İspanya

Başlatan Sihirbaz, Oca 25, 2017, 12:49 ÖS

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

Katalonya-İspanya İlişkileri Nereye Gidiyor?

Katalonya-İspanya ilişkilerinde ilerleme sağlanamıyor. İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetiminin başkanı eylül ayında bağımsızlık yanlısı referandum yapılması sözü verdi. Ancak referandumun yapılıp yapılmayacağı henüz bilinmiyor. İspanyol hükümeti bütün İspanyolların konuya yönelik görüş bildirmesini istiyor. İspanyol hükümeti Anayasa Mahkemesini işaret ediyor.
Katalonya özerk yönetiminin başkanı Carles Puigdemont Sergio Cantone'nin sorularını cevapladı:

Katalonya özerk yönetiminin başkanı Carles Puigdemont:

"Brüksel'deyim ancak amacım Avrupa Birliği yetkilileri ile görüşmek değil. Zamanı gelince görüşme talep edeceğim. Ancak Avrupa'nın diğer bölgesel liderleri ile yaşandığı gibi ben de en üst düzey yetkililer ile görüşmek isteyeceğim. Açık ve net bir şekilde Katalonya konusunu masaya yatıracağım."

Sergio Cantone, euronews:

Sizce referandum kelimesi hem Avrupa ülkelerini hem Avrupa kurumlarını endişelendirmiyor mu ?

Carles Puigdemont:

"Referandum kelimesi hükümetle aynı düşünceye sahip olmayan bir durum ile özdeşleştirildi. Vatandaşların hükümetin çıkarlarına karşı hareket etmesi anlamına geliyor."

euronews:

İspanya'da anayasada değişiklik yapılması halinde Katalonya İspanya'nın geri kalanıyla birlikte yaşamaya devam edebilir mi ?

Carles Puigdemont:

"Katalonya özerklik statüsünü değiştirdiğimizde, bu anayasa çerçevesinde yapıldı. İspanya'da kalma konusundaydı. Şu anda olduğundan çok daha iyi ilişkiler içerisinde olmamızı sağlayacaktı. Ancak İspanya raporlarında sürekli aynı cevabı verdi: Sürekli hayır dedi. Bizler sesimizi duyurmak istiyoruz. Her zaman iletişime açık olduğumuzu belirttik. Bağımsızlık ilan etmek istemiyorum. Dayanışma çağrısı yapmak istiyorum. Çünkü 21. yüzyılda devletler arasındaki bağlantılar işbirliğine dayalı olmalı."

http://www.euronews.com/2017/01/24/catalan-leader-in-brussels Mesajı Paylaş

supplychain

Enteresan adamlar: senelerden beri isyanlardalar ve cok buyuk de bir ezilmislikleri var. Aragon ve Castille kralliklarinin arasinda biraz comez gibi kalmislar. Ayrilma durumunda, Barselona'nin Fransiz liginde oynayacagina karar verilmis... Mesajı Paylaş

Sihirbaz

İspanya'da Katalunya özerk bölgesinin eski başkanı Artur Mas "Anayasaya aykırılık" suçlaması ile hakim önünde

Mas döneminde Katalunya'nın bağımsızlığı için referandum düzenlenmişti. Oylama öncesinde Madrid hükümeti referanduma karşı olduğunu duyururken anayasa mahkemesi de sürecin durması gerektiğini açıklamış ancak yine de sandıklar kurulmuştu

Mas'ın Barcelona'daki duruşması öncesinde mahkemenin önünde büyük bir topluluk gösteri yaptı. Binlerce kişi bina dışında Katalunya bayraklarıyla biraraya geldi.

Mahkemede ise Artur Mas kararın kendisine ait olduğunu yineledi:
"Ben o dönemin Katalunya bölgesi başkanıydım ve hem hükümetim hem de ben siyasi inisiyatif kullandık. Konuşmamın başında açıkça altını çizmek isterim ki bu siyasi hareketin sorumlusu benim."

Geçtiğimiz yıl görevi sona eren Artur Mas "kanuna karşı hareket" ve "görevini kötüye kullanmakla" suçlanıyor. Mas suçlu bulunduğu takdirde 10 yıla kadar kamu görevinden men edilebilecek. Diğer yandan yeni kurulan Katalunya hükümeti de bu yıl yeniden referandum düzenlemeye hazırlandıklarını açıkladı.

http://www.euronews.com/2017/02/06/thousands-rally-to-support-catalonian-independence-leader-as-he-stands-trial Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Katalonya'da bağımsızlık referandumunun tarihi 1 Ekim

Katalonya, İspanya'dan ayrılmakta kararlı. Katalonya Özerk Yönetimi başkanı Carles Puigdemont Katalonya bağımsızlık referandumunun 1 Ekim'de yapılacağını açıkladı. İspanya hükümeti ise referanduma kesinlikle karşı çıkıyor.

İspanya'dan ayrılma süreci için bütün mekanizmaları hazırlamış durumda olduklarını belirten Katalonya Özerk Yönetim Başkanı Carles Puigdemont, hükümet üyeleriyle basın karşısına çıkarak yaptığı açıklamada, referandumda "Katalonya'nın cumhuriyet yönetimi şeklinde bağımsız bir devlet olmasını istiyor musunuz" sorusunun yöneltileceğini duyurdu. Puigdemont, referandum sorusunun bölgede konuşulan Katalanca, Aranes ve İspanyolca olmak üzere 3 dilde yöneltileceğini belirtti.

Katalonya Parlamentosu, 2016 sonunda bağımsızlığa giden yol haritasını belirlemiş ve bunun için öncelikli olarak 2017'de referanduma gidileceğini açıklamıştı. İspanya Anayasa Mahkemesi geçen şubat ayında Katalonya'nın bağımsızlık referandumunu kararını iptal etmiş, Katalonya bölgesel hükümeti ise bu kararı tanımadığını ve referandumun yapılacağını açıklamıştı.

Katalonya Eylül 2015'te bağımsızlık referandumu yerine bir halk oylaması düzenlemiş ve Katalanların yoğun ilgi gösterdiği bu gayrı resmi bağımsızlık referandumunda katılımcıların yüzde 80'i bağımsızlıktan yana oy kullanmıştı.

http://www.euronews.com/2017/06/09/catalonia-defies-madrid-and-sets-independece-referendum-date Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter