Türkiye-Almanya İlişkileri

Başlatan Sihirbaz, Oca 30, 2017, 11:04 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Sihirbaz

Savunma Bakanı'ndan Almanya'ya çağrı

Türkiye Savunma Bakanı Fikri Işık Almanya'dan iltica başvurusunda bulunan Türk askerlerinin başvurularını kabul etmemesini beklediklerini söyledi.

Türkiye Savunma Bakanı Alman medyasında 40 Türk askerinin Almanya'ya iltica başvurusunda bulunmasıyla ilgli çıkan haberlerin ardından açıklama yaptı.

Savunma Bakanı Işık, "Almanya'dan beklentimiz; bu iltica başvurularının kesinlikle değerlendirilmemesi, FETÖ mensuplarının Türkiye'ye iadesinin sağlanması" dedi. Edirne Valiliği'ni ziyareti sırasında gazetecilerin konuyla ilgli sorusuna cevap veren Işık Türkiye'nin terör konusunda çok ciddi mücadele ettiğini belirterek, Almanya'nın Fethullah Gülen yapılanması mensubu olduğu belirtilen askerleri iade etmesi gerektiğini vurguladı.

Savunma Bakanı şöyle konuştu: "Terörle işbirliği yılanla çuvala girmektir. Şimdi aynı şey Almanya için de geçerli. 40 tane güya onlara asker demeye ağzımız varmıyor. Bu 40 kişi iltica başvurusunda bulunmuş. Alman yargısının ve Alman makamlarının bunu çok dikkatli değerlendirmeleri ve kesinlikle iltica başvurularını kabul etmemeleri gerekiyor." Savunma Bakanı konuyu 15 Şubat'ta NATO Savunma Bakanları toplantısında ve arkasından da Münih'te düzenlenecek konferansında Alman mevkidaşıyla özellikle görüşeceğini belirtti.  Bakan Işık "Bu kabul edilemez, Türkiye'de darbeye teşebbüs etmiş bir yapının mensubu olduğu iddia edilen kişilerin Almanya tarafından himaye edilmesi, Almanya gibi Türkiye ile kültürel, sosyal, siyasi ilişkileri çok güçlü olan bir ülke için kesinlikle kabul edilemez. Bu çok önemli sonuçlar doğuracak bir durum olur. O açıdan bu noktada tüm dünyaya çağrımız, terör noktasında Türkiye ile işbirliğini artırması. Türkiye bu noktada samimi ve çok ciddi bir mücadele veriyor. Yalnız bırakılmamalı. Bugün Türkiye yalnız bırakılırsa, yarın kendilerinin de yanlarında bulunacak ülke kalmayabilir. Almanya'dan beklentimiz bu iltica başvurularının kesinlikle değerlendirilmemesi ve şuanda Almanya'daki FETÖ mensuplarının Türkiye'ye iadesinin sağlanması." diye konuştu.

Alman medyası: İltica başvurusunda bulunan 40 Türk askeri var

Haftalık Spiegel dergisi ve ARD televizyonunda yayınlanan Report Mainz adlı programlarda yer alan haberde, NATO üslerinde görev yapan yaklaşık 40 Türk askeri personelinin Almanya'ya iltica başvurusunda bulunduğu belirtilmişti.

Haberde, bu kişilerin çoğunun yüksek rütbeli subaylar olduğu ifade edildi. Spiegel'in haberinde, Federal Göç ve Mülteciler Dairesi (BAMF) ve Almanya İçişleri Bakanlığı'nın bu askerlerin başvurularına ilişkin normal prosedürü uyguladığı belirtildi. Alman Anayasası'nın sığınma hakkını düzenleyen 16a maddesine göre, siyasi nedenlerle kovuşturulanların Almanya'ya iltica etme hakkı bulunuyor. Spiegel'e açıklama yapan Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partili Stephan Mayer "Hiç kuşkusuz, bu askerleri Türkiye'ye geri gönderemeyiz" dedi. Mayer, bu askerlerin Türkiye'de "derhal cezaevine konacağını" da sözlerine ekledi.
 Alman Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Norbert Röttgen ise "sığınma başvurusuna ilişkin süreç tamamen hukukidir, siyasi düşüncelerin etkisi olamaz ve olmayacaktır" açıklamasında bulunmuştu.

http://www.dw.com/de/t%C3%BCrkei-%C3%BCbt-druck-auf-deutsche-beh%C3%B6rden-aus/a-37323747
Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Almanya ile Türkiye arasındaki toplantı gerilimi büyüyor

Almanya ile Türkiye arasında AKP'li bakanların toplantılarının iptal edilmesi nedeniyle başgösteren gerginlik büyüyor. Adalet Bakanı Bozdağ Almanya'yı bir kez daha sert sözlerle eleştirdi.

Türkiye Adalet Bakanı Bekir Bozdağ kendisinin katılacağı Gaggenau kentindeki toplantı ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin katılmasının planlandığı Köln ve Frechen'deki toplantıların iptal edilmesi ile ilgili sert açıklamalar yaptı.

Cumartesi günü Yozgat'ta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bozdağ, "Bizim kanaatimiz belediyenin üzerinde bir irade vardır. Bunu belediyenin aldığı bir karar olarak görmüyorum. Merkel bizim müdahalemiz yok diyor ama kararı eleştirmiyor. Belediye yanlış yapmıştır diye bir açıklamaları yok. Ben buradan soruyorum bu insan haklarına uygun mudur değil midir? Merkel, yanlış bulduğunu ifade etmemiştir. Bize yapılan faşist bir uygulamadır. Geçmişteki hastalıkları depreşmiştir" şeklinde konuştu.
Almanya Başbakanı Merkel cuma günü Tunus'ta yaptığı açıklamada, "Almanya'nın hukuki yapısına göre, federal bir sistemimiz var, bu nedenle de yerel yönetim, eyalet ve federal düzeyde sorumluluklar bulunuyor" demişti. Merkel sözlerini "Bir toplantının somut bir şekilde engellenmesiyle ilişkili karar yerel yönetim düzeyinde alınıyor. Burada söz konusu olan toplantının güvenliği ve çok daha fazlası" şeklinde sürdürmüştü.

Özoğuz: Tepkiler abartılı

Alman hükümetinin uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz ise Almanya'da etkinliklerin iptaline Türk tarafının verdiği tepkilerin 'abartılı' olduğunu söyledi. Bakan, "Mevcut gerginlik hiçbir ülkeye fayda sağlamıyor" dedi. "Augsburger Allgemeine" gazetesine demeç veren Özoğuz, "Türk tarafı ile mantıklı bir diyalog kurmanın şu anda imkansız olduğu görülüyor, bu çok rahatsız edici" şeklinde konuştu.

Zeybekçi Leverkusen'de konuşacak

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin Köln'de katılmasının planlandığı referandum etkinliğinin iptal edilmesinin ardından, Bakan'ın pazar akşamı Frechen'de bir düğün salonunda düzenlenmesi planlanan özel bir etkinliğe katılması öngörülmüştü. Ancak Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Ren Erft Bölgesi polis yetkilileri tarafından yapılan yazılan açıklamada, 5 Mart Pazar akşamı yapılması planlanan etkinlik için ayarlanan Golden Palast adlı salonun sahibi ile işletmecisi arasındaki sözleşmenin siyasi etkinliklere izin vermediği gerekçesiyle toplantı iptal edildiği belirtildi.

Bakan Zeybekçi'nin pazar akşamı Leverkusen'de düzenlenecek bir kültür etkinliğinde konuşması yapması planlanıyor.

http://www.dw.com/de/kommentar-offener-streit-zwischen-der-t%C3%BCrkei-und-deutschland/a-37799700 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Sol Parti: Türkiye ile silah ticareti bitirilsin

Alman Sol Parti Federal Meclis'te Başbakan Angela Merkel'in Türkiye politikalarını sert bir dille eleştirerek, Türkiye ile silah ticaretine son verilmesini talep etti.

Sol Parti perşembe günü Federal Meclis'te yapılan oturumda Başbakan Angela Merkel'in Türkiye politikalarını sert bir dille eleştirerek, Türkiye ile yapılan silah ticaretinin bitirilmesi talebinde bulundu. Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen, Avrupa Birliği ile Türkiye arasında imzalanan mülteci anlaşmasını, "Merkel-Erdoğan Paktı" olarak tanımlayarak, anlaşmayla federal hükümetin kendini şantaja açık hale getirdiğini savundu.

Dağdelen konuşmasında Türkiye'ye yapılan silah ihracatını eleştirerek, "Erdoğan'ın Kürtlere karşı savaş yürüttüğünü bilmelerine rağmen, Erdoğan'a silah ihraç ediyorlar" şeklinde konuştu. Sevim Dağdelen ayrıca Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya'da istenmediğini de sözlerine ekledi.

Sol Parti Meclis Grup Başkanı Dietmar Bartsch da Federal Hükümet'in "artık nihayet elindeki imkânları kullanmasını" talep etti. Bartsch, Türkiye'ye Avrupa Birliği'nden ödenen yardımların dondurulması imkânını hatırlattı. Bartsch da Merkel'e Ankara'ya yönelik uygulanacak yaptırımları hatırlatarak, "Şimdi burada tüm imkanların tükendiğini söylerseniz, bu gerçeklikten uzak bir yaklaşım olur" dedi.
Almanya Başbakanı Merkel de Federal Meclis'te yaptığı hükümet açıklamasında, Türk siyasilerin Nazi benzetmelerini sert bir dille eleştirdi. Bu benzetmelerin yorum yapılamayacak kadar "yersiz" olduğunu kaydeden Merkel, Türkiye'nin Nazi benzetmelerine son vermesi gerektiğini kaydetti.

http://www.dw.com/tr/sol-parti-t%C3%BCrkiye-ile-silah-ticareti-bitirilsin/a-37871475 Mesajı Paylaş

HDS

Hükümet ve başta RTE Almanya'nın garip hallerini her yerde ve her fırsatta -ama bir diplomatik dili gözeterek- dillendirmeye devam etmeli. Daha da fazla.

Şaka maka, "Vay Pi Ci" falan filan diye diye, evet belki Amerika'nın bunlara desteğini kesemedik, belki zaten amaç da o değildi. Ama hiç değilse, o kadar çok konuşuldu ve protesto edildi, tencere tava çalındı ki bunların aslında bir terör örgütü ile ilintili olduğunu, bunun tatavasının sürdüğünü sağır sultan bile duydu.

Gün olur, devran döner, bazı şeyler açığa çıkınca hiç değilse Avrupa ve Amerikan kamuoyu o kadar da "kulak memesi" kıvamında olmaz. "Ya bunlara böyle demiyorlar mıydı?" falan der.
PKK ve abileri çok kolay propaganda yapıyordu hiç değilse. Artık meydan o kadar boş değil.

İtici adam, sevilir tarafı yok, dilinin kemiği ve usturubu da yok; Ama birilerinin döke saça da olsa bunu her fırsatta söylüyor olması gerek. Mesajı Paylaş

Search and rescue

Alman İstihbarat Örgütü BND Başkanı, ''Darbe bahane. Gülen'in darbe ile ilişkisi olduğundan şüpheliyiz. Gülen hareketi dini ve laik eğitim veren sivil bir örgüttür.

 "Der Putsch war wohl nur ein willkommener Vorwand", sagte Kahl dem SPIEGEL über die Säuberungswelle in der Türkei nach dem versuchten Staatsstreich

"Die Gülen-Bewegung ist eine zivile Vereinigung zur religiösen und säkularen Weiterbildung."


http://www.spiegel.de/politik/ausland/tuerkei-putschversuch-laut-bnd-chef-wohl-nur-vorwand-fuer-radikalen-kurs-erdogans-a-1139271.html


Mesajı Paylaş

HDS


Baltica

Yukaridaki almanca ifadeye bir tercume de ben yapayim ;

"Bizim Lebensraum'umuz olan Dogu Avrupa topraklarinda, hidrokarbon kaynaklari yok. Onceden Romanya'da biraz vardi ama bitti. Halbuki, 4. Reich'in, dunyada ciddiye alinan bir guc haline gelmesi icin, stabil ve ucuz enerjiye ihtiyaci var. Ne guzel, Amerikali dostlarimizla birlikte, Iran ve Irak petrol ve gazini, Suriye uzerinden, o olmazsa Israil/Lubnan uzerinden Akdeniz'e, indirmek icin fistiki planlar yapip, bir suru yatirim yapmistik. Bu, stratejiden anlamayan Kucuk Asya koyluleri de, adetleri oldugu uzere, pismis asa soguk su katmasin diye, onlari iceride mesgul edecek, bir hisseli harikalar kumpanyasi ile anlasip. parasini odemistik. Kumpanya, isi beceremeyip, agzina yuzune bulastirdi. Ama bu adamlar, daha cok isimize yarar. Hem onlari simdi satarsak, bir daha bizimle is tutacak, hain bulmakta sikinti yasariz. Ne olur,  ne olmaz kumpanyayi yedekte tutalim... "

Vallahi ben, Dr, Kahl'in soylediklerinden bunlari anladim :)

  Mesajı Paylaş

southwater

Küçük asyanın köylüleri = hala itinayla emperyalist hoplatır.
Quality warfare since 1071 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Haber ABD'nin resmi yayın kuruluşu Amerikanın Sesinden:

Türkiye'nin AB Üyeliği Gerçek Dışı

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye'nin bundan sonra Avrupa Birliği üyesi olmasını 'gerçek dışı' olarak tanımladı. "Türkiye, AB üyeliğine hiç bir zaman olmadığı kadar uzak' diyen Gabriel, Türk politikacıların Almanya'daki mitinglerinde Almanya'ya yönelik kullanacakları sözlerin içeriğine göre, konuşmalarını yasaklama hakkını saklı tuttuklarını da söyledi.

Der Spiegel dergisine konuşan Gabriel, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda eskiden şüpheleri olduğunu, bu görüşüyle partisi sosyal demokrat SPD içinde azınlıkta kaldığını ve Başbakan Angela Merkel'in önerdiği 'imtiyazlı ortaklık' fikrine de sıcak bakmadığını ifade etti.

Gabriel, konuyla ilgili görüşlerini başbakan olduğu dönemde Recep Tayyip Erdoğan'a da açıkça söylediğini belirtti. Son iki haftada Almanya ile Türkiye arasında krize neden olan Türk siyasetçilerin Almanya'da referandum konuşmaları konusuna değinen Gabriel, Almanya'nın hukuk düzenine bağlı kalmayan siyasetçilere yasak getirilebileceğini ifade etti.

Gabriel, "Bizim hukuk sınırlarımızı aşanlar, siyasi görüşlerinin propagandasını Almanya'da yapabileceklerine inanmasınlar" dedi.

Gabriel dün yaptığı bir açıklamada, Türkiye'de tutuklu bulunan Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel'in Alman diplomatlarla görüştürülmesi konusunda verilen sözlerin tutulmadığını öne sürerek, "Türk Başbakanının sözüne artık güvenemeyeceksek, bu hayal kırıklığı yaratır" demişti.

Diplomatik kaynaklar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Sigmar Gabriel arasında 8 Mart'ta Berlin'de gerçekleşen buluşmada, Alman Dışişleri temsilcilerinin Yücel'i ziyaret edebileceğine yönelik söz verildiğini bildirmişti. Deniz Yücel'in tutuklanması ardından Erdoğan, Yücel'e yönelik 'PKK'lı ve Alman ajanı' suçlamasında bulunmuştu.

"Darbe girişimini Gülen'in düzenlediğine ikna olmadık"

Öte yandan Almanya'da dış istihbarattan sorumlu Federal Haber Alma Servisi'nin Başkanı (BND) Bruno Kahl, 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında FETÖ olarak tanımlanan Fethullah Gülencilerin olduğu konusunda ikna olmadıklarını açıkladı. Der Spiegel dergisine konuşan Kahl, Türkiye'nin bu konuda Almanya'ya verdiği bilgilerin kendilerini ikna etmeye yetmediğini öne sürdü ve darbe girişimi sonrasında "devlet tarafından bir temizlik dalgası başlatıldığını" ifade etti. Kahl, Gülen hareketinin, Türk hükümeti tarafından iddia edildiği gibi, "radikal İslamcı yada terör örgütü olmadığını, dini ve seküler eğitime yönelik bir sivil toplum kuruluşu" olduğunu da öne sürdü.

http://www.voanews.com/a/germany-turkey-eu-membership/3771773.html Mesajı Paylaş

southwater

Trexit geliyor. Osmanlı dönemi denge politikası reloading... Mesajı Paylaş

turkdefence

hiç girmediğimiz yerden niye çıkalım ki derdim ama 5 milyon a yakın Türk girmiş zaten AB'ye, sadece devletin adı konmamış. :)

Mesajı Paylaş

southwater

AB'den çıkmayacağız Sayın Gazi'm.
Ama bu gidişle Batı'dan bir çıkışımız olabilir.
Rusya ile işbirliğini salıklayanlar muhtemelen NATO'dan da çıkmamızı istiyorlardır. Mesajı Paylaş

Merkator

Almanya Türkiye'ye silah satışını reddetti

Alman basınında çıkan haberlere göre Alman hükümeti NATO müttefiki Türkiye'ye silah ihracatını onlarca kez onaylamayı reddetti. Gerekçe olarak da silahların halka karşı kullanılmasından endişe edilmesi gösterildi.

Alman hükümetinin Türkiye'ye 2016'nın başından beri 11 kez silah satışı gerçekleştirmeyi reddettiği ortaya çıktı. Bu bilgiye Alman Ekonomi Bakanlığı'nın Sol Parti Milletvekili Jan van Aken'ın verdiği soru önergesinde yer verildi.

Süddeutsche Zeitung ve Alman haber ajansı dpa'nın Ekonomi Bakanlığı'nın verdiği yanıta dayandırdığı haberinde, Türkiye'nin hafif silahlar, cephanelik ve diğer silahlanma malzemelerine ilişkin Türkiye'den gelen başvuruların geri çevrildiği belirtildi. Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Matthias Machining tarafından soru önergesine verilen yanıtta Türkiye'deki insan hakları durumunun silah satışının gerçekleşmemesi kararında önemli rol oynadığı kaydedildi. Yanıtta Alman hükümetinin, Türkiye'deki darbe girişiminden bu yana silahların özellikle Kürt sorunu ve diğer iç problemleri bastırmak için halka karşı kullanılmasından endişe ettiği vurgulandı.

Alman hükümeti NATO ve AB üyesi ülkelere silah satışı yapılmasına genellikle onay veriyor. Satış sadece istisnai durumlarda özellikle siyasi gerekçelerle geri çevrilebiliyor. Dolayısıyla NATO üyesi olan Türkiye'ye silah ihracatının kısıtlanması nadir rastlanan bir durum.

Alman hükümetinin kararını memnuniyetle karşılayan Sol Parti Milletvekili van Aken, "Bir sonraki adım  Almanya'dan Türkiye'ye hiç silah satışı gerçekleşmemesi olmalı" diye konuştu. Aken, Türk hükümetinin kendi ülkesinde ve Suriye'yi savaşa sürüklediğini ve giderek bir diktatörlüğe dönüştüğünü savundu.

http://www.dw.com/de/berlin-blockiert-waffenlieferungen-in-t%C3%BCrkei/a-38059258 Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Malumun ilanı olmuş...

Yakında Altay için MTU motor tedariki de reddedilirse sürpriz olmasın?
Mesajı Paylaş

Observer

İç politika için söylenen her sözün bir bedeli olduğunu acı ile öğreniyoruz. Şu referandum bir bitsede normale dönsek. İnşallah o zamana dek yıktıklarımızı ve önümüzdeki günlerde yıkacaklarımızı tamir etme olanağı kalmıştır. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter