DHMİ-Devlet Hava Meydanları İşletmesi

Başlatan canıtez, Oca 25, 2017, 11:33 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

BHavaci

2016/2 KPSS yerleştirmesi sonucu Devlet Hava Meydanları İşletmesi emrine yerleştirilen ve "Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması" sonucu olumlu olan adayların isimleri ve atandıkları yerlere ilişkin liste yayınlandı.

http://www.bagimsizhavacilar.com/dhminden-kpss-20162-yerlestirme-duyurusu/ Mesajı Paylaş

canıtez

Rize-Artvin Havalimanı'nın temeli atıldı

R,ze-Artvin Havalimanı'nın temel atma töreni Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın katıldığı törenle gerçekleşti.

Rize'de yapılan toplu açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada yaptığı konuşmada Rize Havalimanı'na da değinerek projenin önemine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada Rize ve Artvin'e hizmet verecek havalimanının tüm hazırlıklarının bittiğini, ihalesinin yapıldığını, bugün temelini atacaklarını ve inşasına başlayacaklarını söyledi. Yeşilköy ile Pazar arasında yapılacak havalimanını yıllık 3 milyon yolcu kapasiteli planladıklarını anlatan Erdoğan, proje bedelinin 1 milyar 350 milyon lira olduğunu aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu projenin, Ordu-Giresun Havalimanı'ndan sonra deniz doldurularak yapılan Türkiye'deki ikinci, dünyada ise üçüncü havalimanı olacağını belirterek, havalimanının en geç 2021 sonunda tamamlanacağını bildirdi. Erdoğan, "Havalimanıyla birlikte Rize'nin önünde, turizmde, ticarette, her alanda yeni bir dönem başlıyor. Biz bugüne kadar hep yatırımlarımızla, eserlerimizle, büyük projelerimizle konuştuk. Birileri lafla peynir gemisini yürütmeye çalışırken, biz, hep hizmet etmenin, insanımızın derdine derman olmanın peşinde koştuk." diye konuştu.

Temel atma töreni ise Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve sektör temsilcilerinin katıldığı törenle gerçekleştirildi.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/rizeartvin-havalimaninin-temeli-atildi.html Mesajı Paylaş

canıtez

TÜRKİYE,DÜNYA HAVACILIĞINDA DA SÖZ SAHİBİ OLACAK

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, Türkiye'nin havacılıkta dünyada da söz sahibi olacağını vurgulayarak, 'Üçüncü havalimanı Türk ekonomisini de uçuracak' dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul'da yapımı süren üçüncü havalimanının Türk ekonomisi ve istihdamına büyük katkı sunacağını belirterek, "İstanbul 3. Havalimanı, ticaretimize çok ciddi katkı koyacak ve bizim beklediğimiz o ki 2025 yılında ülkemizdeki gayrisafi hasılanın yüzde 4,9'unu oluşturacak. Muhteşem ve müthiş bir rakamdan bahsediyoruz. 79 milyar dolarlık sadece havalimanından kaynaklı ilave bir hasıla oluşacak." dedi.

Bakan Arslan, yaptığı açıklamada, Türkiye'de havacılık sektörünün özellikle havacılığın serbestleşmesinden sonra çok ciddi mesafeler katettiğini ifade ederek, bu konuda gerek AK Parti hükümetleri olarak havacılığa verdikleri önem gerekse Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın Türkiye'de "uçmayan insan kalmasın, havayolu halkın yolu olsun" talimatları çerçevesinde çok ciddi mesafe katedildiğini söyledi.

Ülkede 25 olan havaalanı sayısını 55'e çıkardıklarını anımsatan Arslan, "Türkiye'nin her yeri uçakla gidilebilir hale geldi. Iğdır'dan da Türkiye'nin her yerine gidilebilir hale geldik. Bu durum, aldığımız çok ciddi mesafenin göstergesi. Geçmişte Türkiye'den yılda 35 milyon yolcu iç ve dış hatta uçarken bugün 180 milyon kişiye geldik." diye konuştu.

"Türkiye, dünya havacılığında da söz sahibi olacak"

Arslan, Türkiye'nin havacılıkta dünyada da söz sahibi olacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Türkiye havacılıkta bu kadar mesafe katedip dünya havacılığında da söz sahibi olacak. Türk Hava Yolları (THY) gibi milli bir bayrak taşıyıcının global şirket çıkarını da göz önünde bulundurarak Türkiye'de bütün dünyaya hizmet edecek bir havalimanı yapma kararı alındı. İstanbul 3. Havalimanı bu anlamda gerçekten bir şaheser. Kömür ocaklarının olduğu bir yerde bataklıkları kurutup yeni bir alan kazandırıyoruz ve kazandırdığımız bu alanda da 10 milyar avroluk bir yatırım yapıyoruz. Bu yatırımı da özel sektör marifetiyle, kamu-özel iş birliği şeklinde yapıyoruz ve 25 yıl boyunca yapılacak işletmede de 22 milyar avro gelir elde edeceğiz."

200 milyon yolcuya hizmet edecek

Dünyanın bu havalimanını gıptayla izlediğini ifade eden Arslan, "3. havalimanını hem biz önemsiyoruz hem dünya önemsiyor, bazen gıptayla, bazen kıskançlıkla izliyorlar. Yılda 200 milyon yolcuya hizmet edecek bir havalimanı demek." diye konuştu.

Arslan, üçüncü havalimanının "aktarma havalimanı" konumunda olacağına dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Dünyanın neresinden olursa olsun uçaklar gelecekler, ülkenizde transfer yapacaklar. Uçağın havalimanınıza inmesi bir gelir, yolcunun inmesi bir gelir ve yaptıkları alışverişlerden kaynaklı bir gelir elde ediyorsunuz. O yüzden dünyadaki bu aktarma havalimanları dünya havacılığında sizi hem merkez haline getiriyor hem ciddi bir şekilde katma değer oluşturma, gelir getirme anlamında da ülkenin büyümesine katkı koyuyor."

Bakan Arslan, 3. havalimanının Türkiye'nin büyümesine, gelişmesine, ekonomisine çok ciddi katkı sağlayacağını anlatarak, "Dünya ticareti, ticaret hareketliliği de havalimanının bulunduğu merkezden yayılma sağlıyor. İşte İstanbul 3. Havalimanı, havacılık hizmetinden kaynaklı ülkemize gelir elde ettireceği gibi bir merkez olması hasebiyle ticaret erbabının, sanayinin üretiminin, ham maddenin, mamul maddenin bu coğrafyadaki büyümesini sağlayacak. Bu havalimanı, yatırımcının, bizzat yatırımı yapan kişinin, dünyanın neresinden olursa olsun ülkemize kolay gelmesi, yatırımını kontrol etmesi, işlemini yapması ve aynı gün dünyanın başka bir yerine gidebilmesi anlamına geliyor." değerlendirmesinde bulundu.

225 bin kişiye istihdam sağlanacak

İstanbul 3. Havalimanı'nın Türk ekonomisini adeta uçuracağına işaret eden Arslan, konuşmasını şöyle tamamladı:

"İstanbul 3. Havalimanı, ticaretimize çok ciddi katkı koyacak ve bizim beklediğimiz o ki 2025 yılında ülkemizdeki gayrisafi hasılanın yüzde 4,9'unu oluşturacak. Muhteşem ve müthiş bir rakamdan bahsediyoruz. 79 milyar dolarlık sadece havalimanından kaynaklı ilave bir hasıla oluşacak. 3. havalimanının birinci faslı önümüzdeki yıl bittiğinde yılda 100 bin kişiye istihdam sağlayacağız, 2025'te havalimanı tam kapasiteye eriştiğinde yılda 225 bin kişiye istihdam sağlayacağız ki sadece istihdam boyutu bile ülkemize olan katkısı, ekonomimize olan katkısı ve insanımızın hayatını kolaylaştırması, aş ve iş kazandırması anlamında da tek başına bile önemli bir argüman, önemli bir gösterge. Bizim tek derdimiz istihdam değil, bu havalimanından kaynaklı ülkemizin ticaretini, ekonomisini büyütmek. Ülkemizi 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisine sokmak istiyoruz, bu havalimanı da bu hedefin gerçekleşmesinde çok önemli bir unsur olsun istiyoruz."

http://www.airlinehaber.com/turkiyedunya-havaciliginda-da-soz-sahibi-olacak/ Mesajı Paylaş

BHavaci

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ ) Genel Müdürlüğü, 2017 yılı Mart ayına ilişkin havayolu uçak, yolcu ve yük istatistiklerini açıkladı.

Buna göre, Mart ayında Türkiye genelinde havalimanlarından hizmet alan yolcu sayısı iç hatlarda 8.216.681, dış hatlarda ise 4.647.138 oldu.  Direkt transit yolcu sayısı ile birlikte Mart ayında 12.902.934 yolcuya hizmet sunuldu.

Mart ayında havalimanlarının uçak trafiği, iç hatlarda 70.818, dış hatlarda ise 37.429 olarak gerçekleşti.

Üstgeçiş (overflight) trafiğinde artış eğilimi Mart ayında da devam etti. 30.727 üst geçiş (overflight) trafiği ile birlikte Mart ayında hizmet verilen toplam uçak sayısı 138.974 oldu.

Havalimanları Yük (kargo, posta ve bagaj) trafiği Mart ayı itibarıyla iç hatlarda 58.635 ton, dış hatlarda 176.970 ton, toplamda ise 235.605 tona ulaştı.

2017 Yılı Mart Sonu (3 Aylık) gerçekleşmelerine göre; hizmet verilen toplam uçak trafiği (üstgeçişler dâhil)  385.734, toplam yolcu trafiği (direkt transit dâhil) 35.494.333, yük (Kargo+Posta+Bagaj) trafiği ise 640.686 ton oldu.

http://www.bagimsizhavacilar.com/mart-ayinda-129-milyon-yolcu-hava-yolunu-kullandi/ Mesajı Paylaş

canıtez

Diyarbakır Havalimanı, Mayıs ayında öğle saatlerinde kapatılacak

Askeri ve sivil uçakların ortak kullandığı Diyarbakır Havalimanı'nın ana pisti üzerinde bakım-onarım çalışması yapılacağı için 1 Mayıs 2017 ile 30 Mayıs 2017 tarihleri arasında her gün öğlen saat 11.00 ile 14.00 arasında hava trafiğine kapatılacağı açıklandı.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklama şöyle:

"Diyarbakır Havalimanı, Hava Kuvvetleri Komutanlığınca planlanan bakım-onarım çalışmaları nedeniyle, 1 Mayıs'tan 30 Mayıs 2017'ye kadar, 11.00-14.00 saatleri arasında hava trafiğine kapatılacak. Bakım-onarım çalışmaları süresince olası aksaklıklara meydan verilmemesi için DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından gerekli tüm önlemler alındı. Havayolu şirketlerine gönderilen yazıda da uçuş programlarının buna göre planlanması ve yolcuların çalışmalardan olumsuz etkilenmemesi için gerekli tedbirlerin titizlikle alınması istendi. "

http://www.kokpit.aero/mayista-ogle-saatlerinde-kapatilacak Mesajı Paylaş

canıtez

Muş Havaalanı büyüyor

uş Havalimanı teknik blok, kule, yeni terminal binası ve mütemmimlerin yapım çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Yazılı bir açıklama yapan AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, AK Parti iktidarları döneminde Muş'ta tüm alanlarda yapılan yatırımların hızla arttığını kaydetti. Güzel gelişmeler ışığında Muş Havalimanının yeni teknik blok ve kule yapım ihalesinin 10 milyon 207 bin TL bedel karşılığında 2015 yılında ihale edildiğini ve yapımın 2016 yılında başladığını belirten Mehmet Emin Şimşek, işin yüzde 40'lık kısmının bitirildiğini, yeni teknik blok ve kule inşaatının bu yılın ağustos ayında bitirilmesinin planlandığını kaydetti.

Terminal binası ve mütemmim inşaatının da 2016 yılında 47 milyon 200 bin TL bedel karşılığında ihale edildiğini dile getiren Şimşek, "Yer teslimi yapılmasını müteakip ihaleyi alan firma tarafından temeli atılmıştır. Mevcut terminal binası kullanım alanı 2 bin 400 metrekare iken yeni terminal binasının kullanım alanı 16 bin 500 metrekare olacaktır. Aynı iş kapsamında havalimanımızın mevcut apron uçak park alanı 3 iken, apronun genişletilmesi sonucu havalimanımız 5 uçaklık park alanına ulaşacaktır. Tüm bu yapılacak olan çalışmalar sonucunda ilimize toplamda 57 milyon 407 bin TL yatırım gelmiş olacaktır. İlimiz 2018 yılı içerisinde modern bir havalimanına kavuşmuş olmanın yanında, istihdama da doğrudan katkı sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/mus-havaalani-buyuyor.html Mesajı Paylaş

canıtez

GÜMÜŞHANE BAYBURT ARASINA HAVALİMANI

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Söz Salyazı Havalimanı, inşallah projelerini yapıyoruz. Bu sene içinde ihalesini yapacağız. Gümüşhane ve Bayburt'u havalimanına kavuşturacağız" dedi. Bakan Arslan, öğle yemeğinde Sultanbeyli'de Karslılarla bir araya geldi. Herkesin memleketine kolay ulaşması için havalimanı sayısını 55'e çıkardıklarını söyleyen Arslan, " Hemşehrimlerim eskiden cenazeye gidemiyordu. Benim de bir cenazem oldu.Gidecektim, uçakta yer bulmak hak getire. Çünkü haftada bir kez Kars'a uçak vardı. Otobüs, 30 saatte gidiyorsunuz, buradan Kars'a. Gittim, Allah razı olsun, beni ayakta otobüse aldılar. 30 saatte gidiyordunuz. 30 saati ayakta gittim. Buradakilerin çoğu bunu yaşadı. Bunu unutmayalım,"dedi.

KARS'TAN GÜRCİSTAN'A KESİNTİSİZ ULAŞIM

Kars'tan Ardahan'a bölünmüş yol yaptıklarını Ardahan sonrasında Gürcistan'a kadar da bu yolu uzatacaklarını söyleyen Arslan, " Artvin üzerinden Karadeniz'e ineceksiniz, yine geçit vermiyor. Ilgar'da tünellerin ihalesini yaptık, işe başladık. Iğdır'ı, Erzurum, Kars'ı, Ardahanı Gürcistan'a hem trenle hem bölünmüş yolla bağlamış olacağız. Ardahan Artvin arasında Sahara tünelini yapacağız. Böylece Karadeniz'i Kars'ı, Ardahan'ı, Iğdır'a  bağlamış olacağız. Bir projeyi yaparken bütün bölgeyi kalkındırıyoruz" diye konuştu.

GÜMÜŞHANE BAYBURT ARASINA HAVALİMANI

Gümüşhane ve Bayburt arasında Salyazı havalimanı yapacaklarını söyleyen Arslan," Yine temel atmışlar unutmuşlar. Söz Salyazı Havalimanı da inşallah projelerini yapıyoruz. Bu sene içinde ihalesini yapacağız. Gümüşhane ve Bayburt'u havalimanına kavuşturacağız" dedi

http://www.airlinehaber.com/gumushane-bayburt-arasina-havalimani/ Mesajı Paylaş

canıtez

KAŞ HAVALİMANI'NA İZİN ÇIKTI

Kaş Havalimanı için SHGM'den onay çıktı. Bakanlık onayının ardından ihalesi yapılacak havalimanı için devler kolları sıvadı.

Antalya turizmine doping etkisi yapacak Kaş Havalimanı için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden gerekli izinlerin alındığı öğrenildi. İzinlerin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından onayından geçmesiyle birlikte ihale süreci resmen başlayacak. Havaalanının ihalesi için dev şirketler çalışmalara başladı.

DEVLERİN RADARINDA

Antalya'nın batısına yapılacak Kaş Havalimanının ihalesinin hangi modelle yapılacağı ise henüz netlik kazanmadı. Ancak konuya yakın kaynaklara göre yap-işlet-devret modeliyle yapılma olasılığı hayli yüksek. Henüz proje aşamasındaki havalimanının yılda 5 milyon yolcuya hizmet vermesi ve Antalya ekonomisine yılda 2 milyar dolarlık katkı yapması planlanıyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün onayının ardından Türkiye'nin dev şirketleri ihale için kollan sıvadı.

Rus ve Almanların yanı sıra İngiliz turistlerin de yoğun ilgi gösterdiği turistik ilçede havalimanı ile müşteri yelpazesinin genişletilmesi ve yeni yatırımlarla ilçe ekonomisinin daha da canlandırılması hedefleniyor.

FİNİKE'YE DE YAKI
N
Edinilen bilgilere göre havalimanının yeri kesinleşti. Kaş-Demre bölgesinin Antalya merkeze 200, Dalaman Havalimanı'na ise 190 kilometre uzağında yer alacak proje, Finike'ye çok yakın konumda yer alıyor. Havalimanının gelişmeye müsait olacak şekilde planlanması için çalışmaların titizlikle yürütüldüğü açıklandı.

Projeyle kimler ilgileniyor?

Kulislerde konuşulan bilgilere göre Kaş Havalimanı, Türkiye'nin bu alanda tecrübeli 2 dev grubu Limak ile IC Holding'i harekete geçirdi. Uzun zamandır ihale sürecini bekleyen iki grubun süreçte aktif rol alacağı iddia ediliyor. Antalya Havalimanında Alman Fraport ortaklığı olan İC Holding'in bu tecrübesini Kaş'a da taşımak istediği ifade ediliyor. Sabiha Gökçen Havalimanı'nın yanı sıra Türkiye'yi dünyanın havacılık merkezi yapacak İstanbul Yeni Havalimanı ile bu alandaki en iddialı gruplardan biri haline gelen Limak'ın da Kaş'ı istediği belirtiliyor.

İki grup Sabiha Gökçen Havalimanı ihalesinde de kıyasıya yarışmış ipi Limak göğüslemişti. Kaş Havalimanı'nı ise kimin kazanacağı yeni taliplilerin olup olmayacağı merak ediliyor.

http://www.airkule.com/haber/KAS-HAVALIMANI-NA-IZIN-CIKTI/27326 Mesajı Paylaş

canıtez

3. HAVALİMANI HİZMETE GİRDİĞİNDE 350 NOKTAYA UÇULACAK

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul 3. Havalimanının hizmete girmesiyle Türkiye'nin dünya çapında şu anda 282 olan destinasyon sayısının 350'ye yükseltilmesinin planlandığını söyledi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul'a yapılan yeni havalimanının temel atma töreninin üçüncü yılı dolayısıyla değerlendirmelerde bulundu.

Arslan, son 10 yılda aktif havalimanı sayısını 25'ten 55'e çıkarıldığını, Türkiye'nin her yerine uçakla gidilebilir hale geldiğini anlatarak, yılda 35 milyon olan iç ve dış hat yolcu sayısının ise 180 milyona ulaştığını vurguladı.

3. HAVALİMANI HİZMETE GİRDİĞİNDE 350 NOKTAYA UÇULACAK

Söz konusu havalimanının önemine değinen Arslan, "İstanbul'a yapılan 3. Havalimanını hem biz hem de dünya önemsiyor, bazen gıptayla bazen kıskançlıkla izliyorlar. Yılda 200 milyon yolcuya hizmet edecek havalimanının hizmete girmesiyle dünya çapında şu anda 282 olan destinasyon sayımızı, 350'ye yükseltmeyi planlıyoruz" diye konuştu.

"ÇALIŞAN SAYISI 30 BİNE ULAŞACAK"

Türk ekonomisini büyük destek olacak 3. Havalimanında, 3 bin 500'ü beyaz yaka olmak üzere yaklaşık 26 bin 700 kişinin çalıştığını ifade eden Arslan, "Önümüzdeki dönemde çalışan sayısı 30 bin kişiye ulaşacak" dedi. Arslan, İstanbul 3. Havalimanının, 2025'te Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın yüzde 4,9'unu oluşturmasını öngördüklerini söyledi.

Arslan, "3. Havalimanı Raylı Sistem Hattı Etüd-Proje" işi kapsamında 34 kilometre uzunluğunda Gayrettepe-Yeni Havalimanı ile 31 kilometre uzunluğunda Halkalı-Yeni Havalimanı olmak üzere toplam 65 kilometre olarak planlanan raylı sistem hattının, birinci aşaması olarak belirlenen Gayrettepe-Yeni Havalimanı kesimine ilişkin çalışmaların sürdüğünü sözlerine ekledi.

https://www.airlinehaber.com/3-havalimani-hizmete-girdiginde-350-noktaya-uculacak/ Mesajı Paylaş

canıtez

ABD ve İngiltere uçuşları için beklenen cihazlar geldi

ABD ve İngiltere uçuşlarına getirilen elektronik yasağının ardından Atatürk Havalimanı'na konulacağı açıklanan 2 tomografi cihazı getirildi.

Türkiye, ABD'nin ülkeye yönelik uçuşlarda uygulamaya koyduğu kabin içi elektronik cihaz yasağı için yeni önlemler kapsamında alınan iki adet tomografi cihazları dün gece Atatürk Havalimanı'na getirildi. Cihazlar ABD ve İngiltere yolcularının uçağa alınacağı körüklere konulacak.

Dün gece getirilen tomografi cihazlarının bu gün ABD yolcularının alındığı körüklere monte edilmesi bekleniyor.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/abd-ve-ingiltere-ucuslari-icin-beklenen-cihazlar-geldi.html Mesajı Paylaş

commandos

Yazık, çok para verilmiştir. Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

HDS

Geldi derken hakikaten gelmiş, transpaletle çekiyor adam.  :)


Amerika yolcularını artık farklı bir terminale alıp üzerlerine böcek ilacı da sıksınlar. Hatta tarama evden başlasın. Mesajı Paylaş

commandos

Zaten didik didik ediyorlar  ;D Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

HDS

Direk eterle bayıltılabiliriz de. Uykunu alır, jet lag de olmazsın. İkramdan tasarruf. Mesajı Paylaş

commandos

Hocam şakası biyana da her işimiz paldır küldür. Bir de bunun yanında kafamıza göre iş yapınca, gerekli gereksiz enerjimizi boşa harcıyoruz. Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter