SADFOR'da Kilometre Taşları

Başlatan Yönetim, Eki 04, 2015, 09:38 ÖS

« önceki - sonraki »

Yönetim

Sayın üyelerimiz,

SADFOR bu akşam itibari ile ilk haftasını doldurdu. Geçtiğimiz 7 gün süresince üye sayımız 90'ı, konu sayımız 111'i ve toplam mesaj sayımız ise 500'ü'buldu. Bildiğiniz gibi SADFOR bir forum değil. Savtera Savunma Teknolojileri ve Strateji Enstitüsü kapsamında, kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla oluşturulan bir tartışma platformu. Çok yakında Savtera Enstitüsü'nün de faaliyete geçmesinin ardından bu kez de kamuya kapalı forumumuz faaliyete geçecek. Oradaki paylaşımlar adeta hakemli bir bilimsel dergi niteliğinde gerçekleşecek.

SADFOR, farklı fikir ve görüşlerdeki makale ve yorumlardan oluşsa bile, son derece naif ve saygılı bir ortamda gerçekleşen paylaşımlardan oluşuyor. Paylaşılan makale, bilgi ve yorumlardaki kalifikasyonu sizler de görüyorsunuz. İnşallah bu düzen ve kalitenin devamını hep birlikte getireceğiz. Daha nice nice kilometre taşlarını birlikte aşabilmek umut ve dileği ile hepinize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Saygılarımızla,

Mesajı Paylaş

Yönetim

SADFOR, kuruluşunun ardından henüz 15 gün geçmesine rağmen bazı önemli eşikleri aşmış durumda. Konu sayısı 200'e ulaştı. Dün gece itibari ile de mesaj sayısı 1.000 rakamını aştı. Üye sayımız an itibari ile 109.

Tüm bu rakamlardan öte, platformumuzdaki tüm mesajlar konuları ile ilgili haber, bilgi ve yorumlardan oluşuyor. Forum, kısır tartışmalardan, siyasi mesajlardan, içi boş paylaşımlardan öte, son derece rafine bir biçimde sürekli genişleyerek varlığını sürdürüyor.

Bu durumun ve gelinen noktanın başlıca müsebbibi olan tüm üyelerimize teşekkür ederiz.

Saygılarımızla.. Mesajı Paylaş

putty

Bende size bu ciddi ve oldukça zahmetli ve biraz masraflı da görünen çabanız için teşekkür ederim. Bizde demek isterdim ama her kez adına konuşamam elbette ama ortak görüş olduğuna da inanıyorum. İlerde trafik arttıkça hosting masrafı da artacak bunlar yıldırıcı olur mu merak ediyorum. Mesajı Paylaş

Sentetik

Çok birşey değil, yüksek hızlı bir hosting firmasında 32 gb ram, 2 TB sata + 2 TB sata (softraid) diskli Xeon E1250 işlemcili sınırsız trafikli (1gpbs download / 512 Mbps upload) bir server maliyeti aylık 35 Euro'dur. Eğer tek ay kullanmak isterseniz kurulum ücreti ile birlikte 85 Euro'ya gelir. Şayet 12 aylık opsiyonla alırsanız kurulum ücreti alınmaz ve aylık sadece 35 Euro ödersiniz. (Bu yazdığım premium bir server'dır)

Ucuz sistemlerde var ama işlemci ve disk kapasitesi yetersiz olur. Mesajı Paylaş

putty

Eki 13, 2015, 10:51 ÖÖ Last Edit: Eki 13, 2015, 10:54 ÖÖ by putty
Reklam almaktan kaçınmamak gerek bence. Ben seviyorum reklam olan forumları. Dün ilgilendiğim şey bu gün reklam banner ların da geçiyor şimdi reklam olayı çok akıllı iyi oluyor. Site büyüyünce reklam olsun bence. Yukarıdaki rakamlar az değil yıldırıcı olabilir ve dahada artabilir. Yine yukarı da "her kez" yazmışım ya deli edecek bu kelime beni düzeltemedim bu sorunu bir türlü. Mesajı Paylaş

Yönetim

Eki 26, 2015, 09:37 ÖS Last Edit: Eki 26, 2015, 09:40 ÖS by Yönetim
Sayın üyelerimiz,

SADFOR-Savtera Düşünce Forumu biraz önce 1.ayını doldurdu.

İlk ayımızda 135 üye, 332 konu ve 2004 mesaj sayısına ulaştık. Geriye dönüp baktığımızda, kavgasız, gürültüsüz, hiç kimseye veya herhangi bir gruba hakaretsiz, tamamı savunma konularına odaklanmış, içi boş olmayan, dolu dolu tam 2004 mesaj. Yakında Savtera Enstitüsü ve kamuya kapalı akademik forumumuzun da faaliyete geçmesi ile yukarıdaki istatistiki rakamların çok daha yukarıya çıkacağını öngörüyoruz.

Hep birlikte nice nice ayları birlikte kutlamak ve kamuoyunu en doğru bir şekilde bilgilendirmek umuduyla tüm üyelerimize teşekkür ve şükranlarımızı sunarız.

Saygılarımızla. Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Forumdaki yazar arkadaşların medeni seviyesi çok mutluluk verici. Bunda tabii ki kurucu ve yönetici arkadaşların ortaya koydukları üslubun payı çok büyük. Açıkçası "biraz kahvehane ağzına mı kaçtım?" diye bana yorum sildirtecek bir forum hiç ummazdım. Ama mutlu ve müteşekkirim ki forum bu seviyede bir atmosfere sahip... Mesajı Paylaş

Moderasyon

Daha önceki planımızda olmasa da, sizin talebiniz mantıklıdır ve bunun için bir bölüm açabiliriz. Yönetici arkadaşlar ile görüşüp, onların da onayını alıp sizi bilgilendireceğim değerli turkdefence. sağlıcakla kalasınız... Mesajı Paylaş

Moderasyon

http://sadfor.savtera.org/all-defence-news-in-english-language-b59.0/

Eh istek sizden geldiğine göre, sorumluluk da sizde olmalı. Hayırlı, uğurlu, kıdemli olsun yeni bölümümüz. Mesajı Paylaş

Yönetim

Değerli üyelerimiz,

Forumumuz henüz 4.5 ayı doldurmamasına rağmen, üye sayımız 200'ü, mesaj sayımız 5.000'i aştı. Hiç bir ciddi tartışma yaşanmadı, kavga-gürültü olmadı, hiç bir üyemiz uzaklaştırılmadı.

Hepinize iyi niyetleriniz, anlayışınız ve paylaşımlarınız için teşekkür ederiz.

Yönetim

Sayın üyelerimiz,

SADFOR-Savtera Düşünce Forumu henüz bir yaşını doldurmamasına rağmen, bugün itibari ile 300 üyeyi aştı.

SADFOR, herhangi bir tartışma, polemik ve içi boş paylaşım olmadan, dolu dolu 13.000'e yaklaşan mesaj ve 1.000'i aşkın farklı konu ile kamuoyunu bilgilendirme görevini yerine getiriyor.

Değerli katkılarınızla daha nice başarılara...

SADFOR-Savtera Düşünce Forumu Mesajı Paylaş

Yönetim

Sayın üyelerimiz,

Bugün 26 Eylül. Geçtiğimiz yıl tam bu saatlerde Savtera Düşünce Forumu-SADFOR faaliyete geçmişti. Ülkemizdeki kaliteli tartışma platformu eksikliğini doldurmaya yönelik misyonu doğrultusunda SADFOR, geçtiğimiz bir yıl içerisinde, 337 üye, 1.138 konu başlığı ve 14.270 mesaj sayısına ulaştı. Herhangi bir siyasi tartışmaya mahal vermeden, içi boş mesajlar paylaşılmadan, ülkemizin en saygın ve ciddi savunma ve strateji tartışma platformu haline geldi.

Geçen 1 yıl için yalnızca 3 üye platformdan çıkarıldı ve 46 mesaj silindi.  Mesajların silinme nedenleri herhangi bir görüş ya da bilgi içermemeleri, hakaret ya da ispat edilemeyecek suçlamalar içermesi ve içeriğinde ırkçılık ya da cinsiyet ayrımcılığı olması idi.

İçine girdiğimiz yeni dönemde bir "think tank-düşünce kuruluşu" haline gelmek ve ülkemizde savunma ve strateji konularında bir başvuru kaynağı haline gelmeye yönelik çabalarımız devam edecektir.

SADFOR ve kardeşi SAKFOR'un daha nice yıllar ciddi bir referans kaynağı olarak kalması ve kamuoyunu bilgilendirme görevini yerine getirmesi umuduyla tüm üyelerimize şükranlarımızı ve teşekkürlerimizi sunarız.

Saygılarımızla.

SADFOR-Savtera Düşünce Forumu Yönetimi Mesajı Paylaş

petibor

Eyl 26, 2016, 07:58 ÖS Last Edit: Eyl 26, 2016, 08:46 ÖS by petibor
Sakfor ile ilgili bir ricam olucak yönetimde. Gizlilik değeri olmayan paylaşımların burası yerine orada paylaşımmaması konusunda bir telkin de bulunulması ara arada uyarılması gerekr bence. Tahminimce burada konuşulması gereken konuarıda orada konuşuyorlar ve buda bu forumun sığlaşmasına sebep oluyor. Bugün kaç kişi yazdı mesela buraya bir iki tane. Koca hafta sonu iki üç tane yorum oluyor bu normal değil bu kadar kaliteli kalabalık düşünülünce. Trmilitary de yarım saatte bir kaç mesaj yazılıyor burada iki günde bir kaç mesaj yazılıyor bazen. Onlarda benim gibi biri bir şey gazeteden filan alır ekler ise ona cavap olsun diye oluyor çoğunlukla. Mesela bakıyorum ben öbür foruma üye olupta burada cevap niteliği olmadan çok çok az yorum yapılıyor. Cevap foruma katılım olmuyor onu Hürriyet de görünce hürriyete youtube da görürsen youtube a twiter de görürsen oraya yapıyorsun burada olunca da buraya oluyor tabiki. Mesela HDS en son ne zaman bu forumda bir konu açtı kendiliğinden. Hiç yok çünkü öbür tarafta açıyor demekki. Gizli saklı ise orada konuşun ama değilse burada konuşalım öyle demiştik çünkü. Bugün şırnak da pkk saldırısında 8 asker şehit oldu mesela nerede bunun haberi yok. Bütün forumlar sabahtan beri konuşuyor bizde niye yok. Tahminimce öbür tarafta konuşuluyor. Gizli saklı mevzumu değil. Öyleyse niye orada konuuluyor? Organizasyona zararlı bir durum bu ben onu diyorum. Gel diyorsun üye ol ama çok zorlayıcı bir kriter ile bazılarımız öbür tarafa üye olacak deniyor sonra her şey öbür tarafta konuşuluyor. SSF gibi bile değil bu anlamda çok daha zor. Burada toplanması gereken büyük kalabalığa zarar vermemek gerek ben onu diyorum. Bu sistem iyi kurgulanmamış yani. Kaymak tabaka oraya toplayıp burda da konuşulabilecek şeyleri artık orada konuşmanın bir mantık hatası var iki tane forumuda işleten taraf açısından.
Siz elitler iki forum tek forum gibi algıladığınız için bu platformda bir tatmin ile ayrılıyorsunuz ve işler iyi zannediyorsunuz ama ben mesela giriyorum çıkıyorum bir şey yok ölü forum benim bakışımla burası. Hiç bir şey yok forumda günde iki mesaj yazılıyor oda fasa fiso olma ihtimali yüksek çıkıyor. Bunu öbür tarafa bir bu tarafa girip çıkan atlayabiliyor çünkü oraya bakıyor buraya bakıyor tarayıcıyı kapadığında bir tatminle ayrılıyor ama tatminin % 90 ı kapalı forumdan kalanı % 10 u açık forumdan ama ikisi toplanıp % 100 le burası iyi deniyor. Bence öbür forum bu heyecanla kurulan platforma çok zarar veriyor Burada büyük bir hareket olması gerek onu emiyor o öbür taraf buda kötü yani. Keşke bir daha iyi düşünülse.

Bakın saat 23:42 gün bitti ve bir hafta içi günü bizim forumda bu gün konuşulanlar bu kadar. Öbür tarafta konuşuluyor ise yani ben görmediğim için böyle sanıyorum bu kötü ama ordada konuşulmuyor ise başka bir meselemiz var demektir o daha kötü onu konuşmamız lazım burada bir trafik sorunu var demekki.

Bakın 3 mesaj var kalanı bu konu ve gazoz konusu

Mesajı Paylaş

Yönetim

Sayın üyelerimiz,

SADFOR-Savtera Düşünce Forumu bugün itibari ile bir eşiği daha geçerek, üye sayısı 401'e ulaştı. Kuruluşunun üzerinden henüz 16 ay geçmesine rağmen, 401 üye, 1.327 başlık ve 16.593 mesaj ile savunma ve strateji meraklıları için nitelikli ve zengin bir bilgi kaynağı haline geldi.

Kurulduğu ilk andan itibaren taviz vermeden sürdürdüğümüz "siyaset yapmama" ve "içi boş mesajlara müsaade etmeme" kurallarına titiz olarak uyuldu. Karşılıklı tartışma, kavga ve kısır çekişmelere izin verilmedi. Saatlerce ekran başında bekleyip, yeni gelen bir mesajı açtığında gereksiz ve amaçsız bir mesajla karşılaşma duygusu hiç bir üyemize yaşatılmadı. Geçtiğimiz bu süre içerisinde sadece 6 üye uzaklaştırıldı. Siyaset yapmama ve ispatlanamayacak iddialara izin vermeme yönündeki kararlılığımızdan taviz verilmedi.

İşte yukarıda anlatılan tüm bu nedenlerle üye ve mesaj sayımızın göreceli olarak daha az, ama mesaj ve paylaşım kalitesinin yüksek olacağını biliyorduk, bu düşüncemiz de gerçekleşti.

SADFOR olarak başka başarılarda yine hep birlikte olmak umuduyla.

Saygılarımızla.

SADFOR-Savtera Düşünce Forumu Yönetimi Mesajı Paylaş

Yönetim

Değerli üyelerimiz,

SADFOR; kuruluşunun üzerinden yaklaşık 1.5 yıl gibi kısa bir süre geçmesine rağmen ciddi bir başarı düzeyi yakaladı. Bugün itibari ile başlık sayımız 1.500'e ulaştı. Bu rakam, 431 üye ve 18.000 mesaj ile gerçekleşti. Üstelik içi boş ve amaçsız mesajlar ile üyelerimizin ve izleyenlerimizin vakitlerini çalmadan.

Konu zenginliğimiz ile mesaj kalitemizin sizleri tatmin ettiğini umar, forumun işleyişi konusundaki önerilerinizi bizimle paylaşmanızı rica ederiz.

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter