Gambia

Başlatan Sihirbaz, Oca 19, 2017, 02:16 ÖS

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

Gambiada siyasi kriz: Seçimleri kaybettiği halde yönetimden ayrılmayan devlet başkanına karşı askeri müdahaleye hazırlanılıyor.

Geçtiğimiz Aralık ayında yapılan seçimleri kaybeden ancak koltuğunu bırakmayarak ülkede olağanüstü hal ilan eden Gambiya Devlet Başkanı Yahya Jammeh, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu'nu harekete geçirdi.

Dün gece Moritanya Devlet Lideri Ould Abdel Aziz tarafından ziyaret edilen Jammeh yarın koltuğunu bırakmazsa Batı Afrika Ekonomik Topluluğu Ülkeleri ECOWAS, alınan ortak kararla Jammeh yönetimine askeri müdahale yapacağını duyurdu.

Seçimleri kazanan ve güvenlik nedeniyle şu anda Senegal'de bulunan Adama Barrow'un bugün Gambiya ülke sınırları içerisinde yemin ederek göreve başlayacağı, ancak törenin kapalı bir yerde yapılacağı açıklandı.

Oluşan siyasi krizin şiddet olaylarına dönüşmesinden korkan yaklaşık 26 bin Gambiyalı vatandaşsa ülkeyi terk ederek Senegal'e iltica etti.

1994 yılındaki askeri darbeyle göreve gelen ve Batı Afrika ülkesi Gambiya'da 22 yıldır iktidarda bulunan Devlet Başkanı Yahya Jammeh geçtiğimiz Aralık ayı başında düzenlenen seçimlerde oyların yüzde 36,7'sini alarak kaybetmişti.

Gambiya Seçim Komisyonu, Birleşik Demokratik Partisi (UDP) başkanı Adama Barrow'un oyların yüzde 45,5'ini alarak devlet başkanlığı seçimlerini kazandığını duyurmuştu.

http://www.euronews.com/2017/01/19/last-ditch-efforts-to-persuade-gambia-s-president-jammeh-to-quit-fail
Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Batı Afrika ülkesi Gambiya'da yaşanan siyasi kriz devlet başkanlığı seçimini kaybetmesine rağmen görevini devretmeyi reddeden Yahya Jammeh'nin istifa etmeye razı olmasıyla sona erdi.

Jammeh "bir damla bile kanın dökülmesine" gerek olmadığını söyleyerek istifayı kabul ettiğini açıkladı: "Diyaloğun önemine ve Afrikalıların kendi içinde demokrasi, ekonomik ve sosyal kalkınma yolundaki tüm zorlukların üstesinden gelme kapasitesine sahip olduğuna inanıyorum. Dolayısıyla da bugün vicdanımın sesini dinleyerek bu büyük milletin liderliğinden feragat etmeye karar verdim."

Senegal ordusunun komşu ülke Gambiya'ya müdahale etmesinin ardından Gine ve Moritanya devlet başkalarının da aralarında bulunduğu Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) heyeti görevi bırakmaya ikna için Yahya Jammeh ile bir araya gelmişti:

"Adaletin yerine geldiğini biraz da olsa görmek istiyorum."

"Çok şükür istifa etmeyi kabul etti. Nereye giderse gitsin onu takip etmeli, Lahey'e götürerek yargılamalı ve hapse göndermeliyiz."

Gambiya'da Aralık ayında yapılan seçimleri kazanan Adama Barrow ise perşembe günü Gambiya'nın Senegal'deki Büyükelçiliği'nde devlet başkanlığı yemini etmişti.

http://www.euronews.com/2017/01/21/gambian-leader-finally-agrees-to-step-down-amid-military-pressure Mesajı Paylaş

turkdefence

işid yakında Gambia'da hortlarsa şaşırmam.  :-X Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Eski Gambiya lideri sürgüne gitti, '11 milyon dolar kayıp'

Eski Gambiya Cumhurbaşkanı Yahya Jammeh'in ülkeden ayrılmasından sonra, devletin kasalarından 11 milyon doların kaybolduğu açıklandı. Devir teslim krizinin ardından iktidara gelen yeni Cumhurbaşkanı Adama Barrow'ın danışmanı Mai Ahmad Fatty, mali uzmanların kaybın tam miktarını hesaplamaya çalıştıklarını söyledi.

Yahya Jammeh'in ülkeden ayrılmasından önce Çad'a ait kargo uçağına lüks otomobillerin ve diğer bazı eşyanın yüklendiği görülmüştü.
Jammeh Cumartesi günü, 22 yıl süren iktidarının ardından sürgüne gitmişti. Eski Gambiya Cumhurbaşkanı, yenildiği seçiminin sonuçlarını kabul etmeyi reddetmiş, daha sonra bölgesel liderlerin arabuluculuğu ve askeri müdahale tehdidi üzerine görevi bırakmayı kabul etmişti.

Adama Barrow ise hala komşu ülke Senegal'de ve Gambiya'ya ne zaman döneceği net değil. Ancak Batı Afrika ülkelerinin askerleri, Barrow'un gelişine hazırlanmak için başkent Banjul'a girdi.

Beş Afrika ülkesinin liderlerinden oluşan askeri güce komuta eden Senegalli general "Halkın güvenliği ve Barrow'un görevine gelebilmesi için stratejik noktaları denetim altına aldıklarını" söyledi.

'Devletin kasaları neredeyse bomboş'

Barrow'un danışmanı Fatty ise Senegal'in başkenti Dakar'da yaptığı açıklamada Gambiya'nın mali kriz yaşadığını söyledi.
Fatty, "Devletin kasaları neredeyse bomboş. Gambiya Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı bu durumu doğruladı" dedi. Fatty, Jammeh'in sadece son iki haftada 11 milyon dolar çektiğini söyledi. BBC bu iddiayı bağımsız kaynaklarca doğrulatamadı. Mai Ahmad Fatty, havaalanı yetkililerine Jemmah'ın mallarının ülkeden götürülmesine müsaade edilmemesi talimatı verildiğini kaydetti.

Jammeh'in eşyalarının sürgüne gittiği güzergâhtaki Gine'de bulunduğu söyleniyor.

Jammeh'in Ekvator Ginesi'nde olduğu söyleniyor, ancak yetkililer bu bilgiyi doğrulamadı.
Yahya Jammeh, 1 Aralık'taki seçimden sonra başta yenilgiyi kabul etmişti. Fakat daha sonra seçimde "usulsüzlükler" yapıldığını söyleyerek yeniden seçime gidilmesini istemişti. Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu Ecowas, Jammeh'e görevi bırakması, aksi takdirde güç kullanılarak devrileceği tehdidinde bulunmuştu.

http://www.bbc.com/news/world-africa-38714007 Mesajı Paylaş

Defence

Batı Afrika güçleri ile Gambiya askerleri arasında çatışma

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu'na (ECOWAS) bağlı askeri güçler ile bir önceki Gambiya Devlet Başkanı Yahya Jammeh'e ait evi koruyan Gambiya askerleri arasında çatışma çıktığı bildirildi.

Gambiya ordusu tarafından yapılan açıklamaya göre, ECOWAS güçlerinin Gambiya'nın bir önceki devlet başkanı Yahya Jammeh'e ait bir eve zorla girmeye çalışması ve evi koruyan Gambiya askerlerinin buna engel olması sonucu çatışma çıktı.
Olayda Jammeh'e ait bir evi koruyan 3 Gambiya askeri yaralandı.  Gambiya ordusundan Modou Mybe, ECOWAS askerlerin eve girme girişiminde bulunduğunu, kendilerinin ise buna engel olmaya çalıştığını belirtti. Mybe çatışmada kendilerine verilen emir gereği ECOWAS güçlerine ateş açmadıklarını ifade etti.

Gambiya Ordu Sözcüsü Albay Omar B. Bojang ise yaşanan olaylar ile ilgili soruşturma başlatacaklarını açıkladı.
ECOWAS'a bağlı askeri birlikler, Gambiya'da istikrarın sağlanması ve yeni yönetimin rayına girmesine destek olmak amacıyla ülkede güvenliği sağlıyor.

http://www.dunyabulteni.net/manset/398682/bati-afrika-gucleri-ile-gambiya-askerleri-arasinda-catisma Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter