Türk Hava Kurumu

Başlatan canıtez, Oca 24, 2017, 11:38 ÖÖ

« önceki - sonraki »

canıtez

THK ÜNİVERSİTESİ'NDE AKRABA AYRICALIĞI

Atatürk'ün 92 yıl önce kurduğu Türk Hava Kurumu borç batağından kurtulmaya çalışırken, 6 bin öğrencisi bulunan THK Üniversitesi'ndeki skandallar, YÖK raporuna yansıdı

YÖK Genel Kurulu, Türk Hava Kurumu Üniversitesinin bir yıl süreyle öğrenci alımını durdurmuştu. YÖK, 11 Kasım 2016'da THK Rektör Vekilliği görevinden istifa eden Yıldırım Saldıraner'e tek imza ile verilen profesörlük unvanı nedeniyle üniversiteye "uyarı" cezası da uyguladı. YÖK, eski THK Başkanı Osman Yıldırım döneminde Ankara Macunköy'deki arsasının herhangi bir izin alınmadan "rayiç" değerinin hayli altında bir değerle elden çıkarılmasının üniversiteyi zarara uğrattığına da karar verdi. YÖK, maaş ve diğer kalemler altında personele yapılan ödemeleri çok yüksek buldu. Genel Sekreter Süleyman Necati Akçeşme imzalı belgede şu tespitler yapıldı:"Maaş dışında yapılan ödemeler, personel istihdam etmenin mantığıyla çelişiyor, üniversitede çalışan akademik ve idari personel ücretleri arasında çok önemli farklar var, personel istihdam ve ücret tespitinde kamu yararı ve hizmet gereklerinden ziyade akrabalık ilişkileri ön plana çıkmıştır. Üniversitenin mali durumunun eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüremeyecek ölçüde zayıf olduğu anlaşılmıştır."

http://www.airkule.com/haber/THK-UNIVERSITESI-NDE-AKRABA-AYRICALIGI/25991 Mesajı Paylaş

canıtez

THK'nın Sportif Havacılık Konusundaki Yetkileri Kaldırıldı

Yasal dayanağını anayasa, kanun ve kanun hükmünde kararnameden alan Gençlik ve Spor Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı'na göndermiş olduğu yazıyla; mevzuata aykırılık teşkil ettiği gerekçesiyle üstlenmiş olduğu sportif havacılık görevlerinin artık Türk Hava Kurumu tarafından yürütülmeyeceğine hükmetti.

Havacılığa ilişkin sportif faaliyet ve müsabakalarda resmi ulusal otoritenin Türkiye Hava Sporları Federasyonu olduğu ve dernek statüsündeki Türk Hava Kurumu'nun bu alana müdahil olma girişimlerinin kanun dışı olduğu bildirildi. Konuya ilişkin Türkiye genelindeki tüm koordinasyonu ve uluslararası iştirakleri gerçekleştirmeye Türkiye Hava Sporları Federasyonu'nun tek başına ve tam yetkili olduğu belirtildi.

Bakanlık tarafından yapılan resmi deklarasyonda; Türkiye genelindeki tüm Valilik, Büyükşehir Belediye Başkanlıkları, Belediyeler ve Özel İdareler ile diğer kamu kesimi birimlerinin Türk Hava Kurumu'nu değil Türkiye Hava Sporları Federasyonu'nu muhatap alıp koordine olmaları gerektiği açıklandı.

Böylelikle varoluşunun bir anlam ifade etmediği gerçeği ile birlikte Türk Hava Kurumu'nun içerisine düştüğü ekonomik kriz ortamında hangi amaca hizmet edeceği ise merak konusu oldu

http://www.airlinehaber.com/bakanlik-bildirdi-thknin-yetkileri-sonlandirilmistir/ Mesajı Paylaş

canıtez

THK'de Son Durum

Türk Hava Kurumu (THK) Başkanı Kürşat Atılgan, THK'nın mali sıkıntılarının çözümlenmesi için hazırlanan 9 maddelik düzenlemenin, torba yasa ile çıkarılması için çalıştıklarını söyledi.

Atılgan, THK Müze ve Paraşüt Kulesi'nde düzenlediği basın toplantısında, Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan THK'nın, milletin kurumu olduğunu belirterek, kuruluş sürecini anlattı. Atılgan, Atatürk tarafından dile getirilen "İstikbal göklerdedir" sözünün, bugün de geçerliliğini koruduğunu, havacılığın insan hayatının her alanına girdiğini ve hayatı hızlandırdığını belirtti.

THK'nın geçmişte var olan 21 kalem gelirinin ve imtiyazlarının zaman içinde elinden alındığına işaret eden Atılgan, "Bugün THK milletin yardımları ve kendi ticari faaliyetleriyle yaşayan bir kurum haline gelmiştir. Havacılık fonksiyonlarının yerine getirilmesi için olağanüstü gayret sarf ediyoruz. Türk milletinin sahip olduğu değerin devam ettirilmesi gerekir." diye konuştu.

- "THK'nin ücretsiz faaliyetleri yaygınlaştırılacak"

Eskişehir'de gençlere yönelik planör, yamaç paraşütü, model uçak gibi kursların 10'ar günlük kamplar şeklinde ücretsiz düzenlendiğine dikkati çeken Atılgan, bu tür faaliyetlere destek verilmesi halinde bunların daha da genişletilerek yaygınlaştırılacağını belirtti.

Gençliğin sigara, uyuşturucu ve içki gibi kötü alışkanlıklarından kurtulması için bu tür faaliyetlerin desteklenmesi gerektiğini dile getiren Atılgan, Türkiye'nin 7 bölgesine yaygınlaştırmak istedikleri bu tür sportif faaliyetlerin, daha fazlasını yapabilecek bilgi birikimine sahip olduklarını kaydetti.

Atılgan, Türkiye'nin orman yangınlarıyla mücadelede dünyada ilk üçe girebilecek konumda bulunduğunu anlatarak, THK'nın da orman yangınlarında "ateş kuşları" adı verilen yangın söndürme uçaklarıyla haziran-ekim arasında hizmet verdiğini söyledi.

"Kurum ve üniversitenin sivil havacılığa desteği artarak sürecek"

Türk sivil havacılığına kalifiye eleman yetiştirmek amacıyla kurulan THK Üniversitesinin ilk mezunlarını geçen yıl verdiğini belirten Atılgan, kurum ve üniversite olarak sivil havacılığa desteğin artarak devam edeceğini bildirdi.

Atılgan, THK'nın mali sıkıntılarının çözümlenmesi için 9 maddelik çalışma yaptıklarına işaret ederek, "Sayın Cumhurbaşkanı'mız Recep Tayyip Erdoğan'ın ön okeyini aldığımız bu maddelerin torba yasa içinde çıkarılması için çalışıyoruz. Milletin yeni yönetimin gayretlerinden haberdar olmasını istiyoruz. Kurumun geçmişteki hadiselerle ilgili kimin, ne suçu varsa hukuka sevk etmişiz. Söz konusu konu, adalet mekanizması içinde devam ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

- "THK Üniversitesini daha iyi konuma getireceğiz"

THK Üniversitesinin geçmişteki yönetimden kaynaklanan problemlerinin çözümlendiğini dile getiren Atılgan, "YÖK'ten talep ettiğimiz bin 400 öğrenciden bin 100'üne müsaade edildi. Bir iki yüksek okul izni ile yüksek lisans ve doktora bölümlerinde eğitimlerin başlaması için yürütmenin durdurulması için dava açtık. Geçmişteki hataların yapılmaması için itinayla çalışıyoruz. İlerleyen zamanlarda üniversiteyi daha iyi konuma getireceğiz." ifadelerini kullandı.

- "İki ultralight eğitim uçağı yapıldı"

Uçak fabrikasının yüzde 51'inin THK, yüzde 49'unun ise özel bir mühendise ait olduğunu anlatan Atılgan, bu fabrikada iki ultralight eğitim uçağının yapıldığını bildirdi.

Söz konusu uçakların devam eden uçuş testleri ve sertifikasyon süreçlerinin yakın zamanda tamamlanacağını dile getiren Atılgan, bu uçakların pazarlanması ve seri üretimine geçilmesi için Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının desteği için görüşmeler yaptıklarını anlattı.

http://www.airlinehaber.com/thknin-mali-sikintilari-ne-durumda/ Mesajı Paylaş

canıtez

THK "DRONE EĞİTİMİ" VERECEK


Ticari uçuş gerçekleştirecek drone kullanıcılarına eğitim zorunluluğu getirilmesi üzerine kolları sıvayan THK Türkkuşu İnönü Havacılık Eğitim Merkezi, sportif ve ticari amaçlı drone eğitimi vermeye hazırlanıyor.

Türk Hava Kurumu Türkkuşu İnönü Havacılık Eğitim Merkezinde sportif ve ticari amaçlı drone eğitimi verilecek. Eskişehir'in İnönü ilçesinde bulunan THK Türkkuşu İnönü Havacılık Eğitim Merkezi, bugüne kadar 16 yaş ve üzerindeki yaklaşık 55 bin kişiye ücretsiz planör, model uçak, radyo kontrollü uçak, yamaç paraşütü ve yelken kanat eğitimi verdi.

Ticari uçuş gerçekleştirecek drone kullanıcılarına eğitim zorunluluğu getirilmesi üzerine kolları sıvayan THK Türkkuşu İnönü Havacılık Eğitim Merkezi, 16 yaş ve üstü vatandaşlar için drone ve insansız hava aracı (İHA) eğitimleri vermek için hazırlıklarını tamamladı. Dokümandan hazırlanan ve belirlenecek ücret karşılığında verilecek İHA 0 ve İHA 1 kategorilerindeki eğitim için merkez, yakın zamanda talepleri almaya başlayacak. THK Türkkuşu Havacılık Eğitim Merkezi model uçak eğitim okulu eğitmeni Emre Sağlık, Türkiye'de ilk kez hem sportif hem de ticari eğitimlerin THK bünyesinde verileceğini söyledi. Kursa katılacaklara detaylı eğitim vereceklerini ifade eden Sağlık, şöyle konuştu:

YOĞUN TALEP VAR

"Havadan görüntüleme, inşaat, reklam, sinema, ilaçlama gibi sektörlerde drone kullanımı yaygınlaştı. Söz konusu hava araçları emniyet ve güvenlik birimlerince de kullanılıyor. Drone yaygınlaşınca bir eğitim almanın ve eğitimli kişilerin bunları uçurmasının gerekliliği ortaya çıktı. Bu ihtiyacı gidermek için eğitim vermeye hazırız. Türkiye'de ilk kez hem sportif hem de ticari drone ve İHA eğitimlerini resmi olarak biz vereceğiz. Bu eğitim sonunda lisans vereceğiz. Dışarıda genellikle ticari amaçla veriliyor. Farklı eğitim kategorilerimiz var, İHA 0, İHA 1, İHA 2 gibi. Biz İHA 1 ve İHA 0 eğitimlerini vereceğiz. İHA 2 eğitimleri için hazırlıklarımız devam ediyor. Drone eğitimi için yoğun talep alıyoruz."
Sağlık, drone eğitim alacakların adli sicilinin inceleneceğine değinerek, "Daha sonra bu cihazı en ince ayrıntısına kadar öğreteceğiz. Kursa katılacaklara 10-15 gün arasında eğitim vereceğiz. Yakın zamanda 16 yaşından gün almış kişiler, istediğimiz özellikleri taşırsa bu eğitim alacak" diye konuştu.

http://www.airkule.com/haber/THK-DRONE-EGITIMI-VERECEK/28126 Mesajı Paylaş

canıtez

THK 50 şubesini kapatıyor


Türk Hava Kurumu, 50 şubesini kapatmak üzere harekete geçti. Zarar ettiği belirtilen bir çok şube önümüzdeki günlerde kapatılacak. Bunu ikinci 50 adetlik liste isteyecek.

Bu kararın Türk Hava Kurumu Yönetim Kurulunda tartışılmasının ardından ilginç bir gelişme yaşandı. Kapatma kararına, Yönetim Kurulu Üyesi olan Latif İşçimen itiraz etti. Bu gelişmeler üzerine İşçimen, istifa kararı aldı.

THK'nın Kavak Şubesi kurucu başkanı olan Latif İşçimen, aynı şubenin de 43 yıl başkanlığını yapmıştı.

http://www.kokpit.aero/thk-50-sube-kapatiliyor Mesajı Paylaş

canıtez

TÜRKİYE 2020 FAİ DÜNYA HAVA OYUNLARI'NA TALİP OLDU


92 yıldır havacılık sevdasından vazgeçmeyen Türk Hava Kurumu, Dünyanın en büyük spor organizasyonunu tekrar doğduğu ülke Türkiye'ye getirmek için start verdi. Bu amaçla Uluslararası Havacılık Federasyonu'nun Başkanı FritsBrink ve değerlendirme komitesi Türk Hava Kurumu'nun havacılık eğitim merkezlerini yerinde görmek için Türkiye'ye geldi. Bu büyük organizasyon ile ilgili FAİ Başkanı FritsBrink ve THK Başkanı Kürşat Atılgan ortaklaşa bir basın toplantısı düzenlediler. İlk olarak söz alan Atılgan, "1.Dünya Hava Oyunlarını ilk olarak 1997 yılında biz organize ettik" dedi.

2020 Dünya Hava Oyunları'na talip olan THK Başkanı Atılgan, "1. Dünya Hava Oyunları'nı ilk olarak 1997 yılında biz organize ettik. Bizden daha önce başvurmuş başka adaylar var. Bu tür oyunlar dünya kardeşliğinin en önemli aracıdır. Ülkemizin dünya ile olan ilişkilerinde spor organizasyonları çok önemli bir yer tutar. Bu 2020 oyunlarını organize etmek için centilmence geçen bir yarıştır. Bizden başkaları da bu yarıştan galip çıkabilir. Bizde galip çıkabiliriz. Alanlara desteğimizi sürdüreceğiz. Biz alırsak önümüzdeki 3 yıl boyunca çok büyük bir gayretle çalışma içine gireceğiz. 25 Ekim civarında Lozan'da bütün üye ülkelerinin katılımıyla bir toplantı olacak ve ay sonuna kadar sonuç açıklanacak" ifadelerini kullandı.

"Türkiye çok kuvvetli bir aday"

"Türk Hava Kurumu profesyonel bir kurum" diyerek sözlerine başlayan FAİ Başkanı FitsBink ise, "Türkiye'nin dünya üzerindeki yerinin önemini biliyoruz. Havacılık oyunları için bulunmaz bir lokasyona sahip olan ülke. Daha öncede Türkiye'ye çok gelmiştim. İlk izlenimlerimin çok olumlu olduğunu ve bundan sonraki ziyaretlerimin de büyük ihtimalle olumlu geçeceğini düşünüyorum. Bu noktada 1.Dünya Hava Oyunlarının Türkiye'de yapıldığını ve THK'nın çok başarılı olduğunu biliyorum. Bu sebeplerden dolayı Türkiye çok kuvvetli bir aday. Bu organizasyonu yapacak ülkelerin sponsor desteği alması gerekiyor" şeklinde konuştu.

https://www.airlinehaber.com/turkiye-2020-fai-dunya-hava-oyunlarina-talip-oldu/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter