Marmaray

Başlatan Traverten, Oca 22, 2017, 01:06 ÖS

« önceki - sonraki »

turkdefence

ne cr3 biter ne marmaray. mühendisler daha alplerde falan cızbız yapacaklar. Mesajı Paylaş

Kartalbey

Marmaray geceleri yük taşıyacak

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul'daki banliyö hatlarının devreye girmesinden sonra Marmaray'ın gece yolcu taşımadığı saatlerde, yük taşıyacağını söyledi.

İstanbul Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ile birlikte, toplu ulaşım projelerinin sergilendiği Transist 2017 Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı'nı açan Aslan, İstanbul'da şehrin iki yakasındaki banliyö sistemine metro standartı getireceklerini belirerek şunları söyledi: "2018 sonuna kalmadan sistemin tamamını bitireceğiz. Her iki yakayı da Halkalı'dan Gebze'ye birbirine entegre edeceğiz" dedi. Arslan, "Metroya hizmet eden iki hattın yanında üçüncü bir hat yapıyoruz.  O üçüncü hat da, uluslararası taşımalara hizmet edecek. Ankara'dan ve 2018'de bitirmeyi hedeflediğimiz Sivas'tan, Konya'dan kalkan yüksek hızlı tren, Haydarpaşa garına kadar gelecek. Bazıları, Marmaray'ı kullanarak Avrupa yakasına geçebilecek. Gece yolcu taşımacılığının olmadığı saatlerde de, Bakü - Tiflis - Kars hattını kullanarak Çin'den, Kazakistan'dan gelen yük, gece Marmara'yı kullanarak, Avrupa'ya gidecek" dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/marmaray-geceleri-yuk-tasiyacak-40632224 Mesajı Paylaş

Terra

Bakan Arslan, Gebze-Halkalı Banliyö Hattı için tarih verdi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Gebze-Halkalı hattında Aralık 2018 itibariyle Marmaray seferlerinin başlayacağını söyledi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Gebze-Halkalı Banliyö Hattı şantiye sahasında incelemelerde bulundu. Yetkililerden projede yapılan çalışmalarla ilgili bilgi alan Arslan, incelemenin ardından gazetecilere açıklama yaptı.

Arslan bugüne kadar 229 milyon kişinin Marmaray Projesi'ni kullandığını bildirerek, şunları kaydetti: "Ancak İstanbul için çok daha önemli olan, Asya Yakası'nda Gebze'den Söğütlüçeşme'ye hatta Ayrılıkçeşme'ye kadar, Avrupa Yakası'nda da Kazlıçeşme'den Halkalı'ya kadar banliyö sistemlerinin metro standardına kavuşturulması ve Marmaray Projesi ile entegre olup kesintisiz hale gelmesi, aynı zamanda Marmaray araçları ile de Gebze'den Halkalı'ya 114 dakikalık sürede 43 istasyonluk güzergahı kat edebilmeleri. Bu bizim için çok önemliydi. Proje güzergahını inceledik. 2018 sonunda hizmete sunmayı hedeflediğimiz Halkalı'dan Gebze'ye kesintisiz metro standardındaki bu sürüş ile ilgili çalışmalarda çok iyi bir noktaya geldiğimizi görüyoruz. Daha önce yüklenicilerimizden kaynaklı işler aksadı, fesihler söz konusu oldu, tekrar ihale ettik. Yaklaşık 64 kilometrelik bu güzergahın tamamında çok hummalı bir çalışma var."

Söz konusu hat üzerinde 3 ayrı hattın olduğunu dile getiren Arslan, 2 hattın banliyö trenlerine hizmet edeceğini, bir tanesinin de şehirlerarası ve uluslararası trenlere hizmet edeceğini söyledi. Arslan, geçmişte banliyö hatları ile birlikte şehirlerarası ve uluslararası taşımacılığın aynı hatlarda yapıldığını anımsatarak, bu durumun bazı sorunlara neden olabildiğini anlattı.

Şimdi T1 ve T2 hattını Marmaray araçlarının kullanacağını, T3'ü ise yüksek hızlı trenin de dahil olduğu şehirlerarası ve uluslararası trenlerin kullanacağını aktardı. Arslan, "Projenin CR3 kısmındaki ilerleme şu an için yüzde 67, bu önemli bir rakam. Son aylardaki hızlanmaya bağlı olarak da her ay ortalama yüzde 5 üzerine koyabiliyoruz. Bunun anlamı da şu, kalan yüzde 33'lük kısmını 6-6,5 aylık periyotta bitireceğiz. Daha sonra ince işçiliklerle birlikte ağustosta projeyi, eylül sonunda da sinyal dahil bitirmiş olacağız." bilgisini paylaştı.

"GEBZE-PENDİK ARASI HATLARIMIZ BİTME AŞAMASINA GELMİŞ DURUMDA"

Çalışma yapılan alanda Avrupa Yakası'nda yaklaşık 20 kilometrelik, Anadolu Yakası'nda 43 kilometrelik bir çalışma alanı bulunduğunu bildiren Arslan, şu bilgileri verdi: "Toplam 63 kilometre. Daha önce Gebze'den Pendik'e kadar olan yaklaşık 20 kilometreyi bitirmiştik, yüksek hızlı trenlerimiz Pendik'e kadar geliyordu. Gebze- Pendik arası T1, T2 dediğimiz banliyö trenlerine de hizmet verecek olan hatlarımız da bitme aşamasına gelmiş durumda, sadece sinyal kısmı eksik. Hedefimiz 2018 yılı ağustosuna kadar 63 kilometrelik güzergahın tamamında, inşaatı, altyapıyı, elektromekanik sistemleri bitirmek, rayları tamamen döşemiş olmak ve ağustos ayından itibaren de, eşgüdüm içinde yapılan sinyal çalışmalarını eylül sonu itibarıyla bitirmiş olmak. Böylece eylül ayından aralık ayına kadar olan 3 aylık süreçte de test süreçlerimizi gerçekleştirmiş olacağız. 2018'in aralık ayı sonu itibarıyla İstanbullular, İstanbul'a gelenler Gebze'den Halkalı'ya Marmaray araçları ile metro standardında hizmet almış olacaklar. "

"YAKLAŞIK 128 SANİYEDE BİR TREN ÇALIŞTIRILABİLİR DURUMA GELECEĞİZ"

Projenin tamamlanması ile yaklaşık 128 saniyede bir tren çalıştırılabilir duruma gelineceğini belirten Arslan, ihaleyi kazanan firmadan alınan 440 Marmaray aracının 300 tanesinin Türkiye'de imal edildiğini aktardı. Araçlarda fren yaparken harcanan enerjinin yeniden elektrik enerjisine çevrilip kullanılabildiğinin altını çizen Arslan, araçların modern ve elektrik sarfiyatının düşük olduğunu dile getirdi.

http://www.dunyabulteni.net/manset/411461/bakan-arslan-gebze-halkali-banliyo-hatti-icin-tarih-verdi Mesajı Paylaş

Traverten

Marmaray'a 150 Milyon Euro İlave Kredi

Hazine Müsteşarlığı ile Avrupa Yatırım Bankası arasında, Marmaray Projesi kapsamındaki alt projenin finansmanı için 150 milyon euro tutarında kredi anlaşması imzalandı.

Söz konusu anlaşmaya ilişkin duyuru, Hazine Müsteşarlığının internet sitesinde yer aldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan Marmaray Projesi kapsamındaki "Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi ve Elektromekanik Sistemler" alt projesinin kısmi finansmanı için 150 milyon Avro tutarında ilave finansman sağlanmasına yönelik Kredi Anlaşması, Hazine Müsteşarlığı ile Avrupa Yatırım Bankası arasında 01.03.2018 tarihinde imzalanmıştır.

http://www.rayhaber.com/2018/03/marmaraya-150-milyon-euro-ilave-kredi/

Mesajı Paylaş

Traverten

Gebze-Haydarpaşa Banliyö Hattında Seferler Bu Sene Sonu Başlıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Marmarayın İstanbulluların hayatını kolaylaştırdığını belirterek, "Bu sene sonunda Gebzeden Halkalı`ya Marmaray araçlarıyla 77 kilometreyi kesintisiz hale getireceğiz." dedi.

Yapımı yılan hikayesine dönen Gebze - Haydarpaşa Banliyö Hattı hakkında açıklama yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, projenin sene sonu itibarıyla tamamlanacağını ve böylece Gebze'den Halkalı'ya kadar kesintisiz yetmiş yedi kilometrelik yolun hizmete gireceğini ifade etti.

MALTEPE'YE KADAR GELİNDİ
Dört yıl önce durdurulan Haydarpaşa-Gebze banliyö hattının yeniden hizmete girmesi için sürdürülen çalışmalarda rayların döşenmesinde Maltepe'ye kadar gelindi. Maltepe kadar olan hattın raylarının döşenmesiyle Haydarpaşa garına yaklaşık 10 kilometrelik mesafe kaldı.

1,5 MİLYON YOLCU
Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren projesi ve Marmaray'la entegre olan hattın Halkalı-Sirkeci hattının Haydarpaşa-Gebze hattıyla birleştirilmesiyle Halkalı-Gebze arasındaki uzaklık 105 dakikaya inecek. 42 duraktan günde 1.5 milyon yolcu taşınacağı tahmin ediliyor.

http://www.rayhaber.com/2018/03/gebze-haydarpasa-banliyo-hattinda-seferler-bu-sene-sonu-basliyor/ Mesajı Paylaş

Traverten

Halkalı-Sirkeci Banliyö Hattında Test Sürüşleri Başladı

İstanbul Ankara YHT hattına entegre edilmesi için kapatılan, Halkalı-Sirkeci banliyö tren hattındaki çalışmalarda sona doğru gelinirken, güzergahta test lokomotiflerinin sürüşü başladı.

Sirkeci-Halkalı ve Söğütlüçeşme- Gebze arasındaki banliyö hatları, İstanbul Ankara YHT projesine entegrasyon için kapatılmıştı ardından çalışmalar başladı. Hatta çalışmalar sona doğru gelirken, 2018'in sonunda başlaması beklenen hatla ilgili bir ilk gerçekleşrek hat boyunca test lokomotifleri denemelerine başladı.

Hat boyunca raylar üzerinde ilerleyen lokomotifler testleri gerçekleştirerek, gerekli düzenlemeleri yapıyor. Marmaray'ın yapılması ile Ankara'dan İstanbul Pendik'e kadar gelen tren yolu Marmaray entegrasyonu sayesinde Halkalı'ya kadar uzatılması hedeflenen güzergahtaki çalışmaların son durumu ve lokomotiflerin test sürüşleri havadan görüntülendi. Görüntülerde, Halkalı Sirkeci arasında devam eden banliyö tren hattında test treni güzergahı denetliyor. İşçiler ise bir yandan rayları dizmeye devam ederken bir yandan ise tren yoluna girilmemesi için çitleri örmeye devam ediyor. Güzergah üzerinde bulunan ve Marmara'ya kadar olan istasyonların büyük bir bölümü tamamlandı.

http://www.rayhaber.com/2018/04/halkali-sirkeci-banliyo-hattinda-test-surusleri-basladi/ Mesajı Paylaş

Traverten

Gebze-Halkalı Banliyö Hattı'nda Son Raylar Döşeniyor

Gebze-Halkalı Banliyö Hattı'nda son raylar döşeniyor. Çayırova ve Fatih Tren İstasyonları bağlantı yolları yapımı için ihale yapıldı. İhaleyi; 6 milyon 416 bin 438 TL teklifle Yağışan İnşaat Taah. Orman Ürn. San. Tic. Ltd. Şti. firması kazandı.

Çayırova ve Fatih Tren İstasyonları bağlantı yolları yapım işi ihale sonucu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı'nın 2018/359895 KİK numaralı sınır değeri 5 milyon 60 bin 618 TL 67 kuruş ve yaklaşık maliyeti 7 milyon 716 bin 430 TL olan Çayırova ve Fatih Tren İstasyonları Bağlantı Yolları Yapım İşi ihalesi yapıldı. İhalede 5 firma teklif verdi. İhaleyi verdiği 6 milyon 416 bin 438 TL teklifle Yağışan İnşaat Taah Orman Ürn. San.Tic.Ltd.Şti. firması kazandı. İhale, 2,5 km bağlantı yolu yapımı işlerini kapsıyor. İşin süresi yer tesliminden itibaren 350 (üç yüz elli) takvim günü.

1 MİLYON YOLCU TAŞINACAK

Gebze-Haydarpaşa arasındaki Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren projesi ve Marmaray'la entegre olan banliyö hattında rayların döşenmesi sürüyor. Rayların döşenmesi devam ederken tren istasyonları bağlantı yolları yapımı için belediyeler ihale yapıyor. Hattın tamamında ağustos ayı içinde inşaatının bitirilip 1.5-2 aylık periyotta da sinyal sistemlerinin tamamlanması hedefleniyor. Test işlemleri sonrasında hat yıl sonuna hizmete açılacak. 45 kilometrelik banliyö ve tren hatları tamamlandığında ve Marmaray projesi ile entegrasyonu sağlandığında Gebze'den Halkalı'ya 105 dakikada, Bakırköy'den Bostancı'ya 37 dakikada, Söğütlüçeşme'den Yenikapı'ya da 12 dakikada gidilecek. Hatta günde 1 milyon yolcunun taşınması planlanıyor.

http://www.rayhaber.com/2018/08/gebze-halkali-banliyo-hattinda-son-raylar-doseniyor/ Mesajı Paylaş

Traverten

Marmaray'da Sefer Sayısı Arttı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Marmaray'ın Ayrılık Çeşmesi-Söğütlüçeşme istasyonları arasındaki demiryolu hattı düzenleme çalışmalarının tamamlandığını belirterek, "Böylece 10 dakikada bir yapılan Marmaray seferleri, artık 5, 7 ve 10 dakika aralıklarla yapılmaya başlandı." dedi.

Turhan, yaptığı açıklamada, İstanbul'da Gebze-Halkalı Banliyö Hattının İyileştirilmesi Projesi kapsamında Marmaray'ın Ayrılık Çeşmesi-Söğütlüçeşme istasyonları arasında, 2 Temmuz'da başlayan demiryolu hattı düzenleme çalışmalarının tamamlandığını belirtti.

Çalışmaların tamamlanmasıyla hat kapasitesi artırılarak, daha sık ve daha çok sefer yapılmasına imkan sağlandığını aktaran Turhan, "Ayrılık Çeşmesi İstasyonu'ndaki çalışmaların tamamlanmasıyla 10 dakikada bir yapılan Marmaray seferleri, artık 5, 7 ve 10 dakika aralıklarla yapılmaya başladı." diye konuştu.

Turhan, Marmaray'ın 217 olan hafta sonu günlük sefer sayısının yolcu talepleri de dikkate alınarak, pazar ve tam tatil günleri 32 ilaveyle 249 sefere çıkarıldığını bildirdi.

Söz konusu hatların düzenleme çalışmaları nedeniyle 219'a düşürülen Marmaray'ın hafta içi günlük sefer sayısının da 2 Temmuz öncesinde olduğu gibi yeniden 333'e çıkarıldığını vurgulayan Turhan, Asya ve Avrupa yakalarını deniz altından birleştiren ve 29 Ekim 2013'te hizmete giren "asrın projesi" Marmaray ile bugüne kadar 283 milyon yolcu taşındığını kaydetti.

http://www.rayhaber.com/2018/09/marmarayda-sefer-sayisi-artti/ Mesajı Paylaş

canıtez

Gebze-Halkalı Banliyö Hattında Deneme Sürüşleri Başladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, bugün Gebze-Halkalı banliyö hattında deneme sürüşlerine başladıklarını belirterek, "Bu yılın sonuna kadar deneme sürüşleri de bitecek. Kalan imalatlarımızı da tamamlayıp yılsonunda bu projeyi, hizmeti, demir yolunu İstanbulluların hizmetine sunacağız." dedi.

Gebze-Halkalı banliyö hattında deneme sürüşleri, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan'ın katılımıyla başladı.

Turhan, Pendik istasyonunda katıldığı ve basına kapalı olarak gerçekleşen brifingde yetkililerden bilgi aldı. Yetkililerden bilgi aldıktan sonra hattın deneme sürüşüne katılan Turhan, makinist koltuğuna oturdu. Maltepe istasyonunda yer alan Maltepe Operasyonu Kontrol Merkezi'nde de incelemelerde bulunan Turhan, burada vatmanlara yönelik düzenlenen simülasyon eğitimine katıldı.

Turhan, Feneryolu durağında gazetecilere açıklamalar yaptı. Gebze-Pendik-Sirkeci-Halkalı Demiryolu Projesi'nin şantiyesinde çalışmaları incelediklerini ifade eden Turhan, İstanbul'un banliyö sisteminde önem arz eden bu güzergahta iyileştirmelerin tüm hızıyla devam ettiğini yeni hat, istasyon ve sanat yapıları işlerinin tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

Turhan, Gebze-Pendik arası kesimde T1 ve T2 banliyö hatlarının istasyonlarının tamamlandığını, sinyalizasyon sistemlerinin tesisinin sürdüğünü bildirdi.

"Projemizdeki gerçekleşme oranı yüzde 92 mertebesindedir" diyen Turhan, banliyö hatlarının iyileştirilmesi tamamlandığında Gebze-Halkalı arasında 3 hat olacak şekilde demiryolu teşkil edileceğini söyledi.

Turhan, "İki hat üzerinde kent içinde Marmaray ile bütünleşik şekilde banliyö işletmesi yapılacaktır. Üçüncü hat üzerinde ise şehirlerarası ve yük taşımacılığı yapan yüksek hızlı tren işletmesi yapılabilecektir." dedi.

"Gebze-Halkalı arası 115 dakikaya inecek"

Cahit Turhan, hattın hizmete girmesiyle Üsküdar-Sirkeci arasının 4 dakikada aşılabileceğini belirterek, "Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme arası 13,5 dakikaya, Söğütlüçeşme-Yenikapı arası 12 dakikaya, Bostancı-Bakırköy arası 37 dakikaya, Gebze-Halkalı arası 115 dakikaya inecektir." diye konuştu.

Gebze, Pendik, Maltepe, Bostancı, Söğütlüçeşme, Haydarpaşa, Bakırköy ve Halkalı istasyonlarında yüksek hızlı trenin durabileceğini bildiren Turhan, yük trenlerinin ise Pendik'ten Londra'ya kadar kesintisiz demiryolu hattı ile bağlanmış olacağını, gece saatlerinde ise Boğaz geçişini kullanarak Asya-Avrupa arasında taşımacılık hizmeti yapabileceğini söyledi.

Turhan, yüksek hızlı trenin Haydarpaşa bağlantısının bu projeye dahil edildiğini, 4 yol, 2 peron olarak tamamlanarak işletmeye almayı planladıklarını aktardı. Turhan, bölgedeki arkeolojik kazıların da ilgili kurulların denetiminde sürdüğünü bildirdi.

"Proje tutarı 1,4 milyar avronun 843 milyon avrosu ödendi"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, banliyö hattı ile ilgili şu bilgileri verdi:

"Asya yakasında Ayrılıkçeşme'den Gebze arasındaki mesafe yaklaşık 44 kilometredir. Avrupa yakasında Kazlıçeşme ile Halkalı arası yaklaşık 19,5 kilometredir. Mevcut 2 hatlı demiryolu sistemi yerine 3 hatlı demiryolu sistemi teşkil edilecektir. Yine 38 adet yeni istasyonu hizmete alacağız. Proje kapsamında 182 adet sanat yapısı, eski eserler, korunacak olan yapılar da dahil, inşa edilmiştir. Projemizin maliyeti yaklaşık 1 milyar 394 milyon 460 bin 173 avrodur. Bugüne kadar projede 843 milyon 368 bin 670 avro üstlenici firmaya ödeme yapılmıştır."

Turhan, projenin bütün olarak hizmete girmesiyle 96 bin aracın taşıyacağı yolcunun bu sistemle taşınabileceğini aktardı.

Proje ile ayrıca Asya ile Avrupa arasında kesintisiz demiryolu ulaşımının tesis edileceğini vurgulayan Turhan, "Boğaz'da hizmet veren mevcut köprülerdeki trafik sıkışıklığına da önemli bir katkı sağlanacaktır. Banliyö hattı, tek yönde saatte 75 bin kişi taşıma kapasitesi ile günde 1 milyon 200 bin İstanbulluya Boğaz'ın iki yakası arasında hizmet edecektir." şeklinde konuştu.

"Yüksek hızlı tren Haydarpaşa'ya kadar uzanacak"

Cahit Turhan, projede yaşanan sıkıntı ve aksamalara değinirken, şunları kaydetti:

"Bugün burada deneme sürüşlerine başladık. Bu yılın sonuna kadar deneme sürüşleri de bitecek. Kalan imalatlarımızı da tamamlayıp yılsonunda bu projeyi, hizmeti, demiryolunu İstanbulluların hizmetine sunacağız. Ayrıca, yüksek hızlı tren hattı şu anda İstanbul-Ankara arasında Pendik'e kadar çalışıyor. Burada da İstanbul'da önce Ayrılıkçeşme'ye, sonra Haydarpaşa'ya kadar yüksek hızlı tren hizmeti verilecek."

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın projeye ciddi destek verdiğini ifade eden Turhan, projede emeği geçenlere de teşekkür etti.

http://www.rayhaber.com/2018/09/gebze-halkali-banliyo-hattinda-deneme-surusleri-basladi/ Mesajı Paylaş

saladin

Havalalanindan gelirken defalarca Marmaray'i kullanmis birisi olarak, Projeyi baslatan  Ecevit'e ve  gerceklesmesini saglayan Erdogan'a tesekkurlerimi sunuyorum. Keske projenin Bostanci ayagi yillarca surumcemede kalmasaydi da Aynalicesme'den sonraki zahmet de ortadan kalksaydi diyorum (zaman, masraf, ve taksicilerle muhattabiyet) Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter