DHMİ-Devlet Hava Meydanları İşletmesi

Başlatan canıtez, Oca 25, 2017, 11:33 ÖÖ

« önceki - sonraki »

HDS

Başka türlü bizim biz olduğumuz nereden belli olacak?


Helikoptere engel tanıma işi yaptırırsın, karacı beğenir havacı sevmez, albay ister yüzbaşı istemez, SSM'nin uzmanı merak eder, müdürü dönüp bakmaz, o teknolojiyi getirirsin bunu ister, o dille yazarsın, bu dilden de olsun, olmuşken üç kuruş da ucuza olsun diye debelenirsin.

Bu arada iki üç helikopterin, üzerindeki sistemlerin ile onmilyonlarca dolarını hurdalığa, onyıllar boyunca en sert şartlarda çelikleşmiş, bilgeleşmiş personelini de toprağa gömersin.

Sonunda bakan emir verir, en hızlısından, ücreti mukabil alır takarsın. Belki iki kat pahalıya.

MKE'nin yediği haltları asker sivil herkes söyler. Milli menfaat diye öteler, sonra ilk ciddi harekatında mermisiz, tüfeksiz kalırsın.

Biz buyuz. Bunu da söküp atamazsak zaten helak olacağız.

Amerikalı da o "laptop ban"i kaldırmaz bize. Mesajı Paylaş

commandos

Kesinlikle çok haklısın hocam. Aynen dediğin şekilde gerçekleşiyor herşey. Ben buna "Türk Yöntemi" diyorum. Bize has, bize özgü... Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

canıtez

SIVI YASAĞINA KARŞI 45 CİHAZ

Uçak yolcularının el ve kabin bagajlarında getirilen sıvı taşıma yasağının kaldırılmasına yönelik gerekli altyapının kurulması için harekete geçildi. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) patlayıcı olmayan sıvı, aerosol ve jelleri ayırt eden Sıvı Patlayıcı Tespit Sistemi alımı için ihaleye çıkıyor.

Türkiye'deki havalimanlarında kullanılmak üzere 45 adet alınması planlanan cihazlarla güvenli olan sıvılar uçak içine alınabilecek. Test edilen sıvıların içinde sakıncalı madde tespit edilirse ürüne el konulacak. 3 Ağustos'ta yapılması planlanan ihalenin ardından, sistem 7 ay sonra havalimanlarına kurulacak.

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde pasaport kontrolü sonrasındaki güvenlik geçiş noktasında deneme amaçlı olarak geçen yıl kısa bir süreliğine bir sıvı tarayıcısı denenmiş ancak cihaz daha sonra kaldırılmıştı.

HANGİ SIVILAR YASAK?

Türkiye genelindeki havalimanlarında 5 yıldan beri uygulanmaya başlayan sıvı yasağı nedeniyle yolcular el bagajlarına su, şurup, içecekler dahil her türlü sıvı, krem, losyon, yağ, kolonya, parfüm, maskara dahil her türlü makyaj malzemesi, tıraş köpüğü, deodorant, diş macunu, reçel, bal, yoğurt, pekmez ve salça gibi katı halde olmayan tüm yiyecek ve jeller, kontak lens sıvıları, şampuan ve sprey gibi maddeleri taşıyamıyordu. Özel durumlarda, seyahat süresince yetecek miktarda mama veya sütle hastalar, orijinal kutusunda bulunan ilaçları yanında taşıyabiliyor.

Yolcular, 20×20 cm boyutlarında 1 litrelik ağzı kilitli şeffaf plastik poşette her birinin hacmi 100 mililitreyi geçmeyecek sıvı, jel ve sprey ürünler bulundurabiliyor.

https://www.airlinehaber.com/sivi-yasagina-karsi-45-cihaz/ Mesajı Paylaş

canıtez

Yolcuyu havalimanına terminal işletmecisi getirecek

Şehir terminalleriyle havalimanı arasında ve havalimanından çevre illere, ilçelere gerçekleştirilecek düzenli yolcu taşımacılığı, havalimanı işletmecisi tarafından yapılacak.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün (SHGM) "Havalimanları Yer Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Söz konusu değişiklikle, "havalimanlarında temsil, yolcu hizmetleri, yük kontrolü ve haberleşme, ramp, kargo ve posta, uçak hat bakım, uçuş operasyon, ulaşım, ikram servis, gözetim ve yönetim, uçak özel güvenlik hizmet ve denetiminden oluşan hizmet türlerinin tamamını veya bir kısmını kendileri için yapacak hava taşıyıcılarına her bir hizmet türü için verilecek çalışma belgesi" olarak tanımlanan "B grubu çalışma ruhsatına" ilişkin bazı düzenlemelere gidildi.

Buna göre, yerli hava taşıyıcıları, ulaşım hizmeti hariç yer hizmet türlerinin tamamını veya bir kısmını "B grubu çalışma ruhsatı" alarak kendi için yapmaya yetkili olacak. Yerli hava taşıyıcıları ilgili maddede belirtilen havalimanı yer hizmet türlerinden ulaşım hizmeti hariç, diğer hizmet türlerinin tamamını veya bir kısmını B grubu çalışma ruhsatı alarak kendileri için yapmaya yetkili sayılacak.

Şehir terminali veya terminalleriyle havalimanı arasında ve havalimanından çevre illere ve ilçelere gerçekleştirilecek düzenli yolcu taşıma işletmeciliği, karayolu taşımacılığıyla ilgili tüm mevzuata uyulması koşuluyla taleplere göre, yönetmelik esasları çerçevesinde havalimanı işletmecisi tarafından yapılacak. Ancak Büyükşehir Belediyesi Kanununa göre Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararıyla yetkilendirilen ve havalimanı, şehir merkezi, havalimanı arasında ulaşım hizmeti verecek kuruluşlar bu düzenleme gerekliliklerinin dışında tutulacak.

Havalimanına sefer yapan kuruluşlar, yolcu mağduriyetine ve hizmet aksamasına yol açmamak için uçuş saatlerine göre seferlerini düzenleyecek.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/yolcuyu-havalimanina-terminal-isletmecisi-getirecek.html Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter