TCG Alemdar-Denizaltı Kurtarma Gemisi

Başlatan Atılgan, Oca 28, 2017, 08:51 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Atılgan

A-582 borda numaralı TCG Alemdar bugün düzenlenen bir törenle Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.

Denizaltı Kurtarma Gemisi Alemdar (A-582), sahip olduğu derin su kurtarma araçları ile denizaltının kaza yapması veya arıza nedeniyle su yüzeyine çıkamaması durumunda denizaltının yaşam desteğinin sağlanması, azami 72 saat içinde ve 600 metre derinliğe kadar denizaltıdan personel kurtarma, yara alan, kaza/arıza yapan gemilerin kurtarılması, su altı onarım ve enkaz çıkarma gibi su altı çalışmaları gibi görevleri gerçekleştirebiliyor.

Bugün İstanbul tersanesinde yapılan bir törenle hizmete giren Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi Alemdar'ın teknik özellikleri şöyle:

Genel Bilgiler
Gemi Tipi: Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi
OnaylıMalzeme: Çelik
Gemi Formu: Monohull

Ana Boyutlar
Tam Boy: 90.80 m
Kaideler Arası Boy: 85.35 m
Genişlik: 19.00 m
Derinlik: 7.80 m
Su Çekimi (Draft): 4.45 m
Deplasman: 4200 t
Mesajı Paylaş

Atılgan

TCG Alemdar kurtarma gemisi ilk tatbikatını başarıyla geçti

Türk Deniz Kuvvetleri'nin ihtiyacı doğrultusunda İstanbul Tersanesi'nde inşa edilen denizaltı kurtarma gemisi TCG Alemdar, Marmaris Aksaz Üssü açıklarında ilk tatbikatını yaptı.
Akdeniz'in en büyük ve etkili deniz güçlerinden birine sahip olan Türkiye'nin son dönemde inşa ettiği denizaltı kurtarma gemisi TCG Alemdar, yapılma amacına uygun olarak ilk ciddi sınavını geçti. Asıl görevi batan denizaltıdan mürettebatı kurtarmak olan ve dünyanın en gelişmiş kurtarma teknolojileriyle donatılan TCG Alemdar, ilk tatbikatını Marmaris Aksaz Üssü açıklarında yaptı. Deniz Yarbay Selim Gökdeniz komutasında ki A 582 borda numaralı kurtarma gemisinin yeteneklerinin denenmesi için Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait bir denizaltının battığı düşünüldü. Senaryo gereği batan denizaltının yüzeye gelemeyeceği düşünülünce önce yeri bulundu.

HASTANESİ VAR

Kendi imkanlarıyla yüzeye çıkan kazazedelerin kurtarılması için Sualtı Taarruz (SAT) Komandoları ve doktorlar bir deniz karakol uçağıyla bölgeye gönderildi. Komandolar ve doktorlardan oluşan Paraşütle Arama Kurtarma (PAK) Timleri uçaktan denize atladı. Kurtarılan denizaltı mürettebatı botlara alınırken, derinlerde yattığı düşünülen denizaltıya ulaşmak için ADS (Atmosferik Dalış Sistemi) kullanıldı. TCG Alemdar'dan indirilen ADS ile denizaltıya ilaç, yiyecek ve onarım yedek parçaları bulunan Acil Yaşam Destek Paketleri götürüldü. Denizaltının içindeki yaşam şartlarının iyileştirilmesi ve temiz havanın verilmesi içinde başka bir sistem kullanıldı. Kurtarma Çanı Sistemi ile yüzeye getirilen mürettebatın tedavileri yine TCG Alemdar'daki tam donanımlı hastanede yapıldı.

Denizaltıdan Personel Kurtarma Tatbikatı'nı başarıyla tamamlayan TCG Alemdar'a, 1 modern fırkateyn, 1 denizaltı, 1 mayın avlama gemisi, 1 deniz karakol uçağı, 1 deniz helikopteri ve 1 denizaltı kurtarma gemisi de yardım etti. İlk tatbikatından tam not alan TCG Alemdar'ın sahip olduğu tüm modern sistemlerin denenmesi yapıldı. TCG Alemdar'ın NATO'nun uluslararası tatbikatlarından olan ve Eylül ayında Türk Deniz Kuvvetleri ev sahipliğinde Marmaris açıklarında yapılması planlanan Dynamic Monarch-17'de (Denizaltıdan Personel Kurtarma Tatbikatı) görev alacağı öğrenildi.

İSMİ KUVAYİ MİLLİYE'DEN GELİYOR

TCG Alemdar 2012 yılında özel sektör temsilcisi İstanbul Tersanesi'nde kızağa konuldu. 5 yılda tamamlanan gemi, son yıllarda geliştirilen Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi (MOSHİP) olarak 2017 başında Türk Donanması'na katıldı. NATO üyesi ülkeler arasında da çok az sayıda bulunan gemi, batan uçak ve gemileri de bulabiliyor. 600 metre derinliğe batan bir denizaltıya 72 saatte ulaşabilen gemi, tüm mürettebatı kurtarabiliyor. ADS'nin yanı sıra, uzman derin su dalgıçları, uzaktan kumandalı sualtı araçları (ROV) taşıyan gemi, NATO Denizaltı Kurtarma Sistemi ve ABD Devletleri Denizaltı Kurtarma Sistemi ile uyumlu. TCG Alemdar, uluslararası harekâtlarda ortak denizaltı kurtarma gemisi olarak da görev yapabilecek özelliklere sahip. Kurtuluş Savaşı'na Kuvayi Milliye saflarında kullanılarak büyük katkı sağlayan Gazi Alemdar anısına aynı isim verilen TCG Alemdar, 91 metre boyunda, 19 metre eninde, 4 bin ton ağırlığında ve helikopter platformuna da sahip. Kurtuluş Savaşı'nın tek deniz şehidi Recep Kahya, 5 Şubat 1921 de Gazi Alemdar'da görevliyken Fransızlara gemiyi teslim etmemek için çabalarken vurulmuştu.

http://www.denizhaber.com.tr/tcg-alemdar-kurtarma-gemisi-ilk-tatbikatini-basariyla-gecti-haber-74878.htm Mesajı Paylaş

nokta

TCG Alemdar, İlk Görevinde

İstanbul Tersanesi'nin inşa ettiği A-582 TCG ALEMDAR Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi, ilk operasyonunu gerçekleştirdi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın kurtarma gemisi TCG ALEMDAR'ın Şile/İstanbul açıklarında batan "Bilal Bal" isimli Türk gemisini tespit ve arama faaliyetleri kapsamında 01 Kasım 2017 tarihinde bölgeye sevk edildiği ve platformun, batan geminin mevkiini tespit ederek batık gemi üzerinde İnsansız Sualtı Cihazı (ROV) ile görüntüleme yaptığı açıklandı.

02 Kasım 2017 tarihinde gemide görev yapan birinci sınıf dalgıç personel, özel karışımlı gazlar kullanılarak yaklaşık 80 metre derinlikte, hayatını kaybettiği değerlendirilen gemi mürettebatı naaşlarının aranması ve çıkarılması faaliyetlerine başladı. Arama faaliyetlerine İnsansız Sualtı Cihazı (ROV) ile de destek veriliyor.

TCG ALEMDAR, gemide bulunan ileri teknoloji sonar sistemi ile batan geminin mevkiini belirleme, İnsansız Sualtı Cihazı (ROV) ile 1000 metre derinliğe kadar arama yapma ve görüntü alma imkânına, derin su dalış timleri ile arama kabiliyetine sahip.

http://www.c4defence.com/Gundem/tcg-alemdar-ilk-gorevinde/5067/1 Mesajı Paylaş

Atılgan

TCG Alemdar teknik donanımıyla göz dolduruyor

Türkiye'nin denizlerdeki gücünü artırmak ve bu alandaki ihtiyaca yönelik dışa bağımlılığını azaltmak için harekete geçen devlet, yerli ve milli projelerin geliştirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.
Türk donanması, özellikle son yıllardaki atılımlarla dünyanın gıptayla izlediği bir deniz gücü haline geldi. Cumhuriyetin 100'üncü yılına yaklaştığımız bu yıllarda, geriye dönüp bakıldığında başarılan işlerin ne kadar büyük olduğu görülüyor.

İnşasına 2011 yılında başlanan denizaltı kurtarma gemisi TCG Alemdar, 28 Ocak 2017 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edilmişti. Dünyanın en gelişmiş teknolojilerini üzerinde barındıran gemi, başta denizaltılar olmak üzere zor durumda olan gemilere hızır gibi yardıma koşuyor.

Yerli sanayide ilk defa Türk mühendisleri tarafından dizayn edilen ve kontrolü de Türk Deniz Kuvvetleri'ndeki mühendislerce yapılan gemi, sınıfının en modern gemileri arasında yer alıyor.

72 saat ve 600 metre derinlik

Alemdar, sahip olduğu kurtarma sistemleri ile denizaltı gemilerinde meydana gelen kaza ve arıza durumlarında, personel azami 72 saat içinde ve 600 metre derinliğe kadar kurtarılabiliyor.

Yara alan, kaza veya arıza yapan su üstü gemileri yedeklenebilirken, dalgıç, uzaktan kumandalı su altı aracı 'rov' ve atmosferik dalış elbisesi kabiliyetleri ile düşen uçak ve helikopterler dahil olmak üzere su altında arama kurtarma faaliyetleri icra edilebiliyor.

Gemi, NATO denizaltı kurtarma sistemi ve ABD denizaltı kurtarma sistemine de uyumlu olacak. Bu özellikleri ile uluslararası harekatta müşterek denizaltı kurtarma gemisi olarak da görev alabilecek.

http://www.denizhaber.com.tr/tcg-alemdar-teknik-donanimiyla-goz-dolduruyor-haber-78298.htm Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter