Pilatus PC-24

Başlatan Merkator, Ara 08, 2017, 05:35 ÖS

« önceki - sonraki »

Merkator

Pilatus'un en yeni iş jeti PC-24, EASA ve FAA'den sertifika aldı

İsviçreli Pilatus şirketinin en yeni iş jeti Pilatus PC-24 Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) ve Amerikan Havacılık Otoritesi'nden (FAA) sertifika aldı.

Üretim programına 2013 yılında start verilen PC-24 böylelikle ilk teslimatına bir adım daha yaklaştı. İlk PC-24 prototipi ilk uçuşunu Mayıs 2015'te tamamladı. Sertifika programında kullanılan üç prototip ise bugüne kadar toplam 2205 saat uçuş yaptı.

PC-24 zorlu bir test sürecinden geçti, buzlanma koşullarında ve aşırı sıcaklıklarda, günlük operasyonlarda genellikle görülmeyen yüksekliklerde ve hızlarda test edildi. Kuş çarpması, yapısal stres testleri, gürültü testleri yapılan testlerden bazılarıydı.

Pilatus Yönetim Kurulu Başkanı Oscar J. Schwenk, müşterilerine PC-24'ün 2017'de hazır olacağını duyurduklarını ve yıl sonunda kısa bir süre önce bunu başardıkları için mutlu olduklarını dile getirdi. Schwenk, "84 müşterimize vaat edilen tüm performans verileri elde edildi hatta aşıldı" dedi.

Pilatus, PC-24'ün geliştirme programına 500 milyon İsviçre Frangı yatırım yaptı. Pilatus'un şu anda Stans'taki montaj hattında sekiz adet PC-24 bulunuyor. 2018 yılı boyunca dünya genelinde müşterilere 23 adet teslimat planlanıyor. Uçağın ilk teslimatı Amerikan PlaneSense şirketine yapılacak.

6800 lbf motor gücüne sahip Pilatus PC-24, 787 km/saat hıza ulaşabildiği gibi 45.000 ft irtifaya çıkabiliyor. 820 metre gibi kısa mesafeli pistlerden kalkış yapabilen PC-24 bu özelliğiyle iniş ve kalkış yapabildiği pist sayısını artırıyor. 50 ft engelin üzerinden 770 metre gibi kısa iniş mesafesine sahip PC-24, asfaltlanmış veya asfalt kaplama yapılmayan pistlere inebilme özelliğiyle de dünya üzerinde 21.000'den fazla havalimanında kullanılabiliyor.

Pilatus PC-24, Türkiye'de ve Ortadoğu bölgesinde AMAC Aerospace distribütörlüğünde havalanacak.

http://www.kokpit.aero/pilatus-pc-24-sertifika-aldi
Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter