İZBAN

Başlatan Traverten, Oca 18, 2017, 01:55 ÖS

« önceki - sonraki »

ÜNAL

2019 yılına kadar İzban için alım yapılacak mı ?
Ayrıca yeni metroları kimler gördü ? :)
Altın sarısı biraz aşırı kaçmış ama genel olarak kullanışlı duruyor...
Yine de Yerlisi olda daha çok hoşuma giderdi aslında. Mesajı Paylaş

Traverten

İZBAN yedinci yaşını kutladı


İzmir'in toplu ulaşımın temelini oluşturan İzmir Banliyo Sistemi İZBAN, 7. yılını geride bıraktı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberle Bakanlığı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yüzde 50-50 ortaklığı ile İZBAN, 30 Ağustos 2010 tarihinde İzmir'in kuzey-güney aksında yolculu ön işletmeye başladı.

İlk olarak 24 vagon ve 31 istasyonla hizmet vermeye başlayan İZBAN, ilk işletme yılının sonunda vagon sayısını 99'a çıkardı. İZBAN, bugün ise 219 vagonluk dev bir filoya kavuştu. İlk yıl 6 aylık süreçte 2.5 milyon yolcu taşıyan İZBAN, 7 yılda toplam 480 milyon yolcu rakamına ulaştı. 6 Şubat 2016 tarihinde açılan Torbalı İstasyonu ile birlikte İZBAN'ın istasyon sayısı 38'e, hat uzunluğu ise 80 kilometreden 110 kilometreye ulaştı. 8 Eylül'de ise Başbakan Binali Yıldırım'ın da katılımıyla Selçuk-Torbalı hattı da hizmete girecek. Böylelikle İZBAN hattı, 136 kilometreye ve 41 istasyona sahip olacak. İlerleyen dönemde ise kuzey aksında Aliağa'ya kadar olan hattın Bergama'ya kadar uzatılması böylelikle İZBAN'ın, Selçuk'a kadar olan 180 kilometrelik bir hatta sahip olması planlanıyor.

http://www.rayhaber.com/2017/08/izban-yedinci-yasini-kutladi/ Mesajı Paylaş

Traverten

İZBAN Selçuk'un Ardından Bergama'ya Ulaşacak


İzmir'de Aliağa-Tepeköy arasında hizmet veren İZBAN'ın Selçuk'a kadar ulaşımıyla ilgili Tepeköy-Selçuk arasındaki 26 km uzunluğundaki demiryolu hattının yapım çalışmalarında sona gelindi.

"İZBAN BERGAMA'YA ULAŞACAK"

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, İZBAN'ın Tepeköy-Selçuk hattındaki çalışmaları yerinde inceledi. TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsmail Hakkı Murtazaoğlu, Özel Kalem Müdürü Haluk Atik ve 3. Bölge Müdürü Selim Koçbay'ın eşlik ettiği incelemeleri sırasında yetkililerden bilgi alan Apaydın, 26 km.lik hatta çalışmalarda sona yaklaşıldığını, hattın kısa bir süre sonra hizmete açılacağı müjdesini verdi.

Apaydın, İZBAN'ın güneyde Selçuk'un ardından kuzeyde de Bergama'ya kadar uzatılması için çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

http://www.rayhaber.com/2017/09/izban-selcukun-ardindan-bergamaya-ulasacak/ Mesajı Paylaş

Traverten

Başbakan Yıldırım Selçuk-Torbalı İZBAN Hattını Törenle Açtı


İzmir'de Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Selçuk-Torbalı İZBAN hattının açılış törenine katılan Başbakan Binali Yıldırım, İZBAN'ın Selçuk hattının açılışını vatman koltuğuna oturarak yaptı.

Bir dizi açılış, temel atma ve kurtuluş gününe katılmak üzere İzmir'e gelen Başbakan Binali Yıldırım, İzmir Banliyö Sistemi'nin (İZBAN) 26 kilometrelik Selçuk hattını hizmete açtı. Selçuk İstasyonu'ndan İZBAN'a binen Başbakan Yıldırım, vatman koltuğuna da oturdu. Başbakan Yıldırım, "Allah hayırlı uğurlu etsin. Selametle kazasız belasız yolculuk ayıpsın. Bu hizmetin kazandırılmasında emeği geçen bütün arkadaşlarımı tebrik ediyorum. İzmirimize, hemşerilerimize hayırlı olsun" dedi.

"İstanbul'un Marmaray'ı var da İzmir'in olmaz mı?" diye soran Yıldırım, İzmir Körfez Geçisi'nin hazırlıklarının sürdüğünü belirterek Körfez'in 6 dakikada geçileceğini müjdeledi.

http://www.rayhaber.com/2017/09/basbakan-yildirim-selcuk-torbali-izban-hattini-torenle-acti/ Mesajı Paylaş

murattekin

Bu açılış yüzünden aeferdeki trenler 1-1,5 saat kadar yollarda bekletilmiş. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

Traverten

İZBAN'dan Bir İlk Daha: Çift Katlı Tren

Sadece ülkemizin değil, dünyanın en hızlı büyüyen raylı sistem işletmelerinden biri olan İZBAN, ilklerine bir yenisini daha ekleyip Türkiye'nin ilk çift katlı trenlerini İzmir'e getiriyor. Örnekleri Avrupa, ABD ve Japonya'nın büyük kentlerinde bulunan çift katlı trenler, özellikle uzun mesafe yolcularını, indi-bindi alanından uzaklaştırıp oturma imkânı sağlaması açısından tercih ediliyor.

İZBAN yönetimi, 9'u çift katlı olmak üzere toplam 75 vagondan oluşan 25 yeni setin daha satın alınmasına yönelik ihale yapılmasına karar verdi. Setler; ihale, tasarım, imalat ve test sürüşlerinin ardından "Türkiye'nin ilk çift katlı trenleri" olarak hizmete alınacak. Böylelikle Aliağa, Tepeköy, Selçuk ve açıldığında Bergama gibi uzak hatlardan binen yolcular, üst kattaki oturma alanlarını kullanıp çok daha konforlu bir yolculuk şansını yakalayacak. İhale sürecinin kısa sürede sonuçlandırılması, ilk setlerin üretim aşamasının ise 2 yıl gibi bir süreçte tamamlanması öngörülüyor.

VAGON SAYISI 294'E YÜKSELİYOR

İZBAN, 30 Ağustos 2010 tarihinde yolculu ön işletmeye sadece 24 vagonla başladı. O dönemde ayda yaklaşık 600 bin yolcu taşıyan İZBAN, kuzey-güney trafik aksındaki stratejik konumu, sunduğu güvenli, konforlu ve hızlı hizmet anlayışıyla yolcuların toplu taşıma tercihlerinde ön sıralara yükselmeye başladı. Geride kalan 7 yıllık dönemde aylık yolcu sayısını 600 binden, 6 milyonun üzerine çıkarmayı başaran İZBAN, vagon sayısını ise 219'a yükseltti. Yeni setlerin devreye girmesiyle bu sayı 294'e ulaşacak. 40 İSTASYON, 136 KİLOMETRE İlk dönemde 80 kilometrelik 31 istasyonlu bir hat üzerinde işletme yapan İZBAN, önce Hilal'i, ardından Develi, Tekeli, Pancar, Kuşçuburun, Torbalı ve Tepeköy istasyonlarını hizmete açtı. 8 Eylül'de Tepeköy-Selçuk hattının da devreye girmesiyle İZBAN'ın istasyon sayısı 40'a ulaşırken, hat uzunluğu ise 136 kilometre oldu. İZBAN tüm bu özellikleri sayesinde ise dünyanın en hızlı büyüyen raylı sistem işletmecilerinden biri konumuna yükseldi.

http://www.rayhaber.com/2017/11/izbandan-bir-ilk-daha-cift-katli-tren/ Mesajı Paylaş

turkdefence

ihaleyi nasıl yerli firmalara vermeyiz diye düşünmüşler ve akıllarına resmen bu gelmiş. yazık. bari yerli firmalara ar-ge desteği versek de bu konuda ürün ortaya koysalar. Mesajı Paylaş

Traverten

İZBAN'ın Bergama'ya Uzatılması İçin TCDD'nin İhaleye Çıkması Bekleniyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bergama'da bir günde iki önemli etkinlikte ilçe halkıyla buluştu. Büyükşehir Belediyesi'nin 10 milyon liralık yatırımla tamamladığı AB standartlarındaki modern mezbahanın açılışını yapan Başkan Kocaoğlu, ardından eğitimlerini tamamlayan 122 üreticiye 476 adet koyun ve keçinin dağıtım törenine katıldı.

Kocaoğlu, İZBAN hattının Aliağa-Bergama arasındaki 52 km'lik kısmıyla, Kınık uzantısına ilişkin projeler bitti , "TCDD'nin hat için ihaleye çıkmasını bekliyoruz. Geri kalan imalatları İzmir Büyükşehir Belediyesi üstlenecek. Biz hazırız. İzmir'i raylı sistemle en kuzeyinden en güneyine bağlayacağız. Giderek Tire ve Ödemiş gibi ilçelerimiz de bu sisteme bağlanmış olacak" diye konuştu.

İZBAN'da uygulanan "Gittiğin kadar öde" sistemine de değinen Başkan Aziz Kocaoğlu, "Biz bu sistemi kurmak için, hakkaniyetli olması için epey çalıştık. 136 km ile 15 km mesafe aynı ücretle gidilir mi, gidilmez mi? Aynı ücretle gidilirse bu hakkaniyetli mi olur? Bu sorunun cevabını verebilirse bizim ne yapacağımız anlayacaklar. Bu sistem 19 ilçemizde uygulanmak için geliştirildi. Bugün ilçelerde çift biletle ulaşım sağlanan bölgelerde kısa mesafeli yolculuklar daha ekonomik hale gelecek" şeklinde konuştu.

http://www.rayhaber.com/2018/03/izbanin-bergamaya-uzatilmasi-icin-tcddnin-ihaleye-cikmasini-bekleniyor/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter