MKE MPT-76 Milli Piyade Tüfeği

Başlatan HARZEMŞAH, Oca 15, 2017, 02:09 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Alkyone

Toplam 5 bin MPT-76 envanterde

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu'nun (MKEK) ürettiği 7.62x51mm MPT-76 Milli Piyade Tüfeğinden yeni bir partinin Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildiği öğrenildi. C4Defence'in edindiği bilgilere göre son teslimat ile envanterdeki MPT-76 sayısı 5 bine ulaştı. Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yakın korumalarına da verilmesine karar verilen ve küçük bir bölümü teslim edilen 5,56×45 mm MPT-55'in seri üretiminde süreç yakında başlayacak. Özellikle komandoların kullanımı ve meskun mahal operasyonları için tercih edilen MPT-55'lerin seri üretimi Mart 2018'de başlayacak. Böylece MKEK yaklaşık dört ay içinde milli olarak iki ayrı kalibrede milli tüfek üreticisi olacak.
http://www.c4defence.com/Gundem/toplam-5-bin-mpt76-envanterde/5221/1 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

4 bin 'milli tüfek' teslimatı yolda

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumunun (MKEK) ardından özel sektör de Milli Piyade Tüfeği (MPT-76) teslimatlarına başlıyor. MKEK ve Kalekalıp önümüzdeki günlerde toplam 4 bin tüfeğin teslimatını gerçekleştirecek.

Güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarının yerli ve özgün silahlarla karşılanmasına yönelik kamu ve özel sektör eliyle yürütülen seri üretim süreci devam ediyor.

MKEK 20 bin, Kalekalıp 15 bin, Sarsılmaz 10 bin adetlik sipariş yükümlülüğünü karşılamak için çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kurum ve firmalardan bugüne kadar teslimat yapmayı başaran yalnızca MKEK oldu. MKEK, yaklaşık 3 bin 500 adetlik MPT-76 teslimatı gerçekleştirdi.

Kurum, yarın kapsamlı bir teslimat daha yapacak. MKEK, 3 bin 500 adet tüfeği kapsayan bugüne kadarki en büyük MPT-76 teslimatına imza atacak. Böylece kurumun teslim ettiği MPT-76 sayısı 7 bine ulaşacak. Bu aynı zamanda kurumun 2017'deki son teslimatı olacak. Kalan yaklaşık 13 bin tüfeğin teslimatına 2018'in ilk aylarında devam edilecek.

Kurum, Nisan 2018'e kadar elindeki tüm siparişi tamamlamayı planlıyor.

Özel sektörün ilk teslimatı

MPT-76'nın seri üretim sürecinde özel sektörün teslimatları da başlıyor.

Kalekalıp, önümüzdeki günlerde özel sektör adına 500 adetlik ilk teslimatı yapacak. Üretimi tamamlanan ve son test süreçleri yürütülen tüfeklerin bu ay teslim edilmesi öngörülüyor.

Şirketin teslimatları daha önce gerçekleştirmeyi planladığı ancak alt yüklenicilerin kalifikasyon süreçleri dolayısıyla ilk teslimatın aralık ayında gerçekleştirilebildiği öğrenildi.

MKEK ve Kalekalıp'ın bu ay yapacağı 4 bin adetlik teslimatla bu yıl güvenlik güçlerine sunulan MPT-76 sayısı 7 bin 500'e ulaşacak.

http://aa.com.tr/tr/turkiye/4-bin-milli-tufek-teslimati-yolda/989983

Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

MKEK'ten 3 bin 500 'MPT-76'nın daha sevkiyatı yapıldı

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Kırıkkale Silah Fabrikası'nda üretilen Türkiye'nin ilk yerli milli piyade tüfeği MPT-76'dan 3 bin 500'ünün daha sevkiyatı yapıldı.

MKEK Silah Fabrikası önünde düzenlenen törende konuşan MKEK Genel Müdürü Ahmet Taşkın, 3 bin 500 MPT-76'yı daha Kara Kuvvetleri Komutanlığına gönderdiklerini söyledi.

Halihazırda 45 bin MPT-76 üretmek için Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) ile anlaşma yapıldığını belirten Taşkın, "Bunun 20 binini kurumumuz yapacak. 15 binini Kalekalıp, 10 binini de Sarsılmaz yapacak. MPT-76'nın her ne kadar geliştiricisi MKEK olsa da silahın hakları SSM'ye ait. Çünkü geliştirme aşamasındaki tüm AR-GE harcamalarının çalışmalarının desteklemelerini devlet yaptı. Bu geliştirme aşamasında Kalekalıp ile MKEK iş birliği yaptı. Kalekalıp bizim alt yüklenicimizdi. Bu bazen çok karıştırılıyor. 'Kimin rolü neydi, bu silah nedir, kimindir' şeklinde." diye konuştu.

Taşkın, ilerleyen günlerde yeni bir sipariş daha alacaklarını ancak enerjilerini, daha ziyade MPT-55 üretmeye kullanacaklarını ifade ederek, "MPT-55 de ordumuzun ihtiyacı olan bir silah. En önemli farkı MPT-55'in tüm haklarına MKEK sahip. Bir de daha iyi kazandığımız bir silah. Ülkenin ihtiyacı olan MPT-76 diğer üreticiler tarafından üretilebildiği için biz kabiliyetimizi ve kapasitemizin çoğunluğunu MPT-55'e ayıracağız." dedi.

Fabrikanın genel üretim miktarının 15 ile 20 bin arasında değiştiğini anlatan Taşkın, şöyle devam etti:

"Yani bir sürü yedek parça ve farklı farklı silahlar üretiyoruz. 25 bin adet dediğimiz şey MPT-76'ya endekslenerek ortaya çıkan çalışma saati. Biz bundan önceki senelerde mevcut kapasitemizin yüzde 60-70'ini kullanabilmişiz. Şu anda bunun çok daha fazlasını üretmemiz lazım. Ordumuz, emniyet güçlerimiz bunun çok daha fazlasını bizden istiyor. Kapasitemizi artırabilmek için çeşitli çalışmalar yaptık. Sadece bu yıl tezgah yatırımı olarak yaptığımız yatırım 20 milyon lira civarında. Şu an itibarıyla önümüzdeki yıl için hedefimiz 70 bin silah teslim etmek."

Taşkın, şu ana kadar MPT-76 silahını iki ülkeye gönderdiklerini, bunun haricinde Cumhurbaşkanlığı korumalarının da kullandığını dile getirdi.

http://aa.com.tr/tr/ekonomi/mkekten-3-bin-500-mpt-76nin-daha-sevkiyati-yapildi/991983 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

catfish

Savunma sanayi müsteşar yardımcısı, aşağıdaki tutanağın onuncu sayfasında, tüfeğin birim fiyatının 1.485 USD olduğunu söylüyor.

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/komisyon_tutanaklari.goruntule?pTutanakId=1417
Mesajı Paylaş

Alkyone

MPT-55 Başbakanlık korumalarına teslim edilmiş
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

commandos

O mazgallar KAYI boyu mu öyle?  :o  :D Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

putty

Tetik parmağı disiplini artık benim gözümde budalalık gibi görünmeye başladı. Gözüne soka soka o parmağı kalem gibi öyle tutmayı komik buluyorum. Ben profesyonelim ben profesyonelim bak tetik parmağıma. Nöbette uyuruz ama asla tetik parmağını ihmal etmeyiz bizim kadarda bu tetik parmağı disiplinine uyan ordu yoktur. Adama bakın kara gözlükleri takmış tetik parmağıma bakın diyor. Mesajı Paylaş

dum

Koruma görevlilerinin karşılaşacağı çatışma türünde Refleks atışının, tesadüf muharebesinin ve meskun mahal çatışmasının en önemli ve birinci kuralı silahın devamlı emniyette olması, sadece atış yapılacağı an emniyetin açılıp , tek atış veya çift atıştan sonra yine derhal emniyete alınmasıdır.

Bunun eğitimi sırasında binlerce kez yapılan bu hareket artık kas hafızası haline gelir.(meleke)..  buna şarjör değiştirmeyi de katabiliriz.

Hani bizden başka da ordu yoktur.. diyorsanız yanılıyorsunuz..  ama bundan sonra bizden daha dikkat edeni zor bulursunuz.. bu tetik disiplini zaafiyetinden dolayı nice canlar yandı/söndü..
Mesajı Paylaş

HDS

Hoş bunlar "Tek"te bırakmışlar.  :-\ Mesajı Paylaş

putty

Oca 05, 2018, 04:04 ÖS Last Edit: Oca 05, 2018, 04:07 ÖS by putty
Bende de bu tetik parmağı budalalığı askerde vardı bir cehaleti var onun bir sükse ile yapılıyor. İşe yarar bir şey tabi ama orada parmağıma bak nasıl yapıyom gördünmü havası var ben biliyorum. Askere gitmeyen adama G3 verin oda parmağını böyle yapıp poz verecek. Benim acemi birliğinde şimdi bakmaya utandığım gaza gelmişlik fotolarım var hepsinde parmak böyle. Sanırsın puuty olmuş bir bordo bereli. Dum da bize anlatıyor hikayesini. Refleks motor hareket bla bla. Hadi canım ne motoru caka sadece.
Şu parmağı belli belirsin tetik sışında tut nedir o öyle kalem gibi Mesajı Paylaş

Kabardey

Milli silaha, İsrailli optik. ;) Mesajı Paylaş

putty

Ne oldu bu optik işi gerçekten ne Aselsan ne eos standart bir ürün yaygınlaşamıyor bir türlü. İknamı olamıyor acaba ürünlere devlet. Pahallı olabilir sanıyorum sorun o. Silah 1500 dolar dürbün 1000 dolar diyorlarsa olmaz tabi Mesajı Paylaş

HDS

Optik demek deli gibi "bulk optics" üretimi demek @putty. Bir dolu ihtiyaç içerisinde ucuza alınabilen tüfek optikleri belli ki öncelik görmedi. Ama Aselsan'ın Sivas'taki optik firması üretime başladı. Bundan sonra artık toparlamaları gerekir.

Aslında bunun bir kısmını keşke KAE'ye verselerdi. %20-25'ini de onlar üretseler. Kazak yatırımı yapsa zira bu tamamen tezgah adedi meselesi. Saatte işleyip parlatabildiği lens/optik sayısı belli. Kazak da sevinirdi çok. Mesajı Paylaş

ocay

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter