ISS-Uluslararası Uzay İstasyonu

Başlatan canıtez, Oca 18, 2017, 10:09 ÖS

« önceki - sonraki »

canıtez

Halen dünya yörüngesinde dönen UUİ-Uluslararası Uzay İstasyonu için tek insan nakli, 2019 yılına dek Rus Soyuz uzay aracı ile yapılabilecekmiş. Amerikan hükümetinin bu iş için uzay aracı geliştirilmesi görevini verdiği Boeing, söz konusu aracı 2019 yılına dek tamamlayamayacağı için, UUİ'ye sadece Rus uzay araçları ile insan taşınabilecekmiş. Soyuz halen tek seçenekmiş. Yük taşımak için ise Amerikalı SpaceX şirketinin Falcon-9 roketinin kullanılmasına devam edilecekmiş.

https://sputniknews.com/us/201701181049743894-nasa-rely-russian-shuttles-iss/ Mesajı Paylaş

The Thing

Soyuz üç astronotu Dünya'ya getirdi

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 173 gün geçiren üç kişi, Soyuz MS-02 uzay aracı ile Dünya'ya döndü.

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 173 gün geçiren NASA astronotu Shane Kimbrough ile Rus kozmonot Sergey Ryzhikov ve uçuş mühendisi Andrey Borisenko, Soyuz MS-02 uzay aracı ile Dünya'ya döndü.

NASA, bilim insanlarının 10 Nisan'da Kazakistan'ın Dzhezkazgan kasabası yakınlarına indikleri anın görüntülerini yayınladı.

Üç bilim insanı, 173 gün boyunca Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki ekibe operasyonel destek verdi ve gerçekleştirilen araştırmalarda görev aldı.

http://www.aljazeera.com.tr/haber/soyuz-uc-astronotu-dunyaya-getirdi Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Üç astronot uzaya ulaştı


Kazakistan'daki Baykanur üssünden Soyuz roketi ile uzaya fırlatılan 3 astronot İtalyan Paolo Nespoli, Rus Serguei Riazanski ve Amerikan Randy Bresnik Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) ulaştı.

Uzay İstasyonu'nda Rus astronot Fiodor Yurtçikin'in komuta ettiği Amerikalı astronotlar Peggy Whitson ve Jack Fischer'a katılan 3 astronotun görevi 5 ay sürecek.

Astronotlar 2 Haziran'da dünyaya dönen Fransız Thomas Pesquet ve Rus Oleg Novitski'nin yerini alacak.

Uluslararası Uzay İstasyonu Nisan ayından bu yana ilk kez, 6 astronottan oluşan bir ekip kurdu.

Astronotların uzaya ulaşması NASA'da canlı yayınlanırken, aileleri de astronotlarla ilk görüşmelerini yaptı.

Hala çalışmakta olan en yaşlı astronot ünvanına sahip 60 yaşındaki İtalyan Paolo Nespoli'nin uzaya üçüncü gidişi.

http://www.euronews.com/2017/07/28/watch-live-rocket-carrying-europe-s-oldest-astronaut-set-for-blast-off Mesajı Paylaş

The Thing

Yeni ekip ISS'ye ulaştı


Amerikalı astronotlar Hei ve Acaba ile Rus kozmonot Misurkin, altı saatlik yolculuğun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu'na vardı. Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) ekibine katılmak üzere yola çıkan üç astronotun istasyona ulaştığı bildirildi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinden (NASA) yapılan açıklamada, Amerikalı astronotlar Mark Vande Hei ve Joe Acaba ile Rus kozmonot Alexander Misurkin'i taşıyan uzay mekiği ISS'ye Gulaştı. Sabah saatlerinde Kazakistan'daki Baykonur Hava Üssü'nden Soyuz roketiyle fırlatılan ekibi taşıyan mekiğin Dünya yörüngesini dört kez katettikten sonra istasyona başarıyla kenetlendiği belirtildi. Hei, Abaca ve Misurkin, ISS'de çalışmalarını sürdüren Amerikalı astronot Randy Bresnik ile uçuş mühendisleri Rus Sergey Ryazanskiy ve İtalyan Paolo Nespoli'ye katılarak istasyonun yeni araştırma kadrosunu tamamlayacak.

EKİP 250'DEN FAZLA BİLİMSEL ARAŞTIRMA YÜRÜTECEK

Ekip, gelecek dört ay boyunca biyoloji, yer bilimi, insan fizyonomisi, sentetik malzemeler gibi farklı konularda 250'den fazla bilimsel araştırma yürütecek.

Bresnik, Ryazanskiy ve Nespoli aralık ayında Dünya'ya dönecek. Ekibin yeni üyeleri ise Şubat 2018'e kadar istasyondaki görevlerini sürdürecek.

http://www.ntv.com.tr/teknoloji/yeni-ekip-issyeulasti,9vW2qjk7SUGvj7j5q6Zo6Q Mesajı Paylaş

The Thing

Soyuz 2-1a roketi Uluslararası Uzay İstasyonu'na fırlatıldı

Kazakistan'ın Baykonur Uzay Üssü'nden, Uluslararası Uzay İstasyonu'na yakıt, gıda ve oksijen (ikmal) götürecek Soyuz 2-1a roketi fırlatıldı.
Kazinform Ajansının haberine göre, Progres MC-07 kargo kapsülünü taşıyan Soyuz 2-1a roketi uzay yolculuğuna başladı.

Uluslararası Uzay İstasyonu için yakıt, oksijen ve gıda malzemeleri taşıyan kargo kapsülünün 2 gün sonra istasyona ulaşması planlanıyor.
Soyuz 2-1a roketinin uzay yolculuğu, perşembe günü fırlatılmasına 1 dakika kala açıklanmayan nedenlerle ertelenmişti.

Rusya, ABD, Japonya, Avrupa ve Kanada uzay kuruluşları tarafından modüllerin birleştirilmesiyle oluşturulan Uluslararası Uzay İstasyonu, bilimsel araştırmalar yürütüyor.

http://www.dunyabulteni.net/manset/409656/soyuz-2-1a-roketi-uluslararasi-uzay-istasyonuna-firlatildi Mesajı Paylaş

Merkator

Uzaydaki ABD-Rusya işbirliği bitiyor mu?

Soğuk Savaş sonrası rekabete, son 10 yıldır ise ortaklığa dönüşen ABD ve Rusya'nın uzay araştırmaları, ayrı ayrı kutuplarda devam edebilir.

1970'lerde başlatılan ve son uçuşunu 2011'de gerçekleştirdikten sonra emekliye ayrılan Uzay Mekiği programı sonrası Rus yapımı Soyuz'la uzaya insan taşıyan ABD, uzay araştırmalarında Rusya ile göbek bağını yavaş yavaş kopartıyor.

Son dönemin en büyük dâhileri arasında gösterilen Elon Musk'ın kurduğu SpaceX ve Amerikan efsanesi Boeing, tamamı ABD yapımı uzay araçlarıyla gelecek iki yıl içerisinde insanlı test uçuşu yapmayı planlıyor.

NASA'dan yapılan açıklamaya göre programın ilk uçuşu insansız olarak SpaceX'in Dragon kapsülü tarafından gerçekleştirilecek. İnsanlı ilk görevi ise ağustosta gerçekleştirilecek. Boeing'in Starliner'ının uçuşları ise ağustos ve kasım için öngörülüyor. Daha önce açıklanan programa göre Boeing'in ve Dragon'un uçuşu 2017 için planlanmıştı.

NASA, Boeing ve SpaceX, perşembe günü ortak programlarını açıklarken, NASA Program Müdürü Kathryn Lueders, 2018'de ilk denemeyi gerçekleştireceklerini söyledi.

Boeing'in CST-100 Starliner kapsülünü Atlas 5 roketi içerisinde uzaya taşıyacak United Launch Alliance'ın yöneticilerinden Caleb Weiss'a göre Amerikalılar, uzaya insan taşınmadıkça bir uzay programı olmadığını düşünüyor.

Bu yılın başında ABD hükümetinden yapılan açıklamada Boeing'in paraşüt testleri ve SpaceX'in motor gücü hakkındaki güvenlik prosedürlerinin, test uçuşlarını 2019'a erteleyebileceği ifade edilmişti.

Boeing ve SpaceX'le 2014'te sözleşme imzalayan NASA'ya göre her iki şirketin de Uluslararası Uzay İstasyonu'na altı insanlı uçuş gerçekleştirecek. Dört NASA astronotu çoktan bu konuyla ilgili eğitim görmeye başladı.

http://www.kokpit.aero/uzayda-isbirligi-bitiyor-mu Mesajı Paylaş

hergeleci

Amerikalilarin Ruslarla girdikleri bu ortakligin bir kac nedeni vardi.

Birincisi teknolojik. Ruslarin MIR uzay istasyonlari ile bu iste bayagi bir tecrubesi vardi. Amerikalilar cozemedikleri bircok sorunu ilk once MIR uzay istasyonuna astronot gondererek sonra da ISS'i Ruslarla birlikte yaparak astilar.

Ikincisi finansal. Bu insanli uzay projeleri cok yuksek meblaglar gerektiriyor. Bu yuku diger ulkeleri projeye katarak hafiflettiler. Ozellikle, soguk savas sonrasi bircok yonetici bu harcamalari bayagi elestiriyordu; hala cok elestiren de var zaten. Ayrica, uzay mekikleri yaslandikca ve kullanimlari pahalandikca bu sistemleri teker teker emekli etmeye basladilar. Burada mekiklerin yerine yenisini koymak yerine ISS icin gerekli olan yukun daha ucuz olan Rus proton roketleri ile tasinmasi elzem oldu. Burada SpaceX yeniden kullanilabilir roketleri ve Dragon kapsulu ile herseyi degistirecek gibi duruyor.

Ucuncu nedeni ise politik. Amerika'nin "Assured Access to Space" (guvenli/emin uzay erisimi diye ceviriyorum ben) politikasi yuzunden en az iki platformun uzaya yuk gondermeye hazir olmasi gerekiyor. Bu yuzden ULA hem Delta hem de Atlas roketleri yapiyor. Ancak Atlas roketinin ilk safha motoru Rus menseli. Hala bu motoru kullaniyorlar bildigim kadariyla ancak yerli bir motor gelistirme calismalari da devam ediyor. SpaceX'in Falcon Heavy tasarimiyla pek yakinda daha ucuz bir alternatife daha kavusacaklar...

Yani bu saatten Amerika'nin bu isbirligine devam etmek icin tek nedeni finansal olur... SpaceX o problemi de cozecek gibi duruyor. Kisisel fikrim Rus uzay programini zor gunlerin bekledigi. Mesajı Paylaş

The Thing

Astronotlar uzay yürüyüşüne çıktı

UUİ'deki astronotlar, istasyonun robot kolunda bulanık gösteren kamerayı değiştirmek için uzay yürüyüşüne çıktı.

Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ)'nda görevli astronotlar, istasyonun robot kolunda bulanık gösteren kamerayı değiştirmek üzere uzay yürüyüşüne çıktı.

KAMERAYI DEĞİŞTİRECEKLER

Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (UUİ) komutanı Randy Bresnik ve astronotluktan önce öğretmen olan Joe Acaba, iki hafta önceki yürüyüş sırasında kurulan yeni robot kolun üzerindeki kamerayı değiştirmeyi hedefliyor.Robot kolun istasyona gelen kargo gemilerini yakalaması için kameranın keskin odağa sahip olması gerekiyor.

UUİ'ye birkaç hafta içinde yeni bir teslimatın gönderilmesi planlanıyor. Bu, istasyonun ABD'li sakinlerinin iki hafta içinde yaptığı 3. yürüyüş oldu. Bresnik, daha önceki iki yürüyüşe Mark Vande Hei ile çıkmıştı.

https://www.airlinehaber.com/astronotlar-uzay-yuruyusune-cikti/ Mesajı Paylaş

Trilogy

Rusya, Nisan 2019'dan itibaren ABD'li astronotları UUİ'ye götürmeyecek

Rusya Başbakan Yardımcısı Yuriy Borisov, Rusya'nın Nisan 2019'dan itibaren ABD'li astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) taşımayacağını söyledi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Yuriy Borisov'a göre, ABD'li astronotlar nisan ayından sonra  Soyuz-MS uzay aracıyla UUİ'ye getirilip götürülmeyecek.
Füze ve uzay şirketi Energiya'da yapılan bir toplantıda konuşan Borisov "NASA ile olan ABD'li astronotların UUİ'ye Soyuz-MS uzay aracı ile götürülüp getirilmesine ilişkin sözleşmemiz Nisan 2019'da sona eriyor" dedi.

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA,) Boeing şirketi aracılığıyla Energiya şirketinden Rus Soyuz-Ms uzay aracında UUİ'ye yolculuk için 5 kişilik yer kiralamıştı.

ABD, 2019'dan itibaren astronotlarını UUİ'ye kendisi taşımayı planlıyor.

Rusya'nın 2021 yılında kadar UUİ'ye 13 kez uzay aracı göndermeyi planladığını da söyleyen Borisov Kasım 2019'da da çok fonksiyonlu bir laboratuvar modülü olan 'Nauka' modülünün UUİ'ye gönderileceğini kaydetti.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201808311034989747-rusya-abd-astronot-uui-goturmeyecek/ Mesajı Paylaş

canıtez

OKSİJEN SIZINTISI TEHLİKESİ

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki astronotlardan oksijen sızıntısına 'parmak ve bantla' müdahale…

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (ISS) bir grup astronot, 2 milimetrelik bir deliğin yol açtığı oksijen sızıntısı üzerine alarma geçti.

Sızıntının istasyonda bulunan bir Rus uzay kapsülünde oluşan delikten kaynaklandığı keşfedildi. Bir astronot, oksijenin uzaya sızmasını engellemek için önce deliği parmağıyla kapadı, sonra bant ve dolgu malzemesi kullanarak burayı tıkadı. Dünya'daki mühendisler şimdi soruna daimi bir çözüm arıyor.

ABD ve Rusya'daki görev kontrol merkezlerinden yetkililer, astronotların tehlikede olmadığını açıkladı.

Rus medyasına göre, deliğin bir göktaşçığının (mikrometeoritin) istasyona çarpması sonucu oluştuğu düşünülüyor.

http://www.airkule.com/haber/OKSIJEN-SIZINTISI-TEHLIKESI/31266 Mesajı Paylaş

Terra

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda sabotaj şüphesi

Rusya, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) oksijen sızıntısına neden olan deliğin sabotaj olabileceğini açıkladı.

ISS'de oksijen sızıntısına neden olan delik tartışılmaya devam ediyor. Deliğin neden oluştuğu henüz ortaya çıkarılamazken, Rusya'dan önemli bir iddia ortaya atıldı.

Rus yetkililer sızıntıya neden olan deliğin "insan eliyle kasıtlı olarak" yapılmış olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

Gök cisminin neden olduğu ihtimali elendi

Rus Uzay Ajansı Roscosmos'un şefi Dimitry Rogozin söz konusu deliğe "bir matkabın neden olduğunu ve bunun kasıtlı olarak yapılmış olabileceğini" söyledi. Gerekli incelemelerin devam ettiğini belirten Rogozin, deliğin üretim aşamasındayken veya uzayda astronotlar tarafından açılmış olabileceğini kaydetti.

Bütün ihtimalleri değerlendirdiklerini belirten Rogozin, modülün içeriden hasar görmüş olması nedeniyle deliğe bir gök cisminin neden olduğu ihtimalini elediklerini ifade etti.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), astronotları ISS'ye taşıyan modüllerin birinde hava sızıntısı olduğunu açıklamıştı. Sızıntıya "büyük ihtimalle gök cisminin neden olduğu" tahmin edilmişti. İstasyondaki astronotlar oksijen kaçağını durdurabilmek için bant ve parmaklarını kullanmıştı.

http://defenceandtechnology.com/2018/09/05/uluslararasi-uzay-istasyonunda-sabotaj-suphesi/ Mesajı Paylaş

Terra

Japonya uzaya kargo kapsülü fırlattı

Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) malzeme taşıyan Japonya'ya ait kargo kapsülü, Tanegaşima Uzay Merkezi'nden fırlatıldı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı'ndan (NASA) yapılan açıklamada, Japon Uzay Araştırma Ajansı'na (JAXA) ait yiyecek, deney ekipmanları ve yeni piller taşıyan kargo kapsülünün Japonya'nın güneyindeki Tanegaşima Uzay Merkezi'nden başarılı şekilde fırlatıldığı duyuruldu.

Kapsülün 4 gün sonra Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşması bekleniyor.

Kargo kapsülünün 2 hafta önce planlanan fırlatılışı, Japonya'daki kötü hava şartları ve teknik bir problem sebebiyle ertelenmişti.

http://defenceandtechnology.com/2018/09/24/japonya-uzaya-kargo-kapsulu-firlatti/ Mesajı Paylaş

Terra

Soyuz MS-11 Kazakistan'dan fırlatıldı

Soyuz MS-11 uzay aracı, Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) fırlatıldı.

Kapsülün fırlatılma anı, Rusya Federal Uzay Ajansının (ROSCOSMOS) internet sitesinden canlı yayınla verildi.

Rus kozmonot Oleg Kononenko, Kanada Uzay Ajansı (CSA) astronotu David Saint-Jacques ve ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) astronotu Anne McClain'i taşıyan Soyuz MS 11 kapsülü, dün yerel saatle 17.31'de Baykonur Uzay Üssü'nden fırlatıldı.

Bilimsel araştırmalar yapacak ekibin 6 saat sonra UUİ'ye ulaşması bekleniyor.

Soyuz MS-10 kapsülünü taşıyan roket arıza vermişti

Ekim ayında Rus kozmonot Aleksey Oviçinin ile NASA astronotu Nick Hague'yi UUİ'ye götürecek Soyuz MS-10 kapsülünü taşıyan rokette fırlatıldıktan bir süre sonra arıza meydana gelmiş, ekip acil iniş yapmıştı.

UUİ'de halen Avrupa Uzay Ajansından (ESA) Alexander Gerst, NASA'dan Serena Aunon-Chancellor, ROSCOSMOS'tan Sergey Prokopyev var.

NASA, Roscosmos, ESA, CSA ve Japon Uzay Araştırma Ajansı JAXA'nın ortak işlettiği Uluslararası Uzay İstasyonu'nda uzay araştırmaları ve temel bilim deneyleri yürütülüyor.

http://defenceandtechnology.com/2018/12/04/soyuz-ms-11-kazakistandan-firlatildi/ Mesajı Paylaş

The Thing

Uzay turistlerine güzel haber: ISS'te 2 kişilik yer açıldı

Uzay turistleri gelecek iki yıl içinde tekrar Uluslararası Uzay İstasyonu ISS'e uçabilecekler. Uzaya seyahat için iki kişilik yer açıldığı bildirildi.

Rus Uzay Ajansı Roskosmos'dan yapılan açıklamada uzaya seyahat için iki kişilik yer açıldığı bildirildi. Seyahatin 2021'in sonunda yapılacağı açıklandı ancak net bir tarih verilmedi.

Roskosmos ve ABD'li Space Adventures şirketi arasında konu ile ilgili bir anlaşma imzalandığı ve Soyuz roketi ile Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) iki kişinin götürülebileceği bildirildi. Space Adventures'ın web sitesine göre şirket şimdiye kadar uzaya sekiz tane özel uçuş organize etti. ISS uzay istasyonuna bu tür seyahatler 2001 yılında beri yapılıyor. Ancak uzay yolculukları turistler için son derecede pahalı.

Uzaya giden ilk turist Dennis Tito 20 milyon dolar ödemişti. Amerikan uzay ajansı NASA'ya göre istasyonun şimdiye kadar çoğu astranot 150 ziyaretçisi oldu. Roskosmos'un açıklamasına göre uzay istasyonunu bugüne kadar uzay turizmi kapsamında yedi kişi ziyaret etti.

Virgin Galactic uzay şirketinin sahibi Richard Branson'ın dünyanın ilk ticari uzay gemisi SpaceShipTwo geçen ay ABD'nin California eyaletindeki Mojave Hava ve Uzay Üssü'nden uzaya gönderilmiş ve başarılı bir şekilde dünyaya geri dönmüştü.

https://m.dw.com/tr/gündem/s-10201 Mesajı Paylaş

Merkator

Uzay İstasyonu bu gece tepemizden geçecek

Birçok uzay testinin yapıldığı Uluslararası Uzay İstasyonu bugün saat 20.14'te İstanbul üzerinden geçecek. Eğer hava açık olursa, istasyon gözlemlenebilecek.

Uluslararası Uzay İstasyonu, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, Rusya Federal Uzay Ajansı, Japonya Uzay Araştırma Ajansı, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı işbirliği ile geliştirildi.

Uluslararası Uzay İstasyonu, alçak Dünya yörüngesine yerleştirilmiş bir uzay üssü, yani üzerinde yaşanabilen yapay bir uydu.  Bir araya getirilen modüllerin birleştirilmesiyle inşa edilmiş olan istasyonun ilk kısmı, 1998 yılında fırlatıldı. Başlangıçta Uluslararası Uzay İstasyonu'nun görevinin, 2020 yılına kadar devam etmesi planlanmıştı ancak ABD'nin bütçe arttırımı sonrasında 2024 yılına kadar uzatıldı.

Her 90 dakikada bir Dünya'yı turlayan Uluslararası Uzay İstasyonu, 6 dakika sürecek olan geçişinin ardından gözden kaybolacak. İstasyonun alçak yörüngede olması nedeniyle herhangi bir ekipman kullanmadan yani çıplak gözle de görebileceğiz. Eğer teleskop ile gözlemleme imkanınız var ise daha net görebileceğiniz Uluslararası Uzay İstasyonu, çıplak gözle bakıldığında ancak büyük bir yıldız gibi görünmektedir.

http://www.kokpit.aero/uzay-istasyonu-istanbul-gecis Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter