ISS-Uluslararası Uzay İstasyonu

Başlatan canıtez, Oca 18, 2017, 10:09 ÖS

« önceki - sonraki »

canıtez

Halen dünya yörüngesinde dönen UUİ-Uluslararası Uzay İstasyonu için tek insan nakli, 2019 yılına dek Rus Soyuz uzay aracı ile yapılabilecekmiş. Amerikan hükümetinin bu iş için uzay aracı geliştirilmesi görevini verdiği Boeing, söz konusu aracı 2019 yılına dek tamamlayamayacağı için, UUİ'ye sadece Rus uzay araçları ile insan taşınabilecekmiş. Soyuz halen tek seçenekmiş. Yük taşımak için ise Amerikalı SpaceX şirketinin Falcon-9 roketinin kullanılmasına devam edilecekmiş.

https://sputniknews.com/us/201701181049743894-nasa-rely-russian-shuttles-iss/ Mesajı Paylaş

The Thing

Soyuz üç astronotu Dünya'ya getirdi

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 173 gün geçiren üç kişi, Soyuz MS-02 uzay aracı ile Dünya'ya döndü.

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 173 gün geçiren NASA astronotu Shane Kimbrough ile Rus kozmonot Sergey Ryzhikov ve uçuş mühendisi Andrey Borisenko, Soyuz MS-02 uzay aracı ile Dünya'ya döndü.

NASA, bilim insanlarının 10 Nisan'da Kazakistan'ın Dzhezkazgan kasabası yakınlarına indikleri anın görüntülerini yayınladı.

Üç bilim insanı, 173 gün boyunca Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki ekibe operasyonel destek verdi ve gerçekleştirilen araştırmalarda görev aldı.

http://www.aljazeera.com.tr/haber/soyuz-uc-astronotu-dunyaya-getirdi Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Üç astronot uzaya ulaştı


Kazakistan'daki Baykanur üssünden Soyuz roketi ile uzaya fırlatılan 3 astronot İtalyan Paolo Nespoli, Rus Serguei Riazanski ve Amerikan Randy Bresnik Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) ulaştı.

Uzay İstasyonu'nda Rus astronot Fiodor Yurtçikin'in komuta ettiği Amerikalı astronotlar Peggy Whitson ve Jack Fischer'a katılan 3 astronotun görevi 5 ay sürecek.

Astronotlar 2 Haziran'da dünyaya dönen Fransız Thomas Pesquet ve Rus Oleg Novitski'nin yerini alacak.

Uluslararası Uzay İstasyonu Nisan ayından bu yana ilk kez, 6 astronottan oluşan bir ekip kurdu.

Astronotların uzaya ulaşması NASA'da canlı yayınlanırken, aileleri de astronotlarla ilk görüşmelerini yaptı.

Hala çalışmakta olan en yaşlı astronot ünvanına sahip 60 yaşındaki İtalyan Paolo Nespoli'nin uzaya üçüncü gidişi.

http://www.euronews.com/2017/07/28/watch-live-rocket-carrying-europe-s-oldest-astronaut-set-for-blast-off Mesajı Paylaş

The Thing

Yeni ekip ISS'ye ulaştı


Amerikalı astronotlar Hei ve Acaba ile Rus kozmonot Misurkin, altı saatlik yolculuğun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu'na vardı. Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) ekibine katılmak üzere yola çıkan üç astronotun istasyona ulaştığı bildirildi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinden (NASA) yapılan açıklamada, Amerikalı astronotlar Mark Vande Hei ve Joe Acaba ile Rus kozmonot Alexander Misurkin'i taşıyan uzay mekiği ISS'ye Gulaştı. Sabah saatlerinde Kazakistan'daki Baykonur Hava Üssü'nden Soyuz roketiyle fırlatılan ekibi taşıyan mekiğin Dünya yörüngesini dört kez katettikten sonra istasyona başarıyla kenetlendiği belirtildi. Hei, Abaca ve Misurkin, ISS'de çalışmalarını sürdüren Amerikalı astronot Randy Bresnik ile uçuş mühendisleri Rus Sergey Ryazanskiy ve İtalyan Paolo Nespoli'ye katılarak istasyonun yeni araştırma kadrosunu tamamlayacak.

EKİP 250'DEN FAZLA BİLİMSEL ARAŞTIRMA YÜRÜTECEK

Ekip, gelecek dört ay boyunca biyoloji, yer bilimi, insan fizyonomisi, sentetik malzemeler gibi farklı konularda 250'den fazla bilimsel araştırma yürütecek.

Bresnik, Ryazanskiy ve Nespoli aralık ayında Dünya'ya dönecek. Ekibin yeni üyeleri ise Şubat 2018'e kadar istasyondaki görevlerini sürdürecek.

http://www.ntv.com.tr/teknoloji/yeni-ekip-issyeulasti,9vW2qjk7SUGvj7j5q6Zo6Q Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter