İngiltere

Başlatan Sihirbaz, Oca 24, 2017, 10:57 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

İngiltere'de Yüksek Mahkeme'den Brexit kararı

İngiltere'de Yüksek Mahkeme ülkenin AB'den ayrılmasına (Brexit) yönelik müzakerelere parlamento onayı olmadan başlanamayacağına hükmetti.

Yüksek Mahkeme kasım ayında da bu yönde bir karar vermişti. Ancak, bakanların yetkiye sahip olduğunu savunan hükümet karara itiraz etmişti.

Yüksek Mahkeme Başkanı, Lord Neuberger açıklamasında" 8'e karşı 3 hayır oyuyla hükümetin 50. maddeyi parlamentonun onayı olmadan tetikleyemeyeceğine karar verildi" şeklinde konuştu.

Muhalifler de iki yıllık müzakereleri başlatmak için Meclisin onayına gerek duyduklarını söylüyor.

Kararın ardından hükümet parlamentodan 50. Maddenin başlamasını sağlayacak mevzuat hakkında oy kullanmalarını isteyecek.

http://www.euronews.com/2017/01/24/the-uk-supreme-court-rules-that-parliament-must-be-given-a-vote-on-legislation Mesajı Paylaş

Sihirbaz

İngiltere Başbakanı Theresa May, Amerika Birleşik Devletleri'nin yeni başkanı Donald Trump'ı makamında ziyaret eden ilk hükümet lideri oldu.

May, ülkesi ile Washington arasındaki sıkı ilişkileri daha da güçlendirme hedefiyle ABD'de. Başbakan ilk olarak Philedelphia'da Cumhuriyetçi partinin yıllık kongresine katıldı. Burada partililer tarafından büyük bir coşkuyla karşılanan İngiltere Başbakanının gündeminde iki ülke arasındaki ticari ilişkilerden küresel konulara kadar birçok konu vardı.

May konuşmasına ise "İki ülke arasındaki özel ilişkileri yenilemeliyiz. Ele ele vererek modern dünyada yeniden birlikte liderlik etme şansımız var" sözleriyle başladı.

Theresa May, İngiltere'nin AB'den ayrıladıktan sonra tek pazarda kalamayacağını belirtmesinin ardından ABD ile olan ticari anlaşmalar öne çıkmıştı. May'in ABD ziyaretinin de "AB'nin ötesinde de kendimize bir gelecek oluşturabiliriz" mesajını taşıdığı belirtiliyor.

May ayrıca konuşmasında Rusya'ya da değindi. May, "Konu Rusya'ya geldiğinde Başkan Reagan'ın Michail Gorbachev ile yaptığı müzakerelerde söylediği sözü hatırlamak gerekli; "güven ama doğrula". Putin'le olan ilişkilerde de benim tavsiyem "Birlik ol ancak dikkat et" dedi.

Trump da İngiltere Başbakanı May ile kuracakları ilişkiyi, 1980'lerde ABD'nin eski Başkanı Ronald Reagan ile İngiltere'nin eski ve ilk kadın Başbakanı Margaret Thatcher arasındaki yakın ilişkiye benzetiyor.

"En önemli kurum ulus devlet olmalıdır" diyen Başbakan konuşmasında ayrıca "Güçlü uluslar güçlü kurumlar oluşturur. Bu da dünyamıza istikrar getiren uluslararası ortaklıklar ve işbirliğinin temelidir" sözlerine yer verdi.

Trump ile May'in Brexit sonrası uluslararası ilişkilerin nasıl şekil alacağını görüşmesi bekleniyor. Diğer gündem maddeleri arasında ticari anlaşmalar, güvenlik konuları öne çıkıyor.

http://www.euronews.com/2017/01/26/opposites-attract-may-makes-a-play-to-renew-us-uk-special-relationship Mesajı Paylaş

Merkator

İngiltere Başbakanı May Brexit Sonrasında Türkiye ile Ticaret Konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gelen İngiltere Başbakanı Theresa May'i kabul etti.

İkili, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleşen görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Ortak açıklamada konuşan Erdoğan, "Gerek siyasi, gerek askeri, gerek ekonomik, gerek ticari, gerek kültürel… Bütün bölgesel sorunları, terörle mücadele konusunu ele alma fırsatını bulduk" dedi.

Siyasi noktada Türkiye ve İngiltere'nin, müşterek hareket etme kabiliyetine sahip iki ülke olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Askeri noktada iki NATO ülkesi olarak sürekli dayanışma halindeyiz, bu şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve bundan sonraki süreçte de neler yapabileceğimizi, bunun yanında savunma sanayinde ne gibi müşterek adımlar atabileceğimizi, bunları görüşme fırsatını bulduk" diye konuştu.

İngiltere Başbakanı May'in, Başbakan Binali Yıldırım ile de görüşeceğini anımsatan Erdoğan, "Sayın Başbakan ile yapacakları görüşmede, çalışmada bu konuyu çok daha farklı bir platforma da taşıyacaklar. Bundan sonraki süreç inanıyorum ki, Türkiye-İngiltere arasında çok daha farklı bir konuma gelecektir." değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere'nin Türkiye'deki yatırımları bizleri mutlu edecektir

Ekonomik alanda Türkiye ile İngiltere arasında 15,6 milyar dolar seviyesine çıkan ticaret hacmini ilk etapta 20 milyar dolara yükseltmeyi hedeflediklerini belirten Erdoğan, "Kendilerine ben de bunu teklif ettim ve 'Bu adımı atalım' dedim" ifadesini kullandı.

Erdoğan, iki ülke arasında stratejik ortaklığın ilk adımının 2010 yılında atıldığına dikkati çekerek, "Attığımız bu adımın bundan sonraki süreçte gelişerek devamını ve her iki ülke arasında aksamadan, her yıl ne yaptık, ne yapıyoruz, ne yapacağız… Bunları her iki ülkenin yetkilileri, gerek bakanlar düzeyinde, gerekse başbakanlar düzeyinde sürdürülmesinin çok çok isabetli olacağına inanıyorum ve bu konuda zaten mutabık kaldık." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile İngiltere arasında iş birliği alanlarında, özellikle enerjide ciddi birlikteliklerin yapılmasının mümkün olduğuna dikkati çekerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Tabii savunma sanayinde de ben iş birliğini… Birçok alandaki, şu anda tafics noktasında, proje çalışmasında atılacak adım bugün çok çok önemli. Bütün bunların yanında gerek İHA'larla ilgili atılacak adımlar, bunları aramızda görüşme imkanı bulduk. Buradaki kararlılık, bizleri özellikle mutlu etmiştir. Bir diğer adım, bir Türk firmasının İngiltere'de gerçekten çok çok önemli bir ihaleyi kazanmak suretiyle orada botlar yapacak olması, bu da tabii önemli bir gelişme. Aynı zamanda Türk firmalarının İngiltere piyasasına girmiş olması sevindirici ve bundan sonraki süreçte İngiltere'nin Türkiye'deki yatırımları bizleri tabii ki mutlu edecektir. Ben, Sayın Başbakan da bu azmi, kararlılığı da gördüm. Bunu da özellikle ifade etmek istiyorum."

Bölgesel konular görüşüldü

Bölgede Suriye, Irak konusunun Türkiye ve İngiltere arasında büyük önem ifade ettiğine dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

"Koalisyon güçleriyle Türkiye'nin iş birliğini bundan sonraki süreçte çok daha farklı bir konsepte oturtalım istiyoruz, bu konuları aramızda görüştük. Astana sürecini değerlendirme imkanımız oldu, bunu aramızda değerlendirdik ve şimdi Cenevre süreci var. Cenevre sürecini aramızda konuştuk. Bir başka önemli adım özellikle de Somali meselesi… Kıbrıs meselesi, çünkü malum üç garantör ülke, Türkiye, Yunanistan, İngiltere Kıbrıs'ta daha neler yapabiliriz, ne gibi adımlar atabiliriz, bunları aramızda görüşme fırsatını bulduk ve bunları da aramızda görüştük. Ben gerçekten gerek çalışma yemeğinde, gerekse ikili görüşmede attığımız bu adımlardan haz duydum ve bundan sonraki süreçte de bu başarının devamına inanıyorum. Sürekli olarak gerek istihbarat teşkilatlarımızın, gerek savunma teşkilatlarımızın birbirleriyle yapacakları görüşmelerde bu sürecin güçlenerek devam edeceğine inanıyorum"

Avrupa Birliği'nden ayrılmaya hazırlanan İngiltere'nin Başbakanı Theresa May de, "Brexit sonrası ticari ilişkilerimize zemin hazırlamak için ortak bir çalışma grubu oluşturmaya karar verdik. Bugün birçok konuyu ele aldık" dedi.

15 Temmuz'daki başarısız darbe girişiminde Türk halkının demokrasiye sahip çıkmasından ve büyük mücadele vermesinden övgüyle bahseden konuk Başbakan, "Demokrasiye sahip çıktınız ve büyük mücadele verdiniz şimdi Türkiye'nin bunu devam ettirmesi, hukukun üstünlüğü ve uluslararası insan hakları yükümlülüklerini yerine getirmesi çok önemli" dedi.

İngiltere Başbakanı, Anıtkabir'i ziyaret etti

Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakarak saygı duruşunda bulunan May, daha sonra Anıtkabir Özel Defteri'ne "Modern Türkiye'nin kurucusunu anmak için bu özel yeri ziyaret etmek büyük bir onur. Atatürk'ün 'Yurtta sulh dünyada sulh' vizyonunu yerine getirmek için hep beraber çabalarımızı tazeleyelim" satırlarını yazdı.

http://www.euronews.com/2017/01/28/may-talks-trade-in-turkey-for-a-fresh-brexit-boost Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Brexit Yasa Tasarısı Avam Kamarasından Geçti

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma sürecinde müzakere yetkisinin hükümete devredilmesini öngören yasa tasarısı Avam Kamarası'nda onaylandı.

Lizbon Anlaşması'nın 50'inci maddesinin Başbakan Theresa May'in yürürlüğe sokmasını öngören tasarı komisyonlarda tartışıldıktan sonra Avam Kamarası'ından da geçti. Tasarı, 122 hayıra karşı, 494 evet oyu ile Avam Kamarası'nın onayını aldı.

Tasarı Lordlar Kamarası'nın onayının ardından son olarak Kraliçeye sunulacak. Referandumdan çıkan sonuç nedeniyle tasarının parlamentonun her iki kanadından da geçmesi bekleniyor.

İngiltere Başbakanı May Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı aldıklarını mart ayı içerisinde Brüksel'e bildirecek. Avrupa Birliği ile İngiltere'nin herhangi bir anlaşmaya varamaması durumunda, Dünya Ticaret Örgütü'nün kuralları devreye girecek.

http://www.euronews.com/2017/02/08/brexit-bill-backed-by-british-parliament Mesajı Paylaş

Sihirbaz

İngiltere'de Lordlar Kamarası Brexit Yasa Tasarısını Onayladı

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma (Brexit) sürecini başlatacak 50'inci maddeyi işletme yetkisinin hükumete devredilmesini öngören yasa tasarısı İngiliz Parlamentosunun üst kanadı Lordlar Kamarasından geçti.

Değişikliğe uğramadan 118'e karşı 274 oyla kabul edilen tasarı, son onay ve yürürlük için kraliyete sevk edildi.

Tasarının gün içerisinde Kraliçe 2'inci Elizabeth tarafından imzalanıp kraliyetin onayının ardından yasalaşması bekleniyor.

İskoçya bağımsızlık referandumuna gidebilir

Bu arada Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği ile yollarını ayırmasının önünde herhangi bir engel kalmazken İskoçya'da da bağımsızlık söylemleri yeniden hız kazandı.

İskoçya bölgesel hükumeti Başbakanı ve ayrılıkçı SNP lideri Nicola Sturgeon, Edinburgh'da düzenlediği basın toplantısında, İskoçya'da ikinci bağımsızlık referandumunun yapılması için yasal süreci gelecek hafta bölgesel
parlamentoda başlatacağını ilan etti.

Sturgeon, referandum tarihi olarak da 2018 sonbaharı ile 2019 ilkbaharı arasını işaret etti.

Ancak referandumun yapılabilmesi için İskoç Parlamentosunun referandum kararının, Londra'daki merkezi hükumet tarafından da onaylanması gerekiyor.

Birleşik Krallık'ın referandum mekanizmasını düzenleyen yasaları İskoçya'ya kendi başına referandum yapma hakkı tanımıyor.

Referandum için İskoçya ile Londra'daki merkezi hükumet arasında özel bir anlaşma imzalanması gerekiyor.

İngiltere tepkili

İngiltere Başbakanı Theresa May, İskoçya hükumetinin kararına tepki gösterdi.

May, İskoçya liderinin ülkesini bölünme ve belirsizlikle dolu bir yola sevk ettiğini söyledi:

"İskoçya Ulusal Partisi'nin (SNP) göstermiş olduğu vizyon üzücü. İskoçya'yı belirsizlik ve bölünme içinde bir noktaya çekiyor ve büyük bir belirsizlik yaratıyor. Bu aşamada kanıt, İskoçya halkıdır. Çünkü İskoçya halkı, ikinci bir bağımsızlık referandumu istemiyor. İskoç yönetimi, ülkemizin geleceğine yönelik siyasi oyun yerine İskoç halkı için iyi hükumet ve iyi kamu hizmetleri sunmaya odaklanmalıdır" ifadelerini kullandı.

İngiliz hükümeti, tasarının yasalaşmasını takiben bu ay sonuna doğru Lizbon Anlaşması'nın 50'inci maddesini yürürlüğe koymayı hedefliyor.

Söz konusu maddenin yürürlüğe girmesinin ardından resmi olarak başlayacak müzakere süreciyle İngiltere iki yıl içinde AB'den ayrılacak.

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'dan oluşan Birleşik Krallık'ta geçen yıl yapılan AB referandumunda halkın yüzde 52'si Brexit'ten yana oy kullanmıştı.

http://www.euronews.com/2017/03/14/the-uk-parliament-passes-bill-allowing-prime-minister-theresa-may-to-trigger Mesajı Paylaş

nokta

Financiai Times: İngiltere ve Almanya yeni bir ortak savunma anlaşmasına hazırlanıyor

İngiliz Financial Times gazetesi, İngiltere'nin Almanya ile yeni bir savunma işbirliği anlaşması imzalamaya hazırlandığını yazdı.

Gazetenin manşetinden duyurulan habere göre anlaşmayla İngiliz hükümeti, AB'den ayrılma kararına rağmen Almanya'yla ve AB'yle işbirliğini güçlü bir şekilde sürdürmek istediği mesajını vermek istiyor.

FT, İngiliz Savunma Bakanlığı'nın anlaşma üzerine çalıştığını açıkladığını, Alman Savunma Bakanlığı'nın da bu bilgiyi teyit ettiğini belirtti.
Anlaşmanın siber güvenlik, askeri eğitim ve deniz güvenliği alanlarını kapsadığını belirten gazete, Almanya'nın da Brexit sonrası dönemde İngiltere ile, Avrupa'nın savunma ve güvenliğinde işbirliğine çok önem verdiğini yazdı. FT, hem Londra'nın hem de Berlin'in özellikle Ukrayna krizi ardından Doğu Avrupa'da birlikte hareket etmeye önem verdiğini belirtiyor.

Haberde, İngiltere Dışişleri Bakanı Michael Fallon'un, İngiltere'nin farklı AB ülkeleriyle askeri bağları güçlendirmek için görüşmeler yaptığını söylediği de aktarılıyor.

http://www.bbc.com/turkce/39302952 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

İskoçya Parlamentosu'nda bağımsızlık referandumu görüşmeleri başladı

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılık sürecini (Brexit) başlatacak 50'inci maddeyi 29 Mart'ta yürürlüğe koyacağını açıklamasının ardından İskoçya'da bağımsızlık sesleri daha güçlü yükseldi.

Bölgesel Hükümetin Başbakanı Nicola Sturgeon'ın ikinci bağımsızlık referandumunun 2018 sonlarında veya 2019 yılının başında yapılmasına ilişkin teklifi parlamentoda görüşülmeye başlandı. İki gün sürecek görüşmelerin ilk oturumda konuşan Sturgeon, "Bu seçim için en son tarih, İngiltere'nin 2019 baharında AB'den ayrıldığı zamana denk gelecek şekilde olmalıdır. Bu parlamentonun bugün onaylamasını istediğim zaman aralığı. Birleşik Krallık hükümetinin demokratik olarak ifade edilen bu parlamentonun iradesine engel oluşturması kabul edilemez." dedi.

Bölgesel parlamentonun referandum kararı alması sonrası kararın İngiltere Parlamentosu'nda onaylanması gerekiyor.

İngiltere Başbakanı Theresa May ise bağımsızlık referandumu için "şimdi zamanı değil" diyerek, ayrılık müzakerelerine odaklanılmasını istiyor.

İskoçya bağımsızlık için 2014 yılında gittiği referandumdan yüzde 55 olarında Birleşik Krallık'ta kalma kararı çıkmıştı.

Ancak Sturgeon, Brexit oylaması sonrası koşulların değiştiğini savunuyor.

http://www.euronews.com/2017/03/21/sturgeon-takes-first-formal-step-towards-scottish-referendum Mesajı Paylaş

The Thing

İngiltere, Avrupa'nın en büyük petrol rezervini keşfetti

İngiliz enerji şirketi Hurricane tarafından yapılan açıklamada, Kuzey Denizi'nde, Shetland adalarının 97 kilometre batısındaki alanda yaklaşık 1 milyar varillik rezervin bulunduğu bildirildi.

Sahada Petrol çıkarma faaliyetlerine 2019 yılında başlanmasının planlandığı belirtilen açıklamada, bin 156 metre derine inildiği, birbirine 30 kilometre uzaklıkta açılan iki sondaj kuyusunda "dikkate değer kalitede" rezervin bulunduğu kaydedildi.

Petrol üretiminde Rusya dünya birincisi

Şirketin üst yöneticisi Robert Trice, "Şirketimiz için bu son derece önemli bir an. Greater Lancaster alanı olarak da bilinen alanda yapılan keşfin, son yıllarda Birleşik Krallık kıta sahanlığı içerisindeki en büyük keşif olduğuna inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından şirketin hisseleri yüzde 6 oranında değer kazandı. Petrol ve doğalgaz sektörü temsilci kuruluşu Oil and Gas UK Üst Yöneticisi Deirdre Michie de "İngiliz kara sularında yapılan keşif son derece heyecan verici. Arama ve üretim şirketlerinin yeniden alana dönmesi iyimserliğimizi artıyor" açıklaması yaptı.

http://www.denizhaber.com.tr/ingiltere-avrupanin-en-buyuk-petrol-rezervini-kesfetti-haber-73450.htm Mesajı Paylaş

Sihirbaz

İskoçya meclisinden bağımsızlık referandumuna ikinci onay

İskoçya parlamentosu İngiltere'den ayrılma referandumu yapılması yönünde karar aldı. İngiltere Başbakanı Theresa May'in itiraz ettiği süreçte son sözü Londra'daki merkezi hükumet söyleyecek: "Nicola Sturgeon adına verilen önerge için yapılan oylama sonucu 69 evet, 59 hayır, çekimser yok. Bu sonuca göre önerge kabul edilmiştir."

İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon, Brexit süreciyle dengelerin değiştiğini söylüyor: "İskoçya halkı, Brexit ile kendi rotamızı çizebilecek bağımsız bir ülke haline gelmek ve bu adalarda eşit bir ortaklık yaratılması arasında seçme hakkına sahip."

2014 yılında yapılan bağımsızlık referandumunda yüzde 55 oranında İngiltere'de kalınması yönünde oy kullanıldı.

Brexit oylamasında ise İskoçya'da halkın yüzde 62'si AB üyeliğinin devamını istedi.

İkinci bağımsızlık referandumunun Brexit süreci tamamlanmadan en geç 2019 yılı ilkbaharına kadar yapılması planlanıyor.

http://www.euronews.com/2017/03/28/scottish-parliament-votes-in-favour-of-first-minister-nicola-sturgeon-s-bid-for Mesajı Paylaş

Sihirbaz

İngiltere Başbakanı AB'den Ayrılık Mektubunu İmzaladı

İngiltere Başbakanı Theresa May, ülkesinin Avrupa Birliği'nden ayrılmasına olanak sağlayacak Lizbon Anlaşması'nın 50'inci maddesinin işletilmesi çerçevesinde Brüksel'e resmi bildirimde bulunulacak mektubu imzaladı.

Resmi bildirim çerçevesinde May'in imzaladığı mektup, öğle saatlerinde İngiltere'nin AB Daimi Temsilcisi Sir Tim Barrow tarafından AB Konseyi Başkanı Donald Tusk'a teslim edilecek.

Mektubun Tusk'a iletilmesinden hemen sonra Başbakan May, İngiliz Parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası'na hitap edecek. May, Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin birlikten çıkışını düzenleyen maddenin işletildiği yönünde milletvekillerini bilgilendirecek.

İngiltere, Lizbon Anlaşması'nın 50'inci maddesini işleterek Brexit sürecini resmen başlatmış olacak. Ülkenin 1973'den bu yana üyesi olduğu AB'den ayrılığını iki yıl içinde tamamlamış olması hedefleniyor.

Birleşik Krallık'ta geçen yıl yapılan AB referandumunda halkın yüzde 52'si Brexit'ten yana oy kullanmıştı.

http://www.euronews.com/2017/03/28/theresa-may-sets-brexit-ball-rolling

Mesajı Paylaş

Sihirbaz

İngiltere Başbakanı Theresa May, sürpriz bir kararla 8 Haziran'da erken seçim istedi

İngiltere Başbakanı Theresa May, kabine toplantısı sonrası sürpriz bir açıklama yaptı. May, 8 Haziran'da erken seçim gidilmesi çağrısı yaptı. Seçim kararı için Parlamento'nun alt kanadı olan Avam Kamarası'nın üçte ikisinin onayı gerekiyor.

Theresa May, Başbakanlık Konutu önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'nden (AB) çıkış sürecinin (Brexit) başladığı bir dönemde Parlamento'nun bütünlük içinde hareket ettiğini görmek ancak Brexit süreci konusunda ciddi görüş ayrılıklarının bulunduğunu söyledi. May, "Önümüzdeki yıllarda istikrarın sağlanmasının tek yolu bu seçimleri yapmak" dedi. May, diğer partilerin AB'den çıkış süreciyle ilgili tutumlarını eleştirerek, "Eğer bu genel seçimi şimdi yapmazsak, siyasi oyunlar devam edecek" diye konuştu.

Geçen yılki Brexit referandumu sonrası Başbakan David Cameron'ın istifasının ardından göreve gelen May daha önce hep erken seçime gitmeyeceğini açıklamıştı. May sürekli genel seçimin planlandığı gibi 2020'de yapılacağını söylemişti.

İngiltere'de erken genel seçime gidilebilmesi için, seçimlerin 5 yılda bir yapılmasını öngören yasanın değiştirilmesi ve bunun için de Parlamento'nun alt kanadı olan Avam Kamarası'nın üçte ikisinin onayı gerekiyor.

Muhalefet memnun

Ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin Genel Başkanı Jeremy Corbyn, "Başbakan'ın İngiliz halkına, çoğunluğun çıkarlarına öncelik verecek bir hükümet için oy kullanma şansı verme kararını memnuniyetle karşılıyorum" dedi.
İşçi Partisi daha önce erken seçimin önünü açacak yasa değişikliğini destekleyeceğini açıklamıştı. Son genel seçimde üçüncü sırada yer alan Liberal Demokrat Parti de seçim kararını memnuniyetle karşıladı. Liberal Demokrat Parti'nin lideri Tim Farron Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Bu seçimler, size ülkenin yönünü değiştirme şansını tanıyor. Felaket sonuçlar doğuracak Sert Brexit yaşanmasını istemiyorsanız... bu sizin için fırsat" dedi.

Liberal Demokratlar daha önce defalarca AB ile müzakerelerin sonunda varılacak nihai Brexit anlaşmasının ikinci bir referanduma sunulması çağrısı yapmıştı.

İskoçya Başbakanı: Tarihin en olağanüstü U-dönüşlerinden biri

İskoçya Özerk Yönetimi Başbakanı Nicola Sturgeon da erken seçim açıklamasını "yakın siyasi tarihin en olağanüstü U-dönüşlerinden biri" olarak nitelendirdi. Sturgeon, "Muhafazakar Parti, erken genel seçimi İngiltere'yi sağa kaydırmak, sert Brexit'e zorlamak ve daha büyük kesintiler uygulamak için kullanacaktır" dedi. Sturgeon ayrıca, erken seçimi "çok büyük bir siyasi yanlış hesap" olduğunu da ifade etti.

Sterlin yükseldi

İngiltere Başbakanı Theresa May'in erken seçim çağrısında bulunmasının ardından İngiliz Sterlini, ABD Doları'na karşı yükselişe geçti.
May'in açıklamasından önce Sterlin gün içerisinde Dolar'a karşı yüzde 0,4 değer kaybetmişti. Ancak May'in açıklamalarının ardından TSİ 13.15'de Sterlin'in kayıplarını geri aldığı ve Dolar'a karşı yüzde 0.1 yükseldiği görüldü. Sterlin/Dolar kuru 1.2672 seviyesine çıktı. Ancak Sterlin, Brexit referandumunun düzenlendiği 23 Haziran 2016'ya göre Dolar'a karşı yüzde 15 değer kaybetmiş durumda.

http://www.bbc.com/news/uk-politics-39629603 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

İngiltere'de Rashan Charles'ın gözaltında ölümü protesto ediliyor

İngiltere'nin başkenti Londra'da gözaltında hayatını kaybeden siyahi genç Rashan Charles için halk sokaklara döküldü. Londra'da yer alan Sivil Toplum Kuruluşları Londra Stokenewington Polis istasyonu önünde "Charles için adalet istiyoruz" adlı protesto gösterisi düzenledi. Göstericiler, "Siyahilerinde hayatı önemlidir. Adalet yoksa barışta yok. Faşizme dur de" yazılı pankartlar taşıdı.

İşçi partisi milletvekili Diane Abbott olayla ilgili kısa bir basın açıklaması yaptı:
"Burada anne babalara güven vermek ve gerçeğin ortaya çıkması için mücadele verenlerle birlikteyim. Çoğumuz videoları göreceğiz ve cevaplanması gereken sorular var. Sorular cevaplanana kadar rahat etmeyeceğim."

Londra'nın doğusunda Kingsland Caddesi'nde geçen hafta polisin kovalaması sonucu bir dükkana giren ve burada gözaltına alındıktan bir saat sonra hastanede yaşamını yitiren Charles'ın polis şiddeti sonucu mu yoksa başka bir nedenden ötürü mü öldüğü Bağımsız Polis Şikayet Komisyonu (IPCC) tarafından soruşturuluyor.

Öte yandan yine Londra'da 15 Haziran'da aracının içinde gözaltına alınan 25 yaşındaki Edir Frederico Da Costa da, polisin güç ve gaz kullanması sonucu hayatını kaybetmişti.
http://www.euronews.com/2017/07/29/family-of-rashan-charles-urge-calm-on-london-streets
Mesajı Paylaş

Defence

İspanyol devriye botu ABD Donanma gemisini taciz etti

USS Carson City, Cebelitarık Limanı'na girdiği sırada İspanya emniyet kurumu Guardia Civil tarafından taciz edildi.
Çarşamba günü ABD Askeri Deniz Ulaştırma Komutanlığı'na ait nakil gemisi USS Carson City, Cebelitarık Limanı'na girdiği sırada İspanya emniyet kurumu Guardia Civil'e ait bir devriye botu tarafından yolu kesilmek suretiyle taciz edildi.

İsminin 'Rio Belelle' olduğu öğrenilen devriye botu, İngiltere Kraliyet Donanması'na ait bir botun araya girmesiyle uzaklaştırıldı. Diplomasi uzmanları bu olayı İspanya'nın egemenliğini vurgulama niyetiyle yaptığı bir taciz olarak yorumluyor.

Birleşik Krallık Yabancılar ve Commonwealth Ofisi yaptığı açıklamada UNCLOS'a (Birleşmiş Milletler Deniz Kanunları Konvansiyonu) atıfla saldırgan bir tutum olmadığı sürece tüm gemilerin başka bir devletin karasularından geçiş hakkı olduğunu, İspanya'ya yönelik herhangi bir tehdit bulunmadığını söyleyerek ABD'den yana tavır aldı.

1704'ten buyana İngiltere'nin hakimiyeti altında bulunan Cebelitarık'ta İspanya öteden beri hak iddia ediyor ve Guardia Civil'e ait gemiler belli aralıklarla Cebelitarık sularına giriyor. Bununla birlikte İspanya devletine ait bazı araştırma gemileri de belli aralıklarla bu sulara gelip araştırma faaliyetlerinde bulunuyor. Bu faaliyetler çoğunlukla İngiltere hükümetinin sert tepkisine sebep oluyor.

İspanya geçmişte de birçok kez Cebelitarık'a gelen Amerikan gemilerini taciz etmişti. 2016 Mayıs'ta yine Guardia Civil'e ait bir devriye gemisi ABD nükleer denizaltısı USS Florida'yı taciz etmiş, bunun üzerine Kraliyet Donanması'na ait avcı botu HMS Sabre İspanyol gemisine karşı uyarı fişekleri ateşlemişti.

http://www.denizhaber.com.tr/ispanyol-devriye-botu-abd-donanma-gemisini-taciz-etti-haber-76274.htm Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Londra metrosuna düzenlenen saldırıyı IŞİD üstlendi

İngiltere'nin başkenti Londra'daki Parsons Green metro istasyonunda sabah 08.20'de (TSİ 10.20) el yapımı patlayıcıyla bir saldırı düzenlendi. Saldırıda 29 kişi yaralandı. Londra Emniyeti'nden yapılan açıklamada, olayla ilgili olarak 'terör saldırısı soruşturması başlatıldığı' belirtildi. Londra Polis Teşkilatı Scotland Yard, saldırının el yapımı bir patlayıcıyla gerçekleştirildiğini bildirdi.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Amak haber ajansı üzerinden yaptığı açıklamayla, saldırıyı üstlendi. Saldırının "İslam Devleti ile bağlantılı bir birim tarafından" gerçekleştirildiği belirtildi. İngiltere Başbakanı Theresa May, olayla ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada patlamanın bir "terörist saldırı" sonucu gerçekleştiğini açıkladı. May, güvenlik toplantısının ardından yaptığı açıklamada da tehdit düzeyinin "kritik" seviyesine çıkartıldığını söyledi.

Londra Emniyet Müdür Yardımcısı Mark Rowley, patlama ile ilgili olarak yüzlerce polisin görevlendirildiği, İngiltere İç İstihbaratı Servisi (MI5) ile birlikte çalışıldığını duyurdu. BBC'nin elde ettiği bilgiye göre el yapımı bombada bir zamanlayıcı da yer alıyordu. BBC muhabiri Frank Gardner, bombanın kısmen başarısız olduğunu gösteren verilere ulaşıldığını aktardı. Twitter'da sıkça paylaşılan bir fotoğrafta, süpermarket poşetinin içinde bulunan bir kovanın yandığı görülüyordu. Ancak kovanın bulunduğu vagonda ciddi bir hasar görünmüyordu.

Patlamanın görgü tanıklarından birisi BBC Londra televizyon kanalının sunucularından Riz Lateef. Metroyla işe gelirken olayın yaşandığını anlatan Lateef, "Parsons Green istasyonunda metroyu bekliyordum. İnsanlar vagonlardan çıkıp koşmaya başladı. Büyük bir panik yaşandı. Patlama sesini ben de duydum" diyor. Lateef, yaşanan panik ve kaçışma anında izdiham çıktığını ve yaralanan kişiler gördüğünü de söyledi.
BBC News sunucusu Sophie Raworth ise bacağından yaralanmış bir kadının sedyeyle taşınırken gördüğünü aktardı.

24 yaşındaki görgü tanığı Alex Littlefield olay yerinde yaşananları, "Parsons Green istasyonunun girişine doğru yürüyordum. Bir anda herkesin dışarıya doğru kaçıştığını gördüm. Herkes oldukça korkmuş gözüküyordu" diyerek anlattı. Saldırı sonrası hastaneye kaldırılanlar arasında panik nedeniyle oluşan izdiham nedeniyle yaralananlar da bulunuyor.

İngiltere Başbakanı Theresa May, olayla ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada patlamanın bir "terörist saldırı" olduğunu açıkladı. May saldırıda yaralanan kişilere ve güvenlik güçlerine de "düşüncelerim sizlerle" mesajı verdi.

Güvenlik komitesi COBRA'yı toplayan Theresa May, bu toplantı sonrası yaptığı açıklamada da saldırının, "ciddi kayıplar yaratmak amacında olduğunu" söyledi. May, "terör tehdidi seviyesinin" en yüksek ikinci seviyede tutulmaya devam edeceğini de ifade etti.
Londra'nın ilk müslüman Belediye Başkanı Sadiq Khan da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "terörizme yenilmeyeceğiz" dedi.

http://www.bbc.com/news/uk-41288525 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Londra'daki metro saldırısında ikinci gözaltı

Londra'da cuma günü gerçekleşen metro saldırışındın ardından ikinci bir kişi gözaltına alındı. Londra'nın batısındaki Hounslow'da Cumartesi akşamı gözaltına alınan şüphelinin, kentin güneyindeki bir merkezde gözaltında tutulduğu açıklandı.

Cuma günü Parsons Green durağına yaklaşan bir metro vagonunda gerçekleşen patlamada 30 kişi yaralanmış, saldırıyla bağlantılı olarak Cumartesi günü 18 yaşındaki bir kişi gözaltına alınmıştı. Saldırının ardından terör tehdidi seviyesi kritik mertebesine yükseltildi. Bu, ülkede her an bir saldırı gerçekleşebileceği anlamına geliyor.

Daha önce de saldırıyla ilgili olarak 18 yaşında birinin gözaltına alınmış, bu kişinin Londra'nın batısında bulunan Kent şehrine bağlı Dover liman bölgesinde gözaltına alındığı bildirilmişti. 18 yaşındaki şüphelinin, Terörle Mücadele Yasası kapsamında yerel polis merkezinde gözaltında tutulduğu belirtiliyor.

Londra emniyetinden müdür yardımcısı Neil Basu, yapılan gözaltının "önemli" olduğunu açıklamakla birlikte terör tehdidi seviyesinin kritik durumda tutulmaya devam edeceğini söyledi. Basu, gözaltına alınan kişi ile ilgili soruşturmanın hassasiyeti nedeniyle bilgi verilmeyeceğini de belirtti.

3 kişi halen tedavi altında

Liman bölgesinde gözaltına alınan şüphelinin, İngiltere'den kaçma hazırlığnda olabileceği ihtimali üzerinde de duruluyor. 29 kişinin yaralandığı saldırı sonrası başlayan operasyonlar çerçevesinde "terör tehdidi" seviyesi en üst düzeye çıkarılmıştı. Londra Ambulans Servisi, halen tedavi altında 3 yaralı olduğunu açıkladı.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) de Amak haber ajansı üzerinden yaptığı açıklamayla, saldırıyı üstlenmişti. Örgüt saldırının, "İslam Devleti ile bağlantılı bir birim tarafından" gerçekleştirildiği duyurmuştu.

http://www.bbc.com/news/uk-41298116 Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter