Mobil Teknolojiler: Telefon ve Tabletler

Başlatan The Thing, Oca 23, 2017, 12:56 ÖS

« önceki - sonraki »

The Thing

Samsung Galaxy Note 7 telefonlarının patlama nedeni kesinleşti

Samsung'un Galaxy Note 7 telefonlarına ilişkin başlattığı inceleme sonucunda telefonların aşırı ısınarak yanmasının nedeninin kusurlu piller olduğu bulundu. Samsung, telefonların pillerinden başka bir sorunu olmadığını kaydetti.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, yaptığı bir yazılı açıklamayla "Araştırmacılar Note 7 olaylarının nedeninin piller olduğu sonucuna vardı" dedi.

Bulgular, sorunun pillerin içerisindeki yetersiz yalıtım maddesinden kaynaklandığını gösteriyor. Bir diğer sorun ise pillerin tasarımının, içindeki elektrodların güvenli bir şekilde yerleştirilmesine olanak sağlamaması.

Eylül ayında Samsung, aşırı ısınma ve patlama şikayetleri nedeniyle 2,5 milyon telefonu geri toplatmaya başlamıştı.
Tamamlanan bu işlemin 5,3 milyar dolara (yaklaşık 20 milyar Türk Lirası) mâl olduğu ve firmaya güveni olumsuz yönde etkilediği belirtiliyor.

'En iyi Android telefon' diyenler olmuştu

İlk lansmanı yapıldığında, bazı yorumcular Note 7'yi "şimdiye kadar piyasaya sürülen en iyi Android telefon" olarak tanımlamıştı.
Ağustos 2016'da piyasaya sürülen Samsung'un Note 7 modeli, Apple'ın iPhonelarına rakip olarak çıkarılan büyük ekran son model cihaz şeklinde görülüyordu. Şirket, değiştirilen tüm telefonların güvenli olduğu konusunda ısrar ediyor. Ancak bu telefonların da aşırı ısındığına dair şikayetler gelmişti.

Şirket, benzer sorunların yakında çıkması beklenen S8 gibi yeni modellerde olmayacağını söylüyor:
"Geçtiğimiz birkaç ayda alınan dersler üretim sürecimizi ve şirket kültürümüzü derinden etkiledi."

http://www.bbc.com/news/business-38714461 Mesajı Paylaş

The Thing

Apple 2011 yılından beri ilk kez Samsung'u geçti

Akıllı cep telefonu piyasasının en büyük iki aktörü Apple ve Samsung arasındaki rekabette, Apple son beş yıldır ilk kez geçtiğimiz yılın son çeyreğinde Güney Koreli rakibi Samsung'u telefon satışlarında geride bıraktı.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji şirketi Apple, bu dönemde 78 milyon 300 bin adet iPhone sattı.

Araştırma kuruluşu Strategy Analytic verilerine göre Samsung'un bu dönemdeki akıllı telefon satışıysa 77 buçuk milyonda kaldı, 2011 yılından sonra ilk kez Apple'ın gerisine düşmüş oldu.

Samsung geçtiğimiz yıl aşırı ısınan ve bazı ürünlerde de alev alan batarya problemi yüzünden, iddialı ürünü Galaxy Note 7'yi piyasadan çağırmak zorunda kalmıştı.

Bazı uzmanlar Apple'ın bu performansında Samsung'un söz konusu bu başarısızlığının da etkisi olabileceğini belirtiyor.

Toplam gelirinin üçte ikisini akıllı telefon satışlarından elde eden Apple'ın iPad tablet satışları ise yüzde 18,6 azalarak 13,1 milyona geriledi.

Apple'ın yılın ilk çeyreğinde 51,5 milyar ile dolarla 53,5 milyar dolar arasında gelir elde etmesi bekleniyor.

http://www.euronews.com/2017/02/01/apple-bounces-back-overtakes-samsung-in-smartphone-sales Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Geçtiğimiz hafta Samsung'un batarya fabrikasındaki patlama ve yangının nedeni belli olmuş. Patlama fabrikanın üretim hatlarında değil, tüm Dünyadan toplanan Note 7 bataryalarının depolandığı alanda meydana gelmiş. Kendi kendine patladığı için müşterilerden geri toplanan bataryalar, geri dönüşüm için bekletilirken kendi kendine patlayarak yangını başlatmış... Mesajı Paylaş

BuRi

İlk akıllı telefonum Sony Z5 Compact. Halen kullanmaya devam ediyorum.

Teknoloji konusunda önceliğim hep Sony olmuştur, olacaktır. Mesajı Paylaş

The Thing

Samsung geçen yıl toplatılan Galaxy Note 7 akıllı telefonları tamirden geçirdikten sonra tekrar satışa sunmaya hazırlanıyor.

Note 7ler, telefonlardan bazılarının pillerinin alev alarak kullanıcılarını yaralamasının ardından dünya genelinde sürüldükten iki ay sonra piyasadan çekilmişti.

Yapılan incelemenin ardından iki tedarikçi tarafından üretilen pillerde imalat hatası olduğu tespit edildi.

5,5 milyar dolarlık kayıp yaşayan ve marka imajı yara alan Samsung'un bu açıklamayı yeni S8 modelini piyasa sürmeye hazırlanırken yapması şaşkınlığa neden oldu.

Kayıplarını azaltmak isteyen teknoloji devi Samsung Note 7lere yeni güvenli piller takılacağını ve dünya geneli yerine Güney Kore gibi belli pazarlarda satışa sunulacağını duyurdu.

http://tr.euronews.com/2017/03/28/samsung-toplatilan-telefonlari-tekrar-piyasaya-surecek Mesajı Paylaş

Danişment

İşin komik tarafı hükümet taraftarı bazı yayın organları diyim ,hepsi öylemi bilmiyorum, bandrol ücretlerinde değişikliğe gidildi yada düzenleme getirildi diye vermişler haberi   :D  :D  :D

Televizyon: yüzde 16,
Radyo, portatif radyo-teyp, radyo-pikap (motorlu taşıtlarda kullanılmaya mahsus olanlar, radyo tuner kartları dahil): yüzde 16
Video: yüzde 16
Birleşik cihazlar (Video-televizyon-radyo, video-televizyon, radyo televizyon, müzik setleri ve benzerleri): yüzde 16
Cep telefonları: yüzde 10
 Bilgisayarlar ve tablet bilgisayarlar: yüzde 2
 
 Taşıtlar (Üzerinde görsel ve/veya işitsel yayınları alabilen cihaz bulunanlar)
  a- Kara taşıtları: yüzde 0,4
  b- Diğer taşıtlar: yüzde 0,01

  Video görüntü veya ekranına bağlantı yapılmak üzere tasarlanmış olan TV alıcıları (Uydu alıcıları, set üstü medya kutuları, tv tuner kartları dahil): yüzde 10

Bunlar zam yanlış anlaşılmasın
Mesajı Paylaş

putty

Bir apartman dairesinden bütün dünyaya 24 saat tv yayını yapılabilen bir devirde çok komik. Mesajı Paylaş

radar

Samsung katlanabilir modeliyle Apple'ı gölgede mi bırakacak?


Teknoloji devi Samsung piyasada devrim niteliğinde sayılabilecek ekranı katlanabilme özelliğine sahip yeni bir akıllı telefon modeli çıkaracağını duyurdu.

Piyasadaki en büyük telefon üreticisi Samsung'un mobil biriminin başkanı Koh Dong-jin katlanabilir telefonlar için tarih verdi. Geçtiğimiz aylarda katlanabilir ekran patenti aldığı ortaya çıkan Samsung'dan yapılan açıklama ile bu proje resmiyet kazandı. Dong Jin yeni telefonların OLED adlı katlanabilir ekran teknolojisini kullanacağını belirterek yaşadıkları birkaç zorluğu atlattıktan sonra söz konusu akıllı telefonların piyasaya çıkacağını söyledi.

Ancak uzmanlar bu teknolojinin üretim aşamasına geçmesinin uzun sürebileceğini ifade ediyor.

Daha büyük ekrana ihtiyaç duyan kişiler telefonun katlanabilmesi sayesinde 7-inç boyutunda bir tablete dönüştürebilecek. Söz konusu açıklamaya göre, Samsung'un katlanabilir akıllı telefonları 2018'de raflardaki yerini alacak.

Samsung daha önceden adını 'Galaxy X' olarak lanse ettiği modelinden önce 2013 yılında 'Youm' adlı bir prorotip katlanabilir model daha tanıtmıştı. Güney Koreli bir diğer firma LG de 2017 başında katlanabilir bir tablet bilgisayar ya da açılabilir bir akıllı telefon üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Çinli firma Lenovo ise 7.8 inç büyüklüğünde Folio adlı bir tabletin 5.5 inç büyüklüğünde akıllı telefona dönüşen bir modeli üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı.

http://tr.euronews.com/2017/09/18/samsung-katlanabilir-modeliyle-applei-golgede-mi-birakacak Mesajı Paylaş

Danişment

http://www.elektrikport.com/haber-roportaj/5-dakikada-sarj-edilebilen-asfalt-pilleri/21324#ad-image-0

Rice Üniversitesi araştırmacıları lityum-metal pillerin anot kısmına zift eklemenin şaşırtıcı bir etkisi olduğunu keşfetti. Zift eklenmiş lityum-metal piller hem daha hızlı şarj oluyor hem de kısa devre yapma ihtimali fazlasıyla azalıyor. Ayrıntılar haberimizde.

Mesajı Paylaş

Alim

Xiaomi Hindistan'da en büyük cep telefonu markası oldu

Çin menşeili Xiaomi, Hindistan piyasasında en büyük cep telefonu markası oldu.

Uluslararası veri şirketi IDC tarafından kısa bir süre önce yayınlanan verilere göre, Xiaomi, Hindistan pazarına bu yılın ilk üç çeyreğinde 9 milyon 200 bin adet telefon sürdü.

Xiaomi ayrıca, Hindistan piyasasında yüzde 23,5'lik payı sahibi oldu ve Hindistan'daki en büyük cep telefonu markası haline geldi.

Hindistan piyasasına 2014 yılında giren Xiaomi'nin, 2016 yılındaki cirosu 1 milyar dolara ulaştı.

Öte yandan, Xiaomi cep telefonlarının yılın ilk çeyreğinde küresel piyasada yakaladığı pay, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,7'den, yüzde 7,4'e yükseldi.

http://turkish.cri.cn/1781/2017/11/15/1s186671.htm
Mesajı Paylaş

matmat26

#10
Kas 15, 2017, 01:03 ÖS Last Edit: Kas 15, 2017, 01:08 ÖS by matmat26
Xiaomi, Huawei ve özellikle OnePlus


Çinliler dünya telefon piyasasını bu markaları ile gerçekten domine etmeye başladı.

Yüksek Kapasiteli, günden güne arttirilan telefon kaliteleri ile Iphone, Samsung, LG gibi pazarı domine eden üreticilerini deyim yerindeyse aglatiyor.. Su anki LG durumu diger iki firma icin ciddi uyarı niteliğinde. .

Apple bir şekilde farkli endustrilere kapağı atmanın derdinde.. ya samsung? Isleri telefon pazarında gercekten zor.


OnePlus 5 tek başına koca piyasayı salladı. Her ne kadar TRde resmi olarak satilmasada.

Mi 6 fiyatı 1800 tl kadar düşmüş. 4.000 tl samsunga kim verir parayı?
Mesajı Paylaş

putty

#11
Kas 15, 2017, 01:23 ÖS Last Edit: Kas 15, 2017, 01:25 ÖS by putty
Telefonu Çin li satıyor ama Çinliye sattığı telefonun bile bütün istihbaratı ABD nin eline geçiyor. Bütün dünyanın vatandaşının sesinden parmak izine biyometrik ölçümlerine kadar gezdiği dolaştığı her yere kaar ABD de saklı bilgiler. Çinlide sevinsin ABD ye gol attık diye. Bu böyle gitmez bu dünyaya merkezinde bütün üye ülkelerin yer alacağı yeni bir ortak mobil işletim sistemi lazım. Yeni mobil ahlak kuralları lazım bilgilerimiz saklanmamalı artık bir dünya projesi başlatılmalı. Buna biz öncülük edelim ortak mobil işletim sistemi olsun merkezinde denetçiler olsun kuralaları sistemi veri elde etmeye izin vermeyecek şekilde koyulsun. İstihbarat toplamadığına emin olunan işletim sistemini ilk çıkaran çok kazanacaktır. Mesajı Paylaş

sunguroğlu

#12
Kas 15, 2017, 02:18 ÖS Last Edit: Kas 15, 2017, 02:22 ÖS by sunguroğlu
Müsadeniz olursa meego'dan bahsetmek istiyorum.
Nokia'nın açık kaynak kodlu OS tecrübesi olan maemo'nun bir nevi devamı olan İntelle ortak geliştirdiği Android ve İOS a rakip olarak planlanan güvenli ve sade çalışan bugünkü Tizen'in babası olarak nitelendirilebilecek mobil OS. Çok acıklı bir hikayesi var. 2007 yılında ilk iPhone'un çıkması ve Google'ın androidli dokunmatik telefonlar sunması Nokia'nın dominant olduğu cep telefonu pazarında taşları yerinden oynatacak etki yarattı. Kolay kullanımlı ve geniş app yelpazesi sunan bu OS'lar büyük ilgi çekmeye başladı. İlk başta piyasanın lider konumda olan Nokia'nın dikkate almadığı bu gelişmeler zamanla Nokia'yı rahatsız etmeye başladı ve yeni çözümler sunmaya itti. Öncelikle C tabanlı ve geçmişi 2000lere dayanan symbian os'u yenilemeye başladı öte yandan maemo ile open source os işine girişti. Symbian'ın eski yapısı ve Samsung vb. üreticilerin symbian'dan desteğini çekmesi ile başarılı olan N900 ve maemo deneyimi Nokia'yı ıntel ve linux vakfı ile meego projesini gerçekleştirmeye itti. Android linux değil mi derseniz tam olarak değil yani normalde linux kernelinin 5 km yol giderek varacağı yere 10 km yol yaparak varıyor . Linux kernelinin kırpılarak biraz da Java sosu dökülmüş haliydi android . Hatta bu yüzden linux vakfı android e mesafeliydi o zamanlar. Her neyse Osmanlı'nın batının üstünlüğünü kabul edip bir bir ıslahatları sıralaması gibi Nokia da yukarda ismini zikrettiğim konsorsiyum ile derdine derman aramakta idi. Rakiplerin piyasayı hızla ele geçirmesinden ve uygulama ekosistemlerinin baş döndürücü bir hızla genişlemesinde mütevellit zamana karşı bir yarış surduruluyordu. Aslında meyvesi de fena olmadı ta ki stephen elop denen zat Microsoft lobisi tarafından Nokia CEO'su yapılana dek. Ceo olduğu gibi ilk icraatı symbian'a desteği kesmek ve meego projesini sonlandırıp hiç bir pazar başarısı elde edememiş Windows Phone 'lu cihazlar çıkarma hedefi koydu. Tabi merakla meego'yu bekleyen açık kaynak sevdalılarını küstürmek olmazdı. Nokia N9 2011 yılında piyasaya sürüldü ilgi çekici tasarımı çift tıkla ekran kilidi açılması ve kaydırmaya dayalı ilgi çekici arayüzüyle o güne dek alışılmamış özellikleriyle sıradışı bir telefonu. Temiz kod yapısı sayesinde daha yüksek donanımlı android cihazlardan daha iyi performans veren bu telefon 3 milyona yakın global satış başarısı elde etti Nokia'nın pazarlama desteğini çok kısıtlı sunmasına ve üvey evlat muamelesi yapmasına rağmen. Arkasında çok büyük bir topluluk desteği olan N9 yaklaşık 3 sene kadar aktif kaldı. Tabi bu felaket politikalar neticesinde Stephen Elop başa geldiğinde  ~32 milyar € değerinde olan Nokia telefon ve cihazlar bölümü ~6 milyar € ya Microsoft tarafından satın alındı. Tabi ki bu kadar insanın ve Finlerin ahı yerde kalmadı geçen aylarda Microsoft Windows Phone programını sonlandırdığını açıkladı. Ve böylece Mobil OS piyasasına 3. Bir oyuncunun girme şansını kaybetmiş olduk.
(Anlatım ister istemez hikayeye kayıyor kusura bakmayın.)
(Meego Harmattan'ı merak edenlere : https://youtu.be/XWCZ-f3FZxY) Mesajı Paylaş

putty

Bir şeyler yapılması lazım bu dünyanın bütün bilgisi ABD devletinin elinin altındaki bir iki şirkette toplanamaz. Bilgisayar lar da dahil evrensel bir ahlak gelmesi gerekiyor daha o noktaya evrilmedi uygarlığımız buna er geç çare bulmaya kalkışılacak. Bu tür ortak çalışması gereken evrensel şeylerin merkezinde bir açıklık şeffaflık uluslar arası denetim olması kuralların belli bir dijital ahlağa göre yapılandırıması gerek. Bilgi saklamayacak mesela bu bir dijital ana yasa kuralı olmalı. Uymazsa onu kullanmayız öbürünü kullanırız mecbur uyulur. Lüksemburk da merkezi olan Linux tabanlı Android cıvıltısında bir ücretsiz işletim sistemi yapılsın. Açık kaynak kodlu olsun. Çok uluslu bir imzaya açılsın. Ülkeler mühendislerini denetçilerini gözlemcilerini bu merkezde bulundursun. Bütün kuralalr teknolojiler bu dijital ahlağa göre üretilsin. Bu olacak yani kıyamete kadar bilgilerimizi iki paralık androidi yaptı diye ABD ye açamayız. İnsanlık buna razı gelmeyecek bir hareket başlayacak hayatın kuralı. Ben başlatıyorum yazdım buraya başlasın artık gayet mantıklı. Mesajı Paylaş

sunguroğlu

@putty hocam adını bile duymadığımız o kadar çok girişim var ki. Apple ve Google bu hususta tekelleşmiş vaziyette . Kullanım alışkanlıkları ve uygulama ekosistemi bu tekelin ana dayanağı. Ancak şöyle bir senaryoda bu tekel kırılabilir zannımca nasıl ki ios ve android piyasaya çıkıp alışılmış klasik cep telefonu deneyimi yerine akıllı dokunmatik telefon deneyimini getirerek Nokia tekelini kırdı şimdi de bu tarz bir inovasyona ihtiyacımız var. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter