DHMİ-Devlet Hava Meydanları İşletmesi

Başlatan canıtez, Oca 25, 2017, 11:33 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HDS

Başka türlü bizim biz olduğumuz nereden belli olacak?

Helikoptere engel tanıma işi yaptırırsın, karacı beğenir havacı sevmez, albay ister yüzbaşı istemez, SSM'nin uzmanı merak eder, müdürü dönüp bakmaz, o teknolojiyi getirirsin bunu ister, o dille yazarsın, bu dilden de olsun, olmuşken üç kuruş da ucuza olsun diye debelenirsin.

Bu arada iki üç helikopterin, üzerindeki sistemlerin ile onmilyonlarca dolarını hurdalığa, onyıllar boyunca en sert şartlarda çelikleşmiş, bilgeleşmiş personelini de toprağa gömersin.

Sonunda bakan emir verir, en hızlısından, ücreti mukabil alır takarsın. Belki iki kat pahalıya.

MKE'nin yediği haltları asker sivil herkes söyler. Milli menfaat diye öteler, sonra ilk ciddi harekatında mermisiz, tüfeksiz kalırsın.

Biz buyuz. Bunu da söküp atamazsak zaten helak olacağız.

Amerikalı da o "laptop ban"i kaldırmaz bize. Mesajı Paylaş

commandos

Kesinlikle çok haklısın hocam. Aynen dediğin şekilde gerçekleşiyor herşey. Ben buna "Türk Yöntemi" diyorum. Bize has, bize özgü... Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

canıtez

SIVI YASAĞINA KARŞI 45 CİHAZ

Uçak yolcularının el ve kabin bagajlarında getirilen sıvı taşıma yasağının kaldırılmasına yönelik gerekli altyapının kurulması için harekete geçildi. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) patlayıcı olmayan sıvı, aerosol ve jelleri ayırt eden Sıvı Patlayıcı Tespit Sistemi alımı için ihaleye çıkıyor.

Türkiye'deki havalimanlarında kullanılmak üzere 45 adet alınması planlanan cihazlarla güvenli olan sıvılar uçak içine alınabilecek. Test edilen sıvıların içinde sakıncalı madde tespit edilirse ürüne el konulacak. 3 Ağustos'ta yapılması planlanan ihalenin ardından, sistem 7 ay sonra havalimanlarına kurulacak.

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde pasaport kontrolü sonrasındaki güvenlik geçiş noktasında deneme amaçlı olarak geçen yıl kısa bir süreliğine bir sıvı tarayıcısı denenmiş ancak cihaz daha sonra kaldırılmıştı.

HANGİ SIVILAR YASAK?

Türkiye genelindeki havalimanlarında 5 yıldan beri uygulanmaya başlayan sıvı yasağı nedeniyle yolcular el bagajlarına su, şurup, içecekler dahil her türlü sıvı, krem, losyon, yağ, kolonya, parfüm, maskara dahil her türlü makyaj malzemesi, tıraş köpüğü, deodorant, diş macunu, reçel, bal, yoğurt, pekmez ve salça gibi katı halde olmayan tüm yiyecek ve jeller, kontak lens sıvıları, şampuan ve sprey gibi maddeleri taşıyamıyordu. Özel durumlarda, seyahat süresince yetecek miktarda mama veya sütle hastalar, orijinal kutusunda bulunan ilaçları yanında taşıyabiliyor.

Yolcular, 20×20 cm boyutlarında 1 litrelik ağzı kilitli şeffaf plastik poşette her birinin hacmi 100 mililitreyi geçmeyecek sıvı, jel ve sprey ürünler bulundurabiliyor.

https://www.airlinehaber.com/sivi-yasagina-karsi-45-cihaz/ Mesajı Paylaş

canıtez

Yolcuyu havalimanına terminal işletmecisi getirecek

Şehir terminalleriyle havalimanı arasında ve havalimanından çevre illere, ilçelere gerçekleştirilecek düzenli yolcu taşımacılığı, havalimanı işletmecisi tarafından yapılacak.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün (SHGM) "Havalimanları Yer Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Söz konusu değişiklikle, "havalimanlarında temsil, yolcu hizmetleri, yük kontrolü ve haberleşme, ramp, kargo ve posta, uçak hat bakım, uçuş operasyon, ulaşım, ikram servis, gözetim ve yönetim, uçak özel güvenlik hizmet ve denetiminden oluşan hizmet türlerinin tamamını veya bir kısmını kendileri için yapacak hava taşıyıcılarına her bir hizmet türü için verilecek çalışma belgesi" olarak tanımlanan "B grubu çalışma ruhsatına" ilişkin bazı düzenlemelere gidildi.

Buna göre, yerli hava taşıyıcıları, ulaşım hizmeti hariç yer hizmet türlerinin tamamını veya bir kısmını "B grubu çalışma ruhsatı" alarak kendi için yapmaya yetkili olacak. Yerli hava taşıyıcıları ilgili maddede belirtilen havalimanı yer hizmet türlerinden ulaşım hizmeti hariç, diğer hizmet türlerinin tamamını veya bir kısmını B grubu çalışma ruhsatı alarak kendileri için yapmaya yetkili sayılacak.

Şehir terminali veya terminalleriyle havalimanı arasında ve havalimanından çevre illere ve ilçelere gerçekleştirilecek düzenli yolcu taşıma işletmeciliği, karayolu taşımacılığıyla ilgili tüm mevzuata uyulması koşuluyla taleplere göre, yönetmelik esasları çerçevesinde havalimanı işletmecisi tarafından yapılacak. Ancak Büyükşehir Belediyesi Kanununa göre Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararıyla yetkilendirilen ve havalimanı, şehir merkezi, havalimanı arasında ulaşım hizmeti verecek kuruluşlar bu düzenleme gerekliliklerinin dışında tutulacak.

Havalimanına sefer yapan kuruluşlar, yolcu mağduriyetine ve hizmet aksamasına yol açmamak için uçuş saatlerine göre seferlerini düzenleyecek.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/yolcuyu-havalimanina-terminal-isletmecisi-getirecek.html Mesajı Paylaş

canıtez

AB'den 3. havalimanı övgüsü

Avrupa Komisyonu'nun Ulaştırmadan Sorumlu Üyesi Violeta Bulc, İstanbul Yeni Havalimanı'nı ziyaretinde, "Sizleri kutlamak isterim.

Avrupa Komisyonu'nun Ulaştırmadan Sorumlu Üyesi Violeta Bulc, İstanbul Yeni Havalimanı'nı ziyaretinde, "Sizleri kutlamak isterim. Gerçekten çok iddialı hedefleriniz var. Aynı zamanda bu büyük mühendislik çalışmaları konusunda da sizleri kutlamak isterim. Çünkü çok önemli bir iş" ifadelerini kullandı.

Türkiye ikinci büyük pazar

İstanbul Yeni Havalimanı'nı ziyaret ederek brifing alan Bulc, buradaki büyük inşaat şantiyesinin ortasında bulunmanın büyük bir ayrıcalık olduğunu ve bundan büyük heyecan duyduğunu dile getirdi. Türkiye'nin Avrupa'nın ikinci büyük ulaştırma, havacılık pazarı olduğunu kaydeden Bulc, şöyle devam etti: "Gerçekten çok önemli, büyük bir pazar. Bizim zaten işbirliğimiz çok iyi mertebedeydi."
Deneme seferi başladı

Bu arada İstanbul Yeni Havalimanı'na ilk toplu ulaşım hizmeti dün başladı. 48F numaralı İETT otobüsleri havalimanı ile Okmeydanı arasında 2 gün deneme seferi yapacak sonra da hat hizmete açılacak. Hattın güzergahı: Üçüncü Havaalanı-Ağaçlı Kavşağı-Kemer Yolu- Hasdal- Okmeydanı olacak.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/abden-3-havalimani-ovgusu.html Mesajı Paylaş

canıtez

3. Havalimanında son durum: %55'i bitti

Tamamlandığında dünyanın en büyüğü olacak İstanbul Yeni Havalimanı`nda inşaat tam gaz sürüyor. % 55'lik kısmı tamamlanan projede asansör ve merdiven montajı başlarken, kontrol kulesinin de kaba inşaatı bitiyor. Yeni havalimanı işletmeye açıldığında 100 bin kişiye yeni iş imkânı, dolaylı etkilerle toplam 1.5 milyon kişiye de gelir kaynağı sağlayacak.

İstanbul'u dünyanın sayılı aktarma merkezlerinden biri haline getirecek ülkemizin en büyük projelerinden İstanbul Yeni Havalimanı'nın yapımı tüm hızla sürüyor. İnşaatta yüzde 55'lik bölüm geride kaldı. Lale figürlü tasarlanan uçuş kontrol kulesinin kaba inşaatı bitmek üzereyken, asansör ve yürüyen merdivenlerin montajına başlandı. Yolcu bilgilendirme ekranlarının ise testleri yapılıyor. Mega proje tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı olacak.

100 BİN KİŞİYE İŞ KAPISI OLACAK

76.5 milyon metrekare proje alanına sahip inşaatta haziran ayı itibarıyla 3 bin 500'ü beyaz yaka olmak üzere yaklaşık 27 bin kişi çalışıyor. Bu rakamın önümüzdeki dönemde toplam 30 bin kişiye ulaşması bekleniyor. Yeni havalimanı işletmeye açıldığında 100 bin kişiye yeni iş imkânı, dolaylı etkilerle toplam 1.5 milyon kişiye de gelir kaynağı sağlayacak.

ŞANTİYE ARI KOVANI GİBİ İŞLİYOR

Yeni havalimanında 2 bin 200 kamyon, 252 ekskavatör, 60 kule vinç, 57 greyder, 124 silindir, 101 dozer, 60 eklemli kamyon, 57 tekerlekli yükleyici, 23 mobil vinç, 70 beton mikseri ve 18 beton pompası olmak üzere toplam 3 bin 22 araçtan oluşan makine parkı geceli gündüzlü çalışıyor. Yeni Havalimanı 1 milyon 300 bin metrekarelik ana terminal binası ve 700 bin metrekarelik katlı otopark inşaat alanına sahip olacak. Katlı otopark tamamlandığında 18 bin araca hizmet verebilecek.

'AIRPORT CİTY' KURULACAK

Havalimanının güneyinde toplam 10.5 milyon metrekarelik Airport City (Havalimanı Şehri) kurulacak. Bu alanda oteller, outlet mağazaları, fuar alanları, rezidanslar, ibadethaneler, lojistik üsleri, serbest bölge yer alacak. Havalimanı dünyanın en büyük duty free (gümrüksüz satış) alanına da sahip olacak. Alandaki free shoplarda 400 dünya markasının ürünleri yer alacak.

2018 SONU HİZMETTE

2018 sonlarında hizmete girmesi hedeflenen İstanbul Yeni Havalimanı'nın yıllık yolcu kapasitesi ilk faz tamamlandığında 90 milyon olacak. Bütün fazları tamamlandığında ise yıllık 200 milyon yolcuya kadar çıkabilecek. İstanbul'u sadece bölgenin değil, dünyanın sayılı aktarma merkezlerinden biri haline getirecek olan yeni havalimanından dünya çapında 350 destinasyona uçuş yapılacak. Kapalı inşaat alanı toplamı 3.5 milyon metrekare, terminal binası beton miktarı 1milyon metreküp, terminal binası demir donatı 180 bin ton, terminal çatı alanı 450 bin metrekare, terminal cephe alanı 500 bin metrekare büyüklüğünde.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/3-havalimaninda-son-dur.html Mesajı Paylaş

canıtez

Vücut tarayıcılar Atatürk Havalimanı'na kurulmaya başlandı

Atatürk Havalimanında tomografi cihazından sonra vücut tarayıcılar da kurulmaya başlandı. Toplam on tane kurulacak olan vücut tarayıcıların iki tanesinin kurulma işlemi tamamlandı. Atatürk Havalimanında ayrıca yolculara ve yanlarında ki eşyalara "Patlayıcı İz Detektörü" ile güvenlik araması da yapılıyor.

Amerika ve İngiltere uçuşlarına elektronik eşya yasağının getirilmesinin ardından Atatürk Havalimanı'na kurulacağı söylenen vücut tarayıcıların iki tanesinin kurulma işlemi tamamlandı. Toplam on tane kurulacak vücut tarayıcıların sekiz tanesi dış hatlar iki tanesi de iç hatlara kurulacak.

Yolcular "Patlayıcı İz Detektörü" ile aranıyor

Amerika uçuşlarında uygulanan Elektronik yasağının kaldırılmasının ardından, Atatürk Havalimanı'nda Patlayıcı iz detektörü ile yolcular aranıyor ve yanlarında ki elektronik eşyalar iz detektöründen geçiriliyor. Sinyal veren yolcuların yanlarındaki çanta Laptop gibi elektronik eşyalar İz detektöründen geçiriliyor. X-Ray cihazından geçerken sinyal veren yolcuların ellerinden, ayakkabılarından, kıyafetlerinden, yanlarında ki elektronik aletlerden ve çantalarından örnekler alınarak Patlayıcı İz Detektöründen geçiriliyor. Patlayıcı İz Detektörü her türlü patlayıcı maddeyi tespit edebiliyor.

http://www.airporthaber.com/ahl-haberleri/vucut-tarayicilar-ataturk-havalimanina-kurulmaya-baslandi.html Mesajı Paylaş

canıtez

Başbakan Yıldırım: "Yeni havalimanı 29 Ekim'de hizmete girecek"

İstanbul'da yapımı devam eden üçüncü havalimanı inşaatı ve diğer projeleri havadan inceleyen Başbakan Yıldırım, "Şu haliyle havalimanının yüzde 55'i tamamlandı. Önümüzdeki yılın 29 Ekim'inde tamamen bitmiş ve hizmete alınmış olacak." dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul'da yapımı devam eden üçüncü havalimanı inşaatı ve diğer projeleri havadan inceledi.

"OBA" helikopteri ile yapımı devam eden dev projeleri havadan inceleyen Yıldırım'a, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş eşlik etti.

İlk olarak 150 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Yeni Havalimanı inşaat sahasını inceleyen Başbakan Yıldırım, havalimanı siluetinin ortaya çıktığını söyledi. İlk bölümün önümüzdeki yıl tamamlanacağını açıklayan Yıldırım, "Dünyanın en büyük havalimanı inşaatını havadan izleme, inceleme imkanı bulduk. Aşağı yukarı havaalanının silueti ortaya çıkmış durumda." diye konuştu.

"Yüzde 55'i tamamlandı"
Havalimanına ulaşımın kolaylıkla sağlanacağına dikkati çeken Yıldırım, "Vatandaşlarımızın şehir merkezinden havalimanına ulaşabilmesi için metro bağlantısı yapılıyor. Ayrıca devlet ve otoyolları ile bağlantısını sağlamak için çalışmalar devam ediyor. Şu haliyle havalimanının yüzde 55'i tamamlandı. Önümüzdeki yılın 29 Ekim'inde tamamen bitmiş ve hizmete alınmış olacak." bilgisini verdi.

"İlk etapta 90 milyon yolcu"
Başbakan Yıldırım, dünyanın sayılı projeleri arasında yer alan üçüncü havalimanının ilk etapta 90 milyon yolcuya hizmet vereceğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"İlk faz bile dünyadaki en büyük havalimanının ölçeği kadar, hatta daha üzerinde. Dolayısıyla bu havalimanımızın devreye girmesiyle ülkemiz; Afrika, Avrupa, Ortadoğu ve Asya'nın havacılıkta buluşma noktası haline geliyor ve havacılığın merkezi oluyor. Tabii ki bu, bölge ekonomisine, küresel ekonomiye bambaşka bir boyut kazandıracak."

"Yeni bir şehir kuruluyor"
Havadan inceleme esnasında karşılaştığı manzarayı anlatan Başbakan Yıldırım, "Hummalı bir çalışma var. Adeta yeni bir şehir kuruluyor. Şu anda fiilen 30 bine yakın çalışan, 8 binden fazla da iş makinesi var. Burası, ilk etabı bittiğinde 100 bin kişinin doğrudan çalıştığı bir şehir olacak. Nüfuslarıyla birlikte yarım milyonu aşan bir sayıdan bahsediyoruz. En büyük problemimiz ne? İş. Böylece iş-aş imkanını da temin etmiş olacağız vatandaşlarımıza." değerlendirmelerinde bulundu.

"Çukur üzerine dünyanın en büyük havalimanı yapılıyor"
Yıldırım, proje sahasının daha önce terk edilmiş maden ocakları ve balçıktan ibaret olduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Yıllar önce İstanbul'un kömürü buradan dağıtılırdı. Tabii o kömür ocaklarından dolayı arazi çok örselenmişti. Yani her taraf çukur, sular birikmiş, kaybedilmiş bir bölgeydi. Biz ne yaptık? Bir çukur verdik, 'Bu çukur üzerine dünyanın en büyük havalimanını yapın.' dedik. Şimdi havalimanı yapılıyor, üstüne de 25 yıl için 26,5 milyar avro para alacağız. 25 yıl sonra dünyanın en büyük havalimanı da bonus. Böyle bir ticaret dünyanın hiçbir yerinde yok. Ne yapıyorsunuz? 10 milyar avrodan yüksek bir yatırım yapıyorsunuz. Cebinizden para harcamıyorsunuz. Bir de her yıl için 25 sene işletme süresince 1 milyar 50 milyon avro kira alıyorsunuz. 25 senenin sonunda ise ceketlerini alıp gidiyorlar. Dünyanın en büyük havalimanı devlete kalıyor. İşte bütün işler böyle yapılıyor."

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/basbakan-yildirim-yeni-havalimani-29-ekimde-hizmete-girecek.html

Mesajı Paylaş

putty

Tem 09, 2017, 12:45 ÖS Last Edit: Tem 09, 2017, 12:47 ÖS by putty
Ben bu yeni hava alanına bakıyorum bakıyorum bir şahanelik bulamıyorum. Harfiyat dan başka bu işte nasıl bir muazzamlık var anlayamadım. Binası AVM kadar bir bina sonuçta etraf bunlarla dolu. Pist desen her hava alanında var. Tamam her hava alanı zaten büyük projedir ama bizimki niye dünya şahanesi onu bulamıyorum. Bozuk zemine yaptık senelerdir kamyon kamyon harfiyat taşıyoruz bu yüzden pahallı ve zor iş diye düzgün zemine yapsaydın kimin umurunda senin topografik sorunun. Sofya ya mesela bir pist daha yap binaya bir kaç lise binası kadar daha ek yap al sana senede 150 milyonluk kapasite çok mu zor iş. Normal hava alanı yapıyoruz bence kendi kendimize çalıp oynuyoruz. Zaten ilk etabı sonraki etabı diye projelendirilmiş o anormal trafikler kim bilir ne zamanın hedefi belli değil.

Bu şimdi şaheser bir yapımı anlamadım ben. Geriside bildiğin pist zaten olmayan hava alanı yok

Mesajı Paylaş

matmat26

Bu iş için harcanan paranın büyüklüğüne, 7/24 çalışan iş gücü ve makine parkına bak.

O zaman işin ne derece büyük olduğunu görürsün.

Buda yetmezse atla aracina Şantiye ye git.
- Sanada yakin.. ;)

Ben tesadüfi olarak görme fırsatım oldu.  Çok büyük, büyüğün büyüğü. .

Gözle görmeden , resim ve videolarla durumu kavramayamazsin. Mesajı Paylaş

putty

Tem 09, 2017, 07:28 ÖS Last Edit: Tem 09, 2017, 07:48 ÖS by putty
Harfiyatı çok büyük ama bu hava alanının çok büyük olması anlamına gelmiyor. Harfiyat çok büyük deyince ne kastetiğini anlayamıyor olabiliriz. 2,5 milyar metreküp harfiyat düşünün kaç kamyon eder. Ama bir Hollandalı olsanız ülkeniz düm düz ise biraz düzeltir hava alanını bir yılda yapar bitirirsiniz kimin umrun da arazimiz bozuk diye bizim taşıyacağımız kayanın devasa oluşu. Ben binaya bakarım kayadan bana ne der. Binada bildiğin bina işte atla deve değil. Adam başında bareti ile anlatırken aslında harfiyattan bahsediyor ama biz inşaat anılıyoruz o devasa işi. Ben görünmeyenleri gösteriyorum projeyi kötülemiyorum. İstanbula yakışan büyüklükte bildiğin hava alanı ama öyle bir yanı varki bu onu devasa yapıyor oda taşınan toprak. Bizene topraktan Mesajı Paylaş

sadalone

Evet bayağı büyük, sanırım dünyanın en büyük terminal'i olacak.Ama putty'e katılıyorum ortada bir şahanelik bir muazzamlık yok bu iş tamamen paraya bakıyor.

İstanbul'da gerçek manada bir kentsel dönüşüme giderek ulaşım sorununun çözüldüğü,yeşilin bol olduğu,planlı ve sağlıklı konutlaşmanın olduğu yaşanabilir bir İstanbul yaratırlarsa benim için bir çılgın proje bir şaheser olur.Gerçi normalde olması gereken zaten bu ama bizim için durum farklı. Mesajı Paylaş

putty

Adam müteahiti çağırıyor bana şu arazimdeki tepeyi traşlayıp düzelt yerine bir yüzme havuzu yap diyor. Oradan 5000 kamyon harfiyat çıkar onun yerine şu yandaki arazide senin oraya yapsam hiç harfiyat kaldırmasam olmazmı daha ucuza gelir daha çabuk biter diyor. Sende yok illa oraya yapıcan öyle lazım diyorsun adamda 3 yıl oradan harfiyat kaldırıp 5000 kamyon kaya taşıyor sonra düzelen yere yüzme havuzunu yapıyor. Sende bakıyorsun ne şaheser iş yaptım diyorsun. Ama bildiğin havuz işte sonuçta nesi şahane Mesajı Paylaş

commandos

@putty, aslında burada belirtilmek istenen şantiyenin büyüklüğünden çok bu kadar kompleks bir yapının işleyişe geçecek olması vurgulanıyor. birçok disiplinin ve bir çok farklı şirketin bir zincirin dişlileri gibi aksaksız ve problemsiz işlemesi aktarılıyor. Havalimanı gibi yerlerde sınırlar büyüdükçe operasyonlar çok daha karmaşık hale gelebiliyor. Mesela Kastamonu da bir havalimanı. terminal binası, pisti, vs.vs. ama iş hacimsel, yüzeysel ve operasyonel büyüdükçe daha karmaşık ve muazzam hale geliyor.
uzun uzdaıya anlatırım ama çooook uzun sürer :) Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

putty

Tem 10, 2017, 05:39 ÖÖ Last Edit: Tem 10, 2017, 05:42 ÖÖ by putty
Ben ima ile anlatamıyorum derdimi siz okuyun şunu biraz daha anlaşılır o zaman bu harfiyat meselesi. O resimdeki bina projenin içinde kibrit çöpü gibi bir iş. Ama iş bitince görünecek olan tek şey o olacak. Dünyanın en büyüğünü yaptık eh tabi en pahallısı olması da normaldir diyeceğiz.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/88575/_3._Havalimani_insaatinda_vurgun__iddiasi.html Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter