Türkiye-Yunanistan İlişkileri

Başlatan HARZEMŞAH, Oca 29, 2017, 01:12 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Alkyoneİsrail ve Yunanistan bugün Akdenizde F-35I savaş uçaklarının da katıldığı bir hava hava tatbikatı başlatmış
https://twitter.com/BabakTaghvaee/status/1008789953071976449 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Energy

Türk-Yunan ilişkilerinin geleceği belli oldu sayılır. Atina yangınının hala devam etmesine ve ölü sayısının 78 e ulaşmasına rağmen, Dış İşleri Bakanı Çavuşoğlu'nun yardım teklifini kabul etmeyen ve gerek olmadığını söyleyen Yunanistanın, İspanya ve Portekizden uçak istemesi, AB'ye yardım çağrısında bulunması manidar. Önümüzdeki günlerde Yunanistan ile başımız çok ağrıyacak. Mesajı Paylaş

merzifonlu

+1

Aynı fikirdeyim. Arkalarını sağlam görüyor olmalılar ki niyeti bozmuşlar! Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

"insanoğlu tuhaftır
her bir lafı kaldırmaz
.... dersin kızar da
...ersin aldırmaz"

             - Neyzen Tevfik

Yunanlıların durumunu ne güzel anlatıyor. Tarih bilmedikleri için boş yere nesillerini "Türkler geliyor" diyerek, suni bir Türk ve Türk işgali korkusuyla yetiştirdiler.

Hatta bu arada Alman işgali de yaşadılar.

En sonunda gidip kendi memleketlerinin kaderini Alman'ın, Fransız'ın insafına kendi elleriyle, güle oynaya teslim ettiler.

Artık tüm kaderleri onlara bağlı. Kendi sularında onların donanmaları devriye geziyor. Onların iki dudağı arasından çıkanlar Yunanistan'ın geleceğini belirliyor.

Ben dönüp Neyzen'in bu satırlarını tekrar tekrar okuyorum. Mesajı Paylaş

Terra

Yunan basını: Yangını Türkiye'yi suçlamak için ABD çıkardı

Yunanistan'da geçen hafta yaşanan ve 91 kişinin ölümüne sebep olan yangın sonrası ülkedeki medya yangının çıkış sebebi üzerine komplo teorileri üretirken saçmalamaya başladı.

Yunanistan basını ülkeyi yasa boğan orman yangını için birbirinden ilginç komplo teorilerini gündeme getirdi. Eleftheri Ora gazetesi, "Tüm bu toplu katliamı, Türkiye'yi, 'dost' Rusya'dan ödünç alınan teknolojiyle kundaklayıcı olarak suçlamak için belki de Amerikalılar düzenledi" iddiasında bulundu.

Türkiye'ye vurmak için ABD Komplosu

Yunanistan'da, başkent Atina yakınlarında meydana gelen 91 kişinin hayatını kaybettiği, 25 kişinin kaybolduğu orman yangınının "Türkiye'yi suçlamak amacıyla ABD tarafından çıkarılmış olabileceği" iddia edildi. Atina'da yayımlanan Eleftheri Ora gazetesi, manşetten verdiği "Çipras bütün Yunanistan'ı yakmaya hazır-Kundaklayıcılar Erdoğan ile Putin" başlıklı haberinde, hükümete yakın kimi çevrelerin "Türk ajanların, Rus teknolojisini kullanarak 8 Türk askerin saklandığı Mati bölgesini ateşe verdiği yönünde senaryolar yaydığını" yazdı.

Yangın bahanesi ile FETÖ üyeleri kurtarıldı

Gazetenin "Rafina yangınında Türk parmağıyla ilgili komplo teorileri" başlıklı başka bir haberinde de ABD ve NATO'nun, Türkiye'nin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Rusya'ya "yaklaşımı" nedeniyle "büyük sorun yaşadığı" belirtilerek, "Tüm bu toplu katliamı, Türkiye'yi, 'dost' Rusya'dan ödünç alınan teknolojiyle kundaklayıcı olarak suçlamak için belki de Amerikalılar düzenledi." ifadelerine yer verildi. Kontra News gazetesi de "Attika'yı yabancı ajanlar ateşe verdi ve insanları diri diri yaktılar" başlıklı haberinde, yangının ardında Yunanistan'ı istikrarsızlaştırmak için örgütlü bir plan bulunduğunu ileri sürerek, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın da Bakanlar Kurulu'nda yaptığı konuşmasında bunu ima etttiğini yazdı.

Vradini gazetesi, cumartesi günkü sayısında, Atina'nın doğusunda yer alan Mati'de çıkan yangında, Türkçe konuşan 8 yabancının kurtarıldığını belirterek, bu kişilerin 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Yunanistan'a kaçan FETÖ üyesi 8 firari asker olduğunu iddia etmişti. Mora Yarımadası'ndaki Aigialia Metropoliti Amvrosios ise yaptığı açıklamada, Atina'daki yangın felaketini Aleksis Çipras'ın ateist olmasına bağlamıştı.

Lazer Silahı

Attikanea internet sitesinde yer alan bir makalede ise yangını, ABD'nin, NASA'nın lazer uyduları aracılığıyla MASERS ışınları kullanarak çıkardığı iddia edilirken, Megas Filippos isimli internet sitesi de yangın bölgesindeki otomobillerin camlarının erimiş olduğuna dikkati çekerek, yangının "ABD'nin sahip olduğu güdümlü DEW tipi enerji silahlarıyla çıkarıldığını" ileri sürdü. Doğu Attika'daki yangınla ilgili bilgi kirliliğinin yoğun yer aldığı sosyal medya hesaplarında ise "Rothschildler bizi lazer silahla yaktı" yorumları yapılırken, Yunanistan'ın, orman yangınının ardından ABD tarafından HAARP sistemi aracılığıyla meteorolojik saldırıya da uğradığı, saldırının 11 bofor kuvvetinde fırtına oluşturarak şiddetli yağmur ve sele neden olduğu iddiasında bulunuldu.

https://www.dunyabulteni.net/avrupa/yunan-basini-yangini-turkiye-yi-suclamak-icin-abd-cikardi-h426538.html Mesajı Paylaş

HDS

Bunlar Yeni Akit ile kardeş gazete olsalar ya. Mesajı Paylaş

ATK

Ates yakmak icin Rus teknolojisine mi ihtiyacimiz varmis

Vallahi gerizekali bunlar yahu. Mesajı Paylaş

Trilogy

Yunan hükümetinden karar: TKP/ML üyesi olduğu iddia edilen Kaya, Türkiye'ye iade edilmeyecek

Yunanistan Adalet Bakanı Kontonis, Türkiye'de arananlar listesinde olan ve TKP/ML üyesi olduğu belirtilen Turgut Kaya'nın iade edilmemesi kararını verdi.

Anadolu Ajansı'nın (AA) haberine göre, Yunanistan Adalet Bakanı Stavros Kontonis'in, ülkede yakalanan ve Türkiye'nin 'aranan teröristler listesi'nde yer alan Turgut Kaya'nın iadesine ret kararı verdiği bildirildi.

Daha önce Yüksek Mahkeme (Arios Pagos) tarafından Türkiye'ye iadesi kararlaştırılan Turgut Kaya'nın iadesi Bakan Kontonis tarafından durduruldu.
Interpol tarafından hakkında tutuklama emri çıkarılan ve şubat ayında Yunanistan'a giriş yapmaya çalışırken yakalanan Türkiye Komünist Partisi/Marksist-Leninist (TKP/ML) üyesi olduğu öne sürülen 45 yaşındaki Kaya, sığınma talebinde bulunmuştu.

Kaya'nın sığınma talebi, 21 Temmuz'da Yunanistan İltica Dairesi tarafından kabul edilmişti.

Kontonis de, sığınma hakkı alan Kaya'nın iadesini durdurma kararı aldı.

https://tr.sputniknews.com/avrupa/201808041034607806-yunan-hukumeti-tkpml-iade-ret/ Mesajı Paylaş

Atılgan

Yusuf Öztürk: Yunanistan'a turist taşıyan firmalar ağır cezalar alıyor

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk, Ege kıyılarından Yunanistan adalarındaki limanlara yolcu taşıyan feribot firmalarının son dönemde ağır para cezalarıyla karşı karşıya kaldığını belirterek, sorunun çözümü için iki ülke turizmcilerinin çalışma başlattığını bildirdi.

Öztürk, yılda yaklaşık 1 milyon turisti Türkiye'den Yunan adalarına götüren firmalara, son zamanlarda Yunanistan İçişleri Bakanlığından yazı gönderilmeye başlandığını ifade etti. Yazıda, Yunanistan'a getirilen ve vize sorunu nedeniyle ülkeye alınmayan yolcular konusunda "mülteci kanununa muhalefet" iddiasıyla firmalardan savunma istendiğini, bu kapsamda uygulanacak cezaların ise yolcu başına 5 bin ila 30 bin avro arasında olduğunun belirtildiğini kaydeden Öztürk, Yunan feribot firmalarına da benzer yazıların ulaştığını öğrendiklerini belirtti.

Konuyla ilgili 14 Türk feribot işletmecisi ile birlikte Midilli Ticaret Odası Meclis Salonu'nda Yunanlı turizmciler ve yetkililerle bir araya geldiklerini ifade eden Öztürk, toplantıda ortak bildirinin okunduğunu aktardı.

Bildiride bu yaptırımın uygulanması halinde ilerleyen aşamalarda iki kıyı arasında tarifeli sefer yapacak feribot firmasının kalmayacağına vurgu yaptıklarına işaret eden Öztürk, şu bilgileri verdi:

"Midilli'deki toplantıda Yunanistan Kuzey Ege Bölge Valiliği, Emniyet Teşkilatı gibi kurumlardan gelen arkadaşların konuya ne kadar sıcak baktıklarını gördük. Kanunda yapılacak birtakım değişikliklerle yanlış yorumlamaların önüne geçileceğini belirttik. Bununla ilgili çalışmalar neticesinde ortaya çıkacak olan olumlu havanın turizme yansıyacağını, aksinin olması durumunda da turizmin çok kötü etkileneceği konusunda görüş alışverişinde bulunduk.

Yunan yetkililerinin de konudan rahatsız olduğunu gördük. Feribot firmalarının etkilenmesinde, işlerini yapamamasında bizden çok Yunanistan'ın kaybı olur. Buradaki ticaretin devamı ve komşu ülke insanlarının daha iç içe yaşamasını sağlayacak tüm kriterleri yok etmiş oluruz. Bu nedenle toplantılar neticesinde olumlu gelişmeler yaşanacağını ümit ediyorum."

https://www.denizhaber.com.tr/yusuf-ozturk-yunanistana-turist-tasiyan-firmalar-agir-cezalar-aliyor-haber-84142.htm Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter