Amerika Birleşik Devletleri

Başlatan Sihirbaz, Oca 22, 2017, 12:40 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

petibor

Çinli olmaktansa amarikada zenci olmak daha iyidir Mesajı Paylaş

erdem

California'daki krizin bir cok boyutu var.

Her seyden once California su sorunu olan bir eyalet. Buna ragmen gocu ozendiriyor. Bir yandan Uzak Dogu Asya'dan bir yandan G. Amerika'dan ve ciddi goc aliyorlar. "Sanctuary City"ler ilan ediyorlar v.s.

Ev almak zorlasiyor, fiyatlar yukseliyor. Yeni ev projeleri yapmak istemiyorlar; yerlesim yerleri o guzel halleriyle kalsin istiyorlar.

E o zaman neden cagiriyorlar o kadar insani?

Cunku zenginler acisindan kisa vadede bir "win - win situation". Hem cok sefkatli, insancil, irkci olmayan bir goruntu veriyorlar hem de ucuz bakici, bahcivan, isci sahibi oluyorlar.

Esas sikinti zengin olmayip da liberal-solcu takilan orta sinif icin ortaya cikiyor. Onlar simdi Texas'a falan gocmeye basladilar. Ama o goctukleri yerlerde de solcu-liberal politikalari destekleyip orayi da yasanilmaz bir yer haline getireceklerinden endise ediliyor.

Mesajı Paylaş

erdem

Bu arada ABD'nin Cin ile girdigi ticaret savasindan sonra Cin de kendi ulkesinde para arayisina basladi:

https://www.zerohedge.com/news/2019-01-09/china-raids-24-trillion-personal-wealth-offset-latest-round-tax-cuts

Cok ciddi bir vergi toplama hamlesine girismis durumdalar. Oyle ya da boyle elinizdeki parayi alacagiz diyorlar zenginlerine.

Hic de iyi bir sinyal olmadigini dusunuyorum.

Ellerinde cok ciddi bir kapasite fazlasi varken simdi trump'in uretimi Cin'den ABD'ye kaydirmasi Cin'in ikinci bir Japonya'ya (ekonomik durgunluk olarak) donusmesi olasiligi var gibi. Mesajı Paylaş

HDS

Amerika bir yere gitmeyecek yahu. Pek öyle gözükmüyor. Amerika öldü, yaşasın yeni kral Çin demek için çok erken. Hem Amerika'nın göçtüğü yok hem de Çin'in öyle çok devleştiği.

İşte konuşuyoruz; Yakın zamanda taraf seçmesi gereken ve beklenen orta seviyeli güç bir İran vardı, o da Çin'i seçti. Seçtirildi. AB Amerika'ya rağmen Çin'den kendisi vazgeçemedi ama sonra zorunlu kaldı denebilir.

Amerikalılar bu kadar salak olmasalar bu sorunlar da olmazdı ya. Her şeyi abarttıkları için ülkeden iş göçü de çok hızlı ve acımasız oldu, şimdi geri dönüşünü de acımasızca yapıyorlar.

Arada da Rusya öcüsünü bize karşı salladılar, Avrupalıya karşı salladılar, kendileri bir kaç Stryker'a 30mm'lik kule takıp gittiler. En ucuz "postür" ve pazu gösterme bu oldu.  :) Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter