İngiltere Silahlı Kuvvetleri

Başlatan The Thing, Oca 22, 2017, 01:31 ÖS

« önceki - sonraki »

The Thing

Oca 22, 2017, 01:31 ÖS Last Edit: Ağu 05, 2017, 12:27 ÖS by Yönetim
İngiltere'den 'Trident' nükleer silah programında yenileme kararı

İskoçya'da bulunan 'Trident' nükleer silah programındaki denizaltıların yenilenmesine İngiltere Parlamentosu'ndan onay geldi. Avam Kamarası'nda gerçekleşen 6 saatlik oturumun ardından ülkedeki nükleer füze taşıyan denizaltı filosunun yenilenmesi, 117 aleyhte oya karşın 472 milletvekilinin desteğiyle kabul edildi.

'Trident'in ulusal güvenlik için gerekli olduğunu savunan Başbakan Theresa May, "Savunmamızı gevşetmeyi göze alamayız. Nükleer tehdit ortadan kalkmadı. Tek olan şey, bu tehditin arttığıdır. Ulusal güvenliğimizden ödün veremeyiz" derken; Savunma Bakanı Michael Fallon da Başbakan May gibi, dünya genelinde nükleer tehditlerin giderek büyüdüğüne dikkati çekti.

Muhalefetteki İşçi Partisi'nde ise nükleer silah programına ilişkin derin görüş ayrılıkları yaşandı.  Savaş karşıtı görüşleriyle bilinen partinin Genel Başkanı Jeremy Corbyn, nükleer silah kullanımına ilişkin duruşunu hatırlatarak, uluslararası ilişkileri ele almanın meşru yolunun toplu katliamlar tehditinden geçmediğini savundu. Ancak İşçi Partili çok sayıda vekil, Corbyn'e karşı çıkarak, nükleer silahları taşıyan denizaltıların yenilenmesinden yana oy verdi.

​İngiltere Parlamentosu'ndaki üçüncü büyük parti olan ve 54 milletvekili bulunan İskoç Ulusal Partisi (SNP) de nükleer silahların ahlaki olmadığını savunarak, filonun yenilenmesine karşı duruş sergiledi.

https://tr.sputniknews.com/avrupa/201607191023936717-ingiltere-trident-nukleer-denizalti-yenileme/

Mesajı Paylaş

The Thing

İngilterenin Temmuz ayında Amerika kıyıları yakınında nükleer başlıksız bir Trident füzesi denemesi yaptığı ve testin başarısız olduğu açıklandı. İngiliz Başbakanı Theresa May, geçtiğimiz yıl İngiliz denizaltı ve nükleer gücünün modernizasyonu öncesi bu test başarısızlığı bilmesi durumunda oyunun ne olacağı yönündeki soruya yanıt vermekten kaçındı.

http://www.bbc.com/news/uk-38708823Mesajı Paylaş

The Thing

Başarısız füze denemesi İngiltere'de tartışma yarattı

İngiltere'de nükleer silah sistemi Trident kapsamında, boş bir füzenin fırlatılma denemesinin başarısız olduğunun ortaya çıkması ülkede tartışma yarattı. Haziran ayında yaşanan bu olayın hemen ardından füze sisteminin yenilenmiş olması nedeniyle muhalefet partileri, hükümeti konuyla ilgili açıklama yapmaya çağırdı. İngiltere Başbakanı Theresa May ise BBC'de katıldığı bir programda, başarısız denemeden haberi olup olmadığına dair soruya net cevap vermedi.

Sunday Times'ın haberiyle başladı

Tartışma, Sunday Times gazetesinin başarısız deneme girişimini haberleştirmesiyle başladı.Habere göre, Haziran ayında Florida açıklarında bir nükleer denizaltıdan deneme amaçlı olarak fırlatılan boş bir Trident füzesi, Afrika'nın batı kıyısındaki hedefi yerine, ABD'ye doğru gitti.

Bu olaydan birkaç hafta sonra May'in girişimiyle İngiltere Parlamentosu'nda toplam maliyeti 40 milyar doları bulan ve Trident nükleer füze programının genişletilmesini öngören bir öneri kabul edilmişti. O dönem parlamentodaki tartışmalar sırasında May, İngiltere'nin nükleer silahları terk etmesinin 'büyük bir sorumsuzluk olacağını' söylemişti. Önerge 117'ye karşı 472 oyla kabul edilmişti. İskoç Ulusal Partisi'nden (SNP) 52, İşçi Partisi'ndense Jeremy Corby dahil 47 milletvekili 'hayır' oyu kullanmıştı.

May, dört kez sorulan soruya net yanıt vermedi

Pazar günü BBC'de gazeteci Andrew Marr'ın programına konuk olan May, Marr'ın başarısız deneme girişiminden haberi olup olmadığına dair dört kez sorduğu soruya net bir cevap vermedi. Muhalefetteki İşçi Partisi ve SNP hükümete, konuyla ilgili milletvekillerine tam bir açıklamada bulunma çağrısı yaptı. "Bir füzenin yanlış bir yöne gitmesi oldukça feci bir hatadır" diyen İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn bu haberlerin ciddi bir tartışmayı ihtiyaç haline getirdiğini söyledi.

SNP lideri Nicola Sturgeon ise, "Ne olduğu, yaşanını kimin ve ne zaman bildiği ve Avam Kamarası'na neden bilgi verilmediği tam olarak ortaya çıkarılmalı" dedi.

Trident sistemi nedir?

Trident sistemi, Margaret Thatcher hükümeti tarafından 1980'lerde, İngiltere'nin 1960'lardan itibaren kullandığı Polaris füze sistemine alternatif olarak geliştirilmeye başlandı. Sistem 1990'larda kullanılabilir hale geldi.

Sistemin üç ayağı bulunuyor: Denizaltılar, füzeler ve savaş başlıkları.

Bütün bunların belli bir kullanım süresi bulunuyor. Mevcut dört denizaltının 2020'lerin sonlarına kadar kullanılabir olduğu belirtiliyor.

http://www.bbc.com/news/uk-38714047 Mesajı Paylaş

nokta

İngiltere'nin denizaltı filosunun tamamı çalışamaz durumda

İngiltere'nin Kraliyet Donanması'daki 7 saldırı denizaltısının farklı sebeplerle çalışamaz durumda olduğu ve Başbakan Theresa May'in durumdan haberdar olmadığı belirtildi.

İngiliz Kraliyet Donanması'ndaki 7 saldırı denizaltısının çalışamaz durumda olduğu ve ülkenin sularını koruyamadığını iddia edildi.

Haberde, savunma yetkililerinin tepkisinden çekindikleri için Başbakan Theresa May'i konuyla ilgili bilgilendirmedikleri aktarıldı.

'DENİZALTILAR SON DEMLERİNİ YAŞIYOR'

Gazeteye göre, donanmanın elinde kalan 4 Trafalgar denizaltısının da 'son demlerini yaşadığı' ve 5 denizaltının da arızalanmalarının ardından tamire alındığı, denizde çalışır durumda olan tek denizaltınınsa testlerden geçen HMS Astute denizaltısı olduğu belirtildi.

Gazete, ticaret yollarında devriye görevi gören hiçbir denizaltı bulunmadığından, bu yolların İran tarafından kapatılma tehlikesi altında olduğunu ve Kuzey Atlantik'teki Rus denizaltılarına karşı savunmasız kaldığını ileri sürdü.

http://www.independent.co.uk/news/uk/politics/royal-navy-submarine-fleet-world-class-claims-out-of-action-order-maintenance-attack-subs-trafalgar-a7572746.html Mesajı Paylaş

Observer

İngiltere Savunma Bakanlığı "İngilterenin tüm denizaltı filosunun işlevsiz olduğu" yönündeki iddiayı reddetmiş.

"Savunma Bakanlığı, Kraliyet Donanmasının "avcı/katil" saldırı denizaltı filosunun şu anda hareketsiz olduğunu iddialarını reddetti. Konudan İngiltere Başbakanı Therasa May'in haberdar olmadığı da iddialar arasında.

İngiltere'nin yedi adet saldırı denizaltısının onarım ve bakım işlemlerine girdikleri için "operasyonel olmadıkları" bildirilmişti

Bununla birlikte, bir savunma bakanlığı kaynağı Telegraph'a raporların "kategorik olarak doğru olmadığını" söyledi. Kaynak gazeteye şunları söyledi: "Hiç kimse konu hakkında dürüst değil." Yeni tiplerden biri de dahil olmak üzere filodaki 7 denizaltıdan beşinin revizyon ve bakım amacıyla sökülmesinin ardından yeniden bakım yapılması gerektiği bildirildi. Kaynaklar, her biri 1,2 milyar pounda mal olan üç yeni Astute sınıfı denizaltının teknik problemlerle boğuştuğunu söyledi.

Bir başka savunma bakanlığı kaynağı da şunları söyledi: "Bu hikaye kategorik olarak doğru değil, elimizde halen  operasyonel, yetenekli ve hazır saldırı denizaltıları var. Ancak bunlar üzerinde yorum yapamayacağım açıkça hassas operasyonel bilgilerdir."

İngiltere'nin büyük bir askeri saldırıya karşı, kendisini savunma yeteneği sorgulanmaya başlandıktan sonra, donanma savaş gemilerinin de, Rus denizaltıları tarafından 100 mil uzakta duyulabileceği kadar yüksek gürültü düzeyine sahip olduğu da iddialar arasındaydı.

Bir Kraliyet Donanması sözcüsü: "Özel denizaltı operasyonları hakkında yorum yapmıyoruz. İngiltere'nin dünya standartlarında bir filosu var, Kraliyet Donanması tüm operasyonel görevlerini yerine getirmeye, küresel olarak operasyonlara yerleşmeye ve İngiltere'nin dünyadaki ulusal çıkarlarını korumaya devam ediyor" dedi

http://www.telegraph.co.uk/news/2017/02/10/britains-entire-fleet-attack-submarines-action/ Mesajı Paylaş

Defence

HMS Agamemnon İçin Start Verildi

BAE Systems, Birleşik Krallık Kraliyet Donanması'nın altıncı Astute sınıfı nükleer güçle çalışan taarruz denizaltısı HMS Agamemnon'un inşası için Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı ile 1,8 milyar Dolar'lık bir sözleşme imzaladı. İlk üç Astute sınıfı denizaltı HMS Astute, HMS Ambush ve HMS Artful, halihazırda donanmanın hizmetinde bulunuyor. Kuvvet, aynı sınıftan toplam yedi platform tedarik edecek.

Altı adet 533mm torpido kovanına sahip olan Astute sınıfı, Tomahawk Block IV (taktik Tomahawk) seyir füzeleri, Spearfish torpidolar ve mayınlarla donatılıyor. Bu sınıfta bulunan denizaltıların tahrik sistemi ise uzun ömürlü çekirdeğe sahip ikinci nesil Rolls-Royce PWR 2 basınçlı su reaktörü.

http://www.kokpit.aero/iste-yerli-helikopterin-kokpiti Mesajı Paylaş

nokta

Sınıfın İlki 'HMS Glasgow' Olacak


Birleşik Krallık Kraliyet Donanması için inşa edilecek ilk yeni Tip 26 fırkateyn için 20 Temmuz'da İskoçya'da bulunan Govan Tersanesi'nde ilk çelik kesim töreni düzenlendi. Törende, fırkateyne HMS Glasgow ismi verileceği de açıklandı. Birleşik Krallık Savunma Bakanı, bu ayın başlarında Tip 26 fırkateynlerin inşası için 3,7 milyar Sterlin bedelli bir sözleşme imzalandığını açıklalamıştı.

BAE Systems'ın tasarlayıp geliştirdiği Tip 26 fırkateynler, donanmanın Tip 23 platformlarının yerini alacak. Fırkateynin esnek tasarımı, silah sistemlerinin hizmet ömrü boyunca karşılaşabileceği gelecek tehditlere karşı uyarlanmasına izin verecek. HMS Glasgow'un, 2020'li yılların ortalarında Kraliyet Donanması hizmetine girmesi planlanıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/sinifin-ilki--hms-glasgow--olacak/4689/1 Mesajı Paylaş

nokta

İngiltere Skynet 6A üretimini Airbus'a verdi


Birleşik Krallık Kraliyet Ordusu, mevcut Skynet 5 uydusunun değiştirilmesi için harekete geçti. Skynet 6 uydusunun üretilmesi için ihale açmayan Kraliyet Ordusu, uydu üretim görevini Airbus Defence and Space firmasına verdi.

Skynet 6A askeri iletişim uydusu, mevcut Skynet 5 sisteminin kullanım ömrünün sonuna gelmesinin ardından oluşacak boşluğu kapatacak. Yeni uyduyla beraber iletişim ve veri aktarım hızı ve güvenliğinde iyileşmeler sağlanması hedefleniyor. Yapılan anlaşma hakkında detaylı açıklama yapılmadı. Skynet 6A uydusunun 2025 ortalarında operasyonel hale gelmesi planlanıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/skynet-6a-airbus-space-te/4724/1 Mesajı Paylaş

Merkator

İngiltere'nin En Büyük Savaş Gemisi HMS Queen Elizabeth Limanına İlk Kez Geldi


İngiltere'nin en gelişmiş ve en büyük savaş gemisi olan HMS Queen Elizabeth ana üssü olan Portsmouth'a ilk kez geldi. 65.000 ton ağırlığında ve 308 metre uzunluğundaki uçak gemisini binlerce kişi karşıladı.

Bu sabah binlerce kişi Portsmouth'ta Büyük Lizzie sahil hattı boyuna bekledi. Ülkenin şu ana kadar en büyük amiral gemisi olan HMS Queen Elizabeth yani Kraliçe Elizabeth evine ilk kez geldi. Gemi İngiltere'nin kraliyet donanmasının son 50 yılda en başarılı çalışması olarak görülüyor. Dev geminin test çalışmaları Portsmouth'da gerçekleşecek ve 2020 yılına kadar gemi hizmete açılmayacak.

Geminin kaptanı Jerry Kyd, Queen Elizabeth'in Birleşik Krallık'ın düşmanlarına önemli bir mesaj olacağını belirtiyor.

700 kişik mürettabatıyla sulara inen dev geminin içinde hava tarafik kontrolünden ve silah sistemlerinin koordinasyonundan sorumlu görevlilerin olduğu operasyon odası bulunuyor. 60'dan fazla Kraliyet Donamasına bağlı denizciyle Kraliçe Elizabeth bu ayın başında açık sularda ABD'nin USS George HW Bush gemisiyle tatbikatlara katılmıştı.

http://www.reuters.com/article/us-britain-warship-idUSKCN1AW0Y0?il=0


Mesajı Paylaş

Energy

HMS Queen Elizabeth İçin Takvim Hazır


Birleşik Krallık'ın yeni uçak gemisi HMS Queen Elizabeth, F-35B Lightning II uçakları ile ilk uçuş denemelerine 2018 yılında başlayacak. Denemeler ABD'nin doğu kıyısı açıklarında yürütülecek. Sekiz hafta sürecek testler gece ve gündüz uçuşlarını kapsayacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/hms-queen-elizabeth-icin-takvim-hazir/4785/1 Mesajı Paylaş

nokta

Birleşik Krallık Fırkateyn Sayısını Artırıyor


Birleşik Krallık Savunma Bakanı Michael Fallon, yeni Ulusal Gemi İnşa Stratejisi (National Shipbuilding Strategy) kapsamında beş adet Tip 31e genel maksat fırkateyni tedarik edileceğini açıkladı.

Yeni strateji, donanmanın yeteneklerini arttırmanın yanında, ülkenin denizcilik endüstrisini güçlendirmeyi ve ihracatı artırmayı da amaçlıyor. Fırkateynlerin, ülke çapında farklı tersanelerde bölümler halinde inşa edilmesi ve merkezi bir tesiste bir araya getirilerek montajlanması planlanıyor.

İnşası tamamlanan ilk fırkateynlerin 2023 yılına kadar hizmete girmesi planlanlanıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/birlesik-krallik-firkateyn-sayisini-artiriyor/4832/1 Mesajı Paylaş

nokta

Kraliyet Donanması için Yeni EH Sistemi


Elbit Systems UK ve Lockheed Martin UK, Londra'da düzenlenen DSEI 2017 fuarında Birleşik Krallık Kraliyet Donanması'nın Deniz Elektronik Harp Programı (Maritime Electronic Warfare Programme/MEWP) kapsamında iş birliği yapmak üzere stratejik bir anlaşma imzaladı. Firmalar, imzalanan bu iş birliği anlaşması çerçevesinde Kraliyet Donanması'nın elektronik harp kabiliyetlerini artırmak amacıyla beraber çalışacak. Program, fırkateynler, destroyerler ve amfibi taarruz gemilerinin yanı sıra, ilerleyen zamanlarda denizaltı filosunu da kapsayacak şekilde genişleyecek.

http://www.c4defence.com/Gundem/ada-dan-elektronik-harp-atilimi/4855/1 Mesajı Paylaş

Trilogy

İngiliz gemilerinin çoğu denize açılamıyor


The Daily Telegraph, savunma harcamalarının kısıtlanması nedeniyle İngiliz Kraliyet Donanması'nın bünyesindeki birçok geminin denize açılamadığını yazdı.

Gazetenin haberine göre toplam 19 İngiliz firkateyn ve destroyerin 13 tanesi, 'mürettebat, yakıt ve lojistik' eksikliğinden ötürü denize açılamıyor. Gazete, İngiltere'nin savunma harcamalarını kısmasının böylelikle Londra'nın Irma kasırgasına zamanında müdahale etmesini engellediğini ifade etti.
Habere göre HMS Ocean adlı indirme gemisi, Karayip Denizi'ndeki İngiliz adalarına bölge halkına yardım etmesi gerekirken motorlarındaki sorun nedeniyle bir hafta fazladan yolda kaldı.

The Daily Telegraph'a konuşan üst düzey askeri bir kaynak, "Silahlı kuvvetler öylesine kısıtlandı ki İngiliz vatandaşlarını korumak için iki ucu bir araya zor getiriyor. Irma kasırgasına verdiğimiz cılız tepki, İngiltere'yi gülünecek hale getiriyor ve hükümetin savunma bütçesini kısıtlamasının doğrudan bir sonucu" diye konuştu.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201709151030168213-ingiliz-gemilerinin-cogu-denize-acilamiyor/ Mesajı Paylaş

Defence

İngiltere'nin ikinci uçak gemisinin adı 'Prince of Wales/Galler Presi' olmuş. İsimlendirme töreni 8 Eylül tarihinde İskoçya'nın Rosyth kentindeki tersanede yapılmış. Tören sırasında geminin koruyucusu sıfatı ile Rosyth Düşesi geminin omurgasında 10 yıllık bir Laphroaig viskisi kırmış. İnşasına 2011 yılında başlanan uçak gemisinin 2020 yılında hizmete girmesi bekleniyormuş.

http://www.janes.com/article/73667/second-royal-navy-aircraft-carrier-named-prince-of-wales Mesajı Paylaş

Defence

Defense News'ten İngiliz donanmasına ait HMS Argyll'i tanıtan bir video.


http://www.defensenews.com/video/dntv/2017/09/18/take-a-tour-of-the-hms-argyll/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter