Avrupa Birliği

Başlatan Sihirbaz, Oca 27, 2017, 02:23 ÖS

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

AB Polonya'yı yargı reformu konusunda uyardı


Avrupa Komisyonu'nu Polonya'yı yargı reformu konusunda sert bir dille uyardı. Komisyon Lizbon Antlaşması'nın yedinci maddesini yürürlüğe koyabileceklerini belirtti. Yedinci madde ağır sonuçlara yol açabilir. Polonya'nın oy hakkı askıya alınabilir. Avrupa Komisyonu muhafazakar Polonya hükümetini yakından izliyor.

http://www.euronews.com/2017/07/27/eu-commission-ups-the-pressure-on-poland Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Juncker'in konuşmasında öne çıkan başlıklar


AB Komisyonu Başkanı Juncker'in konuşmasında vurguladığı önemli noktalar

-Ekonomi:
Avrupa'da ekonomik iyileşmeyle birlikte 8 milyon yeni istihdam oluşturuldu. İşsizlik rekor seviyelere düştü.

-Türkiye:

Türkiye, görünür bir gelecekte AB üyeliği perspektifinden uzaklaşmış oldu. Gazetecilerin cezaevinde değil özgür şekilde çalışmalarını sağlamalı. Ayrıca üye ülkelere faşist ve Nazi söylemleri ile saldırmayı bırakmalı.

-Genişleme:

AB, mevcut 27 üyeden daha fazla olacak. Üyelik için, hukukun üstünlüğü her zaman ön koşul olarak kalmaya devam edecek.

-Euro:

Bütün AB üyeleri Euro para birimine geçmeli. Avrupa Komisyonu, bu geçiş için üye ülkelere yardım etmeye hazır.

-Siber güvenlik:

Siber saldırı demokrasiler için silah ve tanktan daha tehlikeli olabilir. AB savunma için siber güvenlik ajansı kuracak.

-İşgücü:
Tüm AB vatandaşları nerede olurlarsa olsunlar aynı çalışma haklarına sahip olmalılar. Bu yüzden işgücü piyasasını düzenlemek için ortak bir 'işgücü ajansı' kurulacak.

-Terörizm:

Terörle mücadele birimleri, teröristler ve yabancı uyruklu militanlarla ilgili bilgi paylaşımına destek olmalı. Avrupalı savcılar sınırların dışında da terör suçlarıyla ilgili soruşturma açabilmeli.

-Savunma:

AB 2025 yılından önce ortak bir savunma mekanizmasına sahip olmalı.

-Göçmenlik:

AB etrafı duvarlarla çevrili bir kale değil. Baskı ve zulümden kaçanlara kuçak açmalı. Ancak yasadışı yollardan gelenler de sınır dışı edilmeli.

http://www.euronews.com/2017/09/13/eu-state-of-the-union-condensed-quick-summary-of-junckers-speech
Mesajı Paylaş

putty

#32
Eyl 13, 2017, 01:58 ÖS Last Edit: Eyl 13, 2017, 02:00 ÖS by putty
Bu nazi olayı çok ilginç. bizim folklorümüzde ırkçılık batıdaki anlamı ile olmadığı için algımızda birilerine nazi demenin ne demek olduğunu tam anlayamıyoruz. Sen nazi sin diyen adamın ithamını onla çarpmak lazım duyan adamın öfkesini tahmin etmek için. Emre mesela gitti zenciye sataştı kıyamet koptu. Adam bilmiyorki folkloründe yok öğrenmemiş ne yapsın şişko patata eşşeklere salata gibi bir sataşma Türkler için karşısındakini nazilikle suçlamak. Ama duyan adam için öyle değil bunu nasıl ağzına alabilirsin diyor inanamıyor şahit olanlarda şoka giriyor filan biz yinede farkına varamıyoruz nazisin demeye devam ediyoruz. Mesajı Paylaş

HDS

Bunlar mütekabil işlerdir. Sen adama "diktatörsün" dersen o da sana "Nazi" der. Bu "diktatör" tatavasını da yine bizler çıkardık, o da ayrı. Okumuş çocuklar var karşısında iki dakika önce tanıştığı Avrupalı, Amerikalı'yı görünce "I believe it's a fake coup.." diye gazlanan. O ciddiyet varken bizde, bizi de böyle anarlar tabi. Mesajı Paylaş

meraklı

AP, Norveç'i balina avlamaları konusunda uyardı


Avrupa Parlamentosu, Norveç'ten balina avına son vermesini ve AB limanlarından balina etinin geçişinin durdurulmasını istedi.
AP Genel Kurulu'nda oylanarak kabul edilen tasarıda, Norveç'e 'Tüm ticari balina avlama operasyonlarını durdurması' ve Uluslararası Balina Avcılığı Komisyonunun (IWC) moratoryumuna uyması yönünde çağrıda bulunuldu. AB Komisyonu'ndan da AB limanları kullanılarak gönderilen balina eti sevkiyatı hakkında da bilgi talep edildi.

Balina etinin artık AB limanları üzerinden transit taşınmasının önlenmesi için mümkün olan tüm yolların aranması, gerekirse yasak getirilmesi talebinde de bulunuldu.

Norveç yasağa uymadı

Ticari amaçlı balina avcılığı 1982'de alınan ve 1986'da yürürlüğe giren kararla yasaklanmıştı. Yasağa itiraz eden Norveç, balina avcılığı faaliyetlerini sürdürüyor.

Moratoryumun yürürlüğe girmesinden sonra Norveç, 13 binin üzerinde balina öldürdü. 2017 sezonunda balina kotasını 880'den 999'a yükselten Norveç'in, balina eti ihracatı son yıllarda ciddi artış gösterdi.

http://www.denizhaber.com.tr/ap-norveci-balina-avlamalari-konusunda-uyardi-haber-76401.htm Mesajı Paylaş

Defence

Merkel: Türkiye konusunu Avrupa Konseyi'nin gündemine aldık


Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ile AB arasındaki müzakerelerinkesilmesi veya askıya alınmasının kamuoyu önünde tartışmanın faydalı olmadığını söyledi.

Merkel ve Fransa Başbakanı Edouard Philippe yaptıkları görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin Türkiye-AB müzakerelerinin askıya alınıp alınmayacağı konusundaki soruya Merkel, Türkiye konusunun ekim ayında yapılacak AB zirvesinde gündeme alınmasını istediğini anımsatarak, "Biz evvela Türkiye konusunu bir sonraki Avrupa Konseyi'nin gündemine alınması önerisinde bulunduk. Birçok kez bunu kamuoyu önünde tartışmanın faydası olmadığını, bunun üzerine birbirimizle konuşmamız lazım" yanıtını verdi.

Fransa Başbakanı Philippe de "Bu konuda Şansölyenin söylediğinin tümüne katılıyorum" dedi. Merkel, AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un AB'ye ilişkin önerileri arasında çok fark görmediğini belirterek, mümkün olan çok sayıda ülkenin Avro Grubu'nun üyesi olması için uğraştıklarını belirtti.

Avro Bölgesi kriterlerinin geçerli olması ve ülkelerin bunlara uymasının önemli olduğunu ifade eden Merkel, şartları yerine getiren ülkelerin Avro Bölgesi üyesi olabileceğini kaydetti. Juncker'in Schengen Bölgesinin genişlemesine ilişkin önerisine ilişkin de Merkel, Juncker'in tüm üye ülkelerin Schengen Bölgesinde olması dileğini makul bir yaklaşım tarzı olarak niteledi.

http://www.dunyabulteni.net/manset/407760/merkel-turkiye-konusunu-avrupa-konseyinin-gundemine-aldik

Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter