Çin'in Uzay Programı

Başlatan Sihirbaz, Oca 18, 2017, 08:14 ÖS

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

Halen dünyada kendi imkanları ile uzaya insanlı uzay uçuşları düzenleyebilen üç ülkeden biri olan Çin, kendi uzay istasyonunu kurmayı planlıyor. Amerika ve Rusya ile birlikte insanlı uzay programı olan Çin, proje 921 olarak numaralandığı program ile CSS-Chinese Space Station adını verdiği uzay istasyonunu şekillendirmeye çalışıyor.

Çin söz konusu uzay istasyonunun inşaatına 2018 yılında göndereceği ilk modul ile başlayarak, 2022 yılında bitirmeyi öngörüyor.

Ayrıntılı bilgi için:

http://chinapower.csis.org/chinese-space-station/
  Mesajı Paylaş

The Thing

Çin'in ilk uzay kargo gemisi Tiencou-1'in (Gök Gemisi-1) Nisan ayında yörüngeye fırlatılacak

Şinhua Ajansı, yapımı ülkenin kuzeyindeki liman kenti Tiencin'de tamamlanan Tiencou-1'in, güneydeki Haynan eyaletinde bulunan Vınçang Fırlatma Merkezi'ne getirildiğini duyurdu.Çin İnsanlı Uzay Ajansı (CMSA), kargo gemisinin burada montaj ve test prosedüründen geçerek nisan ayında yörüngeye fırlatılmak üzere hazır duruma getirileceğini açıkladı.Gemi, 13 ton kalkış ağırlığına sahip ve 6 ton yük taşıyabiliyor.

Tiencou-1 misyonunun, Pekin yönetiminin 2020'ye kadar yörüngede uzay istasyonu kurma hedefine büyük katkı sağlayacağı belirtiliyor.

http://www.reuters.com/article/us-china-space-idUSKBN15T0A8 Mesajı Paylaş

The Thing

Çin ilk uzay kargo aracını fırlattı

Çin geliştirdiği ilk uzay kargo aracı Tianzhou-1'i başarılı bir şekilde fırlattı.

Ülkenin güneyindeki Hainan eyaletinde bulunan Wenchang Uzay Fırlatma Merkezi'nden fırlatılan uzay aracı sorunsuz bir şekilde yörüngeye yerleşti.

Tianzhou-1 görevi kapsamında, şu an yörüngede bulunan Tiangong-2 uzay laboratuvarına kenetlenecek, ve dünyaya geri dönemeden önce bazı deneyler gerçekleştirecek.

Fırlatma, Çin'in 2022 yılında uzayda inşa etmeyi hedeflediği ve en az 10 yıl yörüngede kalması beklenen kalıcı uzay istasyonu açından önemli bir kilometre taşı olarak görülüyor.

http://www.euronews.com/2017/04/20/one-small-step-china-launches-first-cargo-spacecraft
Mesajı Paylaş

The Thing

Tianzhou-1 kargo uzay aracı, Tiangong-2'den ayrıldı


5 aylık uçuştan sonra Tianzhou-1 kargo uzay aracı, dün saat 16:15'te planlandığı gibi Tiangong-2 uzay laboratuvarından ayrıldı. Tianzhou-1 kargo uzay aracı, yörüngeden ayrılmadan önce ilgili deneyleri sürdürmeye devam edecek.

Planlandığı gibi, Tianzhou-1 kargo uzay aracı, kapsamlı uygulama verimliğinin yükseltilmesi amacıyla, bazı deneyler gerçekleştirecek. Bu çabalar, uzay istasyonunun geliştirilmesi, inşası ve işletilmesi için yeni deneyimler kazandıracak.

http://turkish.cri.cn/1781/2017/09/18/1s185503.htm Mesajı Paylaş

Defence

#4
Eyl 30, 2017, 10:38 ÖÖ Last Edit: Eyl 30, 2017, 10:41 ÖÖ by Defence
Uzun Yürüyüş-2C roketiyle 3 uydu fırlatıldı

Xichang Fırtlatma Merkezi'nde bugün Uzun Yürüyüş-2C roketiyle 3 uydu fırlatıldı. Böylece Uzun Yürüyüş roketlerince 251. kez başarılı fırlatma gerçekleştirilmiş oldu. Çin'in Yaogan-30-01 uzaktan algılama uydusu, bugün Beijing saatiyle 12:21'de Xichang Uydu Fırlatma Merkezi'nden uzaya gönderildi. Uydu, başarıyla yörüngeye oturtuldu. Uydu, esas olarak elektromanyetik ortam araştırmaları ve ilgili teknolojik deneyler için kullanılacak.

Yaogan-30-1 ile birlikte 2 uydu daha, Uzun Yürüyüş roketiyle fırlatıldı. Böylece Uzun Yürüyüş roket ailesinin 251. görevi gerçekleştirilmiş oldu. 43 metre uzunluğunda ve kalkış ağırlığı 245 ton olan Uzun Yürüyüş-2C roketleri, Uzun Yürüyüş-2 roketleri temelinde geliştirildi.

1975 yılında ilk fırlatmanın gerçekleştirildiği Uzun Yürüyüş-2C roketleri, şu ana kadar 44 kez fırlatma görevini başarıyla yerine getirdi. Başarı oranı yüzde 97'yi aşan Uzun Yürüyüş-2C roketleri, günümüzde Uzun Yürüyüş seri roketlerinden hizmet süresi en uzun ve başarı oranı en yüksek roket olma özelliği taşıyor. Uzun Yürüyüş-2C roketleri, esas olarak düşük Dünya yörüngesi ile Güneş senkron yörüngesine oturtulması amaçlanan uyduları fırlatıyor

http://turkish.cri.cn/1781/2017/09/29/1s185750.htm Mesajı Paylaş

Trilogy

Çin'in uydusu kontrolü kaybetti, Dünya'ya düşüyor

Çin'in 2011'de uzaya gönderdiği Tiangong-1 adlı uydunun kontorlünün kaybedildiği ve düşüşe geçtiği belirtildi.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Çin'in 2011'de uzaya gönderdiği 8,5 ton ağırlığındaki uzay istasyonu Tiangong-1, Pekin yönetiminin kontrolü kaybetmesinin ardından düşüşe geçti. Uzmanlar yaklaşık 100 kiloluk moloz yığınının Dünya'da tam olarak hangi noktaya düşeceğinin henüz belli olmadığını söylüyor.
Tiangong-1, diğer adıyla "Gök Saray-1", kontrolden çıkmış bir şekilde Dünya'ya doğru ilerliyor. İstasyonun birkaç ay içinde "Dünya'ya düşmesi" bekleniyor. Tiangong-1, Çin'i bir "uzay süpergücüne" dönüşterecek bir bilimsel proje olarak görülüyordu.

Fırlatılmasından bir yıl sonra 2012'de ülkenin ilk kadın astronotu Liu Yang'ın da ziyaret ettiği istasyon, hem insanlı hem de insansız uzay görevleri için kullanıldı. Çin yetkileri, 2016'da uzay istasyonunun kontrolünü kaybettiklerini doğruladı.

Çin'in uzay ajansı, Birleşmiş Milletler'e (BM) istasyonun Ekim 2017 ila Nisan 2018 arasındaki zaman diliminde Dünya'ya çarpacağı bilgisini vermişti.

İngiliz Guardian gazetesinden Michael Slezak'ın haberine göre, istasyonun yörüngesi istikrarlı bir şekilde zayıflayarak parçalanıyor.

'TAM OLARAK NEREYE DÜŞECEĞİ 6-7 SAAT SONRA BELLİ OLACAK'

Geçtiğimiz haftalarda istasyon atmosferin çok daha yoğun katmanlarına ulaşan istasyonun yeryüzüne düşüş hızı da giderek artıyor.
Harvard Üniversitesi'nin tanınmış astrofizikçisi Johanthan McDowell, istasyonun yörüngesinde Yer'e en yakın noktanın 300 km'nin altında olduğunu söyledi.

Bu parçaların insanlara zarar verme ihtimali düşük ancak Çin Mayıs ayında BM'nin Dış Uzayın Barışçıl Amaçlarla Kullanımı Komitesi'ne yaptığı açıklamada, istasyonun düşüşünü izlemeyi sürdürecekleri sözünü vermişti.

Çin, yeryüzüne nihai dalış süreci başladığında BM'ye bilgi vereceğini söylemişti ama atrofizikçi McDowell'a göre, istasyonun yeryüzünde nereye çarpacağı, ancak birkaç gün öncesinde tespit edilebilecek.

Atmosferin koşullarına bağlı olarak düşeceği konumun değişerek "bir kıtadan bir başkasına" geçebileceğini belirten McDowell, sözlerine şöyle devam etti:

"Yeryüzüne düşüşünün tam olarak ne zaman olacağını ancak 6 ya da 7 saat öncesinde öğrenebiliriz. Ne zaman düşeceğini bilmiyorsak, nereye düşeceğini de bilemeyiz."

https://tr.sputniknews.com/bilim/201710131030583593-cinin-uydusu-kontrolunu-kaybetti-dunyaya-dusuypr/ Mesajı Paylaş

meraklı

Çin ile Fransa'dan ortak uydu projesi

Çin-Fransa deniz uydusunun, 2018'in ikinci yarısında Çin'den Changzheng (Uzun Yürüyüş) adlı taşıyıcı roketle fırlatılacağı bildirildi.

Çin Ulusal Uzaycılık İdaresi ve Fransa'nın Beijing Büyükelçisinin katılımıyla Beijing'de bugün gerçekleştirilen basın toplantısında söz konusu uydu projesiyle ilgili bilgi verildi.

Toplantıda yapılan açıklamada, Çin ve Fransa'nın uzaycılık alanında işbirliğiyle üretilen ilk deniz uydusunun yerküreden 500 kilometre yükseklikteki yörüngede üç yıl işlevini sürdüreceği belirtildi.

Şu an uydunun son montajı, Çin Ulusal Uzaycılık İdaresi'nin Huairou'daki merkezinde Çinli ve Fransız uzmanlardan oluşan bir ekiple tamamlanmakta.

Açıklamada ayrıca, uydunun kullanıma girdikten sonra, küresel deniz ve okyanuslarda denetim ile afetleri önleme ve azaltma alanlarında büyük rol oynamasının beklendiği ifade edildi.

http://turkish.cri.cn/1781/2017/10/20/1s186145.htm Mesajı Paylaş

Yakın

Uzaya 55 roket fırlattı

Çin Uzaycılık Bilim ve Teknoloji Grubu Changcheng Şirketi, bugüne kadar yabancı ülkeler için ticari amaçlı 55 roket fırlatma hizmeti sunduklarını açıkladı.

Şirket, Çin menşeli uydu-roket ihracı ve yabancı uyduyu Çin roketiyle uzaya fırlatma olmak üzere iki yoldan uluslararası piyasadaki rekabete katıldıklarını bildirdi.

Şirket, 21. yüzyılın başından bu yana tümüyle Çin üretimi uydu-roket ihracı yaptıklarını, bu konuda Nijerya, Pakistan, Beyaz Rusya ve Laos gibi ülkelere hizmet sağladıklarını bildirdi.

Edinilen bilgilere göre, 2016 yılında dünyada ticari amaçlı roket fırlatma konusunda verilen 17 ihalenin 2'sini Çin kazandı. 2017 yılında ise şu ana kadar ki 4 ihaleden 1'i Çin'e verildi.

Çin Uzaycılık Bilim ve Teknoloji Grubu Changcheng Şirketi, Çin'de ticari amaçlı fırlatma hizmeti sağlayan tek kurum konumunda.

http://www.airturkhaber.com/haber.asp?id=5094 Mesajı Paylaş

Yakın

Çin global navigasyon sistemini kuruyor

Çin dün Xichang Uydu Fırlatma Merkezi'nden Changzheng-3C taşıyıcı roketiyle 2 adet Beidou-3 uydusu fırlattı.

Böylece Çin'in global navigasyon sisteminin oluşumuna katkıda bulunacak Beidou-3 uyduları ilk kez fırlatılmış oldu.

Çin'in global navigasyon sisteminin oluşumu 3 aşamalı olacak: 2000 yılından beri Çin'e hizmet eden Beidou-1 sistemi ve 2012 yılı sonu itibariyle Asya-Pasifik bölgesinde hizmete giren Beidou-2 sisteminden sonra 2020 yılında küresel hizmet sağlayan Beidou global navigasyon sistemi oluşturulacak.

Şu an üçüncü aşamada bulunan Çin, ABD ve Rusya'dan sonra kendi navigasyon sistemine sahip 3. ülke.

Plana göre, Çin 2018 yılının sonu itibariyle Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelere hizmet verecek 18 adet Beidou-3 uydusu fırlatacak, 2020 yılında 30 uydudan oluşacak global navigasyon sistemi oluşturulacak.

http://turkish.cri.cn/1781/2017/11/06/1s186449.htm Mesajı Paylaş

Yakın

Çin'den Spacex'e rakip geliyor

Çin Uzay ve Havacılık Bilim ve Teknoloji Kurumu, Salı günü yayınladığı bildiride 2020'de yeni nesil uzay uçağının hazır olacağını açıkladı.

SpaceX, bu yılın başlarında Falcon 9 roketini başarıyla göndermişti. O zamandan beri yeniden kullanılabilir roketlerle ilgili haberler sürekli olarak gündeme geliyor.

SpaceX, Falcon 9 roketini malzeme taşımada, özel kurumlara ve bazı ülkelere ait uyduların yörüngeye yerleştirme işinde kullanıyor.

Çin'in uzay uçağı ise Falcon 9'dan farklı. Çin Uzay ve Havacılık Bilim ve Teknoloji Kurumu'nda görev yapan Chen Hongbo yaptığı açıklamada, uzay uçağının bir uçak gibi pistten yükseleceğini ve atmosferde belli bir yüksekliğe geldikten sonra jet motorlarını devreye sokarak yörünge boşluğuna ulaşmasını hedeflediklerini söyledi

Chen açıklamasında, yörünge boşluğuna mürettebat ve kargo taşımacılığı yapacağını belirttiği uzay uçağı hakkında net bir bilgi bulunmuyor.

Chen, uzay uçağının teknolojisinden dolayı kolay bakım yapılacağını ve böylece gelecek uçuşlar için maliyet azaltılmasını amaçladıklarını belirtti. Yapılan planların arasında Ay ve Mars'a uçuş planları da bulunuyor.

Yatay olarak uçuş gerçekleştiren uzay araçları fikri, ilk olarak NASA tarafından 1970'li yıllarda ortaya çıkmıştı. Virgin Galactic'in "SpaceShipTwo" ve XCOR'un "Lynx" adlı yatay uçan uzay araçları bulunuyor.

Bu iki projede yörünge altı uçuşlar için tasarlandı.

Çin'in 2020'de hazır olmasını beklediği projede ise, pistten kalkıp yörüngeye gidip ve daha sonra tekrar geri gelecek bir uzay aracı olması bekleniyor. Mesajı Paylaş

Terra

Çin, meteoroloji uydusu fırlattı

Çin, "Fıngyün-3D" adlı meteoroloji uydusu fırlattı.

Şinhua ajansının haberine göre, China Aerospace Science and Technology Corp. tarafından geliştirilen uydu ülkenin kuzeyindeki Şanşi eyaletinde bulunan Tayyüen Uydu Fırlatma Merkezi'nden yörüngeye gönderildi. Uzun Yürüyüş (Çang Cıng)-4C adlı roketin taşıdığı uydunun yörüngeye girdiği belirtildi.

Fıngyün-3D, uzaktan algılama ve tüm küresel hava hareketlerinin 3 boyutlu elde görüntüsünün elde edilmesi amacıyla hizmet verecek. Eylül 2013'te fırlatılan Fıngyün-3C ile çalışacak uydu, sera gazlarının izlenmesi ve atmosferik seslerin gerçekliğini artırmak için de kullanılacak. İki uydunun koordinasyonuyla doğal afetlere yönelik çalışmalarda da ilerleme kaydedilmesi bekleniyor.

http://www.dunyabulteni.net/avrupa/411665/cin-meteoroloji-uydusu-firlatti Mesajı Paylaş

Yakın

Çin, dört meteorolojik uydu fırlatacak

Çin, 2018-2021 yılları arasında, meteorolojik faaliyetleri inceleme fonksiyonuna sahip dört adet uyduyu uzaya gönderecek.

Çin Uzaycılık Bilimi ve Teknolojisi Şirketi'nden edinilen bilgiye göre, önümüzdeki birkaç sene boyunca dört adet "Fengyun-3" uydusu fırlatılacak.

Sürekli artan talepleri karşılamak üzere gönderilecek uydulara, yeni tip uzaktan algılama cihazları yerleştirilecek.

Uyduların hizmete girdikten sonra, dört saatte bir küresel hava durumuna yönelik inceleme yapması ve fırtına gibi doğal afet durumlarını önceden belirlemesi bekleniyor.

http://turkish.cri.cn/1781/2017/11/15/1s186670.htm Mesajı Paylaş

Alkyone

Çin uzaktan algılama uyduları fırlattı


Çin, uzaktan algılama teknolojisine sahip 3 uydu fırlattı.

Şinhua ajansının haberine göre, Cilin 1-04, Cilin 1-05 ve Cilin 1-06 adlı uydular, ülkenin Şanşi eyaletinki Tayyüen Uydu Fırlatma Merkezi'nden Uzun Yürüyüş-6 (Çang Cıng) ile yörüngeye gönderildi.

Çang Guang Uydu Teknolojisi şirketi tarafından geliştirilen Cilin uyduları, video, fotoğraf ve çok yönlü görüntüleme için kullanılacak.

Uydulardan elde edilecek bilgiler, hem ülke için hem de ticari amaçlı değerlendirilecek.

Çin'de geçen hafta da Fıngyün-3D adı meteoroloji uydusu yörüngeye gönderilmiş, uydunun atmosfer hareketlerini görüntülemek için kullanılacağı belirtilmişti.

http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/cin-uzaktan-algilama-uydulari-firlatti/972966 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

AlkyoneÇin'in tek taşıyıcı roketle uzaya iki navigasyon uydusu gönderdiği bildirildi.

Şinhua ajansının haberine göre, ülkenin orta kesimindeki Şiçang Uydu Fırlatma Merkezinden tek taşıyıcı roketle Çin'in yapım aşamasındaki küresel "Kuzey Yıldızı (Beydou) Navigasyon Uydu" sistemi için iki uydu daha uzaya gönderildi.

Haberde "İkiz" olarak adlandırılan uyduların "Beydou" serisinin 26'ıncı ve 27'inci uyduları olduğu ifade edilirken, fırlatma işleminde, ülkenin yerli üretimi olan Long March (Uzun Yürüyüş) 3B adlı taşıyıcı roket serisinin Yüencıng-1 modelinin kullanıldığı belirtildi.

Meteoroloji, balıkçılık, telekomünikasyon, haritalandırma gibi alanlarda bilgi sağlama amaçlı geliştirilen Kuzey Yıldızı uydu serisinin küresel konumlandırma hizmeti sağlaması ve ABD'nin Küresel Konumlama Sistemi'ne (GPS) rakip olması bekleniyor. Beydou Navigasyon Sistemi'nin, 2020'ye kadar 35 uydu ile dünya çapında navigasyon hizmeti vermeye başlaması öngörülüyor.

Diğer yandan Çin Devlet Konseyi Enformasyon İdaresi Aralık 2016'da yayımladığı beyaz kitapta, ülkenin uzay çalışmalarına yer vererek, "Çang'ı-4" insansız uzay aracının bu yıl Ay'ın karanlık yüzüne gönderileceğini açıklamıştı.

Beyaz kitapta ayrıca, Çin'in 2020'ye kadar Mars ve Jüpiter'in keşfi ile dünya dışı hayat gibi konularda araştırmalar yapmaya başlayacağı kaydedilmiş, Çinli bilim adamlarının Mars'a araştırma yapmak için gönderilecek insansız uzay aracının kavramsal tasarım çalışmasını bitirdiği belirtilmişti.

Çin, Mars görevini başarıyla gerçekleştirmesi durumunda, ABD'den sonra Mars'a erişen ikinci ülke olacak. Uzay alanında Beidou Navigasyon Sistemi çalışması ile Ay, Mars ve Jüpiter'e yönelik hedefleri ortaya koyan Pekin yönetimi, 2020 yılına kadar da dünyanın yörüngesinde üç kapsülden oluşan bir uzay istasyonu kurmayı planlıyor.

http://aa.com.tr/tr/dunya/cin-uzaya-navigasyon-uydusu-firlatti/1028845 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

AlkyoneÇin 2040'a kadar nükleer yakıtlı uzay mekiği yapacak


Çin'in 2040 yılına kadar nükleer yakıtlı uzay mekiği geliştirmeyi hedeflediği açıklandı. Çinli havacılık yetkilileri, başkent Pekin'de düzenlenen Çin Ulusal Halk Kongresi yıllık toplantıları çerçevesinde, Mars'a keşif aracı gönderilmesi, uzay turizmi ve nükleer yakıtlı uzay mekiği programı hakkında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Çin Uzay Bilim ve Teknoloji Şirketi (CASC) araştırmacısı Cou Veyciang, ülkenin 2020'li yıllarında Mars'a göndermeyi planladığı keşif aracının yakıt ve motor teknolojileri sistemlerinde ilerleme sağlandığını ve aracın testlerine başlandığını belirtti. İlk Mars görevinde keşif aracının Kızıl Gezegen'e düzgün şekilde inmesi ve devriye görevi yapmasının planlandığını dile getiren Cou, Mars'a gönderilecek ikinci keşif aracının da Kızıl Gezegen'e gittikten sonra Dünya'ya geri gelme kabiliyetine sahip olacağını söyledi.

Çin, 2040'a kadar nükleer yakıtlı uzay mekiği geliştirecek

CASC'den diğer bir yetkili Liu Cırang da ülkenin nükleer enerji alanındaki ekiplerinin Uzay Nükleer Enerji Planı'na göre araştırmalarını yürüttüğünü kaydetti. CASC'nin 2040'a kadar nükleer yakıtlı uzay mekiği geliştirmeyi hedeflediğini ifade eden Liu, böyle bir mekiğin geliştirilmesinin uzay seyahatlerinde dönüm noktası oluşturacağını vurguladı.

Tekrar kullanılabilen roketlerle uzay turizmi

CASC'nin bir başka yetkilisi Cang Hongvın, defalarca uzaya gidip gelebilen yeni nesil uzay araçları üzerinde çalıştıklarını söyledi. Yapısı hakkında bilgi verilmeyen söz konusu araçlarla milyonlarca dolar harcanarak yapılan yakın uzay görevlerinin maliyetinin düşürülmesi ve uzaya turistik seyahatler düzenlenmesi planlanıyor.
Pekin yönetimi, 2022 yılına kadar yörüngede kalıcı bir uzay istasyonu kurmayı hedefliyor. Çin, bu hedefine ulaşması durumunda ABD ve Rusya'nın ardından uzay istasyonu kuran üçüncü ülke olacak. Ayrıca ABD ve Sovyetler Birliği'nin ardından Ay yüzeyine araç indiren üçüncü ülke olan Çin, 1976'dan bu yana Ay'a keşif için araç gönderen tek ülke konumunda.
https://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/cin-2040a-kadar-nukleer-yakitli-uzay-mekigi-yapacak/1086630 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter