Türkiye Pakistan ilişkileri

Başlatan malpsoy, May 25, 2017, 02:27 ÖS

« önceki - sonraki »

malpsoy

Bu konu oldukça konuşuluyor, en azından başlığı olsun

Mesajı Paylaş

Merkator

Pakistan Hürkuş ile ilgileniyor

Pakistan Hava Kuvvetleri, düşük maliyetli operasyon için pervaneli yakın destek uçağı konusunda çalışmalara başladı. Başta TAI olmak üzere yakından takip edilen bu ihaleye Türkiye silahlı platform haline getirilen Hürkuş C modelini öneriyor.

Yakın destek operasyonlarını daha düşük maliyetle yapabilmek için planlanan alımda, TAI'nin Hürkuş C modeli ile birlikte Brezilyalı Embraer'in tasarladığı, ABD merkezli Fatih Özmen'in sahip olduğu Sierra Nevada Corporation tarafından geliştirilen EMB 314 Super Tucano ile IOMAX'ın Archangel tipi uçaklarının da ihaleye girmesi bekleniyor.

Son dönemlerde pervaneli uçaklara  talebin artması dikkat çekiyor.TAI, Hürkuş C için ilk siparişi Türk Silahlı Kuvvetleri'nden alırken, Super Tucano ise Afganistan, Angola, Senegal, Mali, Burkina Faso, Ghama ve Mozambik'e satış gerçekleştirdi. IOMAX Archangel ise Birleşik Arap Emirlikleri ve Ürdün'e satıldı. Uçakla Mısır da ilgileniyor.

HÜRKUŞ'UN EĞİTİM MODELİ DE ÖNERİYOR

Pakistan'a ATAK T-129 helikopterinin satışı konusunda ciddi yol kat eden TAI, bu projede Hürkuş C'nin yanı sıra uçağın hava kuvvetleri eğitim modeli B'yi de Pakistan'a öneriyor. Türk Hava Kuvvetleri'nin T-37 eğitim uçaklarını emekli etmesinin ardından bu uçaklar Pakistan'a hibe edilmişti.

Bakımlarının tamamlanmasının ardından yeniden uçmaya başlayan T-37'lerin hizmet ömürlerini tamamlamasının ardından Türk Hava Kuvvetleri gibi Pakistan'ın da Hürkuş B kullanabileceği, böylelikle filo operasyon maliyetlerinin daha uygun olarak yapılabileceğine dikkat çekiliyor.

http://www.kokpit.aero/pakistan-in-gozu-hurkus-c-de Mesajı Paylaş

meraklı

Pakistan Başbakanı Abbasi yarın Türkiye'ye gidecek

Türkiye Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, yarın Türkiye'nin ev sahipliğinde İstanbul'da, "Gelişen Sekiz Ülke Teşkilatı (D-8) Dokuzuncu Zirvesi" düzenlenecek.

Pakistan Başbakanı Abbasi, bu vesileyle Türkiye'ye çalışma ziyareti gerçekleştirecek.

Başbakan Yıldırım, ziyaret kapsamında, Pakistanlı mevkidaşıyla baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirecek. Görüşmelerde, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası konular ele alınacak.

http://turkish.cri.cn/1781/2017/10/19/1s186125.htm Mesajı Paylaş

nokta

Pakistan Denizaltılarına STM Modernizasyonu

Pakistan Deniz Kuvvetleri'ne ait Agosta 90B Sınıfı denizaltılardan ikincisinin modernizasyonunu da STM gerçekleştirecek.

Bu çerçevede düzenlenen imza törenine, Pakistan Savunma Bakanlığı ve Pakistan Deniz Kuvvetleri temsilcileri katıldı. Anlaşmayı, Pakistan Savunma Bakanlığından General Arshad Mahmood, STM Genel Müdürü Davut Yılmaz ve Deniz Projeleri Direktörü Savaş Onur imzaladı.

İlk denizaltının modernizasyonu için imzalanan sözleşmede yer alan tüm sistemler aynı şekilde ikinci denizaltının konfigürasyonunda da yer alırken, bazı ilave sistemler de konfigürasyona eklendi. Ayrıca, üçüncü denizaltı ve muhtelif ilave sistemler de opsiyon statüsüne alındı.

Modernizasyon faaliyetlerinin Karaçi'de yerleşik Pakistan Deniz Kuvvetleri'ne ait bir tersanede yapılacağı projede, ilk denizaltı 2020'de teslim edilecek. Diğer denizaltıların ise 1 yıl ara ile modernize edilmesi planlanıyor.

Söz konusu projeyle birlikte, bir yurt dışı denizaltı projesinde bir Türk firması ilk defa ana yüklenici olarak seçilmiş oldu. Proje çerçevesinde sağlanacak olan tasarım, mühendislik, tedarik faaliyetleriyle birlikte Pakistan Deniz Kuvvetleri unsurlarına entegre lojistik destek ve eğitim hizmeti de sağlanacak.

Modernizasyon faaliyetleri kapsamında denizaltı gemisinin tüm sonar süiti, periskop sistemleri, komuta kontrol sistemiyle radar ve elektronik destek sistemleri değiştirilecek. Proje çerçevesinde HAVELSAN ve ASELSAN'ın sistemleri de ihraç edilmiş olacak.

Projede, STM tarafından yabancı ve yerli firmalarca sağlanacak çeşitli sistemlerin "sistem-sistem" ve "platform-sistem" entegrasyonları sağlanarak, denizaltının en kritik yapısı olan basınca dayanıklı tekne (mukavim tekne) üzerinde de modifikasyon gerçekleştirilecek.

http://www.c4defence.com/Gundem/pakistan-denizaltilarina-stm-modernizasyonu/5823/1 Mesajı Paylaş

Merkator

Türkiye'den Pakistan'a yardım eli

Pakistan'da Karaçi açıklarında denize düşen askeri helikopterin aranması konusunda Türkiye'den yardım istedi. Türkiye, 25 kişilik arama kurtarma ekibiyle birlikte A-400M askeri uçağını yolladı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinden yapılan açıklamada, "Pakistan tarafından 2 Eylül 2018'de Karaçi açıklarında denize düşen askeri helikopterin aranması maksadıyla yardım talebinde bulunulması üzerine bu ülkeye Türk Deniz Kuvvetlerinden 25 kişilik arama kurtarma timi Türk Hava Kuvvetlerine ait bir A-400M uçağı ile bölgeye intikal etmiştir." denildi.

http://www.kokpit.aero/turkiye-pakistan-a400m-yardim
Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter