B (BORA) Füzesi ve B (BORA) Silah Sistemi Projesi

Başlatan warrior, Oca 30, 2017, 08:22 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HDS

Yahu @putty, Sen de abarttın ha!

V-2'de tam bir "mekanik" cayro kullanılıyor. Cirit gibi "küçük" ve kısa menzilli, hata payı büyük sistemlerde ise solid state elektronik 3 eksenli sensörlerden yapılma bir "cayro" kullanılıyor. Senin yukarıda şematiğini paylaştığın sensörlerle çalışan.

Eskiden, mekanik cayro yerine, modern ICBM'lerde, taktik ve stratejik uçaklarda vs "Ring Laser Gyro" kullanıldı. Ancak bu teknik olarak çok zor ve çok çok pahalı bir teknoloji.

Şimdi ise hızla RLG yerine de "fiberoptik" sistemler kullanılmaya başlandı. Yani aynası free space optiği vs'si olmayan cayrolar. Bizim üzerinde çalıştığımız bu.

Fiberin ise bir çok avantajının, aynası osu busu, alignment'ı, sealing'i bilmemnesi olmaması yanında bir de şöyle bir avantajı var:
Fiberi daha az dolarsan daha az hassas, çok daha fazla fiberi aynı yere dolarsan çok daha hassas bir cayro yapabiliyorsun -çok kabaca. Mesajı Paylaş

Baltica

farabi yazdi :

"Taktik balistik füzelerde , INS'den farklı güdümleme kullanan ülkeler var mı ? Daha doğrusu , kullanılabilir mi ?"

Taktik balistik fuzelerde tek basina INS kullanan var midir, bilmiyorum ama, INS bir gudum metedolojisi. Genellikle, tek basina degil, yardimci gudum sistemi olarak kullaniliyor.

Gudum metodolojilerinde, asil mesele, neyi, nasil vurmak istediginizle ilgilidir.

Mesela, Putty'nin gecenlerde, burun radari zannederek paylastigi bir Cin anti-radyasyon balistik fuzesi gorseli vardi, hatirladiniz mi ? Putty'nin burun radari zannettigi parca, muhtemelen bir cesit gamma-spektrometre tarayicisi idi. Sayet, gamma-spektrometre teknolojiniz ve bunu bir balistik fuzenin burnuna sigacak sekilde minyaturize etme yeteneginiz varsa, bu anlamda, gamma spektrometre de bir gudum metodolojisi olur pekala. Mesajı Paylaş

Alkyone

Bora TBF nin yakın çekim test görüntüleri ve seyir grafiği yayınlandı
https://twitter.com/gooksel/status/1000809778568941568 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

Bize bilgi verirken en basit şeylerde ketumluk yaparlar ama düşmana bütün uçuş karakteristiğini veren grafik sunarlar. İrtifası menzili cep değerleri uçuş karakteristiği ben bile bir çok şey görüyorum Mesajı Paylaş

BG

CEP değeri nerede geçiyor? Mesajı Paylaş

putty

May 28, 2018, 12:40 ÖÖ Last Edit: May 28, 2018, 12:44 ÖÖ by putty
iki kırmızının arası işte alt ve üst öngörülen sapma bence o kırmızı sınır çizgileri. Ama füze çok kararlı uçuyor oda mesela kritik bilgi. Neden bu kadar iyi merak eder adamlar. Gerçi 300 km de 25 km de cep olmaz başka bir şeydir o kırmızılar Mesajı Paylaş

FeÇe

Bu grafiğe göre bora da anti radyasyon füze mi yani?İran ın Hürmüz füzesi grafiğine çok benziyor.
https://defence.pk/pdf/threads/irans-hormoz-2-worlds-first-anti-radiation-ballistic-missile.482796/page-2 Mesajı Paylaş

factoraptor

Hocalarım, bu lazer gyroda ışığın momentum etkisinin bir katkısı var mıdır?

Sanırım ışığın momentumu olduğu için ve ataletsel etkiler momentum değişimine sebebiyet verebileceği için zaman farkları ile ivme ölçülebiliyor. Buradan yola çıkarsak, ışığın momentumunu kullanan birçok başka konfigürasyon geliştirilebilir gibime geliyor. Mesajı Paylaş

BG

Biraz baktım. Laser gyroscopelar Sagnac effect adı verilen bir etkinin hesaba katılmasından faydalanıyormuş ve iki dalga arasındaki phase shiftin değerlendirilmesi ile bir hesap yapılıyormuş. Değişmeyen dalga boyu ve frekans sebebiyle de herhangi bir momentum değişiminden bahsetmek mümkün olmuyor.

(wiki) Mesajı Paylaş

FeÇe

Bi cevap yazan olmadı ama eğer öyleyse bora ile fırkateyn ,destroyer,lst boyutundaki gemileri de vurabilecek miyiz?Sadece uçak gemisi,lhd gibi büyük gemileri mi vurabilecez? Mesajı Paylaş

murattekin

Bora ile sabit hedefler vurulabilir. Gemi gibi hedefler belki TRG-XXX füzeleriyle vurulabilir. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

FeÇe

May 28, 2018, 09:04 ÖÖ Last Edit: May 28, 2018, 09:10 ÖÖ by FeÇe
Grafiği yanlış yorumlamışım galiba.Ama demek ki bu konuda çalışmalar var.Teşekkürler. Mesajı Paylaş

ocay

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter