Nükleer Enerji ve Nükleer Teknoloji

Başlatan The Thing, Oca 25, 2017, 08:56 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

Almaya nükleer riskine karşı halka iyot hapı dağıtıyor


Belçika sınırındaki nükleer sızıntı tehlikesi Almanya'yı harekete geçirdi. Alman hükümeti Aachen bölgesi sakinlerine nükleer kaza veya sızıntı ihtimaline karşı iyot hapı dağıtma kararı aldı.

Çevre Birimi uzmanlarından Marcus Kremer, Belçika'da bulunan Tihange nükleer santralinden doğabilecek sağlık sorunlarını engellemek için böyle bir kararın alındığını vurguladı :

"Bu hapları dağıtarak insanların panik olmasını amaçlamıyoruz. Ama riski düşünmemiz ve buna karşı önlem almamız şart."

Tihange nükleer santralinin reaktörlerinde tespit edilen çatlak 70 Kilometre mesafedeki Aachen sakinlerini uzun zamandır tedirgin ediyor.

Genelde kazanın ardından dağıtılması öngörülen iyot haplarının önceden verilmesi kent sakinlerini memnun etse de endişelerini artırdı:

"Böyle inisiyatifin alınması elbette ki beni memnun etti. Ama çok rahat olduğumu da söyleyemem."

"Eğer halka ilaç dağıtılmasına karar verildiyse bir şeylerin zaten ters gittiğinin kanıtıdır."

İyot hapı nükleer bir felakette vatandaşları tiroid kanserine karşı korumayı amaçlıyor. Özellikle çocukluk döneminde alınan iyot tiroid kanser riskini daha da azaltıyor.

http://www.euronews.com/2017/09/01/german-border-town-issues-iodine-tablets-over-fears-about-belgian-nuclear Mesajı Paylaş

Defence

Japonya'dan, 'Fukuşima felaketine' rağmen nükleer enerjiye destek


Japonya Atom Enerjisi Komisyonu, Fukuşima'daki nükleer kazanın meydana geldiği 2011'den bu yana ilk kez yayımladığı 322 sayfalık yıllık raporda, nükleer enerjinin, Japonya'nın enerji yelpazesinin kilit bileşeni olmayı sürdürmesine yönelik çağrı yaptı.

Nükleer enerjinin 2030'da Japonya'nın tedarikinin en az yüzde 20'sini oluşturması gerektiğine işaret edilen raporda, fosil yakıt ithalinin artan masraflarının ve yavaş reaktörün Japonya ekonomisini tekrar etkilemeye başladığı belirtildi. Raporda, Tokyo yönetimine nükleer enerji üretiminin uzun vadeli yararlarını belirlemesi ve alınması gereken önlemleri göz önüne alması çağrısında bulunuldu.

Ülkedeki nükleer reaktörlerin tamamı kapatılmış ancak daha sonra beşi tekrar faaliyete geçirilmişti. Faaliyetteki nükleer reaktörlerde Japonya'nın enerjisinin yüzde 1'i karşılanıyor.

Japonya'da 11 Mart 2011'de meydana gelen 9 büyüklüğündeki deprem ve sonrasında oluşan tsunami, Fukuşima nükleer santralinde radyoaktif sızıntıya neden olmuştu. Bölgede yaşayan on binlerce kişi sızıntı sonrası evlerini terk etmek zorunda kalmıştı. Sızıntının tamamen kontrol altına alınarak santralin tasfiyesinin on yıllar süreceği tahmin ediliyor.

http://www.dunyabulteni.net/manset/407665/japonyadan-fukusima-felaketine-ragmen-nukleer-enerjiye-destek Mesajı Paylaş

Defence

Irak, Cumartesi günü Saddam Hüseyin'e bağlı reaktörlerin imhasından 25 yıl sonra barış amacıyla bir nükleer güç reaktörü kurma konusunda Birleşmiş Milletler'den yardım istedi. Dışişleri Bakanı İbrahim El Cafar New York'ta Birleşmiş Milletler Genel Kuruluna verdiği demeçte, "Irak, barışçıl amaçlar için nükleer reaktör inşa etmek için, nükleer teknolojiye sahip ülkelerdeni, nükleer silahların yayılmasını önleme antlaşması uyarınca yardım çağrısında bulundu."

Bağdat'ın güneyinde, ana nükleer araştırma alanı olan Tuwaitha'da Irak'taki üç nükleer reaktör mevcuttu. Bunlardan biri 1981'de İsrail hava saldırısı ve diğer ikisi 1991'deki Körfez Savaşı'ndaki Amerikan uçaklarının saldırıları sonucunda tahrip edildi.

http://www.euronews.com/2017/09/23/iraq-asks-un-for-help-to-build-new-nuclear-power-reactor Mesajı Paylaş

Energy

BAE'nin ilk nükleer santrali tamamlamak üzere


Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), ilk nükleer enerji santralini tamamlamak üzere olduğunu bildirdi.

BAE Enerji Bakanı Süheyl Al Mazrouei, ilk nükleer enerji santralinin yüzde 96'sının tamamlandığını söylerken, 2050 yılından itibaren ülke enerjisinin yüzde 50'sinin nükleer kaynaklı olacağını belirtti.

2009 yılında başlayan santralin yaklaşık 20 milyar dolara mal olması bekleniyor. Santralde ilk ünitenin 2020 yılında devreye girmesi bekleniyor.

Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Greenpeace'ten nükleer santral raporuna otosansür

Greenpeace terör riski nedeniyle kendi hazırlattığı raporu sansürlemek zorunda kaldı.

Uluslarası Çevre Örgütü Greenpeace çevreye gelebilecek olası zararlar nedeniyle Fransa'daki nükleer santralleri farklı ülkelerden bağımsız uzmanlara inceleterek bir rapor hazırladı.

Ne var ki, hazırlanan raporda santrallere ilişkin öyle ciddi güvenlik açıklarına yer verildi ki Greenpeace yaşanan terör saldırıları ve riskler karşısında raporun hassas bilgiler içeren önemli bir kısmını yayınlamama kararı aldı.

Fransa'da bulunan 19 santrale ilişkin raporun kamuoyu ile paylaşılan hali terör eylemlerinin yarattığı tedirginlikten ötürü sansüre uğramış oldu. Greenpeace tam raporun sadece orjinal birkaç kopyasının en üst düzey yetkililere ileteceğini duyurdu.

Yapılan hesaplamalara göre varolan cantrallerin güçlendirilmesi ve güvenlik açıklarının giderilmesi için yüz milyarlarca Euroluk yatırım yapılması gerekiyor. Greenpeace bu bütçenin eski santralleri modernize etmek yerine tamamen kapatılıp yenilenebilir enerjiye yatırım yapılması gerektiğini ileri sürüyor.

http://www.euronews.com/2017/10/10/frances-nuclear-spent-fuel-pools-major-security-risk-greenpeace Mesajı Paylaş

Terra

Güney Kore'de 2 nükleer reaktör inşasına onay

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, seçim vaadinin aksine Ulsan kentindeki Şin Kori-5 ve Şin Kori-6 nükleer reaktörlerinin inşasına yeniden başlanmasına onay verdi.

İnşasına 2016 yılında başlanan ve yüzde 30'u tamamlanan projeye, askıya alınana kadar 1,4 milyar dolar harcanmıştı. Güney Kore Devlet Başkanı Moon, seçim kampanyası sırasında reaktörlerin inşasını durdurma vaadinde bulunmuştu. Ülkenin güneybatısındaki Gyeongju kentinde 2016 yılında meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki deprem, reaktörlerle ilgili tartışma yaratmıştı.

http://www.dunyabulteni.net/manset/410157/guney-korede-2-nukleer-reaktor-insasina-onay Mesajı Paylaş

Energy

Güney Kore, Suudi Arabistan'da nükleer enerji santrali kurulmasına talip

Güney Kore Hükümeti, dünyanın ilk petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan'da nükleer enerji santralleri inşası için katılma niyetinde olduklarını açıkladı.

Güney Kore'nin teklifinin Fransa, Çin, Rusya, Japonya ve Kore'deki ilgilenen teklif sahiplerine ulaştığı bildirildi. Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanı Paik Un-gyu, Suudi Arabistan Ekonomi ve Planlama Bakanı Adel bin Muhammad Fakeih'e, Kore-Suudi Arabistan Ticaret Forumu öncesinde "Vizyon 2030" adlı bir ihaleye teklifte bulunma niyetinde olduğunu aktardı. En az 20 milyar değerinde olması beklenen anlaşma imzalanırsa, Birleşik Arap Emirlikleri'nden sonra Suudi Arabistan, Güney Kore teknolojisi ile kurulu nükleer enerji santralleri ile ikinci körfez ülkesi olacak. Paik, devlet tarafından işletilen Kore Elektrik Enerjisi Kurumu'nun da aralarında bulunduğu nükleer enerji santralleri yatırımcılarından yurt içinde ve yurt dışında nükleer santral kurma ve işletme konusundaki 40 yıllık tecrübelerinden yararlanabileceğini söyledi. Ayrıca Paik, Fakeih'e nükleer enerji altyapısını oluşturmak ve Suudi Arabistan'la işbirliği yapmak için istekli olduğunu söyledi.

http://www.kaptanhaber.com/guney-kore-suudi-arabistan-da-nukleer-enerji-santrali-kurulmasina-talip/47095/

Mesajı Paylaş

Merkator

Kural olarak SAKFOR'da paylaşılanların dışarıya sızdırılması yasak. Ama bu haber önemli olduğu için Yönetimden aldığım izin ile sayın Supplychain tarafından paylaşılan haberi SADFOR'a da taşıyorum:

Supplychain yazdı:

2 gun evvel cikan haberlerde, LM'in nukleer fuzyon patenti aldigindan bahsediliyor. Ciddi bir takim yeni gelismeler var bu konuda. Hani denir ya, "disruptive" diye, iste o turden...


http://denver.cbslocal.com/2018/03/28/fusion-reactor-power-lockheed-martin/


https://twitter.com/PatentProfiler/status/978584759977857026


Mesajı Paylaş

Atılgan

Dünyanın tek yüzer nükleer güç santralinin ilk ünitesi hizmete girdi

Dünyanın ilk ve tek yüzer nükleer güç santrali Akademik Lomonosov'un ilk reaktörü hizmete girdi. Santralin kapsamlı testlerin ve hazırlık prosedürlerinin Mart ayına kadar tamamlanması bekleniyor.
Türkiye'de Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ni inşa eden Rosatom, dünyanın ilk ve tek yüzer nükleer güç santrali Akademik Lomonosov'un birinci reaktörününün hizmete girdiği bildirdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Rosatom'un grup şirketlerinden Atomflot'un Rusya'nın Murmansk kentindeki sahasında demirleyen santralin ilk reaktörü yüzde 10 kapasiteyle çalıştırıldı.

Murmansk'te demirlenen Akademik Lomonosov'da şebekeye bağlantıdan önce tamamlanması gereken bir dizi işlevsellik ve güvenlik testleri yapılacak. İlk aşamada reaktör yüzde 1 ila 10, son aşamada ise tam kapasitede çalıştırılacak.

Kapsamlı testlerin ve hazırlık prosedürlerinin 2019 yılının Mart ayına kadar tamamlanması bekleniyor. Santral, 2019'un üçüncü çeyreğinde Pevek (Rusya'nın en kuzeydeki şehri) limanına çekilecek.

Yüzer nükleer santral ile Bilibino Nükleer Güç Santrali ve Chaunskaya Santrali'nin güç kapasitelerinin artırılması planlanıyor.

"DÜNYA GENELİNDE PEK ÇOK ÜLKE İÇİN FAYDALI OLACAK"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Rosatom Üst Yöneticisi (CEO) Alexey Likhachev, santralin tüm testlerini programa uygun olarak başarılı bir şekilde yürüttüklerini belirterek, "Önümüzdeki sonbaharda Akademik Lomonosov'u planlandığı gibi Pevek kentine çekeceğiz. Yüzen nükleer enerji santralleri, özellikle uzak yerlere enerji ulaştırmak için ideal bir çözüm. Bu projeyi sadece Rus Arktik bölgeleri için değil, aynı zamanda dünya genelinde pek çok ülke için faydalı olacak yeni bir ürün olarak görüyoruz. Küçük nükleer güç reaktörleri alanında referans gösterilen teknolojilere sahibiz. Yüzer nükleer santrallere yönelik artan talebin Rusya'nın dünya nükleer teknoloji pazarındaki lider konumunu güçlendireceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.

MALİYETİ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE AZALTIYOR

Yüzer nükleer güç santralleri; küçük boyutları, hafiflikleri ve sabit maliyetiyle avantaj sağlıyor. Yüzer reaktörler, 3 ila 5 yıl boyunca, yakıt ikmaline gerek kalmadan kesintisiz çalışmalarıyla elektrik üretim maliyetini önemli ölçüde azaltıyor.

https://www.denizhaber.com.tr/dunyanin-tek-yuzer-nukleer-guc-santralinin-ilk-unitesi-hizmete-girdi-haber-85753.htm Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter