Çin'in Uzay Programı

Başlatan Sihirbaz, Oca 18, 2017, 08:14 ÖS

« önceki - sonraki »

Merkator

Çin'in 2011 yılında yörüngeye gönderdiği 9,4 ton ağırlığındaki uzay istasyonu Tiangong-1, Pekin yönetiminin kontrolü kaybetmesinin ardından düşüşe geçti. İstasyonun Pazar günü taşıdığı zehirli atıklarla birlikte Dünya'ya düşebileceği belirtiliyor

2013 yılından bu yana herhangi bir astronotun görev yapmadığı Tiangong-1 (Gök Saray-1), isimli uzay aracı kontrolden çıkmış bir şekilde gezegenimize doğru ilerliyor.

Çin'in 2011 senesinde yörüngeye fırlattığı istasyonun birkaç ay içinde gezegenimize düşmesi bekleniyor. Avrupa Uzay Ajansı'ndan (ESA) yapılan açıklamada Tiangong-1'in gezegenimize düşeceği olası tarihler paylaşıldı. ESA'ya göre, Tiangong-1'in 1 Nisan Pazar günü Dünya'ya düşmesi bekleniyor.

https://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/tiangong-1-tasidigi-zehirli-atiklarla-birlikte-pazar-gunu-dunyaya-dusebilir-ris,Agfim_Hkhk2WExK5ZJfZNQ/S3lfjnZs1kuK_InafGPyKw Mesajı Paylaş

farabi

Buradan canlı takip edilebilir. http://www.satview.org/?sat_id=37820U
Risk haritası


Muhtemelen okyanusa düşecek fakat bir 1 Nisan'da Granada yakınlarında bir yere düşerse , o zaman seyreyle yaygarayı... Mesajı Paylaş

Merkator

Dünya'ya hızla yaklaşıyor! 'Pazartesi çarpacak'

Çinli yetkililer, kontrolden çıkan uzay istasyonu Tiangong-1'in (Gök Sarayı) parçalarının bu pazartesi Dünya'ya düşmesini beklediklerini açıkladı.

Çin İnsanlı Uzay Mühendisliği Bürosu'ndan (CMSEO) yapılan açıklamada, önümüzdeki 24 saatte Tiangong-1'in atmosfere yeniden giriş yapacağı belirtildi ancak saatle ilgili detay verilmedi.

Uzay aracının düşebileceği yerler arasında Türkiye de var. İtalya, İspanya, Japonya, Kore'de bu "geri dönüşü" biraz merak, biraz da endişeyle bekleyenler arasında.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) da, pazar günü Dünya'ya düşmesi beklenen aracın 2 Nisan Pazartesi günü Pekin saatiyle 07.25'te beklendiğini duyurmuştu.

'BİLİMKURGU SAHNESİ BEKLEMEYİN'

Çin'in 2011'de fırlattığı 8.5 ton ağırlığındaki Tiangong-1 (Gök Sarayı) isimli uzay istasyonu 2013'te görev süresini tamamlamıştı.

2016'da Çin yönetimi, uzay istasyonunun kontrolden çıktığını Birleşmiş Milletler'e bildirmişti.

10 metrelik uzunluğu ve 8 ton ağırlığı ile Tiangong-1, Dünya'nın atmosferine yeniden giren insan yapımı diğer araçlardan biraz daha büyük.

Ancak uzmanlar, Tiangong'un nüfus yoğun bir yere düşme ihtimalinin düşük olduğu görüşünde.

Endişeleri azaltmak için CMSEO, sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

"Dünya'ya bilimkurgu filmlerindeki gibi şiddetli bir şekilde çarpmayacak; daha çok görkemli bir meteor yağmuruna dönüşecek. İnsanların kaygılanmalarına gerek yok."

Bazı uzmanlar, modülün büyük kısmının atmosfere girişte maruz kaldığı ısıyla yanacağını, bazı parçaların ise denize düşebileceğini söylüyor.

Aracın, 43 derece güney ve 43 derece kuzey enlemleri arasına düşeceği tahmin ediliyor.

Hesaplara göre, yeryüzüne ancak yüzde 20 ila 40'ı ulaşacak ki bu da 1.5 ila 3.5 tonluk bir enkaz demek.

http://www.kokpit.aero/hizla-yaklasiyor Mesajı Paylaş

The Thing

Çin'in kontrolden çıkan uzay istasyonu Tiangong-1 Dünya'ya yeniden girdi: Büyük çoğunluğu Büyük Okyanus'un güneyinde infilak etti

Çin haber ajansı Xinhua, kontrolden çıkan uzay istasyonu Tiangong-1'in (Gök Sarayı) TSİ 03:15 civarında Dünya'ya yeniden girdiğini ve büyük bir kısmının Büyük Okyanus'un güneyinde atmosfere girer girmez yanarak infilak ettiğini açıkladı.

Çin İnsanlı Uzay Mühendisliği Bürosu'ndan (CMSEO) yapılan açıklamada, Pazar'ı Pazartesi'ye bağlayan gece yarısı itibariyle Tiangong-1'in atmosfere yeniden giriş yapacağı belirtilmişti.

Uzay aracının düşme ihtimalinin hesaplandığı ilk yerler arasında Türkiye de bulunuyordu. İtalya, İspanya, Japonya ve Kore de uzay aracının infilak edebileceği yerler olarak gösterilmişti.

Çin İnsanlı Uzay Mühendisliği Bürosu, en son yaptığı açıklamada istasyonun büyük çoğunluğunun yandığını söylese de kalıntılarının tam olarak nereye düştüğünü belirtmedi.

Daha önce yaptığı açıklamada ise uzay istasyonunun büyük ihtimalle Brezilya'nın Güney Atlas Okyanusu kıyılarından, Sao Paulo ve Rio de Janeiro açıklarından Dünya'ya giriş yapabileceğini duyurmuştu.

'Kalıntılar çöp zannedilebilir'
ABD Hava Kuvvetleri de Tiangong-1'in Büyün Okyanus'un güneyinden Dünya'ya tekrar girdiğini doğruladı.

Aynı şekilde Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Güney Kore ve İngiltere de bu bilgiyi teyit etti.

Avustralya Ulusal Üniversitesi'nden astrofizikçi Brad Tucker ise Tiangong-1'in kalıntılarının Tahiti'nin 100 kilometre açıklarına düştüğünü tahmin ediyor.

Bilim adamı Reuters'a yaptığı açıklamada kalıntıların mutlaka okyanus yüzeyine çıkacağını aktardı.

Tucker, uzay istasyonunun yüzde 90'unun havada yandığını, sadece 700 kilograma denk gelen yüzde 10'unun okyanusa düştüğünü ifade etti.

Kalıntıların kilometrekarelerce bir alana yayılabileceğini, insanların bunları sadece bir çöp olarak algılayabileceğini belirtti.

Çin de istasyona ait büyük kalıntıların yeryüzüne inmesi ihtimalinin çok bulunmadığını söylemişti.

2013'te görev süresi bitmişti
Çin'in 2011'de fırlattığı 8,5 ton ağırlığındaki Tiangong-1 (Gök Sarayı) isimli uzay istasyonu 2013'te görev süresini tamamlamıştı.

2016'da Çin yönetimi, uzay istasyonunun kontrolden çıktığını Birleşmiş Milletler'e bildirmişti.

10 metrelik uzunluğu ve 8 ton ağırlığı ile Tiangong-1, Dünya'nın atmosferine yeniden giren insan yapımı diğer araçlardan biraz daha büyüktü.

Bu yüzden uzay istasyonunun düşmesinin yeryüzü için bir tehlike yaratıp yaratmayacağı bütün dünya tarafından merak ediliyordu.

Ancak Tiangong-1'in yeryüzünü tehdit edecek büyüklükte bir uzay aracı olmadığı aktarılmıştı.

1979 yılında NASA'nın Skylab isimli uzay aracı 80 tonluk kütlesi ile kısmi kontrol dışı olarak atmosfere girmişti.

Bazı parçaları Avustralya'nın batısına düştü ama kimse bu olayda yaralanmadı.

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-43614770 Mesajı Paylaş

Merkator

Çin, Ay'ın karanlık yüzünü keşif için geri sayıma başladı

Çin 8 Aralık Cumartesi günü ayın karanlık yüzüne roket fırlatmayı planlıyor. Chang'e-4 uzay misyonu ile aynı zamanda Ay'ın karanlık yüzüne tohum ve böcek yumurtası da bırakılacak.

ABD'nin Mars'a iniş yaptığı Insight misyonundan sonra Çin bu hafta sonu Ay'ın karanlık yüzünü keşif roketi  fırlatacak. Bir dizi başarılı testten sonra ülkenin uzay ajansı birkaç gün içinde Ay'ın karanlık yüzünü keşif için son hazırlıklarını tamamlandıklarını açıkladı. 8 Aralık Cumartesi günü fırlatılacak insansız hava aracının ve Ocak ayında Ay'ın karanlık yüzüne iniş yapması bekleniyor. Ayın karanlık yüzünün yapısı tam bilinmediğinden insan için tehlikeli olabileceğinden uzay aracı insansız olarak yollanacak.

Ay'a doğru yönelecek olan roket yörüngeden uzaklaşmadan ayın etrafta tur atacak sonra da Ay'ın insan tarafından hiç keşfedilmemiş yüzüne iniş yapacak. 

Dünyanın tek uydusu olan ve gizemli hikayelere konu olan Ay'ın karanlık yüzü insanlık tarafından hala bir mistik bir sır olarak görülüyor. Chang'e-4 misyonu Ay'ın yüzey sıcaklığını ölçecek, toprağını oluşturan kimyasalları inceleyecek . Bir dizi bilimsel deneyin içindeki en ilginç olansa  tohum ve böcek yumurtalarını içeren bir kabın Ay yüzeyine bırakılacak olması. Çin hükümeti ise uzay aracının ayın karanlık yüzünde nereye ineceği de dahil olmak üzere uzay misyonunun detaylarını  bir sır gibi saklıyor.

http://www.kokpit.aero/cin-roket-firlatacak Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter