Türkiye-Almanya İlişkileri

Başlatan Sihirbaz, Oca 30, 2017, 11:04 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Sihirbaz

Mahkeme, Büyükada'da gözaltına alınan Uluslararası Af Örgütü mensubu 8 kişinin hepsini serbest bırakmış. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Berlin: Tahliye kararı cesaretlendirici bir sinyal

Aralarında Alman bilişim uzmanı Peter Steudtner'in de bulunduğu 8 tutuklu insan hakları aktivistinin tahliye edilmesi Almanya'da memnuniyetle karşılandı. Berlin, diğer tutuklular için çabaların süreceğini bildirdi.

Büyükada'da insan hakları aktivistlerinin düzenlediği bir toplantıda gözaltına alınıp tutuklandıktan sonra dün görülen ilk duruşmada tahliye edilen Alman bilişim uzmanı Peter Steudtner ülkesine dönüyor. Steudtner'in Perşembe günü içinde Almanya'ya varması bekleniyor.
Steudtner tahliye kararının ardından yaptığı açıklamada, "Hepimiz son derece rahatladık. Bizi hukuki, diplomatik olarak destekleyenlere, dayanışma gösterenlere inanılmaz derecede müteşekkiriz" dedi.

Hakkında tahliye kararı çıkan bir diğer isim, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser de mahkeme kararının büyük sürpriz olduğunu belirterek, "Hala haksız yere hapiste bulunan pek çok arkadaşımız var, gazeteciler var. Tüm insan hakları savunucuları ve gazeteciler serbest bırakılıncaya dek çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi.

Alman hükümeti de Steudtner'in serbest bırakılmasını memnuniyetle karşılarken, halen hapiste bulunan diğer kişilerin durumuna dikkat çekti. Hükümet sözcüsü Steffen Seibert Twitter hesabından "Nihayet! Peter Steudtner ve diğer insan hakları savunucuları serbest bırakılıyor. Onlar için mutluyuz ve düşüncelerimiz hala hapiste olanlarla" paylaşımında bulundu.

Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel de mahkeme kararını memnuniyetle karşıladığını belirterek, "Bu cesaret verici bir sinyal, bir ilk adım" dedi. "Anlaşılamayan nedenlerle Türkiye'de hapiste tutulan başka Almanların da bulunduğunu" vurgulayan Gabriel, bu vakalar için de bir çözüm bulunması ve serbest bırakılmalarının sağlanması için çabaları kararlı bir şekilde sürdürecekleri mesajını verdi.

5 Temmuz'da Büyükada'da bir otelde düzenlenen insan hakları seminerine katıldıkları için tutuklanan 8 kişi hakkında savcılık tarafından "terör örgütüne üyelik" ve "terör örgütüne yardım" suçlamasıyla 15 yıl hapis cezası talep edilmişti. 46 yaşındaki bilişim uzmanı Steudtner duruşmadaki savunmasında hakkındaki tüm suçlamaları reddetmiş, iddianamede yer alan örgütlerin bazılarının ismini bile bilmediğini belirterek serbest bırakılmayı talep etmişti.

Dün İstanbul'da Çağlayan Adliyesi'nde görülen duruşmada savcılık 8 tutuklu sanığın şartlı tahliyesini istemiş, ancak mahkeme heyeti 8 sanığın hepsinin serbest bırakılmasına hükmetmişti.

http://www.dw.com/de/menschenrechtler-peter-steudtner-aus-t%C3%BCrkischer-u-haft-entlassen/a-41114518
Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Rheinmetall: Türkiye ile silah ticareti beklemede

Alman Rheinmetall Türkiye'de tank fabrikası kurmayı mı planlıyor? Rheinmetall CEO'su Armin Papperger Türkiye'nin milli tank projesi Altay ve projeye olası Almanya katkılarını değerlendirdi.

Almanya ile Türkiye arasında son dönemde yaşanan siyasi gerilim, iki ülke arasındaki silah ve mühimmat ticaretine de sekte vuruyor. Rheinmetall CEO'su Armin Papperger, Alman savunma sanayii şirketi Rheinmetall'in TSK'ya ait Leopard tanklarının modernizasyonu ve iki ülkenin birlikte savaş uçakları için mühimmat üretme planları gibi birçok projenin beklemede olduğunu ve hükümetlerden onay alamadığını kaydetti.

Almanya'dan halihazırda Türkiye'ye silah ihracatları için hükümetten izin alınması olasılığının oldukça düşük olduğunu vurgulayan Papperger "Türkiye ile ilişkiler düzelmedikçe, Almanya'dan onay çıkması zor" dedi. Rheinmetall'in Türkiye'de tank üretimi için bir fabrika kurma planları ise 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yaşanan gelişmeler nedeniyle protestolara neden olmuştu. Bir grup protestocu, Rheinmetall'in Türkiye'de tank fabrikası kurma planlarını geçen mayıs ayında Berlin'deki Alman meclis binasının önüne bir tank getirerek protesto etmiş ve projenin durdurulmasını talep etmişti.

Karar 2018'de alınacak

Öte yandan Türk hükümetinin yaklaşık 7 milyar euroluk milli tank projesi Altay'ın, 100 ile 200 tanklık ilk bölümünün ihalesini Rheinmetall ile Türk kamyon ve otobüs üreticisi BMC firmasının 2016 yılında Ankara'da ortaklaşa kurdukları RBSS'nin alması söz konusu. Rheinmetall, RBSS'nin hisselerinin yüzde 40'ına sahip. Siparişle ilgili kararın 2018'de alınması bekleniyor.

Rheinmetall CEO'su Armin Papperger BMC'nin ihaleyi alması halinde Rheinmetall'in ortak firma RBSS üzerinden konuya dahil olabileceğini kaydetti. Ancak Berlin'den ihracat için onay çıkmaması halinde Almanya'dan yedek parça, üretim planı veya bilgi aktarımı yapılamayacağını, zira üretim konusundaki uzmanlığın da savaş silahlarını kontrol yasası kapsamına girdiğini ve onay gerektirdiğini söyledi. Yeni geliştirilecek teknolojiler ise onay kapsamının dışında bulunuyor. Ancak Papperger bunların en az 5 ila 10 yıl gerektireceği için gerçekçi olmadığını vurguladı ve "Tankları hemen istiyorlarsa bu gerçekçi değil" dedi.

Papperger başlangıçta gizlilik ilkeleri nedeniyle Rheinmetall temsilcilerinin ihalenin detaylarını göremeyeceğine dikkat çekti. Rheinmetall halihazırda Leopard tanklarının modernizasyonu ve Altay tank projesine olası katılım için hazırlık amacıyla savunma teknolojileri alanında Türkiye'de 10 civarında çalışana sahip. Bu rakamın değişmesinin ise planlanmadığı kaydedildi.

Rheinmetall CEO'su Armin Papperger firmasının Türkiye'de tek başına bir tank fabrikası kurmayı ise kesinlikle planlamadığını vurguladı. Papperger böyle bir girişimin ihracat onayı bir yana Türk hükümetinden onay almasının da mümkün olmadığına işaret etti. Papperger ilk adımda modernize edilecek Leopard tankı sayısının ise 40 olduğunu belirtti. Türkiye'de halihazırda 350'si Leopard 2 tipi olmak üzere 1300'ün üzerinde savaş tankı bulunuyor. Papperger savaş uçakları için iki ülkenin birlikte mühimmat üretme projesinin ise yıllardır konuşulduğunu, ancak bu konuda herhangi bir ilerleme kaydedilmediğini kaydetti.

http://www.dw.com/tr/rheinmetall-t%C3%BCrkiye-ile-silah-ticareti-beklemede/a-41159110 Mesajı Paylaş

ocay

RBSS 40 adetlik Leopard-2A4 mod. için Alman hükümetinin onayını mı bekliyor doğru mu anladım?

Madem onam bekleniyor, gereken izinler alınmadan nasıl modernizasyon ihalesi BMC'ye veriliyor? Mesajı Paylaş

ayibarishi

Aynı soruları soruyorum:

RBSS 40 adetlik Leopard-2A4 mod. için Alman hükümetinin onayını mı bekliyor doğru mu anladım?

Madem onay bekleniyor, gereken izinler alınmadan nasıl modernizasyon ihalesi BMC'ye veriliyor?

+1 adet daha soru ilave ediyorum:

Madem öyle onay gerekiyor, Altay üretimi nasıl BMC verilmek için ötelenebiliyor?........ Mesajı Paylaş

saladin

Farketmez, Ukraynali Kharkiv BMC'yle ortak teklif verir, problem asilir. O da olmadi Yunan EAS'la ortak olunur. Zamaninda Araplara satmaya calismislardi zaten. Hem komsu, hem yandas, hem dindas ihya edilir, super olur. Mesajı Paylaş

HDS

Ben anlamıyorum Leo-2 modu BMC'ye verilmiş hakikaten? Yani, var mı öyle bir imzalan şey?

Zira benim bildiğim, M-60T'lerin ciddi elden geçmesi sonrası, bir durup yeniden bakmak istiyor kuvvet. Yani bırakın Leo-2'lerin modunu, belki M-60T'lerin dahi atış kontrol sistemleri de dahil olmak üzere, modern tankların, yaklaşık 400 kadar tankın daha ciddi,daha kapsamlı bir şekilde bir kabiliyet arttırımını planlayacağız.

Henüz ne kapsamda ve ne derinlikte bir şey yapacağımıza karar vermedik.


Eyvallah, tıpkı M-60T'lere yapılan çevresel farkındalık, SARP ve LWS vs gibi "eklentiler" Leo-2'lere ve yine hatta Kilis'te vs yapılabilir. Ama zırhtır, odur, budur, ona bakıyoruz. Bunlara belli ki bir miktar M-60 da dahil olacak. Hatta belki OMTAS atıcısına kadar dahil olacak.

Bu fazların içinde ne olmuş da RBSS'ye vermişiz ben anlamadım. Niyet vardır, benim bildiğim Rheinmetall muhakkak bu Leo-2 modu fırsatını değerlendirir, Altay'a sulanır vs vs ama bildiğim kadarı ile bir şey yok henüz. Mesajı Paylaş

Yakın

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Alman mevkidaşı Gabriel ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile Antalya'da bir araya geldi. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakan Çavuşoğlu ile Alman mevkidaşı Gabriel, görüşmede, Türkiye-Almaya arasındaki konuları ve karşılıklı beklentileri değerlendirdi.

TWITTER'DAN AÇIKLAMA

Bakan Çavuşoğlu'da görüşmeye ilişkin Twitter'dan açıklama yaptı. Çavuşoğlu, "Almanya Dışişleri Bakanı @sigmargabriel ile Antalya'da biraraya geldik. Ülkelerimiz arasındaki zorlu konuları ve beklentilerimizi konuştuk" ifadelerini kullanırken görüşmenin fotoğraflarını da paylaştı.

https://www.ntv.com.tr/turkiye/disisleri-bakani-cavusoglu-alman-mevkidasi-gabriel-ile-gorustu,iAWHAy2AwUipjxsY2uv95w Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Alman kentlerine Ermeniler için anıt talebi

Almanya merkezli Tehdit Altındaki Halklar Toplumu, Osmanlı topraklarında hayatını kaybeden Ermeniler için Alman kentlerinde anıtlar dikilmesi talebiyle Alman Kentler Kurultayı'na başvurdu.

Almanya merkezli insan hakları örgütü olan Tehdit Altındaki Halklar Toplumu (GfbV), dönemin Osmanlı İmparatoluğu'nda I. Dünya Savaşı sırasında öldürülen Ermeniler ve diğer Hristiyan azınlıkları anmak için Alman kentlerinde anıt levhalar dikilmesi amacıyla Alman Kentler Kurultayı'na (Deutscher Städtetag) başvurdu.

Talebin, Alman Kentler Kurultayı'nın Başkanı Eva Lohse'ye bir mektup ile iletildiği bildirildi. Kurultay, yerel yönetimlerin taleplerini federal hükümet, Federal Meclis ve AB kurumları önünde temsil ediyor.

Tehdit Altındaki Halklar Toplumu tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, "Ermeni Soykırımı'nın hafızalarda canlı turulmasının Almanya'da yaşayan acı dolu birçok Ermeni gibi Keldani, Süryani ve Asuri Hristiyanını bilgilendirmek açısından önemli olduğu" vurgulandı.

Tehdit Altındaki Halklar Toplumu'nun Ortadoğu uzmanı Kamal Sido, Alman İmparatorluğu'nun I. Dünya Savaşı'nda müttefiki olan Osmanlı İmparatorluğu'nun yaptığı "tehcir, ölüm yürüyüşleri ve katliamlar" hakkında bilgisi olduğu kaydetti. Sido, "O nedenle aramızda yaşayan Ermeniler ve diğer mağdurlara yas tutacakları bir yer sunmak ve yaşananları unutturmamak için çaba göstermek büyük önem taşıyor" dedi.

Dönemin Osmanlı İmparatorluğu'nda 1915 ile 1918 yılları arasında  Ermenilerin yanı sıra başka Hristiyan azınlıklara mensup 1 milyon 500 bine yakın kişinin öldürüldüğü belirtiliyor. Türkiye ise yaşananları zorunlu tehcir olarak nitelendiriyor ve ölü sayısının yüz binlerle sınırlı olduğunu savunuyor.

Aralarında Almanya, Fransa, İtalya ve Hollanda'nın da bulunduğu yaklaşık 20 ülke yaşananları soykırım olarak tanıyor.

http://www.dw.com/tr/alman-kentlerine-ermeniler-i%C3%A7in-an%C4%B1t-talebi/a-41386987 Mesajı Paylaş

Alkyone

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel:
"Türk tanklarının yoluna döşenen mayınlar nedeniyle askerlerin hayatını kaybetmeleri söz konusu. Almanya'da buna uygun savunma teçhizatları bulunması durumunda ihraç etmeyecek miyiz? Böyle bir şey düşünülmesi mümkün değil"
https://twitter.com/gooksel/status/949709449198845953 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

BETONBEY

Tüm Alman denizaltı filosu hareketsiz

Alman Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Hans-Peter Bartels, "Deniz Kuvvetleri için gerçek bir felaket, tarihte ilk defa denizaltında faaliyet göstermeyeceğiz" diyor . Pazar haftalık Bild am  Sonntag pazarında  .

Ona göre, sorun, Alman ordusunun eski ekipmanı değiştirmemesi nedeniyle zamanla kötüye gittiğini açıkladı.

Alman Deniz Kuvvetleri, son Denizaltı'sını ekim ayında kaybetti, çünkü son 212A Tipi'nin dümeni ciddi bir şekilde Norveç kıyısındaki bir kaya ile çarpışırken filonun geri kalan kısmı hizmet dışı kaldı.

Ayrıca, yeni fırkateynlerden olan Tip 125'lerin hiçbirinin kusurlar nedeniyle operasyonel hizmete girmesi mümkün olmadığı ve benzer bir durumun, bir yıl boyunca kuru limana gönderilen yardımcı gemilerin, Berlin ve Bonn'un karşılaştığı anlaşılmaktadır. onarımların yarısı.

2015'te, Almanya'nın 66 Tornado jetinin sadece 29'unun havaya elverişli olduğu ortaya çıkarıldı. Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, daha sonra operasyonel Tornado jetlerinin sadece altı tanesinin Suriye'deki önerilen Alman misyonuna ihtiyaç duyulacağını vurguladı. Alman Genel Sekreteri General Volker Wieker şunları söyledi:

"Uçan sistemlerimizin durumu yetersiz kalmaya devam ediyor"

Alman medyasında elde edilen bir savunma bakanlığı raporu sorunu "çeşitli yedek parçaların bulunmaması" konusunda suçladı .

Almanya silahlı kuvvetlerinin hazır olması uzun zamandan beri eleştiri konusu oldu. Teknik sorunlar temel aldı. Savaşan Kürtlere silah gönderen Alman askeri uçakları, Kuzey Irak'ta ve Ebola salgını sırasında Batı Afrika'ya tıbbi yardımda bulundu. Mart ayında ilan edilen savunma kesintileri, Luftwaffe hizmetinden 90 Tornados'un emekli olma kararı aldı. Bu, Eylül 2005'e kadar Tornado gücünde dört kanadın azalmasına neden oldu.

Ocak 2004'te Almanya Savunma Bakanı Peter Struck, Alman Silahlı Kuvvetleri'nde daha büyük değişiklikler yapıldığını açıkladı. Bu duyurunun önemli bir kısmı, 2004 yılı başında 426'dan 2015 yılına kadar 265'e kadar Alman savaş uçağını kesecek plandır. Alman Tornado kuvvetleri, Luftwaffe ile 2020'ye kadar hizmette kalması beklenen tip ile 85'e indirildi.

George Allison -  16 Şubat 2018

https://ukdefencejournal.org.uk/entire-german-submarine-fleet-action/

Bu arada Deniz Yücel serbest bırakıldı. Alman hükümeti herhangi bir gizli pazarlık yok dese de arka planda ne olduğunu insan baya merak ediyor. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter