İspanya

Başlatan Sihirbaz, Oca 25, 2017, 12:49 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Sihirbaz

Katalonya-İspanya İlişkileri Nereye Gidiyor?

Katalonya-İspanya ilişkilerinde ilerleme sağlanamıyor. İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetiminin başkanı eylül ayında bağımsızlık yanlısı referandum yapılması sözü verdi. Ancak referandumun yapılıp yapılmayacağı henüz bilinmiyor. İspanyol hükümeti bütün İspanyolların konuya yönelik görüş bildirmesini istiyor. İspanyol hükümeti Anayasa Mahkemesini işaret ediyor.
Katalonya özerk yönetiminin başkanı Carles Puigdemont Sergio Cantone'nin sorularını cevapladı:

Katalonya özerk yönetiminin başkanı Carles Puigdemont:

"Brüksel'deyim ancak amacım Avrupa Birliği yetkilileri ile görüşmek değil. Zamanı gelince görüşme talep edeceğim. Ancak Avrupa'nın diğer bölgesel liderleri ile yaşandığı gibi ben de en üst düzey yetkililer ile görüşmek isteyeceğim. Açık ve net bir şekilde Katalonya konusunu masaya yatıracağım."

Sergio Cantone, euronews:

Sizce referandum kelimesi hem Avrupa ülkelerini hem Avrupa kurumlarını endişelendirmiyor mu ?

Carles Puigdemont:

"Referandum kelimesi hükümetle aynı düşünceye sahip olmayan bir durum ile özdeşleştirildi. Vatandaşların hükümetin çıkarlarına karşı hareket etmesi anlamına geliyor."

euronews:

İspanya'da anayasada değişiklik yapılması halinde Katalonya İspanya'nın geri kalanıyla birlikte yaşamaya devam edebilir mi ?

Carles Puigdemont:

"Katalonya özerklik statüsünü değiştirdiğimizde, bu anayasa çerçevesinde yapıldı. İspanya'da kalma konusundaydı. Şu anda olduğundan çok daha iyi ilişkiler içerisinde olmamızı sağlayacaktı. Ancak İspanya raporlarında sürekli aynı cevabı verdi: Sürekli hayır dedi. Bizler sesimizi duyurmak istiyoruz. Her zaman iletişime açık olduğumuzu belirttik. Bağımsızlık ilan etmek istemiyorum. Dayanışma çağrısı yapmak istiyorum. Çünkü 21. yüzyılda devletler arasındaki bağlantılar işbirliğine dayalı olmalı."

http://www.euronews.com/2017/01/24/catalan-leader-in-brussels Mesajı Paylaş

supplychain

Enteresan adamlar: senelerden beri isyanlardalar ve cok buyuk de bir ezilmislikleri var. Aragon ve Castille kralliklarinin arasinda biraz comez gibi kalmislar. Ayrilma durumunda, Barselona'nin Fransiz liginde oynayacagina karar verilmis... Mesajı Paylaş

Sihirbaz

İspanya'da Katalunya özerk bölgesinin eski başkanı Artur Mas "Anayasaya aykırılık" suçlaması ile hakim önünde

Mas döneminde Katalunya'nın bağımsızlığı için referandum düzenlenmişti. Oylama öncesinde Madrid hükümeti referanduma karşı olduğunu duyururken anayasa mahkemesi de sürecin durması gerektiğini açıklamış ancak yine de sandıklar kurulmuştu

Mas'ın Barcelona'daki duruşması öncesinde mahkemenin önünde büyük bir topluluk gösteri yaptı. Binlerce kişi bina dışında Katalunya bayraklarıyla biraraya geldi.

Mahkemede ise Artur Mas kararın kendisine ait olduğunu yineledi:
"Ben o dönemin Katalunya bölgesi başkanıydım ve hem hükümetim hem de ben siyasi inisiyatif kullandık. Konuşmamın başında açıkça altını çizmek isterim ki bu siyasi hareketin sorumlusu benim."

Geçtiğimiz yıl görevi sona eren Artur Mas "kanuna karşı hareket" ve "görevini kötüye kullanmakla" suçlanıyor. Mas suçlu bulunduğu takdirde 10 yıla kadar kamu görevinden men edilebilecek. Diğer yandan yeni kurulan Katalunya hükümeti de bu yıl yeniden referandum düzenlemeye hazırlandıklarını açıkladı.

http://www.euronews.com/2017/02/06/thousands-rally-to-support-catalonian-independence-leader-as-he-stands-trial Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Katalonya'da bağımsızlık referandumunun tarihi 1 Ekim

Katalonya, İspanya'dan ayrılmakta kararlı. Katalonya Özerk Yönetimi başkanı Carles Puigdemont Katalonya bağımsızlık referandumunun 1 Ekim'de yapılacağını açıkladı. İspanya hükümeti ise referanduma kesinlikle karşı çıkıyor.

İspanya'dan ayrılma süreci için bütün mekanizmaları hazırlamış durumda olduklarını belirten Katalonya Özerk Yönetim Başkanı Carles Puigdemont, hükümet üyeleriyle basın karşısına çıkarak yaptığı açıklamada, referandumda "Katalonya'nın cumhuriyet yönetimi şeklinde bağımsız bir devlet olmasını istiyor musunuz" sorusunun yöneltileceğini duyurdu. Puigdemont, referandum sorusunun bölgede konuşulan Katalanca, Aranes ve İspanyolca olmak üzere 3 dilde yöneltileceğini belirtti.

Katalonya Parlamentosu, 2016 sonunda bağımsızlığa giden yol haritasını belirlemiş ve bunun için öncelikli olarak 2017'de referanduma gidileceğini açıklamıştı. İspanya Anayasa Mahkemesi geçen şubat ayında Katalonya'nın bağımsızlık referandumunu kararını iptal etmiş, Katalonya bölgesel hükümeti ise bu kararı tanımadığını ve referandumun yapılacağını açıklamıştı.

Katalonya Eylül 2015'te bağımsızlık referandumu yerine bir halk oylaması düzenlemiş ve Katalanların yoğun ilgi gösterdiği bu gayrı resmi bağımsızlık referandumunda katılımcıların yüzde 80'i bağımsızlıktan yana oy kullanmıştı.

http://www.euronews.com/2017/06/09/catalonia-defies-madrid-and-sets-independece-referendum-date Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Yüz binlerce Katalan bağımsızlık için yürüdü

İspanya'nın Barcelona kentinde toplanan yüz binlerce kişi, ülkenin doğusunda yer alan Katalonya'nın bağımsızlığı için gösteri düzenledi.

Ellerinde sarı kırmızı renkli bayraklar taşıyan Katalanlar, Madrid'in tüm engelleme girişimlerine rağmen 1 Ekim'de bağımsızlık için referanduma gitmek istediklerini bildirdi.

Bölge halkının Diada olarak adlandırdığı 11 Eylül 1714, Barcelona'nın İspanya'nın kontrolüne geçtiği tarih olarak kabul ediliyor ve Katalanlarca ulusal gün olarak anılıyor.

Katalonya özerk yönetimi de İspanya Anayasa Mahkemesinin kararıyla resmi olarak askıya alınmasına rağmen 1 Ekim'de bağımsızlık referandumu hazırlıklarına devam edileceğini belirtiyor.

Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont, katıldığı bir Televizyon programında yaptığı konuşmada, "Eğer 'Evet' kazanırsa sesimizi duyurma hakkına sahip olacağız. Muhtemelen İspanyol diplomasisinin baskılarından dolayı görüşmekte güçlük çektiğimiz Sayın Juncker ile görüşebileceğiz. Demokrasilerde diyaloğu askıya alma hakkı yoktur. Bu Avrupa Birliği için de geçerlidir" ifadelerini kullandı.

Katalan yetkililer, 1 Ekim'de yapılması planlanan referandumda görev yapmak için 16 bin gönüllünün kayıt olduğunu ve Katalonya'daki 560 belediyenin referanduma katılacağını onayladığını bildiriyor.

Katalonya özerk yönetim parlamentosu, geçtiğimiz günlerde bağımsızlık yanlısı girişimleri kapsamında "İspanya'dan kopma yasası" olarak adlandırılan "Cumhuriyetin Kuruluşu ve Hukuki Geçiş Yasası"nı kabul etmişti.

Özerk parlamentoda yapılan oylamada, 135 sandalyeli meclisin 71 üyesi 'Evet', 10 üyesi 'Hayır' yönünde oy kullanmıştı.

http://www.euronews.com/2017/09/11/live-catalans-mark-national-day-with-calls-for-independence Mesajı Paylaş

Sihirbaz

İspanya Kralı'ndan Katalonya'nın bağımsızlık girişimine sert tepki

İspanya Kralı 6. Felipe, ülkenin doğusunda yer alan Katalonya özerk bölgesinin 1 Ekim'de bağımsızlık referandumuna gidilmesi girişimine sert tepki gösterdi

İspanya'nın doğusunda yer alan Katalonya özerk bölgesinin bağımsızlık referandumu girişimine bir tepki de İspanya Kralı 6. Felipe'den geldi.

Güncel siyasi konulara mesafeli duruşuyla bilinen Kral 6. Felipe, Cuenca'da katıldığı bir ödül töreninde Katalonya krizine atıfta bulunarak, "Anayasa birlikte yaşama zarar vermek isteyenlerin üstesinden gelecektir" dedi.

Kral Felipe konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Anayasanın ve yasal meşruiyetin dışına çıkanlar ve toplumu bölen kişilerle ilgili olarak, her İspanyolun haklarının korunacağından eminim. Anayasa, demokrasi içerisinde birlikte yaşama zarar vermek isteyenlerin istesinden gelecektir. Bu durum, ortak yaşamımızın ve özgürlüğümüzün temelini oluşturmaktadır. Aynı zamanda ilerlememizin ve Avrupa Birliği üyeliğimizin de temelidir"

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy da meclisteki konuşmasında, Katalonya'daki referandum tartışmalarının temelini oluşturan anayasanın değiştirilebileceğini ama bunun zamanının şimdi olmadığını dile getirdi.

Katalonya yerel hükümetinin 6 Eylül'de imzalayıp ilan ettiği ve bir gün sonra da Anayasa Mahkemesi tarafından askıya alınarak yasa dışı olduğu duyurulan referandum gereği 1 Ekim'de oy kullanmaya çağırılan Katalanlara, "Katalonya'nın cumhuriyet yönetimi şeklinde bir devlet olmasını istiyor musunuz?" sorusunun yöneltilmesi öngörülüyor.

Öte yandan Katalonya özerk yönetiminde "yasa dışı" ilan edilmesine rağmen 1 Ekim'deki bağımsızlık referandumunun gerçekleşmesi için iş birliği yapacağını açıklayan 700'ü aşkın belediye başkanı hakkında soruşturma başlatıldı.

İspanya Devlet Başsavcısı Jose Manuel Maza, Katalonya'daki Barselona, Tarragona, Lerida ve Girona savcılıklarına gönderdiği talimatta, Katalonya özerk yönetim hükümeti ile iş birliği içinde bulunacağını açıklayarak 1 Ekim'de referandum yapılması için hazırlık yapan tüm belediye başkanları hakkında soruştura açılmasını istedi.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, Katalonya özerk yönetim hükümetinin verdiği "1 Ekim'de bağımsızlık referandumuna gidilmesi" kararının Anayasa Mahkemesi tarafından askıya alındığı hatırlatıldı.

Mevcut durumda Katalonya'daki 948 belediyeden 712'sinin, 1 Ekim'deki referandumu destekleyeceğini açıkladığı anımsatılan açıklamada, soruşturma kapsamında savcılığa ifadeye vermeye gitmeyen belediye başkanlarının tutuklanacağı kaydedildi.

Açıklamaya şöyle devam edildi:

"Yasa dışı olduğu herkes tarafından bilinen söz konusu referandumun organize edilmesine katkı verecek tüm resmi kurum çalışanları ve yetkilileri, Anayasa Mahkemesinin kararına itaatsizlik, görevini kötüye kullanma ve 8 yıla kadar hapis ile 20 yıla kadar kamu görevinden hak mahrumiyeti cezasını içeren kamu malını ve parasını kötüye kullanma suçlarını işlemiş olacaklar"

Açıklamada ayrıca, Katalonya Adalet Yüksek Mahkemesi tarafından aynı suçlardan Katalonya Özerk Yönetim Başkanı Carles Puigdemont ve yerel hükümet üyeleri hakkında geçen hafta açılan soruşturma da anımsatıldı.

Destek eylemi mahkeme kararıyla yasaklandı

Bu arada Katalonya'da yasa dışı ilan edilen referandum ile ilgili diğer bir tartışma da başkent Madrid'de yaşandı.

Bazı sivil toplum kuruluşlarının Katalonya'daki referanduma destek için 19 Eylül'de Madrid'de yapmak istedikleri eylem mahkeme kararıyla yasaklandı.

Konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen STK yetkilileri, mahkemenin yasağına rağmen eylemin açıklandığı gibi pazar günü yerel saatle 12.00'de yapılacağını, sadece yerin değişeceğini kaydetti.

http://www.euronews.com/2017/09/13/king-felipe-speaks-out-on-catalan-poll-plans Mesajı Paylaş

Çıspıntır

İspanya Katalonya'ya askeri müdahaleye hazırlanıyor

İspanya-Katalonya arasında yaşanan referandum krizi tırmanışını sürdürüyor. Madrid yönetimi Katalan sınırına asker yığdı.

Dünya genreinde yaşanan siyasi krizler Avrupa'ya da sıçradı. İspanya'da Katalanların bağımsızlık referandumu talebi sonrası Madrid yönetimi "askeri müdahale de seçenekler arasında" mesajıyla Katalonya'ya gözdağı vermişti.

Bugün ise Katalonya sınırında hareketli anlar yaşandı, o mesaj adeta vücut buldu.

KATALONYA SINIRINDA ASKERİ YIĞINAK
İspanya'da bulunan Katalonya'ya bağlı Vielha sınırına askeri yığınak yapan İspanyol yönetimi bölgeye çok sayıda asker, mühimmat ve araç sevkiyatı gerçekleştirdi.

Sınırın sıfır noktasında bulunan askerlerin Katalonya yönetimine bir tehdit olarak yerleştirilirken, sınırda yaşanan hareketliliğe ilişkin Katalan yönetiminden henüz açıklama gelmedi.

ASKERİ SEÇENEK MASADA
Bağımsızlık Referandumu'na ilişkin daha önce açıklamada bulunan İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un, "Bu referandumu önlemek için hiçbir seçeneği dışarıda bırakmadan elimden gelen her şeyi yapacağım." demiş, sonrasında ise bir hükümet yetkilisi, askeri müdahale olasılığı ile ilgili "Son seçenek de olsa dışarıda bırakmıyoruz." diyerek askeri seçeneğin de Katalonya karşısında uygulamaya sokulabileceğine işaret etmişti.

Kaynak : Türkiye Gazetesi, ensonhaber Mesajı Paylaş

Sabri Ünal

İşin özeti: İspanya AB'den çıkmaya hazırlanıyor.

Ne kadar azalırlarsa o kadar iyidir. İspanya gidince Portekiz de kara sınırı olarak AB'den çıkmış olacak.

Aslında Fransa da AB'den çıkarsa Hitler ve Mussolini'nin hayallerini Angelica ve avanesi gerçekleştirmiş olacak. Mesajı Paylaş
>>> Kaynak belirtmediğim her düşünce şahsi kanaatimdir. Fikirlerinizle uyuşmuyorsa çöpe atın gitsin.

Sihirbaz

Ben tam tersini düşünüyorum. Bugün AB, İspanya'ya en büyük desteği verdi. Junker, Katalan referandumunun sonucuna saygı duyacaklarını ama eğer Katalonya ayrılık kararı alırsa, AB'ye giriş için yeniden başvurması gerektiğini, İspanya'dan muhtemel bir ayrılık durumunda otomatik bir AB üyeliğinin söz konusu olmadığını söyledi. Özetle İspanya'dan ayrılmak demek aynı zamanda AB'den de çıkmak anlamına geliyor demeye getirdi. Mesajı Paylaş

Anatolia

Bu Katalanlarin bagimsizligini desteklememek ile birlikte olurda Ispanya bunlara mudahale ederse politikacilari - gazetecileri disinda ( kisacasi HDP'nin Ispanyolca konusanlari disinda ) geriye kalan insanlari Turkiye'ye alabilirsek cok guzel olur. 100 tane prof - muhendis kopartsak yine iyidir , Ispanyol Yahudileri iyi ticari gelir ve istihbarat agi saglamisti zamaninda devletimize , Katalanlar'da egitimli millet bize katkilari olur gorusundeyim ama Katalanlar icinde Ispanya ile aramizin bozulmasi taraftari degilim bu yuzden boluculer disindakilere kapi acilmali diyorum tekrar. Mesajı Paylaş

Çıspıntır

Barçayı süper lige aldığımızı düşünemiyorum :)
Şaka bir yana Mapfre gibi büyük Katalan şirketler Türkiye'ye gelse  ekonomiyi kalkındırır.  Mesajı Paylaş

Çıspıntır

İspanya yönetimi Katalonya'nın tüm mali kaynaklarına el koydu

İspanya Maliye Bakanlığı, yasa dışı ilan edilmesine rağmen 1 Ekim'deki bağımsızlık referandumuyla ilgili girişimlerini durdurmayan Katalonya özerk yönetiminin tüm mali kaynaklarına el koydu.

http://m.turkiyegazetesi.com.tr/dunya/504171.aspx Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Katalan hükümet binasına baskın

İspanyol polisi 1 Ekim'de yapılması planlanan bağımsızlık referandumu öncesinde Katalan hükümet binasına baskın düzenledi.

İspanyol polisi Katalonya özerk yönetimine ait resmi kurumlara eş zamanlı operasyon düzenledi. 1 Ekim'deki bağımsızlık referandumunun engellenmesi için planlanan önlemler kapsamında Katalan hükümet binasında arama yapıldığı haber verildi.

İspanyol medyası savcılık talimatıyla düzenlenen operasyonda jandarma ekiplerinin, Katalonya özerk yönetimi hükümetine bağlı ekonomik işler, çalışma ve sosyal güvenlik, mali işler ve dışişleri gibi bazı kurumların binalarına girdiğini duyurdu. Operasyon sırasında Katalonya Başkan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Oriol Junqueras'ın yardımcılarından Josep Maria Jove'nin gözaltına alındığı haber verildi.

Katalan hükümet sözcüsü de, jandarmanın Maliye ile Dış İlişkiler Bakanlığı ofisleriyle başbakanlık ofisine girdiğini söyledi.
Sözcü, İspanyol polisinin 1 Ekim için planlanan bağımsızlık referandumunu engellemek için her yola başvurduğunu ifade etti.

Madrid hükümeti itiraz ediyor

İspanyol hükümeti söz konusu referandumun anayasaya aykırı olduğunu savunarak karşı çıkıyor. İspanyol Anayasa Mahkemesi, Katalonya'ya bağımsız devlet kurma hakkı veren yasayı askıya almıştı.

Savcılık bağımsızlık referandumuna desteğini açıklayan 700 belediye başkanı hakkında soruşturma başlatmıştı. Katalan özerk yönetimi 1 Ekim'deki bağımsızlık referandumunu gerçekleştirmeye kararlı olduklarını duyurmuştu.

http://www.dw.com/de/unabh%C3%A4ngigkeit-kataloniens-razzia-und-festnahme-in-barcelona/a-40596123 Mesajı Paylaş

Çıspıntır

Katalonya'da halk ayaklanması olmuş . Twetterda fotoğraflar dolaşıyor. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

İspanya Katalan polisinin yönetimini devraldı

İspanya'nın Katalonya bölgesinde görevli Cumhuriyet Savcısı, özerk bölgedeki tüm polis güçlerinin Madrid'e bağlı olacağını bildirdi. Katalan yetkililer ise bu direktifi reddetti.

İspanya'nın Katalonya özerk bölgesindeki bağımsızlık referandumu girişimiyle artan gerilim hız kesmeden devam ediyor.

Katalonya bölgesinde görevli Cumhuriyet Savcısı, özerk bölgedeki tüm güvenlik güçlerinin doğrudan Madrid'e bağlı olacağını ve geçici olarak tek bir emir komuta zinciri içerisinde hareket edilmesi gerektiğini bildirdi.

Ancak Katalonya özerk yönetimi İçişleri Bakanı Joaquim Forn, bu direktifi kabul etmeyeceklerini duyurdu.

Diğer yandan referandumun yapılmayacağını, zira referandumun düzenlenmesi halinde bu durumun kanunların hiçe sayılması anlamına geleceğini belirten İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, şöyle konuştu:

"Dünyadaki hiç bir demokrasi, anayasanın birlikte yaşam kurallarını hiçe sayan ve ulusal egemenliği sona erdiren bu durumu kabullenemez. Ayrıca bu referandumda ısrar etmek hem gülünç hem de toplumda gereksiz bir gerginliği körüklüyor."

Madrid'in uygulamalarını totaliter rejimlere benzeten Katalonya özerk yönetim hükümeti Başkanı Carles Puigdemont ise 1 Ekim'de bağımsızlık referandumunun yapılacağını dile getirdi:

"Tabii ki oy vereceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. İspanya'daki politikalar bize totaliter rejimleri hatırlatıyor. Herhangi bir suç unsuru içermeyen ve sadece insanlara nerede oy kullanması gerektiği konusunda yardımcı olan, son derece yasal internet sitelerini kapatmak gibi."

Öte yandan Katalonya'daki bağımsızlık referandumu girişimine ilişkin, başta Barselona olmak üzere, birçok kentte sokaklara çıkan bağımsızlık yanlıları gösterilerilerine devam ediyor.

Ellerinde Katalan bayrakları ile referandumu sembolize eden "Evet" ve "Oy kullanacağız" yazılı dövizler ile oy sandıkları taşıyan göstericiler, "Sokaklar her zaman bizim olacak", "İşgal güçleri dışarı" ve "Bir adım bile geriye gitmeyeceğiz" sloganları attı.

http://www.euronews.com/2017/09/23/spain-government-and-catalonia-clash-over-control-of-regional-police Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter