NATO

Başlatan Sihirbaz, Oca 27, 2017, 09:17 ÖS

« önceki - sonraki »

HDS

Ülkenin yarısı bizde çalışıyor -du- zaten. Sonra AB serbest dolaşıma soktu. Mesajı Paylaş

farabi

Bulgaristan, Gürcistan, Romanya ve sair , gittikçe hayalet ülkeler haline geliyor. Bizim kış aylarında nüfusu yarıya inen ,insanların yaz aylarında ancak birbirinin yüzünü gördüğü şehirler gibi. Avrupa'nın pek çok küçük doğu ülkesinde ekonomi buna dönüyor. Bir yakınımın ninesinin bakıcısı 50 küsür yaşında Gürcü-Magrelli bir kadın. Mesleği öğretmenlik , emekli edilmiş ancak yaş haddinden maaş bağlanmamış , 4-5 sene beklemesi lazım, burada bakıcılığını yaptığı hastanın altını değiştiriyor tüm ihtiyaçları ile ilgileniyor. Üç kuruş para için çektiği diğer sıkıntılar(Türk insanının yaklaşımı) cabası , tek derdi oğlunun üniversiteyi bitirip Avrupa'ya kapağı atabilmesi... Hemen hepimizin çevresinde benzer örnekler olmuştur. Okumayan abilerinin babaların yaz aylarında fındık çay toplayıp kış aylarında amelelik ederek, annelerinin hasta bakıcılığı çocuk bakıcılığı yaparak okuttuğu çocuklarının da burada bir kariyer edinmesini sağlamak ; en az 3 çocuk projesi kadar yüz milyonluk ülke idealleri kadar hatta belki de çok daha önem arz eden bir konuydu. O treni de kaçırdık gibi... Mesajı Paylaş

Terra

Stoltenberg: "Gürcistan bir gün NATO üyesi olacak"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelashvili ile düzenlediği basın toplantısında Gürcistan'ın bir gün NATO üyesi olacağını söyledi.

NATO Zirvesinde Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelashvili ile bir araya gelen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Gürcistan'ın bir gün dünyanın en büyük güvenlik ittifakına katılacağını ifade etti.

NATO Genel Sekreteri, 29 ülkenin katıldığı NATO'nun Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü desteklediğini kaydederek, "Gürcistan NATO üyesi olacak" dedi.

http://defenceandtechnology.com/2018/07/13/stoltenberg-gurcistan-bir-gun-nato-uyesi-olacak/ Mesajı Paylaş

nokta

NATO'dan Çin'e Çağrı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Pekin yönetimine Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'na katılma çağrısında bulundu.

Alman ZDF Televizyonu'na açıklamalarda bulunan Stoltenberg, Çin'in Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'na katılmasının gerekliliğini vurguladı. Çin envanterinde ciddi miktarda yer alan bu sistemlerin bazıları, nükleer başlık da taşıyabiliyor. Açıklamada, Çin'in anlaşmaya katılması halinde envanterindeki füze sistemlerinin yarısının 1987 yılında imzalanan anlaşmayı ihlal edeceği görüşü de belirtildi.

Sovyetler Birliği ve Çin arasında 1950 yılında imzalanan işbirliği anlaşması ile Moskova, Pekin'e eğitim ve Ar-Ge alanlarında önemli destekler sağladı. İlk balistik füze sistemlerini Sovyet desteği ile lisanslı olarak üreten Çin, elde ettiği teknolojik birikim ile özgün sistemlerini geliştirdi.

http://www.c4defence.com/Gundem/natodan-cine-cagri/7434/1 Mesajı Paylaş

HDS

Ya bu mu yani Jens!? Mesajı Paylaş

nokta

Mısır Karasularında NATO Eğitimi

NATO'ya bağlı gemiler, Mısır karasularında eğitim faaliyetleri icra etti.

Standing NATO Maritime Group 2 (SNMG2) kapsamında gemiler, 2-4 Aralık tarihleri arasında Mısır'ın İskenderiye Limanı'na ziyarette bulundu. Ziyaretin ardından limandan ayrılan SNMG2 bağlısı platformlar, helikopter operasyonları ve ikmal tecrübelerini de kapsayan bir dizi eğitim faaliyeti icra etti. NATO ve Mısır Donanması arasında çalışabilirliğin artırılması için gerçekleştirildiği açıklanan eğitimlerde ENS Aleksandria fırkateyni, ENS Soliman Ezzat hücumbotu ve ENS Shalatin ikmal gemisi de yer aldı.

NATO'dan yapılan açıklamada, Mısır'ın NATO partneri bir ülke olduğu ve NATO gemilerinin Mısır limanlarını rutin devriye görevleri sırasında düzenli olarak ziyaret ettiği bilgisine yer verildi. Açıklamada, bu tür liman ziyaretlerinin iş birliğinin artırılması hususunda yeni fırsatlar sunduğuna da değinildi.

http://www.c4defence.com/Gundem/misir-karasularinda-nato-egitimi/7542/1 Mesajı Paylaş

nokta

NATO AWACS'ları Modernize Edildi

Boeing, NATO'ya son AWACS (Airborne Warning and Control System / Hava İkaz ve Kontrol Sistemi) uçağını teslim etti.

Yeni nesil aviyonik ve sayısal kokpit sistemleri ile donatılan E-3 Sentry uçakları, Almanya'da konuşlu Manching Üssü'ne ulaştı. Modernizasyon ile uçaklar renkli ekranlar ile donatıldı ve günümüz hava trafik kontrol ve seyrüsefer ihtiyaçları karşılanmış oldu. Program kapsamında toplamda 14 adet uçağın modernizasyonu gerçekleştirildi. Program kapsamında ilk uçak, 2016 Kasımı'nda modernize edilip teslim edilmişti.

http://www.c4defence.com/Gundem/nato-awacslari-modernize-edildi/7577/1 Mesajı Paylaş

petibor

#52
Oca 15, 2019, 10:39 ÖÖ Last Edit: Oca 15, 2019, 10:42 ÖÖ by petibor
Trump ın sınırı yok şimdide NATO dan çıkmayı konuşuyor. Acaba AB ordusu baskısı ile ilerleyen bir süreçmi bu. Bu adam çünkü perde arkasındaki devlet görüşmelerinden aklına kalanları kendi üslubu ile labbadanak ortaya atan saçmalıyor derken aslında  büyük bir beyin fırtınasının karikatürize halde ifadelenmiş hali oluyor. Acaba AB nin NATO yu AB ordusuna çevirme baskısının bir yansımasımı trump ağzı ile.


NYT: Trump, ABD'yi NATO'dan çekmek istediğini söyledi
ABD Başkanı Trump'ın, 2018 yılında kurmaylarıyla beraber NATO'dan ayrılmayı tartıştığı ileri sürüldü.
ABD Başkanı Donald Trump yönetiminden üst düzey yetkililer, Trump'ın özel görüşmelerde kurmaylarına, ABD'yi Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'nden (NATO) çekmek istediğini söylediğini belirtti.
 
ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times'a konuşan yetkililere göre Trump, 2018'in temmuz ayında Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen NATO zirvesinde üst düzey ulusal güvenlik yetkililerine, askeri ittifakın bir yararını göremediğini ifade etti.
 
Haberde, Trump'ın defalarca NATO'dan çekilme arzusunu dile getirmesinin, Amerikan ulusal güvenlik yetkilileri arasında büyük kaygılara sebep olduğuna değinildi.
 
Göreve geldiğinden beri NATO'ya karşı sert eleştirilerde bulunan Trump, Rusya'ya karşı ittifakın birlikteliğini sarsmakla suçlanıp hem ABD'nin önde gelen siyasilerinden hem de uluslararası toplumdan büyük tepki görmüştü.
 
Geçen yıl Brüksel'de düzenlenen NATO zirvesinde başta Almanya olmak üzere NATO ülkelerinin askeri harcamalarını yüzde 2'ye çıkarma sözünü yerine getirmemelerini sert bir dille eleştiren Trump, üye ülkelerin ABD'den faydalandığını ifade ederek savunma harcamalarını yüzde 4'e çıkarmalarını istemişti.
 
NATO zirvesi sonrası Florida'da düzenlenen mitingde hakkındaki eleştirilere yanıt veren Trump, ABD'ye ödeme yapmayana ülkeler için üçüncü dünya savaşına girmeyeceklerini belirterek, "Bu yüzden basında sert eleştiriye maruz kaldım. Donald Trump'ın müttefiklerimize kaba davrandığını yazdılar. Oysa kaba olan bu ülkelerdir, çünkü ödemelerini yapmıyorlar. Örneğin, ödeme yapmayan bir ülke (Almanya) var. Bu ülkenin şimdi kiminle flört yaptığını biliyor musunuz? Rusya ile. Bu ülke aidatını ödemiyor, saldırgan hale geliyor. Biz ödeme yapmayan bir ülke için Üçüncü Dünya Savaşı'na mı gireceğiz?" ifadelerini kullanmıştı.

https://www.star.com.tr/dunya/nyt-trump-abdyi-natodan-cekmek-istedigini-soyledi-haber-1426445/ Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter