoksa üzerine kapitalize edilecek, yatırım yapılacak, "Bir de bizi bundan dinleyin" diyeceğimiz politik bir güç kalmadı.

Benim sık sık görüştüğüm, Türkiye'ye de sık sık gelen arkadaşlar var. Onlarla dost meclisinde konuşuyoruz. Arada hak veriliyor. Öyle restoranlarda falan yüksek sesle "Lan siz de az hırt değilsiniz.." bile diyemiyoruz. Yan masadan kimin sarkıp laf edeceği belli değil. Arada "Merkel medyasının bizi dezenforme ettiğini biliyoruz." diyen de çıkıyor. Şu Ermeni tasarısı oylamasında 1 ret oyu veren kadıncağız gibi ama.  :)

Gelir geçer. Ne yapalım. Ama bu adamlara bunun bedelini bulduğumuz her yerde ödetmemiz lazım o da ayrı. Fakat hakikaten işin "diplomatik" ya da "siyasi" ve hatta "bürokratik" tarafının da o ZDF'ye falan çıkan elemanlardan hallice olduğunu düşünürsek işimiz zor. Dert de o zaten.
"Uneven field"..  ::)

Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Gelir geçer kısmına katılamıyorum. Bu iş Alman halkının beynine kazınıyor, sırf siyasi tartışma programlarıyla, haberlerle Falan değil, İçinde her hafta Türkiye geçmeyen bir komedi/skeç programı da pek kalmadı. Bu bombardımanın uzun vadeli sonuçları olacak gibi. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

malpsoy

Bence AB dağılmaya hazırlanıyor, kılıfı da bizim üzerimize giydirmeye çalışıyorlar. Neredeyse tamamında seçim dönemleri yaklaşıyor ve hepsinde aşırı sağcılar güçleniyor. Oy almanın kolay yolu bizi hedef göstermek. Her köşeden sıkıştırmaya devam edip bizim mültecilerin ucunu açmamızı istiyorlar.

Bu şekilde zaten dağılmak üzere olan birliğin dağılmasına sebep olarak bizi gösterecekler. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Haber Almanya'nın resmi yayın kuruluşu Deutsche Welle'den:

Gabriel: Türkiye-AB müzakerelerine son verilmemeli

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, Türkiye ile AB arasındaki müzakerelere son verilmesine karşı olduğunu söyledi. Gabriel, Türkiye ile diyaloğu sürdürmekten yana olduğunu vurguladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Rheinische Post gazetesine Türkiye'ye ilişkin açıklamalarda bulundu. Sosyal Demokrat Partili (SPD) Gabriel, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki müzakerelere son verilmesine karşı olduğunu ifade etti. Alınacak "yanlış kararlar" konusunda uyarıda bulunan Gabriel, Türkiye ile cezaevinde bulunan gazeteci Deniz Yücel'den AB ile ilişkilere, Suriye sorununa kadar farklı konularda diyaloğu sürdürmek gerektiğini belirtti.

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, Türkiye'de yapılan tarihi halk oylamasının ardından, karşılıklı olarak diyolağa devam etmenin yollarını aramak gerektiğine işaret etti. Türkiye'deki duruma ilişkin karşılıklı istişarelerde bulunmak istediklerini kaydeden Gabriel, "Ancak  Avrupa'dan daha da uzaklaşma konusundaki kararı Türkiye'nin vereceğini" belirtti. Almanya Bakan, "Türkiye'de son aylarda yaşanan gelişmeler konusundaki kaygılarına ilişkin olarak da sessiz kalmayacaklarını" vurgulayarak, "milletvekillerinin, muhaliflerin, gazetecilerin tutuklanmasının demokratik standartlara hiçbir şekilde uymadığını söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, Rheinische Post gazetesine verdiği mülakatta, Türkiye'de sivil toplumu güçlendirmek için destek sağlayacaklarını da söyledi. Gabriel, bu alandaki çalışmalara ilişkin olarak, "gazeteciler arasında değişim programları düzenlediklerini, ülkede özellikle medyanın ve bağımsız haberciliğin desteklenmesi için projeler yürüttüklerini" belirtti."Burs programları ile bilim insanlarını desteklediklerini" sözlerine ekleyen Gabriel, gençler arası değişim programları için de mali desteği artıracaklarını söyledi.

http://www.dw.com/tr/gabriel-t%C3%BCrkiye-ab-m%C3%BCzakerelerine-son-verilmemeli/a-38543207 Mesajı Paylaş

HDS

Nis 23, 2017, 05:46 ÖS Last Edit: Nis 24, 2017, 09:39 ÖÖ by HDS
 :)

Aha, @delenda; Bir yetemedim be!

Ben Türkiye tarafından bakmak durumundayım. "Gelir geçer"i Alman tarafından okumakla uğraşmam bile. Ondan aslında kafalarını ne ile doldurdukları ile çok da ilgilenmiyorum. "Yine bizi çok severler.." diye söylemedim. Bize şu anda çok zarar verebiliyorlar. Biz de onlara çok cephane verdik ve veriyoruz -siyasi ve ticari. Bunu da sonuna kadar kanırtıyor ve canımızı yakıyorlar. Bu menzilden çıkarız diye söylüyorum "geçer" diye.

Zaten, Alman ve şürekası ile ilişkimiz, onların kafalarındaki algımız evriliyor. Hiç de zaten "gerçek" yahut "normal" de olmadı. Belki, bizi bir tek von der Goltz anladı. Yakın zamanlarımızda da "Almancılar" kaynaklı bir takım yargıları, sonra da "Aa tamam ya Türkiye'dekiler başkaymış, bunlar iyi.."ye evrilip sonra da; "Dur ya, Türkiye'dekiler de bu adama oy veriyorsa onlar da bunlar gibiymiş.." ve hatta "Yuuh, hatta daha beterlermiş.. Başlarına ne gelse yeridir.." ve en son da "Vay, içimizde yılan beslemişiz.."e varan bir komiklikler zinciri oldu. Bunların hangini neresinden tutalım? Ben ne bekleyeyim bu adamdan?

Bugün bir mesaj eklemiştim CFR'ın Rusya ile ilişkiler nasıl bu hale geldi paneli. Adamı gıyabında asıp kesiyorlar. Bir de hatun var "Ay tabi, Putin'in hayatta kalmak için bu güce ihtiyacı var..." falan diye saçmalıyor. Clinton'a danışmanlık yapmış bunu diyen. Kimsenin kimseyi anladığı falan da yok zaten. Sadece bir algı yönetimi. Biz de buna maruz kalıyoruz burada.

Söylemeye çalıştığım; Artık Almanya'nın etki alanından çıkmalı ve işimize gücümüze bakmalıyız. İş birliği yapabildiğimiz yerde yaparız, ama karşı karşıya geldiğimiz, rekabet söz konusu olan her yerde, bulduğumuz yerde vurmalıyız.
"Yaralamak" için ateş açılmaz, masusçuktan münakaşa edilmez, bulduğumuz yerde vurmalı, rekabet etiğimiz hiç bir yerde hiç bir işi onlara kaptırmamalıyız.
Şimdi biraz ütopik gelebilir, ama gelmek zorunda olduğumuz yer bu. O zaman "geçer".. Bizim ne işimiz var yahu Almanya ile? Gitsin Romanya ile falan takılsın o.

Kenar mahalle müteahhitlerinin Mercedes sevgisi ile zor tabi.  ::) Mesajı Paylaş

delidumrul

Es kasayı bırakmak gerçekten zor.... :) Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Merkel çifte vatandaşlığı savundu

Almanya Başbakanı Angela Merkel partisi Hristiyan Demokrat Birlik'ten bazı politikacıların tersine Türkiye kökenlilerin çifte vatandaşlık hakkını savundu.

lman Yazı İşleri Ağı'na (RedaktionsNetzwerk) konuşan Başbakan Angela Merkel "Çifte vatandaş konumundaki bir Türkiye  kökenli de sadece Alman vatandaşı olan bir Türkiye kökenli kadar Almanya'ya bağlı olabilir" dedi. Merkel önemli olanın insanların Almanya'ya uyumu olduğunu belirterek, "Asıl soru, insanları mümkün olduğu kadar erkenden bizim anayasamız ve değerlerimiz konusunda nasıl ikna edeceğimiz olmalı" diye konuştu.

Seçim kampanyası sürecinde uyum gibi önemli konularda ciddi tartışmalar yürütülmesini umut ettiğini belirten Başbakan Merkel, çifte vatandaşlık konusunun buna dahil olduğunu ancak belirleyici konu olmayacağını vurguladı. Başbakan Merkel'ın Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinden çok sayıda politikacı Türkiye'deki referandumun ardından Türkiye kökenlilerin çifte vatandaşlıktan yararlanma uygulamasına son verilmesini talep etti. Bazı politikacılar çifte vatandaşlık uygulamasının kaldırılmasının partinin seçim programına alınmasını istedi.

Hristiyan demokrat politikacılar Almanya'da yaşayan Türk seçmenlerin büyük bölümünün Anayasa referandumunda 'evet' oyu kullanmasını eleştirmişti. Almanya'da 2014 yılından bu yana göçmen kökenlilerin burada doğan çocukları çifte vatandaşlık uygulamasından yararlanabiliyor. 2015 yılı verilerine göre Almanya'da yaşayan çifte vatandaşların sayısı bir milyon 700 bin.

http://www.dw.com/tr/merkel-%C3%A7ifte-vatanda%C5%9Fl%C4%B1%C4%9F%C4%B1-savundu/a-38637217

Mesajı Paylaş

Defence

İncirlik'e alternatif için kritik adım

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, haftasonu Ürdün'e giderek 'İncirlik Hava Üssü'ne alternatif olarak gösterilen Muvaffak Salti askeri üssünü ziyaret edeceği açıklandı.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ise Ankara'nın Alman milletvekillerinin İncirlik ziyaretine izni vermemesi ile ilgili açıklamada bulundu. Gabriel Türkiye'nin İncirlik kararını 'Alman parlamentosuna şantaj' olarak nitelendirdi.

Alman vekillerin İncirlik Hava Üssü'ndeki 260 Alman askerini ziyaretine Türkiye tarafından izin verilmemesinin ardından Almanya Şansölyesi Angela Merkel, İncirlik Hava Üssü'ne alternatif düşündüklerini ifade etmişlerdi. Merkel, İncirlik'e alternatif olarak Ürdün'ün düşünüldüğünü belirtmişti. Alman basını, Savunma Bakanı'nın Ürdün'ün başkenti Amman'a bu haftasonu yapacağı ziyaretin, Almanya'nın İncirlik üssünden askerlerini çekme ihtimalinin giderek yakınlaşması olarak yorumladı. Der Spiegel, Ürdün'de Alman askerlerinin muhtemel bir sevkiyatına ilişkin görüşmeler gerçekleşeceğini yazdı.

'TERBİYE SINIRLARINI AŞAN SÖZLER'

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre Neue Osnabrücker Zeitung'a bir demeç veren Dışişleri Bakanı Gabriel "Türk hükümetinin gelecek günlerde fikrini değiştirmesini sadece ümit edebilirim. Aksi takdirde Alman Federal Meclisi hiç kuşkusuz askerlerini Türkiye'de bırakamaz" diye konuştu. Türkiye'de "Alman vatandaşlarının makul olmayan iddialarla cezaevine girdiğini", "Almanlara Türkiye'den çıkış izni verilmediğini" vurgulayan Gabriel "şimdi de Alman parlamentosuna şantaj yapılacaksa, tahammül edilemez sınıra ulaşılmış demektir" diye konuştu.

Alman Federal Meclisi'nde bulunan muhalefet partileri de Alman askerlerinin İncirlik'ten derhal çekilmesi için ortak bir önerge verdi. Yeşiller ve Sol Parti'nin önergesinde "Alman Ordusu bir parlamento ordusudur ve parlamenter kontrol her an mümkün olmak zorundadır. Alman Ordusu o nedenle derhal İncirlik Üssü'nden (Türkiye) çekilecektir" ifadeleri yer alıyor.

Muhalefet önergenin perşembe günü mecliste oylanmasını istiyor. Almanya'daki hükümeti oluşturan Sosyal Demokrat Parti ve Hırıstiyan Demokrat Birlik'ten bazı milletvekilleri de askerlerin çekilmesini istemişti. Dolayısıyla oylamanın yapılması halinde çıkacak sonuç, merak konusu. Ancak koalisyon partilerinin meclisteki çoğunluğu kullanarak önergenin ilgili komisyonlara havale etmesini sağlaması da mümkün.

SAVUNMA KOMİSYONU İNCİRLİK'İ GÖRÜŞECEK

Federal Hükümet'ten daha önce yapılan açıklamada İncirlik'te konuşlu bulunan Tornado keşif uçaklarının, bir yakıt ikmal uçağının ve yaklaşık 260 Alman askerinin Ürdün'e kaydırılabileceği ifade edilmişti. Konu bugün Federal Meclis Savunma Komisyonu'nda da gündeme alınacak. Almanya saati ile saat 09:00'da başlayacak oturuma Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen da katılacak. Komisyona bağlı heyet Salı günü İncirlik'teki Alman askerlerini ziyaret etmek istemişti. Ziyarete Ankara tarafından izin verilmemesi üzerine Savunma Komisyonu Başkanı Wolfgang Hellmich askerlerin İncirlik'ten çekilmesini istemişti.

http://www.kokpit.aero/urdun-e-gidiyor Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter